/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F5fff6e543f0ea6de7b12eaeb2b0a5243.jpg)
Медична безпека: Україна, Польща та ЕМА обговорили постачання критичних ліків
З 5 по 7 травня у Варшаві, під головуванням Польщі у Раді ЄС, проходить 120-та зустріч Голів агентств з лікарських засобів (HMA), у якій Україна бере участь як запрошена країна.
У Міністерстві охорони здоров'я повідомили, що метою заходу є об'єднання регуляторів ЄС для обговорення спільних викликів у сфері охорони здоров’я та посилення стійкості регуляторного середовища в фармацевтичній галузі.
Українська делегація на чолі із заступником Міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції Мариною Слободніченко провела тристоронню зустріч із заступником Міністра охорони здоров’я Польщі Катаржиною Кацперчик, президентом Управління реєстрації лікарських засобів, виробів медичного призначення та біоцидних препаратів Польщі Гжегожем Цессаком та виконавчим директором Європейського агентства з лікарських засобів (EMA) Емер Кук.
У центрі обговорення — потенціал України у вирішенні одного з ключових викликів ЄС: вразливості ланцюгів постачання критичних лікарських засобів. Польща активно долучена до просування реформи фармацевтичного законодавства ЄС, що є одним із пріоритетів її головування в Раді ЄС. Серед завдань реформи — зміцнення безпеки постачання лікарських засобів, зокрема шляхом децентралізації виробництва та зменшення залежності від третіх країн. У цьому контексті посилюється інтерес до нових партнерств і регіональних ініціатив, які здатні зробити фармацевтичну систему Європи більш стійкою — зокрема за участі України.
"Україна має всі передумови для того, щоб стати надійним партнером у зміцненні фармацевтичної безпеки Європи. Йдеться про здатність забезпечити повний виробничий цикл — від виготовлення активних фармацевтичних інгредієнтів до випуску готової продукції, сертифікованої відповідно до стандартів GMP", – зазначила Марина Слободніченко.
Для ефективної інтеграції до європейської регуляторної системи Україні необхідно посилювати інституційну спроможність. У 2025 році розпочнеться Twinning — довгострокова програма партнерства між державними установами ЄС та України, яка передбачає системні зміни, зокрема створення органу державного контролю у фармацевтичній галузі. Польща вже демонструє глибоке залучення до цього процесу й прагнення поділитися своїм досвідом. Як один із практичних кроків — польська сторона ініціює для українських фахівців воркшоп із регулювання біоцидів.
Для повноцінної інтеграції у регуляторну систему ЄС Україна готова пройти бенчмаркінг а також долучитися до програми спільних аудитів GMP-інспекцій (JAP).