MY.UAНовини
Божевільні онуки «кузькиної матері». Що врятує Європу від «Орєшніка»?
Божевільні онуки «кузькиної матері». Що врятує Європу від «Орєшніка»?

Божевільні онуки «кузькиної матері». Що врятує Європу від «Орєшніка»?

Коли у 1960-х між СРСР та США починалася гонка озброєнь, радянський лідер Микита Хрущов хвацько пригрозив показати американцям «кузькину мать». На той час у світі було тільки чотири країни, що мали ядерну зброю (США, СРСР, Франція та Велика Британія; за кілька років, у 1964-му, до ядерного клубу приєднається Китай). Показувати «кузькину мать» неядерним країнам, за замовчанням, вважалося дипломатичним моветоном та, власне, недоречністю – бо навіщо, вони й так боялися. 

Тепер все змінилося: з’явилися нові ядерні держави, і двоє з них, Індія й Пакистан, вже зчепилися у локальному збройному конфлікті; Росія заявила про своє право завдавати ядерного удару по неядерних країнах і почала війну, найбільшу з часів Другої світової; США натякнули, що можуть згорнути свою безпекову «парасольку» над Європою...

Світовий порядок рветься, мов стара ковдра, у найнесподіваніших місцях. Експерти з міжнародної безпеки вважають, що в найближче десятиліття ми станемо свідками появи цілої плеяди нових ядерних держав.

Європа ж наразі покладатиметься на ядерний захист Франції та певною мірою Великої Британії (якщо США відмовляться від своїх оборонних зобов’язань перед європейцями). 

Які держави думають про розробку власної ядерної зброї? Що стоїть за образним терміном «ядерна парасолька» Європи і чи знайдеться під нею місце для України? Врешті-решт, яким чином спрацьовує захист: європейці збиватимуть російські балістичні ракети з ядерним начинням? А що ж стається при знищенні такої цілі?

«Главком» шукав відповіді на ці питання разом із експертами з питань безпеки та ракетниками. 

Скільки коштуватиме Європі «ядерна парасолька»

Насамперед, спираючись на дані Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), нагадаємо, скільки ядерної зброї накопичено у світі. Зауважимо, що в таблицю внесено також Ізраїль, який здобув технології завдяки Франції у середині 1960-х років, проте офіційно не визнає наявність у себе ядерної зброї. Але до списку не включено Іран, оскільки немає даних про його зброю, але з огляду на технології, якими володіє ця країна, ядерні боєзаряди в неї можуть бути, а ракети, здатні їх доправляти до цілі, вже є.

Ядерні арсенали у світі (кількість боєголовок) станом на 2023 рік

  • Росія – 5977;
  • США – 5428;
  • Китай – 350;
  • Франція – 290;
  • Велика Британія – 225;
  • Пакистан – 170;
  • Індія – 164;
  • Ізраїль – 90;
  • Північна Корея – 30.

«Ми рухаємося до одного з найнебезпечніших періодів в історії людства», – заявив директор SIPRI Ден Сміт у червні 2023 року, представляючи це дослідження.  

Доречно нагадати, що після розпаду Радянського Союзу Україна мимоволі стала власницею третього за обсягом ядерного арсеналу у світі (близько 1155 боєзарядів для стратегічної ядерної зброї та близько 3000 для тактичної), від якого відмовилася добровільно у 1994 році. 

Зазираємо у минуле? Туристи біля шахти, де стояли на бойовому чергуванні міжконтинентальні ракети СС-24, спроєктовані дніпропетровським «Південмашем». Сьогодні ця шахтно-пускова установка є центром в експозиції Музею ракетних військ стратегічного призначення, що у Миколаївській області
фото: Національний військово-історичний музей України

З приходом у Білий дім президента Дональда Трампа адміністрація США поставила під сумнів зобов’язання Вашингтона перед союзниками з НАТО, і європейські країни почали готуватися до сценарію, за яким американці можуть скоротити або навіть скасувати свої гарантії ядерної безпеки для Європи. Роль ядерного патрона Старого Світу взяла на себе Франція.

Власне, більше нема кому, оскільки ядерні сили Об’єднаного Королівства міцно пов’язані зі США.

«На британських підводних човнах встановлено американські балістичні ракети «Трайдент», утім британці тісно пов’язані зі Сполученими Штатами не тільки технічно, а й спільною політикою використання ядерного арсеналу, і запуск цих ракет у бік умовного противника не може бути здійснено без погодження з партнерами. Франція ж від початку, ще за часів президента де Голля, самостійно розробляла свою ядерну зброю, і вона не була компонентом погодженої ядерної політики Альянсу. Як бачимо, Париж обрав стратегічно правильний курс», – оцінює президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар.

Експерт нагадує, що Франція свого часу вийшла з військової складової НАТО, залишившись в Альянсі політично, в контексті цієї політики навіть штаб-квартиру НАТО, яка спочатку була в Парижі, перенесли у Брюссель.

Як відомо, у березні президент Франції Еммануель Макрон оголосив про «стратегічні дебати» щодо використання французького ядерної зброї як фактора стримування перед потенційною агресією Росії. Лідери Німеччини, Польщі, а також Литви та Латвії відразу ж заявили про бажання сприяти розгортанню французької «ядерної парасольки» над їхніми країнами.

Французькі літаки Rafale MF3 з ядерними ракетами – важлива складова «ядерної парасольки», яку Франція може розкрити над Європою
фото з відкритих джерел

Стратегічні дебати між зацікавленими країнами Європи, які тривають у непублічній площині, мають підвести спільний знаменник під комплексом проблем, що стосуються політичних, технічних, юридичних аспектів можливого розгортання французького ядерного захисту для Європи. Одним з важливих чинників є фінансовий: як пише The Financial Times з посиланням на оцінки чиновників НАТО, Європа повинна витрачати 6-7% свого ВВП протягом десятиліття, щоб модернізувати та наростити ядерний арсенал хоча б до 1000 боєголовок.

Власне, що мається на увазі під метафорою «ядерна парасолька» і як це працює? А якщо політика стримування не досягла своєї мети і ворог натисне умовну червону кнопку, то що в такому разі – падати п’ятами до ядерного вибуху, як йшлося в старому радянському анекдоті часів «холодної війни», чи ракети з ядерним начинням збиватимуть? А якщо так, то з якими наслідками? 

«Усі ракети збиватимуть, а потім розбиратимуться, ядерні вони чи ні»

Усе, що ми можемо сказати сьогодні про застосування ядерної зброї, ґрунтується винятково на теоретичних розрахунках, єдиний трагічний виняток – дві бомби, скинуті 80 років тому американцями на Хіросіму та Нагасакі. Відтоді нуклеарна зброя існувала для ігор в геополітичний армреслінг і виконувала винятково функцію стримування. 

Ядерне стримування базується на паритеті сил ворожих сторін: противник володіє таким ядерним арсеналом, що здатен стерти твою країну з лиця Землі, а отже, застерегти його від такого кроку можна лише маючи адекватну кількість ядерної зброї та носіїв. Саме тому США і СРСР змагалися у гонці озброєнь, дійшовши у 1980-х до цілковитого абсурду: виготовили таку кількість ядерних боєзарядів та засобів їх доставки, що Радянський Союз міг знищити Сполучені Штати приблизно 10 разів поспіль, а США могли знищити СРСР вісім разів. Хоча достатньо ж одного разу.

Карикатура в журналі «Перець», опублікована в самому кінці «холодної війни» – у 1987 році
малюнок: В.Зелінського

Як бачимо, за цим же принципом побудовані й політики стримування Індії та Пакистану, які на сьогодні мають фактично однакову кількість боєголовок.

«Раніше доктрини ядерних держав передбачали, що застосування ядерної зброї противником – неважливо, якої дальності ракети – повинно отримати нищівну відповідь усіма засобами. Логіка така: якщо супротивник відважився на використання ядерної зброї, навіть тактичної, значить, він перейшов «червоні лінії» і невідомо, що робитиме далі та чи не завдасть потужнішого ядерного удару. Тут має спрацювати принцип: бий першим», – пояснює Михайло Гончар.

Власне, «парасолька» НАТО – це не тільки наявність арсеналу, достатнього для того, щоб відвадити агресора від наміру завдати ядерного удару, а й озброєння та засоби для збивання балістичних ракет, адже більшість з них можуть нести як звичайний боєзаряд, так і ядерний.

Грубо кажучи, військові мають збивати всі ворожі ракети, що летять у бік їхньої країни, а потім розбиратися, ядерні вони чи конвенційні.

Багато типів балістики, які Росія використовує для ударів по Україні, здатні нести ядерний боєзаряд – «Іскандери», «Калібри», «Кинджали», ракети серії Х, а саме Х-101, Х-102, Х-555 та ін. І всі ці, різні за характеристиками та класом ракети, благополучно збивають наші комплекси протиповітряної оборони. Навіть розрекламовану росіянами новинку, гіперзвуковий «Кинджал». Першу в історії таку ракету збили наші сили ППО за допомогою Patriot у травні 2023 року над Києвом.

А що відбудеться, якщо протиповітряна оборона (чи протиракетна, яку мають окремі країни НАТО, але не має Україна) зіб’є балістичну ракету, оснащену ядерною боєголовкою? 

З цим зловісним питанням «Главком» звернувся до автора книги «Втрачений ракетний щит України», генерала Миколи Філатова, який командував 46-ю дивізією Ракетних військ стратегічного призначення СРСР, базованою в Первомайську на Миколаївщині, а в часи ядерного роззброєння України був першим заступником командувача 43-ї ракетної армії.

«Коли збивають ракети малої і середньої дальності, теоретично, боєзаряд не повинен зірватися, – відповідає генерал Філатов. – Залежно від того, куди влучили. Якщо у двигун і його буде пошкоджено – одна ситуація, тобто ракета, за теорією, впаде і не буде вибуху. Щодо бойової частини, то тут треба пояснити принцип дії. Боєзаряд складають кілька сегментів, розташованих так, щоб не сталася неконтрольована ланцюгова реакція. При застосуванні ці частини заряду різко зближаються одна з одною, виникає критична маса – відбувається ядерний вибух. Але, теоретично, при ударі (тобто під час влучання ракети-перехоплювача) ці уранові чи плутонієві сегменти можуть розлетітися врізнобіч, не з’єднатися, і ядерний вибух не відбудеться. Єдине – в місцях падіння шматків ядерного матеріалу буде радіаційна забрудненість місцевості. Звісно, абсолютно не порівнювана з гіпотетичними наслідками навіть малопотужного ядерного вибуху».

Випробування російської ракети «Іскандер». Такі ракети рашисти запускають по тилових регіонах України, вони можуть нести також ядерний боєзаряд
фото з відкритих джерел 

Тактичний ядерний боєприпас можна припасувати до різноманітних носіїв – артилерійських та навіть мінометних снарядів, мін, морських бомб. В України після розпаду СРСР були навіть ядерні торпеди.

Звичайно, снаряд з ядерним начинням збити неможливо, констатує Микола Філатов і зазначає, що така зброя розрахована для використання на полі бою.

Коли збивають ракети малої і середньої дальності, теоретично, боєзаряд не повинен зірватися

Тактичним вважають боєзаряд потужністю від 0,3 до 100 кілотонн (вибух заряду в 1 Кт еквівалентний підриву 1000 т вибухового тротилу). Для порівняння: потужність бомби «Малюк», яку американці скинули на Хіросіму в 1945 році, була 15 Кт, «Товстун», що вразив місто Нагасакі, – 21 Кт.

Під час великої війни Росія неодноразово через своїх політиків та всіляких кисельових і скабєєвих погрожувала Україні, та й Європі, перетворити наші міста на ядерний попіл. Вітчизняні медіа навіть вдавалися до послуг американського сервісу Nukemap, щоб змоделювати радіус ураження в тому чи іншому мегаполісі у разі гіпотетичного удару. 

До такого комп’ютерного моделювання апокаліпсиса Микола Філатов ставиться скептично, зауважуючи, що площа радіаційного забруднення залежить від набору різноманітних факторів – потужності заряду, місця вибуху (на землі чи в повітрі), напрямку вітру тощо. «Це мають бути розрахунки рівня вузькопрофільних спеціалістів. Ні я, ні хто інший вам однозначно не скаже про масштаб ймовірного ураження, не маючи вихідних даних щодо ракети, потужності боєзаряду та інших факторів. Усе це теоретичні припущення, дилетантство. Сподіваюся, ніхто ніколи у світі не перевірятиме ці теоретизування на практиці», – каже генерал.

До речі, відомо про низку випадків, коли під час ядерних випробувань руйнівна сила вибуху значно перевищувала розрахункову. Щоправда, переважно йдеться про ядерні експерименти докомп’ютерної ери. Так було з першим випробуванням радянської атомної бомби, що відбулося у 1949 році на Семипалатинському полігоні в Казахстані. У зоні ураження звели бетонні багатоповерхівки, розмістили машини, літаки та понад 1,5 тисяч тварин, щоб оцінити наслідки. Кінокамери, встановлені  в бетонних плитах, зафіксували силу вибуху, що перевершила оцінки радянських інженерів за деякими параметрами у півтора-два рази.

Озеро, що утворилося під час експериментальних випробувань на полігоні поблизу Семипалатинська, Казахстан. Тут випробували першу радянську атомну бомбу, а загалом було проведено понад 450 ядерних вибухів
фото з відкритих джерел

Водночас людство має деякі запобіжники від божевілля чи випадковості – всі ядерні боєприпаси мають багато систем захисту від несанкціонованого підриву, підкреслює Микола Філатов.  

Удар по атомному об’єкту вважається ядерним? США не мають відповіді

Демарші Росії, яка перманентно погрожує Україні ядерним ударом, викликали певну розгубленість у країнах НАТО, адже вони не випрацювали концепцій стримування РФ. Західні політики й експерти у сфері безпеки самі полегшують Росії завдання ядерного залякування, вважає Михайло Гончар. І наводить такий приклад.

У 2022 році в НАТО моделювали варіанти дій Альянсу на гіпотетичне застосування росіянами тактичної ядерної зброї під час знов-таки гіпотетичної спроби збройних сил РФ пробити коридор з боку Білорусі до Калінінградської області через Сувальський перешийок (територію на кордоні між Польщею і Литвою). «Розглядався варіант, коли сили НАТО намагаються витіснити росіян з Сувальського коридору, відновити статус-кво, а росіяни у відповідь застосовують ракету, скажімо, «Іскандер», з ядерною боєголовкою, називаючи це деескалаційним ударом. Такий удар має на меті налякати противника й зупинити його наступ. Він начебто не повинен перерости в ядерну війну, але насправді може перерости. Під час цього моделювання Захід, власне кажучи, продемонстрував кризу рішень, – констатує експерт. – У НАТО не змогли швидко змоделювати відповідь. Мовляв, Європа густонаселена, буде багато жертв. Звідси і з’явилася ідея реагувати на подібні кроки Росії не ядерною зброєю, а високоточною конвенційною».

У 2022 році Вашингтон дав зрозуміти, що саме такою буде відповідь США на ймовірне застосування Путіним ядерної зброї по Україні. «Ми знищимо всі конвенційні сили, які зможемо побачити та ідентифікувати на полі бою в Україні та Криму, а також усі російські кораблі у Чорному морі», – переповів цю позицію для медіа екскерівник ЦРУ Девід Петреус.

У НАТО не змогли швидко змоделювати відповідь, як відповідати Росії на удар тактичною ядерною зброєю

Досі удар звичайними видами зброї по атомному мирному об’єкту також прирівнювався до ядерної атаки. Але, схоже, оцінки США та НАТО і в цьому напрямку зазнали коректив. Принаймні у відповідь на недавнє пряме влучання російського дрона в укриття над Чорнобильською АЕС західні гранди відреагували лише заявами про глибоку стурбованість. 

Фахівці ДСНС залатують пробоїни, що утворилися внаслідок атаки російського безпілотника по об’єкту «Укриття» на ЧАЕС 14 лютого 2025 року
фото: dsns.gov.ua

До речі, у чомусь подібну модель ситуації, але з катастрофічними для людей та довкілля наслідками, розглядали експерти та військові зі США, європейських країн й України під час wargame у Центрі ядерного нерозповсюдження в Арлінгтоні. 

За сценарієм, події розгортаються у 2030-х роках: Росія завдає неядерного удару по Хмельницькій АЕС, спорудженій, як відомо, за американським дизайном, та по подібному ядерному енергоблоку в Польщі (на сьогодні атомна станція у Польщі перебуває на передпроєктній стадії). Результат – руйнація енергоблоків, витік радіації, уражені міста і села. Два тижні високочолі «геймери» сперечалися, як діяти за таких обставин? Україна і Польща схарактеризували дані дії як ядерний удар у непрямий спосіб, адже застосування конвенційної зброї по атомному об’єкту призводить до ефекту ядерного удару, та запропонували негайно завдати нищівного удару у відповідь високоточною зброєю. Учасники з ЄС запропонували прорахувати, куди вітер повіє і які наслідки будуть, а потім думати про відповідь агресору. Представники США не змогли виробити ніякої позиції, проте не сприйняли підхід, запропонований Україною і Польщею, тож коли ті зажадали негайно завдати силами НАТО удару у відповідь, американці заблокували полякам можливість так зробити.

Розповідаючи про висновки цієї wargame, Михайло Гончар підкреслює, що моделювали і сюжет, і реакцію на нього не штучний інтелект, а люди з високим рівнем експертності, однак навіть за умов гри, а не реальних дій, учасники зі США не змогли прийти до визначеної відповіді.

«Це була відсутність відповіді. І ця ситуація дуже ілюстративна в контексті ефективності – а точніше неефективності – американської політики ядерного стримування. Росія бачить страх Заходу перед ядерною ескалацією і використовує його у своїй політиці ядерного залякування», – робить висновок експерт.

Тому світ, схоже, повертається до середньовічної моделі, побудованої на праві сильного. За таких обставин, вочевидь, знайдуться країни, спроможні купити собі «трохи сили», або самостійно розробити ядерну зброю. 

Аятола з портрета благословляє іранські ракети. Безпекові фахівці у всьому світі впевнені, що Іран завершує або вже завершив розробку власної ядерної зброї
фото: Associated Press

«Іншого шляху не лишається за умов нефункціональності міжнародних договорів. В умовах, коли розсипається система міжнародного права, коли ядерні гіганти маніпулюють такими, здавалося б, непорушними угодами, як Північноатлантичний договір, статтю 5 якого найбільша ядерна потуга світу – Сполучені Штати – починає трактувати по-своєму, деякі держави логічно думають, що питання захисту власної території і суверенітету потрібно вирішувати самостійно. Є низка країн, які можуть виготовити ядерну зброю протягом короткого проміжку часу, тобто найближчими роками, максимум десятиліття, – вважає Михайло Гончар. – Для технологічно розвинутих країн, таких, скажімо, як Південна Корея, Туреччина, Японія, це не є проблемою. Або для тих, що мають грубі гроші і можуть купити технології, приміром, Саудівська Аравія, ОАЕ». 

І таких країн, які готові неафішовано розвиватимуть свої ядерні програми, на думку експерта, є кілька десятків.

Олена Зварич, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
​Телеведущей Фреймут вспомнили швыряние стульев у людей
Апостроф
2025-05-11T07:45:23Z
Желтый, лавандовый и оранжевый: как правильно комбинировать и носить яркие наряды
Знай
2025-05-11T06:51:38Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Глава МИД Чехии: Путин хочет продолжать боевые действия
Европейская правда
2025-05-11T09:55:43Z
Макрон: переговоры не ведут, пока говорит оружие
Европейская правда
2025-05-11T09:34:04Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Путин подготовил Киеву ловушку с капитуляцией: при чем здесь переговоры в Стамбуле
Comments UA
2025-05-11T04:48:46Z
Трамп сделал заявление по поводу войны в Украине
Корреспондент
2025-05-07T20:39:26Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Россия атаковала ночью Украину 108 дронами
Апостроф
2025-05-11T09:19:43Z
Пенсионерам выплатят солидные деньги: кому придет более 10 тысяч в месяц
Знай
2025-05-11T09:12:51Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Осы будут облетать ваш дом десятой дорогой: какие средства отпугивают этих насекомых
TSN
2025-05-11T09:51:04Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
6 "плохих" продуктов, которые удивительно влияют на здоровье кишечника
UAToday
2025-05-11T09:03:04Z
Ученые обнаружили пользу для здоровья психики инъекций для похудения
Факти ICTV
2025-05-11T06:10:09Z
Это уже начало The Last Of Us? Мужчина заразился грибком, который обычно поражает только растения
Знай
2025-05-11T05:51:12Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
РФ атаковала Киевскую область: пострадал мужчина
Корреспондент
2025-05-11T06:46:32Z
Едва выжила в страшном ДТП: полиция не видит тяжелых травм у жены военного, водителя хотят отмазать?
Знай
2025-05-10T20:31:32Z
Индия заявила о нарушении перемирия: в небе слышны взрывы и летают дроны
Факти ICTV
2025-05-10T20:31:30Z
Россия в огне: пожар в Забайкалье приблизился к аэропорту Читы
Новости Украины
2025-05-10T18:54:35Z
На Закарпатье возле границы с Румынией нашли тело мужчины
Новости Украины
2025-05-10T18:12:29Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Только у нас и в Скандинавии: какой уникальный камень Европа покупает у Украины
Факти ICTV
2025-05-11T09:43:52Z
НБУ выводит из обращения некоторые банкноты: стоит ли идти в банк
Новости Украины
2025-05-11T09:18:36Z
Скидки на коммуналку для украинцев: кто имеет право и как оформить льготу
Хвиля
2025-05-11T09:15:38Z
Подорожание хлеба в Днепре: цены снова подскочили и продолжают расти
Политека
2025-05-11T07:31:26Z
Сколько бы заработали украинцы, купившие доллар в начале года и обменявшие его в мае
Telegraf
2025-05-11T07:31:06Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Металл против времени: два способа победить ржавчину на машине
Знай
2025-05-11T07:51:29Z
Снаружи конфетка, а внутри - бутафория? Автозапчасть Xiaomi оказалась не топ за свои деньги
Знай
2025-05-11T03:51:35Z
Может появиться в Украине: старшего брата Renault Duster впервые заметили на дорогах
Фокус
2025-05-10T16:00:54Z
Гонщики Формулы-1 проехались по Майами на машинках из LEGO: строили более 20 тысячи часов
Знай
2025-05-10T10:51:39Z
В Китае производят дешевые электрифицированные копии Bentley Bentayga за $2500
Фокус
2025-05-10T09:51:20Z
Уже в 2026 году на рынке появится летающий автомобиль: за столько можно приобрести
Comments UA
2025-05-10T07:45:45Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Во время "перемирия" войска РФ провели 550 штурмов
Корреспондент
2025-05-11T09:55:57Z
Генштаб рассказал о ситуации на фронте
Корреспондент
2025-05-11T06:51:04Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Российские военные в шоке: ВСУ мастерски загнали оккупантов в котел
Comments UA
2025-05-11T06:42:08Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Авокадо, картофель фри и сыр: какие продукты нельзя покупать онлайн
Знай
2025-05-11T09:51:16Z
Как прогнать муравьев из дома - экологически чистые способы
Gazeta UA
2025-05-11T08:36:27Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Как вырастить хорошую и большую морковь: полезные советы
Gazeta UA
2025-05-11T08:21:35Z
Почему однокомнатные квартиры в будущем становятся опасными для семей
Gazeta UA
2025-05-11T08:06:00Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Три неочевидные причины, почему смартфон быстро разряжается
Gazeta UA
2025-05-11T07:00:52Z
Буданов подписал "улучшенную карту мира"
Апостроф
2025-05-11T06:39:50Z
В РФ назвали местность, куда упал неконтролируемый советский аппарат "Космос-482"
UAToday
2025-05-11T03:39:37Z
Песня Ye, прославляющая Гитлера, набирает миллионы просмотров в X
ZN UA
2025-05-11T03:34:12Z
GTA 6 снова взорвала интернет: новый трейлер, дата релиза и кадры, которые уже разгадывают фанаты
Знай
2025-05-11T02:51:10Z
"Историческая победа": пакистанское правительство выдало кадры из видеоигры за собственный ответ на атаки Индии
Фокус
2025-05-10T21:12:24Z
На портале Дія снова можно изменить место жительства онлайн
Новости Украины
2025-05-10T19:18:55Z
Hangar 13 раскрыла новые детали Mafia: The Old Country — чего ждать от геймплея
GameMag
2025-05-10T19:12:40Z
Через семь лет именитый клуб снова будет играть в Бундеслиге
Корреспондент
2025-05-11T09:21:58Z
Лидер Барселоны сообщил о подписании нового контракта с клубом
Корреспондент
2025-05-11T08:27:21Z
Наваррете победил Суареса техническим решением после остановки боя
Корреспондент
2025-05-11T08:10:46Z
Мураталья победил в бою за временный титул IBF и стал соперником Ломаченко
Корреспондент
2025-05-11T07:36:35Z
Мойес прокомментировал победу над Фулгемом, отметив гол Миколенко
Корреспондент
2025-05-11T07:21:59Z
Хави признался, где именно он хотел бы попробовать свои силы как тренер
Корреспондент
2025-05-11T06:57:05Z
"Это заслуживает уважения", - украинская спортсменка впервые с начала войны пожала руку россиянке, которая сбежала от Путина
Новости Украины
2025-05-11T06:51:39Z
Миколенко прокомментировал свой гол в матче против Фулгема
Корреспондент
2025-05-11T06:18:28Z
НХЛ, плей-офф: Каролина разгромила Вашингтон, а Вегас победил Эдмонтон
Корреспондент
2025-05-11T05:57:42Z