MY.UAНовини
Невидимий резерв: як психологічна підтримка має зміцнювати національну стійкість
Невидимий резерв: як психологічна підтримка має зміцнювати національну стійкість

Невидимий резерв: як психологічна підтримка має зміцнювати національну стійкість

Невидимий резерв: як психологічна підтримка має зміцнювати національну стійкість

Україна сьогодні веде смертельну боротьбу з безжальним і підступним ворогом, який супроводжує злочинні воєнні дії проти нашого суспільства масованим психологічним впливом на нього. Наша Перемога вочевидь залежить від нашої колективної спроможності ефективно протидіяти цьому деструктивному та підступному впливу.

Але в кого є ключ до цієї спроможності? Хто володіє достатньою експертизою в тому, як влаштовані людська психіка та поведінка, як формуються індивідуальні та колективні реакції на екстремальні обставини війни, які з цих реакцій є нормальними й бажаними, а які — патологічними й небажаними, і головне — в який спосіб зберегти на невизначено довгу перспективу суспільну стійкість, витривалість і здатність чинити спротив ворогу?

Першою й правильною відповіддю на ці запитання має бути — психологи та інші фахівці з ментального здоров’я. Проте готовність і цієї галузі загалом, і конкретних фахівців зокрема до належного супроводу суспільства й держави в умовах важкої війни не є безспірною. Слід говорити принаймні про три ключові чинники, які істотно обмежують ефективність такого супроводу: успадковані інституційні вади, проблеми з підготовкою кадрів і фрагментованість регулювання.

Прикладна психологія: від маргінесу до політики національної безпеки

Не секрет, що в сучасній Україні прикладна психологія успадкувала від радянської доби деякі змістові та інституційні деформації. У масовій свідомості вона дотепер неявно ототожнюється зі скомпрометованою політичними репресіями каральною психіатрією, й це негативно позначається на ставленні населення до психологічної допомоги. Переважна більшість українців досі надає перевагу вирішенню особистих проблем у колі найближчої довіри — за допомогою родичів або друзів. Проведене нашим Інститутом спільно з партнерами дослідження показало, що 2022 року 57% респондентів перебували в зоні ризику розвитку посттравматичного стресового розладу й, отже, потребували психологічної допомоги. Відтоді ситуація, звісно, не покращилася. Проте за даними опитування, проведеного в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» на початку 2025 року, частка громадян, які звертаються до психологів і психотерапевтів, становить лише 13%.

Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну вкрай загострило потребу в забезпеченні на системному рівні заходів зі збереження та відновлення психічного здоров’я українців. Але не тільки. Завдання, що стоїть на порядку денному, — психологічне забезпечення опору окупантам. Таке забезпечення передбачає, зокрема, налагодження психологічного супроводу діяльності органів державної влади й ухвалення управлінських рішень та підтримання в суспільстві сприятливого соціально-психологічного клімату. Необхідна цілісна державна політика, спрямована на задоволення потреб суспільства й держави в професійній психологічній підтримці.

Кадри

У сучасному світі стійко зростає затребуваність психологічних послуг. У США, Великій Британії, Швеції, Ізраїлі та інших країнах ОЕСР психологи відіграють дедалі більшу роль у стратегічному плануванні діяльності урядових установ, забезпеченні переговорів, запобіганні конфліктам і їх розв’язанні, заходах із подолання бідності та оптимізації економічної поведінки населення, профілактики злочинності, протидії політичному екстремізму й тероризму, вирішенні проблем адаптації людини до нових умов життя й діяльності, екологічної та епідеміологічної безпеки тощо. Натомість спектр надаваних в Україні психологічних послуг є помітно вужчим.

Загальна кількість фахівців сфери психічного здоров’я на 100 тисяч населення в Україні майже втричі менша, ніж у Польщі, майже вп’ятеро — ніж у Франції, і більш як удев’ятеро — ніж у Фінляндії. Водночас обґрунтованого прогнозу потреби в кадровому ресурсі психологів, необхідному для мінімізації в середньо- та довгостроковій перспективі соціально-економічних втрат від спричиненого війною психотравмування громадян в Україні, досі не розроблено.

Має суттєві вади й сам зміст підготовки психологів. Більшість випускників психологічних факультетів та відділень після їх закінчення не готова до самостійного надання психологічних послуг в умовах війни та повоєнного відновлення. Ще менш підготовлені до якісної, професійної та відповідальної психологічної практики випускники короткострокових освітніх програм, кількість яких на українському ринку освітніх послуг стрімко й неконтрольовано зростає. Це призводить до поширення в Україні психологічного фельдшеризму, коли зміст психологічної допомоги визначається радше репертуаром технік, якими володіє надавач послуги, ніж реальними проблемами та потребами клієнта.

Ще виразніше проблема кадрів проявляється в системі психологічного забезпечення сектору безпеки і оборони (СБО).

Рівень професійної кваліфікації військових психологів в Україні значно поступається стандартам НАТО, де до виконання професійних завдань допускаються виключно психологи, які мають освіту на рівні магістра й вище, а також пройшли додаткову військову підготовку. У підрозділах СБО достатнім для практичної роботи з персоналом визначено освітній рівень бакалавра. Проте й цих занижених вимог не завжди дотримуються. Обов’язки військових психологів часто покладають на мобілізованих осіб без відповідної кваліфікації (учителів, юристів, інженерів тощо), а досвідчених цивільних психологів використовують епізодично. Водночас навантаження на одного психолога в деяких бригадах перевищує 2000 осіб (за стандартом НАТО — до 300).

У Збройних силах України, а також у Державній прикордонній службі психологічний супровід особового складу виконують підрозділи так званого морально-психологічного забезпечення (термін «морально-психологічне забезпечення» запроваджений Військово-політичною академією імені В.Лєніна 1985 року), які є видозміненими рудиментами органів політуправління ще радянської армії, що досі збереглися лише в країнах ОДКБ і в Україні. Отже, незважаючи на заявлений рух до стандартів НАТО, відповідної модернізації системи психологічного забезпечення досі не завершено.

Фрагментованість регулювання

Останнім часом в Україні означився очевидний прогрес у царині нормативно-правового регулювання сфери психічного здоров’я. Проте, на жаль, у фундаменті всіх — безумовно, життєво необхідних і своєчасних — ініціатив міцно закріпилося звужене та фрагментоване розуміння завдань психологічного супроводу українського суспільства й держави в умовах повномасштабної російської агресії. Не став винятком і довгоочікуваний Закон «Про систему охорони психічного здоров’я в Україні». З одного боку, він є справжнім проривом із погляду врегулювання системи охорони психічного здоров’я. Але з іншого — в законі фактично не враховано специфіки війни, хоча це ключовий чинник психічного здоров’я громадян і психологічної стійкості суспільства в Україні після 2022 року.

Ба більше, закон не виділяє психологів як окрему професійну групу з визначеними завданнями, не містить чіткого алгоритму, як саме потрібно організовувати психологічний супровід — наприклад у закладах освіти, на робочих місцях, у громадах, на фронті. Не конкретизовано системи навчання, супервізії та підвищення кваліфікації психологів. Не визначено джерел та обсягу фінансування психологічного супроводу, особливо в умовах надзвичайної ситуації або воєнного стану. Зазначені недоліки можна почасти виправити підзаконними актами. Але побудувати систему психологічного забезпечення опору окупантам нині й відновлення країни — в повоєнний період у такий спосіб не вдасться. Бо ухвалення закону нічого не змінює з погляду реалізації завдань психологічного плану, які виходять за межі суто медикалізованих підходів. Маємо на увазі, наприклад, вирішення таких проблем, як посилення в повоєнному суспільстві відцентрових тенденцій, ознаки яких з’являються вже зараз, загострення політичного протистояння, «синдром неповернення» серед українських біженців, стрімке зростання невдоволення діями керівництва держави тощо.

Успішно впоратися з такими викликами можна буде лише за умови вжиття системних заходів із відстеження та своєчасного, випереджувального коригування соціально-психологічного клімату в суспільстві, налагодження психологічного супроводу професійної діяльності в органах державної влади, належного психологічного забезпечення процесів європейської та євроатлантичної інтеграції, інших напрямів внутрішньої та зовнішньої політики.

Що далі?

Державна політика з питань психологічної підтримки та супроводу населення в умовах війни має бути цілісною й поєднувати в логічно вибудуваній системі законодавчу, нормативно-правову базу захисту та відновлення психічного здоров’я громадян України, взаємодію всіх психологічних служб незалежно від їхнього відомчого підпорядкування, розвиток інфраструктури психологічної допомоги, державне замовлення для профільних наукових установ і закладів освіти, нарощування вітчизняного ресурсу високопрофесійних психологічних кадрів, урегулювання роботи психологів-волонтерів та іноземних фахівців із військовими підрозділами, госпіталями, сім’ями загиблих і поранених.

Почасти окреслені напрями державної політики належать до сфери компетенції Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету міністрів України і Міжвідомчої координаційної ради з питань психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України. Проте, на нашу думку, ні Рада, ні Центр не мають належних повноважень, та й достатнього професійного ресурсу для формування й реалізації цілісної державної політики у сфері, про яку йдеться.

Отже, час вимагає системного вирішення означеної проблеми. Найприйнятніший спосіб її вирішення вбачаємо в утворенні Національного агентства України з питань психологічної підтримки як центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовуватиме й координуватиме Кабінет міністрів України. Саме в такому статусі Агентство буде здатне забезпечувати формування відповідної державної політики та її реалізацію в державних органах, секторі безпеки і оборони, інших установах та організаціях, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також у недержавному сегменті надання психологічних послуг. Головною метою має стати розбудова Національної системи психологічної підтримки, яка включатиме згаданий вище центральний орган виконавчої влади, його територіальні органи, наявні й новостворювані психологічні служби, підрозділи психологічного забезпечення сектору безпеки і оборони, окремих фахівців, які обіймають посади психологів у державних органах та установах, що фінансуються з державного й місцевих бюджетів, недержавні центри та громадські організації, що надають психологічні послуги на договірних чи волонтерських засадах.

Паралельно з інституційним зміцненням системи психологічної підтримки необхідно вжити низку невідкладних заходів організаційного характеру: модернізувати систему психологічного забезпечення сектору безпеки і оборони відповідно до стандартів НАТО; створити систему підвищення кваліфікації психологів, розширити підготовку фахівців, сформувати мобілізаційний резерв психологічних кадрів; посилити психологічний складник у медичній освіті; актуалізувати дослідження для потреб війни та відновлення; запровадити стандарти висвітлення подій війни в медіа для запобігання повторній травматизації.

На нашу думку, окреслені заходи закладуть основи єдиної державної політики у сфері психологічної підтримки та створять дієві механізми її послідовної реалізації у воєнний і повоєнний час.

Ця стаття є стислим викладом науково-аналітичної доповіді «Наявний стан та шляхи вирішення проблеми забезпечення потреб суспільства і держави у психологічній підтримці в умовах війни та повоєнного відновлення України», робота над якою тривала з 2015 року. У серпні 2023 року доопрацьований з урахуванням тогочасних реалій текст доповіді було скеровано до РНБОУ. Відтоді частина порушених у доповіді питань знайшла позитивне розв’язання, зокрема завдяки ухваленню парламентом Закону «Про систему охорони психічного здоров’я в Україні», але загалом проблема забезпечення потреб суспільства й держави у психологічній підтримці ще чекає на своє вирішення. Тому, не вносячи до доповіді жодних коректив, ми все ж таки оприлюднюємо її для широкого обговорення.

Повний текст доповіді, а також проєкт указу президента України, який було розроблено для імплементації запропонованих рішень, розміщено на сайті Інституту соціальної та політичної психології НАПН України.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Так снимают сцены секса в фильмах: координатор по интимности показала неожиданные гаджеты для актеров
Comments UA
2025-05-08T12:03:12Z
Где будет проходить Евровидение 2025: локации песенного конкурса
Факти ICTV
2025-05-08T11:43:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
В Москву на парад приехал "Спинь"? Путин не смог произнести имя Си Цзиньпиня
Telegraf
2025-05-08T11:57:19Z
Эстония вводит визы для грузинских дипломатов
Корреспондент
2025-05-08T11:45:16Z
"Одноразовые исполнители": как Москва дистанционно управляет поджогом и дестабилизацией Запада
TSN
2025-05-04T17:19:27Z
Трамп сделал заявление по поводу войны в Украине
Корреспондент
2025-05-07T20:39:26Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Сумская область получила дополнительные 200 млн грн - Кулеба
Корреспондент
2025-05-08T12:03:53Z
Детей в Мариуполе заставляют маршировать в военной форме и петь о "тени войны"
Новости Украины
2025-05-08T11:48:57Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Зачем нужно ходить спиной вперед 27 апреля и где нельзя оставлять алкоголь сегодня: приметы и запреты на Стефана
Знай
2025-04-27T02:03:32Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Могут лишить свободы: украинцев призвали не перевозить некоторые лекарства из Египта
UAToday
2025-05-08T12:03:46Z
Еда для настроения: восемь продуктов, которые способны преодолевать хандру
Gazeta UA
2025-05-08T11:30:05Z
Комаровский сообщил, какой препарат помогает Украине получать F-16
Comments UA
2025-05-08T10:18:59Z
Как не потерять бодрость и не заснуть после сытного обеда: ответ ищите в пищевых привычках
Gazeta UA
2025-05-08T09:36:24Z
Как организм переносит разный алкоголь
UAToday
2025-05-08T09:00:45Z
Душ, очки и закрытые окна: как облегчить симптомы аллергии
Знай
2025-05-08T07:51:37Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Торговая война: Скандинавские страны откладывают смягчение монетарной политики
Хвиля
2025-05-08T11:51:38Z
Как предпринимателю увеличить свою пенсию: какие возможности предоставляет Пенсионный фонд
ZN UA
2025-05-08T11:13:50Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
Май приносит скидки: какие продукты подешевеют уже скоро
Знай
2025-05-08T11:12:09Z
В пик морозов россияне могут оставить украинцев без газа. В Раде назвали рискованный сценарий
Telegraf
2025-05-08T11:06:46Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Экс-начальник Ровенского районного ТЦК получил еще одно подозрение
Корреспондент
2025-05-08T12:01:08Z
Запомнился преступлениями в Буче: на Кубани лишили жизни ветерана и патриота РФ, — СМИ
Фокус
2025-05-08T11:30:45Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
«Перемирие» по-российски: В Купянске враг сбросил FPV-дрон на автомобиль
Комсомольская правда
2025-05-08T10:32:52Z
Россияне сбросили взрывчатку из дрона на автомобиль полиции на Херсонщине
Корреспондент
2025-05-08T09:52:17Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Может появиться в Украине: на европейский рынок выходит доступный рамный пикап
Фокус
2025-05-08T11:30:39Z
Как накачать шину, если нет насоса - полезные советы водителям
UAToday
2025-05-08T11:06:34Z
Для большой семьи: Kia показала стильный и просторный минивэн-кроссовер за $15 000
Фокус
2025-05-08T10:25:30Z
10 дней, а затем – штраф: владельцев авто предупредили о важном правиле
Хвиля
2025-05-08T05:36:54Z
Volvo отзывает более 413 тысяч автомобилей в США из-за неисправности камер
Корреспондент
2025-05-07T18:30:20Z
Удобная функция "съедает" срок службы аккумуляторов на 40%: что делать
Фокус
2025-05-07T15:06:27Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
В центре – 18 известных украинок: в Киеве состоялся весенний модный бранч
Фокус
2025-05-08T11:57:19Z
"Слава Украине, мужики!" - спецназовцы ССО взяли в плен российских солдат. ВИДЕО
Новости Украины
2025-05-08T11:33:50Z
Когда в Украине прекратятся дожди - прогноз синоптика
Апостроф
2025-05-08T11:33:09Z
Пограничники предупредили о очередях на границе с Польшей: в чем причина
Апостроф
2025-05-08T11:31:07Z
ВСУ об очередном "перемирии": зафиксировано более 50 боеприкосновений, отвечаем зеркально
Лига
2025-05-08T11:28:06Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Рецепт шашлыка в лучших традициях: нежное куриное мясо в йогуртовом маринаде, которое тает во рту
Знай
2025-05-08T10:51:25Z
Россиян всюду полно? В каких странах украинским туристам следует быть бдительными и как избежать конфликтов
Telegraf
2025-05-08T09:06:29Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
eCard от BROCARD: гениальное решение извечной проблемы выбора
VGorode
2025-05-08T08:03:53Z
Один ингредиент – и рассада попрет. Как и чем лучше удобрять овощи в мае
Telegraf
2025-05-08T06:39:24Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Суркиса-младшего наказали за драку во время матча "Шахтер" - "Динамо"
Telegraf
2025-05-08T11:57:34Z
Стало известно место Усика в рейтинге лучших боксеров мира
Comments UA
2025-05-08T11:45:19Z
"Украинцы уже всем надоели": в России отреагировали на скандал в фехтовании
Telegraf
2025-05-08T11:15:25Z
Норвежские фанаты запустили салюты возле отеля "Тоттенхэма" в ночь перед полуфиналом Лиги Европы
ZN UA
2025-05-08T10:34:57Z
Обновленный рейтинг P4P по версии The Ring: Усик - среди лидеров
Корреспондент
2025-05-08T10:34:12Z
225 млн евро: Реал готов расстаться с двумя звездами
Корреспондент
2025-05-08T10:03:20Z
Вратарь ПСЖ пожелал удачи Килиану Мбаппе
Корреспондент
2025-05-08T09:42:04Z
Новый рекорд НБА достиг Гилджес-Александер в матче против Денвера
Корреспондент
2025-05-08T09:18:13Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Краска стекает со стены: спутник рассмотрел на Марсе нечто необычное
Фокус
2025-05-08T11:55:15Z
ChatGPT разрушает жизнь людей: мнят себя пророками и отрываются от реальности
Фокус
2025-05-08T11:45:38Z
Процессоры из США больше не нужны: Китай на пороге прорыва с новым ИИ-чипом
Фокус
2025-05-08T11:42:09Z
В Україні працюють над визначенням перспективних сортів мигдалю
AgroNews
2025-05-08T11:15:19Z
Удаление всего четырех структур заставило лосось вернуться в реки: что сделали ученые
Фокус
2025-05-08T10:25:39Z
Создан суперкомпьютер M2000 стоимостью $2 миллиона: на что он способен
Фокус
2025-05-08T09:51:43Z
«НІБУЛОН» взяв на оснащення першу в світі 9-метрову сівалку GIRONA GN9000 від BEDNAR
AgroNews
2025-05-08T09:46:57Z
Девушка три года не брила волосы под мышками: она показала, как это выглядит
Comments UA
2025-05-08T09:33:56Z