/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F577d5ecdf8a8d4a5cff807287678bb88.jpg)
Переводити відносини Європи і США у площину конфронтації було б абсолютним глупством - Огризко
Таку думку колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко висловив у коментарі Укрінформу.
«Переводити відносини Європи і США у площину конфронтації було б абсолютним глупством. Після Трампа будуть інші президенти, і безумовно, Америка залишиться демократичною нормальною країною. Тому ставити питання, що ось ми зараз розірвемо усе зі США, було б, мені здається, короткозорим», - зазначив Огризко.
Водночас, за його словами, об'єктивно Європа має перебрати на себе більше відповідальності, і вона має для цього всі можливості.
«Питання лише в тому, наскільки буде збережена вісь Європа-США», - зауважив дипломат.
У цьому контексті він зазначив, що Європа і Україна мають нормальні відносини з Японією, Південною Кореєю, Австралією, розташованими далеко від нас, але є демократичними.
«Тобто, ми не повинні виходити з того, що демократичний світ кудись подінеться. Навпаки, ми повинні його консолідувати. Вісь зла сформувалася, значить, має бути якась коаліція демократичних країн, якій цій осі зла будуть протистояти і, власне, знищувати її. Тому стратегічно Європа і Америка повинні бути партнерами. Наскільки інтенсивним буде це партнерство - це вже наступне питання», - вважає колишній міністр.
На його думку, Україні слід подякувати Трампу за те, що він «розбудив» європейців, коли публічно заявив, що Європа має займатися собою сама.
«Тому тут діалектика: так, ми до певної міри зараз «розлучаємося» зі США, але водночас ми, європейці, стаємо суб’єктнішими, і це великий плюс», - переконаний Огризко.
Він також зауважив, що коли відносини між державами або між союзниками перетворюються на сварку, то це погано для обох сторін, «бо там уже починають працювати емоції, а не здоровий глузд».
«Тому я на місці керівництва ЄС гідно, спокійно, але чітко говорив би, що ми - не територія, якою можна керувати, ми маємо свої плани і свої цілі. Тобто я не робив би з цього політичної сварки , а будував відносини на нормальних прагматичних засадах», - пояснив ексміністр.
Огризко також назвав передчасною висловлену Жозепом Боррелем ідею перетворення «Групи семи» на «Групу шести», тобто без США.
«Справді ключові гравці мають бути разом, бо, ще раз повторю, після Трампа буде хтось інший», - підсумував дипломат.
Як повідомлялося, високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки (2019-2024) Жозепа Боррель дав Європі чотири поради, як діяти далі, аби стати незалежною від Сполучених Штатів.
Зокрема, на думку Борреля, Європа має рішуче відповісти на торговельну війну Трампа, здобувати стратегічний суверенітет у сфері оборони та високих технологій, об’єднатися з іншими країнами, які постраждали від агресивної політики Трампа: Японією, Південною Кореєю, Канадою, Австралією та звернутися до країн Глобального Півдня, щоб зменшити тиск з боку Трампа й Путіна та зберегти багатосторонню систему.