MY.UAНовини
Гроші США та українські надра: чи вигідна угода про мінерали для України і які будуть прибутки
Гроші США та українські надра: чи вигідна угода про мінерали для України і які будуть прибутки

Гроші США та українські надра: чи вигідна угода про мінерали для України і які будуть прибутки

Україна зробила важливий крок до залучення інвестицій у видобувну галузь. Тож у ніч з 30 квітня на 1 травня було підписано угоду з США щодо співпраці у сфері корисних копалин. Угода передбачає створення спільного Інвестиційного фонду відбудови, що стимулюватиме розвиток проєктів із видобутку понад 50 видів критично важливих мінерів, зокрема літію, урану чи титану.

Водночас експерти кажуть, що реалізація цієї угоди потребує чимало часу, масштабних досліджень, запуску конкурсів, видачу ліценцій й створення відповідного інституційного механізму. Крім того, не розв'язане питання ще й із родовищами, які перебувають під окупацією Росії. Сам президент Володимир Зеленський заявив, що ворог окупував близько половини родовищ рідкісноземельних корисних копалин.

24 Канал дізнавався, чого чекати після ратифікації угоди про корисні копалини у Верховній Раді, які ресурси є найбільш перспективними й скільки часу потрібно чекати, щоб угода почала приносити реальні результати.

Який наступний етап після підписання Угоди щодо корисних копалин

У розмові з 24 Каналом аналітик Борис Кушнірук розповів, що підписання угоди – це лише початковий етап. Спочатку угода має бути ратифікована у Верховній Раді України. Якщо це відбудеться, то лише після цього розпочнеться якийсь рух.

Крім того, доведеться вивчати території України на наявність покладів корисних копалин, проводити конкурси для компаній, які матимуть намір видобувати, видавати ліцензії тощо.

Борис Кушнірук

Голова експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру

Підготовчі роботи займатимуть доволі багато часу. Є ще питання по видобутку уранової руди. Є зацікавленість у тому, щоб створювати замкнений цикл виробництва ядерного палива. Це теж займає час. Тому якщо протягом року не буде якихось дуже активних рухів, то нічого страшного.

Не менш важливим є створення апарату та запуск його роботи. Тож говорити про те, що угода з американцями щодо корисних копалин не працюватиме, зарано.

Зверніть увагу! 6 травня Комітет Верховної Ради з питань міжнародної політики підтримав ратифікацію Угоди між Україною та США щодо корисних копалин.

Що відомо про ключові положення угоди між Україною та США:

  • Повна власність і контроль залишаються за Україною;
  • Україна та США спільно керуватимуть Фондом на рівні 50/50, і жодна зі сторін не матиме голосу, що переважає;
  • Національна власність України захищена;
  • Україна не має боргу перед США;
  • Угода відповідає Конституції України та не змінює її євроінтеграційний курс;
  • Фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій: 50% коштів від нових ліцензій на проєкти у сфері критичних матеріалів та нафти й газу надходитимуть до бюджету після створення Фонду, а доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані у бюджеті надходження не входять до Фонду;
  • Угоду має ратифікувати Верховна Рада України;
  • США допоможуть залучати додаткові інвестиції й технології;
  • Доходи та внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні.

Довідково: йдеться про видобуток алюмінію, сурми, миш'яку, бариту, берилію, вісмуту, церію, цезію, хрому, кобальту, міді, диспрозію, ербію, європію, фтору, плавикового шпату, гадолінію, галію, германію, золота, графіту, гафнію, гольмію, індію, іридію, лантану, літію, лютецію, магнію, марганцю, неодиму, нікелю, ніобію, паладію, платини, калію, празеодиму, родію, рубідію, рутенію, самарію, скандію, танталу, телуру, тербію, тулію, олова, титану, вольфраму, урану, ванадію, ітербію, ітрію, цинку, цирконію, нафти, природного газу. Водночас розширити список можна буде лише за згодою обох сторін.

Видобуток яких копалин в Україні може принести найбільшу вигоду

За словами Кушнірука, в Україні є поклади літію та уранової руди. Ці копалини є прибутковими. Однак навіть у період воєнного стану видобування уранової руди та її експорт є надзвичайно складними.

Зараз же є плани створення замкненого циклу виробництва за участі американської сторони. Відтак я не вважаю, що на сьогодні у нас є якісь проблеми щодо старту роботи по родовищах. Для цього просто потрібен час,
– каже Кушнірук.

Як розповів економіст Іван Ус для 24 Каналу, в угоді, яка була опублікована на сайті Кабміну, йдеться про 52 корисні копалини. І для України найцікавішою є сировина для виробництва титану.

Іван Ус

Кандидат економічних наук, головний консультант у Національному інституті стратегічних досліджень

Чому? Традиційно в Житомирській області була сировина, яка перевозилася до Росії, де з неї робили титан. Після цього титан експортували до США, тому що його потребує авіабудівна галузь. Зараз Україна не постачає Росії цієї сировини, однак є велика потреба цього титану на ринку США.

Отже, щоб усунути Росію з цієї схеми, потрібно, щоб знайшлася інша сторона, яка б побудувала потужності з перероблення сировини в Україні. Саме тому США зацікавлені.

  • Не менш важливий, за словами Івана Уса, є літій. Він є одним із найбільших перспективних металів зараз. З нього роблять батареї, акумулятори до смартфонів тощо.

Крім того, світ все частіше відмовляється від бензинових двигунів та переходить на електродвигуни, які розробляються з літію,
– каже пан Іван.

  • Наступний метал – уран. Це те, що необхідно для генерації атомної електроенергії.

Тож тут питання в тому, чи зможе Україна добудувати свої атомні енергоблоки. Крім того, США, маючи досвід власних компаній, як-от Westinghouse Electric та інші, також можуть бути зацікавлені в тому, щоб мати принаймні часткову власність АЕС.

  • Що стосується газу та нафти, то тут слід згадати Юзівське родовище, яке у 2014 році росіяни намагалися захопити.

Юзівське родовище знаходиться поблизу Слов'янська. І перші свої спроби захопити частину української території Росія починала саме звідти, бо розуміла, що там знаходиться його центр. Річ у тім, що використання сланцевого газу з цього родовища може зміцнити позицій України на енергетичному ринку Європи.

Якось про це вже забувають, але ще тоді була ідея (у 2014 році – 24 Канал), що газ із Юзівського родовища може, якщо повністю не замінити, то принаймні створити суттєву конкуренцію для "Газпрому". А ми ж розуміємо, що важливий вплив Росії на Європу – це газ,
– нагадує Ус.

Якими важливими ресурсами володіє Україна

Як пише Reuters з посиланням на дані від Київського інституту геології, Україна має лантан та церій, що використовуються в телевізорах та освітленні.

За даними Всесвітнього економічного форуму, Україна також є ключовим потенційним постачальником літію, берилію, марганцю, галію, цирконію, графіту, апатиту, флюориту та нікелю. Крім того, українські території мають найбільші в Європі запаси титану та урану.

Який потенційний прибуток можуть отримати обидві сторони

Як пояснює Іван Ус, велика проблема цієї угоди полягає у тому, що чимало моментів незрозумілі досі. Звичайно, що є проєкти щодо рідкісноземельних елементів й не тільки, однак це все на майбутнє.

Щоб зрозуміти, скільки й чого саме є в Україні, потрібні дослідження. За оцінками Лани Зеркаль, колишньої заступниці міністра закордонних справ України, для цього потрібно 25 мільйонів доларів США,
– зауважує економіст.

  • Однак важливим у цій угоді є те, що Україна отримала позитивні сигнали від США щодо допомоги. Йдеться спочатку про дозвіл США на продаж зброї до України, потім вже про запчастини для винищувачів F-16, а за останні дні йшлося про передачу зенітно-ракетного комплексу Patriot з Ізраїлю для України.
  • Крім того, США починають змінювати свою риторику щодо нас. Наприклад, Ліндсі Грем, сенатор США, вкотре нагадує, що в нього є законопроєкт на 500% мита на продукцію тих країн, які щось купують у Росії.

Водночас для того, щоб США отримали прибутки з цієї угоди, то Україна повинна виграти війну з Росією та відновити територіальну цілісність кордонів з 1991 року.

Кушнірук натомість зауважує, що Україна не є країною з надзвичайними родовищами копалин. А газові та нафтові родовища розроблялися ще з першої половини минулого століття.

В радянські часи це були одні із перших баз, а український газ постачався в Москву. Тому зараз вони доволі виснажені. Однак на сьогодні ці родовища не створюють якогось напруження й особливих втрат, навіть якщо обидві країни почнуть вкладати гроші,
– додає пан Борис.

На думку Кушнірука, запуск угоди щодо корисних копалин є швидше механізмом співпраці з новою американською адміністрацією. Водночас економічні наслідки цієї співпраці не будуть негативними для України.

Коли будуть перші економічні виходи від реалізації угоди

За словами Івана Уса, перші економічні заходи від реалізації цього угоди будуть приблизно через десятиліття. Адже у цій справі потрібно, перш за все, провести дослідження, але скільки воно займатиме часу – невідомо.

Взагалі, спочатку війну треба виграти, потім дослідження, тоді й буде зрозуміло, де і які нові проєкти будуть. Тобто тут заяви Трампа, що американці отримають більше ніж 350 мільярдів доларів, це радше емоційна заява, тому що треба було до 100 днів його президентства щось показати,
– каже експерт.

Насправді якщо все почне працювати, то перспектива у цій угоді є: Україна відновить територіальну цілісність на Донбасі, а США стануть співінвесторами у багатьох речей.

Ми можемо повернутися до промислової епохи Донбасу, яку було створено за допомогою англосаксонського капіталу. І йдеться насамперед про валлійського підприємця Джона Юза (Хьюза), який почав створювати виробничі потужності й індустріалізувати тогочасний регіон Донбасу,
– наголошує Іван Ус.

Головне досягнення України – мотивація для США допомогти Україні виграти цю війну. Так, раніше американці давали нам допомогу, але при цьому це було безоплатно. Однак це, найімовірніше, означало, що вони не сильно зацікавлені у фінальному результаті. Зараз є принаймні відчуття зацікавленості США у тому, щоб Україна досягнула тієї мети, якої вона прагне, а це відновлення територіальної цілісності.

Борис Кушнірук зауважує, що у цій ситуації є показова цифра. Річ у тім, що з усього того, що зараз Україна видобуває сама, сплачуються рентні платежі до державного бюджету. Відтак з усіх родовищ збирається до бюджету лише близько 52 мільярди гривень щороку. Йдеться про вже родовища, що діють, а не нові.

З нових родовищ половина прибутку буде надходити до Фонду, тобто саме з рентних платежів. Однак нові родовища ймовірно не дадуть ще 52 мільярдів, а менше. Відтак, уявіть, прибуток від нових родовищ, а це десь 52 мільярди гривень, ми ділимо навпіл. Виходить 26 мільярдів гривень, що теоретично мало б потрапляти до Фонду. Але що таке 26 мільярдів? В нинішніх умовах це копійки. На відмовлення України потрібно в тисячу разів більше,
– підсумовує Кушнірук.

Аналітик додає, що потрібно розуміти: особливої вигоди створення Фонду на основі угоди про корисні копалини не даватиме. Утім, особливих втрат вона також не матиме. Тим більше гроші, які Україна туди перераховуватиме, потім мають працювати на нас.

Які є перешкоди в угоді про мінерали

  • Як повідомляють в Reuters, наразі мало відомо про економічну життєздатність українських родовищ корисних копалин.

Україна володіє 22 з 34 родовищ корисних копалин, які є критично важливими. Втім як пояснює експерт Вілліса Томаса з консалтингової компанії CRU, перехід від відкритого ресурсу до економічно вигідного резерву вимагає значного часу та інвестицій. А економісти гірничої промисловості стверджують, що в Україні немає комерційно чинних шахт з видобутку рідкісноземельних матеріалів.

  • Є побоювання, що інвестори не захочуть вкладати гроші в Україні через руйнування інфраструктури внаслідок російської агресії, а також через не гарантовану безпеку у майбутньому.

Як пояснює керівник відділу мінеральних ресурсів консалтингової компанії Benchmark Minerals Intelligence Адам Вебб, людям буде важко виправдати інвестування грошей в Україну, якщо є інші варіанти інвестування в критично важливі родовища корисних копалин, де країна не перебуває у стані війни.

Теги за темою
газ
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Авиаудар по Сумам: среди пострадавших есть ребенок
Корреспондент
2025-07-22T05:03:55Z
Рютте призвал страны НАТО покупать больше оружия у США для Украины
Европейская правда
2025-07-22T04:49:19Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Российские войска продвинулись на нескольких направлениях: карты ISW
Апостроф
2025-07-08T05:42:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
КАБы России попали в жилмассив Сум: есть раненые
Корреспондент
2025-07-21T22:18:29Z
В Херсоне из-за российских обстрелов повреждены церковь и театр
Корреспондент
2025-07-21T18:24:08Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Звезда "Шоу долгоносиков" Андриенко раскрыл сумму пенсии и какую надбавку получает: "Случилась проблема"
TSN
2025-07-21T15:33:32Z
Женщина с самыми большими в мире губами шокировала изменениями во внешности: как она выглядела "до" и "после"
TSN
2025-07-21T15:06:57Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Противораковые препараты остановили симптомы деменции - исследование
Корреспондент
2025-07-21T19:45:57Z
Какой напиток лучше пить утром: диетологи назвали два популярных напитка, которые вредят желудку, если их употреблять натощак
TSN
2025-07-21T15:33:45Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Пенсионер заразился бубонной чумой от своего кота: как это случилось
TSN
2025-07-21T15:18:44Z
Как правильно просыпаться, чтобы не терять возможности в жизни: секреты богачей
TSN
2025-07-21T15:06:32Z
Бессонница исчезнет навсегда: стало известно об уникальном напитке для идеального сна
Comments UA
2025-07-21T14:45:00Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Шампанское» из чернобровцев: не только интересно, но и очень вкусно
TSN
2025-07-21T15:33:14Z
Гороскоп на 21 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиак9
UAToday
2025-07-21T15:30:14Z
Быстрая стирка: что можно постирать за 15-20 минут, а что категорически запрещено класть в барабан
TSN
2025-07-21T15:06:28Z
"С ноткой любви": Клопотенко показал, как приготовить нетрадиционный квас
Апостроф
2025-07-21T15:06:11Z
Гороскоп на 22 июля: избегайте сомнительных сделок
Новости Украины
2025-07-21T15:03:45Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
РФ может потерять 19 млрд долларов доходов из-за потолка цен на нефть
Корреспондент
2025-07-21T19:03:41Z
Китай сократил закупки российской пшеницы в 16 раз
Корреспондент
2025-07-21T17:27:45Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Официальный прием: Ватикан возвращает диалог с РПЦ
Корреспондент
2025-07-22T01:12:10Z
БПЛА атаковали военный аэродром в РФ - росСМИ
Корреспондент
2025-07-21T21:06:17Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Наставник Динамо назвал сильную сторону соперника в Лиге чемпионов
Корреспондент
2025-07-22T04:54:33Z
Украинский вратарь официально стал игроком Вильярреала
Корреспондент
2025-07-22T04:09:36Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Бавария окончательно решила судьбу своего игрока
Корреспондент
2025-07-22T03:24:44Z
Лидер Брентфорда стал новичком Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2025-07-21T20:21:37Z
В Северном море нашли британский корабль, затонувший в Первую мировую
Корреспондент
2025-07-22T03:39:45Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Удар по Одессе: фото последствий атаки РФ
Корреспондент
2025-07-22T04:36:40Z
Отравление в ресторане Кацурина: у 45 человек выявлен сальмонеллез
Корреспондент
2025-07-21T23:24:10Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Японские компании объединились для создания спасательного робота
Корреспондент
2025-07-21T18:42:40Z
Samsung представила бюджетный Galaxy F36
Корреспондент
2025-07-21T17:00:00Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Умный туалет: о качестве вашего кала можно будет узнать в смартфоне
TSN
2025-07-21T15:18:11Z
У США створюють нову картоплю з генетичною стійкістю до фітофторозу
AgroNews
2025-07-21T15:06:14Z
Китайская BYD подтвердила запуск конкурента Bentley и Ferrari в Европе
Корреспондент
2025-07-21T18:30:40Z
На таком катался Американский жиголо. В Украине заметили изысканный ретро-спорткар
Telegraf
2025-07-21T14:18:57Z
Важно знать всем водителям: за какие нарушения с номерными знаками могут оштрафовать
Comments UA
2025-07-21T14:06:49Z
Бешеный спрос: подержанные электрокроссоверы Xiaomi стали дороже новых
Фокус
2025-07-21T10:57:50Z
В Украину завозят больше легковых автомобилей: какие авто выбирают украинцы
Comments UA
2025-07-21T10:27:04Z
Назвали бестселлеры новых легковушек на рынке - рейтинг
Gazeta UA
2025-07-21T10:03:36Z
Настоящий эксклюзив: в Украину привезли очень редкий спорткар Porsche на 500 сил
Фокус
2025-07-21T10:00:48Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z