MY.UAНовини
Де насправді корінь конфлікту ядерних сусідів? Чому Індія та Пакистан на межі великої війни
Де насправді корінь конфлікту ядерних сусідів? Чому Індія та Пакистан на межі великої війни

Де насправді корінь конфлікту ядерних сусідів? Чому Індія та Пакистан на межі великої війни

Індія та Пакистан, сусіди, чия спільна історія затьмарена кривавим поділом 1947 року, вже майже 80 років живуть у тіні безперервного конфлікту. Цей тривалий розбрат, позначений війнами, прикордонними сутичками та періодами напруженої дипломатії, є одним із найдавніших і найнебезпечніших протистоянь у світі. Про причини протистояння двох ядерних держав розповідає «Главком».

Глибоке коріння конфлікту сягає часів розпаду Британської Індії та невирішеного питання щодо Кашміру – стратегічно важливого регіону з переважно мусульманським населенням, на який претендують обидві ядерні країни.

Зміст

  • Кашмір
  • Конфлікти та гонка озброєнь
  • Сучасне протистояння
  • 2025 рік
  • Дипломатичні зусилля та міжнародна реакція
  • Конфлікти ядерних держав/годинник судного дня

Кашмір

фото з відкритих джерел

Саме суперечка навколо Кашміру стала головною причиною більшості збройних конфліктів між Індією та Пакистаном. Під час поділу Британської Індії князівствам було надано право обирати, до якої з новостворених держав приєднатися. Магараджа Кашміру Харі Сінгх, індуїстський правитель мусульманської більшості, спочатку зволікав з рішенням. Однак вторгнення підтримуваних Пакистаном племінних бойовиків у 1947 році змусило його звернутися за військовою допомогою до Індії та підписати документ про приєднання до Індійського Союзу. Пакистан не визнав цього приєднання, вважаючи Кашмір своєю невід'ємною частиною на основі релігійної більшості населення.

Перша індо-пакистанська війна 1947-1949 років закінчилася втручанням ООН та встановленням лінії контролю (Line of Control - LoC), яка розділила Кашмір на дві частини: під управлінням Індії (Джамму і Кашмір та Ладакх) та під управлінням Пакистану (Азад Кашмір та Гілгіт-Балтистан). Однак це не вирішило конфлікту, а лише заморозило його на десятиліття.

Конфлікти та гонка озброєнь

фото: wikipedia

Наступні десятиліття були позначені періодичними спалахами насильства та спробами врегулювання конфлікту шляхом переговорів, які, однак, не принесли відчутних результатів. Друга індо-пакистанська війна 1965 року, спровокована пакистанською операцією «Гібралтар», також завершилася без значних територіальних змін, але посилила взаємну ворожнечу.

Війна 1971 року стала переломним моментом, але не у вирішенні кашмірського питання. Вона призвела до розпаду Пакистану та утворення незалежної держави Бангладеш. Хоча ця війна безпосередньо не стосувалася Кашміру, вона значно змінила геополітичний баланс у регіоні та підкреслила військову перевагу Індії.

Подальші роки були відзначені прикордонними сутичками, зокрема війною в Каргілі 1999 року, коли пакистанські війська та бойовики проникли на індійську сторону лінії контролю. Індія рішуче відреагувала, завдавши значних втрат противнику та відновивши контроль над територією. Цей конфлікт знову підкреслив крихкість миру в регіоні та ризик ескалації.

Станом на сьогодні обидві країни є ядерними державами. Ядерна гонка озброєнь, що розпочалася після ядерних випробувань Індії в 1974 році та Пакистану в 1998 році, значно підвищила ставки в будь-якому потенційному конфлікті. Застосування ядерної зброї в регіоні може призвести до катастрофічних наслідків не лише для Індії та Пакистану, а й для всього світу.

Сучасне протистояння

фото: Reuters

На початку XXI століття прямі воєнні дії між Індією та Пакистаном стали рідшими, але напруженість залишається високою. Лінія контролю в Кашмірі є однією з найбільш мілітаризованих зон у світі, де регулярно відбуваються обстріли та сутички. Індія звинувачує Пакистан у підтримці терористичних угруповань, які діють на індійській території, особливо в Кашмірі. Пакистан, зі свого боку, засуджує жорсткі заходи безпеки, застосовувані Індією в контрольованій нею частині Кашміру, та звинувачує Індію в порушеннях прав людини.

Дипломатичні зусилля з врегулювання конфлікту залишаються безуспішними. Незважаючи на періодичні переговори та ініціативи з боку міжнародної спільноти, сторони не змогли досягти компромісу щодо Кашміру. Кожна країна твердо стоїть на своїй позиції, що робить будь-який прорив надзвичайно складним.

2025 рік

фото: Reuters

У 2025 році напруженість між двома ядерними сусідами, Індією та Пакистаном, залишається хронічною проблемою світової безпеки, продовжуючи історію взаємної недовіри та територіальних суперечок. Серцевиною конфлікту, як і десятиліття тому, залишається спірний регіон Кашмір. Після скасування Індією у 2019 році особливого статусу Джамму та Кашміру та його подальшого поділу на союзні території, відносини з Пакистаном різко погіршилися. Ісламабад засудив цей крок як односторонню зміну статус-кво та посилив свою риторику на міжнародній арені, звинувачуючи Індію в порушеннях прав людини та придушенні волі кашмірського народу.

Поновлення воєнного конфлікту та подальші взаємні атаки Індії та Пакистану спричинив напад на туристів та чисельні вбивства 22 квітня.

У гірському регіоні Пахалгам, що в індійській провінції Джамму і Кашмір, бойовики здійснили напад на туристів, унаслідок якого загинуло щонайменше 20 осіб. Теракт, що стався в популярному серед відпочивальників районі Гімалаїв, став одним із найкривавіших за останні роки.

За словами свідків, напад був раптовим і стався просто на очах у туристів. Один із очевидців розповів India Today, що спершу люди подумали про петарди, але після криків і стрілянини почали тікати з місця події, аби врятуватися.

З того моменту ескалація воєнного конфлікту триває досі без прогнозованого завершення.

Індія розпочала операцію «Сіндур» рано вранці в середу за місцевим часом (у вівторок увечері за східним часом) як у Пакистані, так і в адміністрованому Пакистаном Кашмірі.

Як зазначає CNN, індійські чиновники заявили, що було атаковано дев'ять об'єктів, але стверджували, що жодних пакистанських цивільних, економічних чи військових об'єктів не було уражено. Вони зазначили, що 25-хвилинна операція була спрямована проти «терористичної інфраструктури», що належить двом бойовим угрупованням – Лашкар-е-Тайба та Джайш-е-Мохаммед.

Назва «Сіндур», ймовірно, є посиланням на червоний верміліон, або порошок, який багато індуїстських жінок носять на лобі після заміжжя. Квітнева різанина туристів, жертвами якої стали чоловіки, призвела до того, що кілька індійських жінок овдовіли.

Але Пакистан малює іншу картину ударів – кажучи, що загинули мирні жителі та постраждали мечеті. За даними Clash Report, однією з цілей атаки стала мечеть Масджид-е-Субхан у місті Бахавалпур, провінція Пенджаб. Повідомляється про загибель дитини та поранення жінки внаслідок удару.

Речник пакистанського військового заявив, що 24 удари були завдані по шести об'єктах. За словами пакистанських військових, деякі з цих ударів були завдані густонаселеній провінції Пенджаб, і це були найглибші удари Індії по Пакистану з 1971 року, коли дві країни вели одну з чотирьох війн.

Джерела в пакистанських службах безпеки заявили, що під час атаки Індії вони збили п'ять літаків індійських ВПС та один безпілотник. Індія не підтвердила втрату жодних літаків.

Дипломатичні зусилля та міжнародна реакція

фото із відкритих джерел

Міжнародні організації та окремі держави продовжують закликати Індію та Пакистан до діалогу та мирного врегулювання суперечок.

На ранок 7 травня Китай закликав Індію та Пакистан не допустити ескалації конфлікту. Відповідну заяву зробили у МЗС КНР.

«Ми закликаємо Індію та Пакистан віддати пріоритет миру та стабільності, зберігати спокій та стриманість, уникати дій, які ще більше ускладнять ситуацію», – йдеться у заяві відомства.

У МЗС додали, що Китай «шкодує про вжиті Індією військові дії» і стурбований поточним розвитком подій. «Китай виступає проти всіх форм тероризму», – зазначило МЗС КНР.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав Індію та Пакистан виявити максимальну стриманість у зв'язку з останніми військовими операціями, повідомив його речник Стефан Дюжаррік.  Він закликав обидві країни уникати ескалації та зберігати спокій. «Світ не може дозволити собі військову конфронтацію», – заявив Дюжаррік.

Президент США Дональд Трамп критично висловився щодо ескалації збройного конфлікту між Індією та Пакистаном.  Коментуючи індійські ракетні удари по території, яку контролює Пакистан, глава Білого дому заявив: «Це ганьба. Ми щойно дізналися про це».

За словами Трампа, конфлікт між двома країнами має давнє коріння. «Люди знали, що щось станеться, виходячи з минулого, оскільки обидві сторони воюють протягом багатьох, багатьох десятиліть і століть», – зазначив він.

Президент США також висловив сподівання на швидке припинення бойових дій: «Я просто сподіваюся, що це закінчиться дуже швидко».

Конфлікт ядерних держав/годинник судного дня

скріншот

На ранок 7 травня 2025 року конфлікт між Індією та Пакистаном (обидві ядерні держави) може перерости в повномасштабну війну.

Серйозна ескалація між Ізраїлем (який, як вважається, має ядерну зброю, хоча офіційно не підтверджує цього) та іншими державами регіону  може призвести до втягування США або Росії (обидві ядерні держави), які мають там свої інтереси.

Якщо ж конфлікти будуть зростати, ситуація з Годинником Судного дня буде надзвичайно тривожною.

Станом на січень 2025 року, Годинник Судного дня показував 89 секунд до півночі – найближче до символічної катастрофи за всю його історію. Це відображало зростання глобальних ризиків, включаючи війну в Україні, ядерну загрозу, кліматичні зміни та дезінформацію.

Якщо ядерні держави будуть посилювати протистояння – це означало б колосальну ескалацію глобальної напруженості та значне збільшення ризику застосування ядерної зброї, навіть випадкового.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Будинок Дженніфер Лопес і Бена Аффлека продають дешевше, ніж подружжя за нього заплатило
24tv
2025-05-11T09:27:55Z
Євген Кот зворушив новими фото з підрослою донечкою, якій виповнилося 10 місяців
TSN
2025-05-11T09:23:43Z
Без ТЦК, але з "азовцями" на сцені: усі подробиці концерту "Без Обмежень" в Києві
ТСН
2025-05-11T09:22:50Z
Бужинська приїхала до Одеси та наробила пікантних фото у купальнику поблизу басейну
ТСН
2025-05-11T09:22:48Z
10-річна донька Юрія Ткача розсекретила, як у майбутньому хоче заробляти гроші: батько відреагував
TSN
2025-05-11T09:22:25Z
На Закарпатті анонсували дитячий театральний фестиваль «Золота китиця»
УкраинФорм
2025-05-11T09:16:38Z
"Так виглядає фенікс...": Віталій Козловський переспівав свій легендарний хіт, тепер уже вільно
Знай
2025-05-11T08:51:42Z
Лагідна українізація: ШІ уявив героїв серіалу "Величне століття" українцями
24tv
2025-05-11T08:45:35Z
4 українські зірки, які змінили свої імена у документах
24tv
2025-05-11T08:36:17Z
Макрон оцінив кількість іноземних військових, яких могли б розгорнути в Україні
Европейская правда
2025-05-11T09:31:51Z
Іран і США відновлюють переговори щодо ядерної програми
Европейская правда
2025-05-11T09:25:57Z
В Албанії проходять парламентські вибори
УкраинФорм
2025-05-11T09:25:23Z
Макрон відповів Путіну про Стамбул: Безумовному припиненню вогню не передують переговори
Лига
2025-05-11T09:25:22Z
РФ намагається прорватися до Дніпропетровської області - експерт назвав мету
ТСН
2025-05-11T09:24:28Z
Мерц пригрозив Росії санкціями, якщо мирні переговори проваляться
TSN
2025-05-11T09:24:00Z
"Коаліція охочих" разом із Трампом висунула РФ дедлайн для згоди на перемир'я
TSN
2025-05-11T09:23:54Z
Зеленський, Макрон, Туск, Стармер та Мерц провели телефонну розмову з Трампом: що обговорювали
ТСН
2025-05-11T09:23:53Z
Шестеро посадовців Нацгвардії відсторонено від посад: деталі від МВС
TSN
2025-05-11T09:23:34Z
США направили до Японії ескадрилью винищувачів F-35
InternetUA
2025-05-11T09:28:43Z
Яке завтра, 12 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
ТСН
2025-05-11T09:25:42Z
Німеччина засекретить постачання зброї до України — Spiegel
TSN
2025-05-11T09:23:24Z
Інна Мірошниченко показала прорив у розвитку названої 9-річної доньки: "Не було гарантій"
ТСН
2025-05-11T09:23:12Z
Лелеки Грицик і Одарка стали багатодітними батьками: неймовірні кадри зворушили всю Україну
TSN
2025-05-11T09:22:41Z
"Це не гра": Чмут пояснив, чому в армії не буде демобілізації
ТСН
2025-05-11T09:21:17Z
Скільки років є у росіян для війни: Чмут дав відповідь
ТСН
2025-05-11T09:20:55Z
"Місто сили" Гітлера: містичні місця нацистів тоді і зараз
ТСН
2025-05-11T09:20:52Z
На Київщині працюють сили ППО — КОВА
ТСН
2025-05-11T09:20:48Z
Коли висівати кавуни у відкритий ґрунт – корисні поради
ТСН
2025-05-11T09:23:55Z
Які продукти подовжують молодість: нові дослідження вчених
TSN
2025-05-11T09:23:39Z
Чим поливати часник навесні, щоб пізніше зібрати дуже великий урожай: розведіть це у воді
ТСН
2025-05-11T09:23:21Z
Які продукти потрібно їсти для зміцнення кісток
TSN
2025-05-11T09:23:01Z
Чи можна їсти яйця щодня: дієтологи розповіли про всі міфи, пов’язані з цим продуктом
TSN
2025-05-11T09:22:08Z
Магнітна буря 11 травня: як вберегти здоров’я
ТСН
2025-05-11T09:20:20Z
Що зробити, щоб цибуля не випускала стрілки: корисний лайфгак, про який ніхто не знає
ТСН
2025-05-11T09:19:54Z
Внутрішній годинник людини відстає на 17 хвилин: що переводить "стрілки" назад
Фокус
2025-05-11T08:57:21Z
Де на кухні найбільше бактерій та як від них уберегтися ‒ кілька порад
Gazeta UA
2025-05-11T08:51:51Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівки з КАМАЗом загинули троє чоловіків
Мій Харків
2025-05-11T09:28:49Z
На Полтавщині вибух забрав життя чоловіка — що відомо
TSN
2025-05-11T09:23:18Z
Горить магазин, – у ДСНС розповіли деталі про велику пожежу на Позняках у Києві
24tv
2025-05-11T09:19:48Z
Росіяни пошкодили електромережі у Херсоні. У Запорізькій області поранили жінку
Лига
2025-05-11T09:12:35Z
В Україні судили працівницю банку, яка привласнила майже пів мільйона гривень
InternetUA
2025-05-11T08:58:23Z
На Сумщині триває евакуація з прифронтових громад
УкраинФорм
2025-05-11T08:31:41Z
Росія цинічно вдарила "Шахедами" по Сумщині: виникли пожежі, пошкоджено нежитлові приміщення
24tv
2025-05-11T08:15:32Z
Атака дронів-камікадзе на Черкаси: помер 58-річний чоловік
ZN UA
2025-05-11T08:10:54Z
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 11 травня
Мій Харків
2025-05-11T07:31:21Z
Пенсіонери втратять понад 2000 грн: кому уріжуть виплати
Знай
2025-05-11T09:30:48Z
Нацбанк послабив діючі валютні обмеження: що змінилось
ТСН
2025-05-11T09:25:22Z
Коли висаджувати солодкий перець, томати і капусту в травні 2025 року: сприятливі дні
ТСН
2025-05-11T09:21:54Z
Яка буде пенсія, якщо зарплата 20 000 гривень
24tv
2025-05-11T09:03:22Z
Робочі місця та інвестиції: що отримає Україна від угоди про копалини
Факти ICTV
2025-05-11T09:01:54Z
Одні не можуть, інші не хочуть: зі сховищами для цибулі дивна ситуація
AgroPortal
2025-05-11T09:00:48Z
На 260 гривень дешевше. Де наразі можна купити каву по акції
Telegraf
2025-05-11T08:31:53Z
Запаси титану в Україні можуть сягати до 20% світових, - НАН
Комсомольская правда
2025-05-11T08:27:08Z
Перевірте свої гаманці: яку купюру євро ніколи не вдасться обміняти в Україні
24tv
2025-05-11T08:27:05Z
Топ-5 найдорожчих автомобілів світу, які перевищують вартість літака
Gazeta UA
2025-05-11T07:58:53Z
Водії Google Maps знайшли "рятівника" від штрафів: що потрібно терміново включити
Хвиля
2025-05-11T07:45:25Z
Чому важливо перевіряти тиск в колесах авто: справа не лише в економії пального
Gazeta UA
2025-05-11T07:19:13Z
Nissan замислився над випуском нової Maxima
AutoCentre
2025-05-11T07:10:17Z
Електромобілі Zeekr – офіційно в Україні: що потрібно знати про це
AutoGeek
2025-05-11T07:03:30Z
Здогадуються одиниці: для чого потрібні маленькі чорні крапки на склі в автомобілі
GlavRed
2025-05-11T03:27:52Z
Grok з’явиться в автомобілях Tesla
InternetUA
2025-05-11T00:01:54Z
Продавець виставив новенький Mercedes SUV і миттєво втратив тисячі
Топ Жир
2025-05-10T23:45:27Z
Яка особливість автомобіля відразу видає його застарілість?
Топ Жир
2025-05-10T22:00:54Z
Відключення води у Дніпрі на тиждень з 12 по 18 травня: кому перекриють доступ
Политека
2025-05-11T09:31:02Z
Переможниця "Битви екстрасенсів" розповіла, чи можливе припинення вогню
TSN
2025-05-11T09:23:44Z
Левам варто вибрати одну ціль, а Терезам слід захищати свої позиції: гороскоп за картами Таро на 10 травня 2025 року
ТСН
2025-05-11T09:23:40Z
Коли в Києві почнеться потепління: синоптикиня назвала дату початку справжнього літа
ТСН
2025-05-11T09:23:34Z
Ракам варто прислухатися до інтуїції, а Дівам слід продовжувати працювати над проєктами: астрологічний прогноз на рунах на 10 травня 2025 року
ТСН
2025-05-11T09:23:19Z
Заморозки та мокрий сніг: де в Україні зіпсується погода 11 травня
ТСН
2025-05-11T09:22:41Z
Радіація в укриттях: на Кіровоградщині шкільні сховища фонять радоном
ТСН
2025-05-11T09:21:44Z
На одному з напрямків армія РФ зменшила кількість штурмів: з чим це пов'язано
ТСН
2025-05-11T09:21:24Z
Ворог просунувся на Харківщині та Донеччині — DeepState
ТСН
2025-05-11T09:20:52Z
Китайський гороскоп на завтра 12 травня: Тиграм - стрес, Зміям - зневага
GlavRed
2025-05-11T09:25:42Z
Як часто слід змінювати насадку на швабру: чому це так важливо
ТСН
2025-05-11T09:23:18Z
Коли краще садити картоплю у травні: сприятливі дні за місячним календарем
TSN
2025-05-11T09:22:05Z
Ці два сорти огірків садять на Закарпатті: вони без проблем витримують холодні ночі і швидко дають великий урожай
TSN
2025-05-11T09:21:57Z
Як вивести бур’яни, які проросли між тротуарною плиткою: безкоштовний засіб, який працює краще за магазинні
TSN
2025-05-11T09:21:45Z
Вашому городу будуть заздрити: 11 речей, які потрібно зробити в травні
Telegraf
2025-05-11T09:20:33Z
7 простих речей, які допоможуть зміцнити сімейні стосунки: рекомендації експертів
ТСН
2025-05-11T09:19:47Z
"Австрійський люкс": чому квартири в таких будинках є чи не найдорожчими у Львові
24tv
2025-05-11T09:15:19Z
Як не треба клеїти шпалери: поради, що збережуть ваші нерви і гроші
Telegraf
2025-05-11T09:00:46Z
Ізраїльські розробники представили інноваційну систему радіоелектронної боротьби KETAK
InternetUA
2025-05-11T09:31:54Z
В Чорнобильській зоні помітили рідкісного хижого птаха та пташеня
TSN
2025-05-11T09:24:44Z
Космічний апарат СРСР вдарив по Землі: куди він впав
TSN
2025-05-11T09:23:45Z
Суперкомп’ютер передбачив точну дату, коли відбудеться кінець світу
ТСН
2025-05-11T09:19:10Z
З'явилися перші оцінки Doom: The Dark Ages – що кажуть критики
24tv
2025-05-11T08:48:40Z
Легкий спосіб захистити планету: чому людям слід користуватися посудомийною машиною
Фокус
2025-05-11T08:12:08Z
Магнітна буря затихла, але ненадовго: коли чекати наступного "удару"
Telegraf
2025-05-11T08:03:13Z
Google виявила новий російський шпигунський вірус LostKeys
Детектор М
2025-05-11T08:03:04Z
Месенджери під загрозою: як захистити себе від крадіжки акаунтів через фішингові платформи
InternetUA
2025-05-11T07:10:10Z
Гау
Football.ua
2025-05-11T09:25:00Z
Українець здобув блискавичну перемогу нокаутом в Італії
24tv
2025-05-11T09:12:13Z
Юрчец зіграє з перших хвилин проти Колоса
Football.ua
2025-05-11T09:07:56Z
Форвард Атлетіко знищив Сосьєдад, встановивши рекорд Ла Ліги: відео шаленого перфомансу
24tv
2025-05-11T09:03:57Z
Українець Овчаренко виграв парний трофей турніру ITF в Італії
УкраинФорм
2025-05-11T09:01:21Z
"Шахтар" - "Динамо": анонс, де і коли дивитися фінальний матч Кубка України
ZN UA
2025-05-11T08:52:16Z
Горін: Рух показав, що має кращі фізичні кондиції
Football.ua
2025-05-11T08:43:21Z
Мареска: Сподіваюся, гра проти Ньюкасла дозволить нам проявити свої найкращі якості
Football.ua
2025-05-11T08:40:07Z
Українські кадети із «золота» розпочали чемпіонат світу з тхеквондо
УкраинФорм
2025-05-11T08:39:49Z