MY.UAНовини
Втрачений фрагмент європейської історії: коли насправді для України почалася Друга світова війна
Втрачений фрагмент європейської історії: коли насправді для України почалася Друга світова війна

Втрачений фрагмент європейської історії: коли насправді для України почалася Друга світова війна

Стрімко наближається 80-та річниця завершення Другої світової війни, і нагально виникає запитання: як причетна Україна до цієї значної події в історії людства? Український інститут національної пам’яті розробив рекомендації та презентацію про Україну в Другій світовій війні, які розсилає органам державної влади та закладам культури.

У цих матеріалах, згідно із Законом України «Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років», таким днем визначено 8 травня. Але цікавіше запитання: коли насправді почалась ця війна? Попри буцімто очевидність, єдиної відповіді немає. Бо 1 вересня 1939 року — це просто зручна дата для кількох країн, вирвана з історичного контексту, яка суперечить логіці та послідовності подій того часу. Передусім для української історії.

Перша шпальта газети «Радянська Україна» присвячена завершенню Другої світової війни, Київ, 12 травня 1945 року (з фондів Національного військово-історичного музею України)

Втрачений фрагмент європейської історії

1 вересня 1939 року було навмисно обрано як дату початку Другої світової війни керівниками кількох країн-переможниць, щоб залишити за лаштунками війни рішення та вчинки, які заслуговували на історичний та суспільний осуд. Адже до того часу деякі впливові країни Європи сприяли приходу до влади Адольфа Гітлера та подальшій його політиці (наприклад, заплющували очі на переслідування євреїв) або навіть були його союзницями й лише згодом стали жертвами.

Незворотний відлік Другої світової війни почався за рік до цього. Гітлер та Муссоліні 30 вересня 1938 року уклали з прем’єр-міністрами Британії та Франції Мюнхенську угоду про анексію частини територій Чехословаччини на користь Німеччини, Польщі та Угорщини.

Водночас Гітлер пообіцяв зберегти незалежність Чехословаччини, але не дотримав свого слова й у березні 1939 року, за мовчазної згоди Ліги націй та інших держав, окупував цю країну. Слідом за цим був пакт Молотова — Ріббентропа, укладений 23 серпня 1939 року, який гарантував нейтралітет СРСР у збройній агресії Німеччини проти Польщі та країн Західної Європи. Водночас Німеччина гарантувала СРСР невтручання під час його окупації територій, що раніше належали Російській імперії та Австро-Угорщині: Естонії, Латвії, Литви, Фінляндії, частини Польщі та Бессарабії (у складі Румунії).

Тож першою жертвою Другої світової війни насправді стала не Польща, а Чехословаччина. Водночас Польща спочатку була союзницею Німеччини та виступила агресором щодо Чехословаччини. Значна частина істориків вважає, що оскільки Чехословаччина не чинила активного збройного спротиву Німеччині, а її багаті арсенали згодом використав Гітлер для нападу на інші країни, то факт агресії проти неї можна не враховувати.

У самій Чехословаччині завжди були іншої думки, але за часів панування комуністів це питання не порушували. Нині, напевно, у Чехії та Словаччині мали б переоцінити минуле. Однак сучасні історики цих країн фактично відмовилися від ревізії. Один з них сказав мені: «Світ не пристосується до Чехословаччини, а отже, власну історію треба вписувати в загальносвітову».

Унікальний плакат часів Карпатської України: «Почате довершимо, 1918–1938». Його передав відомий історик Вахтанг Кіпіані Національному військово-історичному музею України 2022 року. Для сучасної української історії цей плакат має надзвичайно глибокий сенс, оскільки в ньому поєднано два періоди — боротьбу за Незалежність та Другу світову війну.
Унікальний плакат часів Карпатської України: «Почате довершимо, 1918–1938». Його передав відомий історик Вахтанг Кіпіані Національному військово-історичному музею України 2022 року. Для сучасної української історії цей плакат має надзвичайно глибокий сенс, оскільки в ньому поєднано два періоди — боротьбу за Незалежність та Другу світову війну.

Серед європейських істориків останніми роками не раз спалахували дискусії навколо іншої дати, від якої слід було б починати відлік Другої світової — 23 серпня 1939 року (пакт Молотова — Ріббентропа). Є також прихильники думки, що відлік слід починати з Мюнхенської угоди — 30 вересня 1938 року. І ця остання дата була б найбільш прийнятною для сучасної української історії. Адже, попри те що чехи не чинили спротиву німцям, у контексті тих подій постала Карпатська Україна, яка проголосила свою незалежність, і чимало українців загинуло від рук тодішніх союзників Адольфа Гітлера — угорських солдатів та польських прикордонників.

Українці, Червона армія та радянська влада

Загальновідомий факт: мільйони українців (а серед них — чимало генералів, героїв Радянського Союзу тощо) брали участь у Другій світовій війні в складі Червоної армії. Вони носили на головних уборах та військовій формі символіку, яку використовують збройні сили Російської Федерації — сучасні вороги України. Саме тому впродовж останніх років з площ та вулиць населених пунктів України зникають пам’ятники, меморіальні дошки та інші знаки, присвячені радянським військовим діячам. Апофеозом цієї кампанії стали демонтаж памʼятника Ватутіну в Києві та деяких композицій у Національному музеї історії України у Другій світовій війні.

Провідна радянська газета «Правда» від 18 листопада 1940 року з головою радянського уряду Вʼячеславом Молотовим та Адольфом Гітлером на першій шпальті. Надалі номери радянських газет із такими фотографіями масово вилучали

Є ще один цікавий факт, який за радянських часів був загальновідомим і не сприймався негативно. Щодо нього в мене закарбувалась у пам’яті перша фраза латвійської дослідниці репресій Аніте Лієпи, коли я зателефонував їй 2000 року та представився українським істориком: «Дуже багато українців були наглядачами в радянських концтаборах». І це було сказано не як докір, а як констатація факту. Бо в неї, як у дослідниці репресій власного народу після 1940 року, склалось чітке переконання, що українці — співучасники репресій та переслідування латишів. Звісно, теза латвійської дослідниці мала б ґрунтуватися на якихось історичних дослідженнях етнонаціонального складу працівників НКВС-КГБ та виправно-трудових таборів. Але таких досліджень з різних об’єктивних причин досі немає.

Отже, українці — військовослужбовці Радянської армії могли бути як героями, так і співучасниками подій, які зараз у багатьох країнах вважаються ганебними.

Але, попри ці факти, у 1939–1941 роках українці не сприймали німців як ворогів загалом. Місцеве населення нерідко зустрічало німецькі війська з квітами як на Західній, так і на Східній Україні. А німецьке командування як жест доброї волі згодом звільнило з полону багатьох українських вояків Червоної армії.

«Гітлер — визволитель»: один із плакатів, створених українцями — представниками окупаційної влади, який широко розповсюджувався на українських землях 1941 року

Три головні причини, які спонукали українців бачити в німцях визволителів, лежать на поверхні: колективізація, Голодомор і репресії — мільйони вбитих, висланих до концтаборів та на заслання людей. Російські історики на це зазвичай зауважують: на території Російської Федерації було те саме, чому ж тоді таке різне ставлення до німців? Очевидно, є ще причини, більш глибинні, які радянська, а за нею і російська ідеологічна машина вперто ігнорували й до яких досі ставляться зневажливо.

Радянська (Червона) армія, яка стала переможницею в Другій світовій війні, немає спільного з Україною коріння. Її одноосібною правонаступницею є збройні сили Російської Федерації. Ті самі, які тепер воюють проти України. Що стосується українців, то на певному історичному етапі вони масово служили в складі цієї армії, але не були серед її засновників.

Червону армію створили на території Росії та комплектували передусім росіяни. Упродовж 1918 року, коли цю армію формували, в Україні точилася боротьба за визволення й діяли власні збройні сили. Одним із головних завдань Червоної армії була ліквідація незалежності України та інших національних утворень 1918–1920 років.

Першу мобілізацію до Червоної армії на території України оголосили тільки в травні 1919-го. Вона охоплювала Харківську й частково Чернігівську губернії та значною мірою провалилася. Незначну кількість мобілізованих одразу відправили на поповнення військ під Петроградом та в Сибіру. Минуло майже два роки, й у березні 1921-го командувач Червоної армії Михайло Фрунзе під час виступу на V Всеукраїнському зʼїзді рад повідомив, що в її складі служить 85 % росіян і лише 9 % українців. Водночас кількість українців, які мешкали на підконтрольній радянській владі території, становила понад 25 %.

Телеграми та послання лідерів країн-переможниць перегукуються з «вістями з полів», а також інформацією про святкування ювілею академіка Євгена Патона («Радянська Україна», 12 травня 1945 року)

Пізніше радянська мобілізаційна машина почала працювати вправно як на території Радянської Росії, так і в УСРР. Однак частка українців, які залишались служити в Червоній армії на батьківщині, зазвичай не перевищувала 35 %. Зокрема, тому, що під час Голодомору 1932–1933 років радянські війська, дислоковані в Україні, безжально розправлялись із селянами, які організовували так звані волинки — акції протестів.

Різноманітні «національні» формування в складі Червоної армії, передусім українські територіальні частини, були значною мірою фікцією. Наприклад, 1-й корпус Червоного козацтва, створений наприкінці 1920 року, складався із чотирьох суто російських за своїм етнічним складом полків, одного естонського, двох башкирських та двох змішаних російсько-татарських полків, сформованих у Поволжі. Лише три полки цього корпусу були організовані на території України з місцевих мешканців, але й у них були підрозділи, що складалися з росіян, інгушів та навіть курдів.

А де ж були українці в 1917–1921 роках? На жаль, найбільша їх кількість сиділа по хатах і чекала, коли «ця війна» нарешті закінчиться. Далі найбільш активні служили в Армії Української Народної Республіки, Украинской повстанческой армии имени батьки Махно (саме так офіційно називались махновські формування: слово «Українська» було на першому місці, але сама назва — російською), інших різноманітних партизанських формувань (переважно орієнтованих на УНР), нарешті — у складі білогвардійських військ (майже винятково — як мобілізовані).

Отже, український народ не був серед основоположників радянської влади й не належав до засновників Червоної армії (за винятком деяких його представників). Тому колективізацію, репресії та Голодомор вони сприймали як ворожі прояви влади, яку вони не обирали і яка вкоренилася в Україні насильно. У цьому полягає головна відмінність у ставленні до радянської влади між українцями та росіянами.

Вороги України на початку Другої світової війни

Станом на 1939 рік території України були розподілені поміж державами-окупантами, які завжди доходили поміж собою згоди в питанні анексїї українських земель. Радянська Росія (1922 року перейменована на Радянський Союз) була окупантом України номер один. За нею — інші сусідні країни.

Польща

Після захоплення в поляків Західної України та виходу на кордон з Угорщиною радянська влада вирішила зробити пропагандистський жест — передати представникам Королівства прапори, які російська імператорська армія захопила в угорців у 1848–1849 роках

Восени 1918 року, скориставшись розпадом Австро-Угорщини, поляки домоглися в Антанти права на визнання за Польщею західноукраїнських земель. А оскільки українці чинили збройний спротив та проголосили на цих землях Західноукраїнську Народну Республіку (із 22 січня 1919 року — Західна область УНР), поляки використали економічні та військові ресурси Антанти для їх здолання. Організована, одягнута та озброєна на території Франції польська армія Юзефа Галлера прибула наприкінці весни — на початку літа 1919 року, щоб відвоювати в українців їхні землі.

І це полякам удалося, адже УНР на той час вела збройну боротьбу з Радянською Росією та білогвардійцями й не мала резервів, які б могла протиставити зорганізованій Антантою армії. Крім того, скориставшись складною стратегічною ситуацією УНР, поляки також ударили українцям у спину і в травні 1919 року відібрали в них Волинь. Жорстока боротьба на три фронти змусила керівника УНР Симона Петлюру укласти у квітні 1920-го Варшавську мирну угоду, за якою фактично визнали анексію поляками західноукраїнських земель.

Угорщина

Угорська пропагандистська фотолистівка з угорськими військовиками та польськими прикордонниками, які обіймаються на Верецькому перевалі 16 березня 1939 року (нині — територія України). У ті дні й у тій самій місцевості угорці передали полякам захоплених до полону українців — громадян Польщі, а ті їх стратили. Ще через кілька місяців Королівство Угорщина підтримає збройну агресію Німеччини проти Польщі

Королівство Угорщина на підставі Мюнхенської угоди в березні 1939 року окупувало Карпатську Україну, водночас страчуючи її захисників. З кінця 1918 року Підкарпатську Русь (Закарпаття), де більшість населення становили українці, за згодою країн Антанти віддали Чехословаччині. Звісно, місцеві українці вважали інакше й заявили про бажання приєднатися до Української Народної Республіки.

Але ситуація була несприятлива: УНР уже вела боротьбу проти поляків на заході, Червоної армії на сході та білогвардійців на півдні. Отже, Закарпаття стало належати Чехословаччині. У жовтні 1938 року, за Мюнхенською угодою, утворили автономний уряд Підкарпатської Русі. Наявність маленької української республіки не належала до планів сусідів — Угорщини та Польщі.

У ніч із 13 на 14 березня угорські війська вторглися на територію Підкарпатської України. Їм чинили завзятий збройний опір добровольці Карпатської Січі — добровольчого формування, створеного за підтримки Організації українських націоналістів. На тлі збройної агресії Угорщини 15 березня 1939 року Карпатська Україна проголосила незалежність. Ще чеерез кілька днів угорські війська, попри значний спротив захисників, окупували всю територію Карпатської України. Переслідуваних угорцями бійців, які намагалися перетнути кордон із Польщею, польські прикордонники затримали й стратили.

Урочисте передавання прапорів від радянських до королівських солдатів відбулося 23–24 березня 1941 року на ст. Лавочне (нині — Україна). Мине ще кілька місяців — і «нові друзі», угорські війська, візьмуть участь у спільному поході з Вермахтом проти СРСР

Румунія

У листопаді — на початку грудня 1918 року Румунія внаслідок воєнної операції анексувала українські території Буковини, які на той час належали до Західноукраїнської Народної Республіки. Тоді в Північній Буковині українці встигли організувати власні збройні формування, але основні зусилля зосередили на боротьбі проти поляків. Саме цим румунські війська й скористалися. Однак на тлі українсько-польської ворожнечі та жорстокої ліквідації спротиву Карпатської Січі протистояння з румунами в історичній перспективі найбільш безкровне.

На цьому тлі ступінь провини нацистської Німеччини перед українським народом, принаймні на початку Другої світової війни, — це відкрите питання, яке досліджували суто в радянському контексті. Було багато написано та в минулі роки сказано про провину нацистської Німеччини перед СРСР і радянським народом загалом. Саме тому на «рахунок» Німеччини записали чимало злочинів, яких вона не скоювала. Наприклад, викликає питання про реальну кількість насильно вивезеного до Німеччини українського населення.

Бо значна частина людей у 1943–1944 роках добровільно евакуйовувалась із німецькими військами, не бажаючи залишатися під радянською владою. До того ж німецька адміністрація за можливості надавала людям, які співпрацювали з нею та бажали виїхати, досить комфортні умови евакуації до Західної Європи. У майбутньому сотні тисяч таких людей уникали репатріації до СРСР, і зрештою радянські історики вписали їх до загальної кількості «людських утрат» під час Другої світової війни. Утім, терор з боку Вермахту та армій-сателітів проти мирного українського населення теж не можна ставити під сумнів.

Репортажі про відзначення Дня перемоги в деяких європейських країнах («Радянська Україна», 12 травня 1945 року)

За будь-яких умов для українців перші постріли Другої світової війни пролунали на Закарпатті в ніч із 13 на 14 березня 1939 року. І тієї миті під українським прапором об’єдналися місцеві січовики, добровольці із Західної України та чимало східняків — ветеранів Армії УНР, які там мешкали або навмисно прибули з різних куточків Європи. Отже, наш відлік Другої світової війни, як і для багатьох інших країн Європи, мав би починатися від Мюнхенської угоди — 30 вересня 1938 року.

Автор: Ярослав Тинченко, історик і журналіст, заступник директора з наукової роботи Національного військово-історичного музею України

Джерело: ТИЖДЕНЬ

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Всемирно известная певица Тейлор Свифт получила повестку в суд
Апостроф
2025-05-10T15:54:48Z
Появились новые детали о втором сезоне Fallout: "Про любовь и труд..."
Знай
2025-05-10T15:51:40Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Трампа снова «кинули»: Пакистан начал огонь против Индии
Comments UA
2025-05-10T16:45:15Z
Кремль в ярости из-за носков с горящим Кремлем: Чехия разозлила Россию
Новости Украины
2025-05-10T16:18:57Z
Трамп сделал заявление по поводу войны в Украине
Корреспондент
2025-05-07T20:39:26Z
"Одноразовые исполнители": как Москва дистанционно управляет поджогом и дестабилизацией Запада
TSN
2025-05-04T17:19:27Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Колорадский жук и на метр не подлетит: огородникам подсказали, какое растение спасет картошку
Знай
2025-05-10T16:51:55Z
Отсрочки не будет: кто скоро окажется под мобилизацией в Украине
Знай
2025-05-10T16:30:35Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Зачем нужно ходить спиной вперед 27 апреля и где нельзя оставлять алкоголь сегодня: приметы и запреты на Стефана
Знай
2025-04-27T02:03:32Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Что будет с организмом, если месяц употреблять безлактозные продукты
Comments UA
2025-05-10T13:51:23Z
Куриный бульон как искусство: как правильно выбрать мясо для блюда
Знай
2025-05-10T12:51:18Z
Этот продукт вызывает пищевую зависимость: отказывайтесь ради здоровья
Знай
2025-05-10T11:51:00Z
Болезнь, уничтожающая сады: как не дать курчавости листьев испортить персик
Gazeta UA
2025-05-10T00:00:02Z
Травмы при беге останутся в прошлом: ученые нашли возможное спасение для бегунов
Фокус
2025-05-09T17:45:12Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Перемирие между Индией и Пакистаном: в спорном штате Кашмир звучат взрывы
Фокус
2025-05-10T16:42:17Z
В Одессе горела квартира в многоэтажке в Аркадии: подробности
VGorode
2025-05-10T14:19:29Z
В Подмосковье от взрыва гранаты погибли люди - военный блогер оценил «доброе дело» россиян
Апостроф
2025-05-10T13:54:50Z
Полиция задержала главу банды после трех лет поисков: "спалился" на простой мелочи
Фокус
2025-05-10T12:45:45Z
В Ивано-Франковске авто сбило 9-летнего мальчика: ребенок в больнице
Новости Украины
2025-05-10T12:21:21Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
США и Китай провели первую встречу по тарифам
Корреспондент
2025-05-10T16:30:03Z
Подорожание овощей в Одессе: какими ценами удивляет майский Привоз
Политека
2025-05-10T16:01:26Z
С мая могут пересчитать субсидии и оставить без выплат: кто потеряет помощь
Знай
2025-05-10T15:31:57Z
НБУ ввел изменения в действующие валютные ограничения: как это скажется на рынке
Апостроф
2025-05-10T15:04:30Z
Український бренд печива Smakuli вийшло на ринок Німеччини
AgroNews
2025-05-10T14:31:52Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Может появиться в Украине: старшего брата Renault Duster впервые заметили на дорогах
Фокус
2025-05-10T16:00:54Z
Гонщики Формулы-1 проехались по Майами на машинках из LEGO: строили более 20 тысячи часов
Знай
2025-05-10T10:51:39Z
В Китае производят дешевые электрифицированные копии Bentley Bentayga за $2500
Фокус
2025-05-10T09:51:20Z
Уже в 2026 году на рынке появится летающий автомобиль: за столько можно приобрести
Comments UA
2025-05-10T07:45:45Z
Полезная функция Google Maps, которая позволяет избежать штрафов для водителей
Gazeta UA
2025-05-10T02:24:01Z
Как подкачать шину без насоса: практические советы для водителей
Gazeta UA
2025-05-10T00:33:39Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Пенсия в Киеве: мужчину обязали отдать 340 тысяч, суд вмешался в дело
Политека
2025-05-10T16:31:52Z
Виробники нержавійки ЄС зміцнюють позиції попри геополітичну нестабільність
AgroNews
2025-05-10T16:19:53Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Неправомерные начисления в платежках: как вывести коммунальщиков на чистую воду
Знай
2025-05-10T16:13:08Z
«Старое название города приобрело фольклорное значение». История города из глубины Донбасса
Апостроф
2025-05-10T15:24:17Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Три столпа крепчайших отношений: психолог рассказал, какие привычки отличают их от остальных
Фокус
2025-05-10T16:21:19Z
Зачем завешивают зеркала, когда кто-нибудь умер: объяснение традиции
Comments UA
2025-05-10T15:30:37Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Как порадовать маму, жену и бабушку на День матери: оригинальные идеи подарков на 11 мая
Знай
2025-05-10T14:12:09Z
Гороскоп на 11 мая: Тельцам пора отпустить старые обиды, а Львам — разобраться в чувствах
Telegraf
2025-05-10T14:04:34Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Хидэки Камия вновь высказался о ремейке Devil May Cry
GameMag
2025-05-10T16:49:12Z
Предупреждение: Nintendo превратит вашу Switch 2 в кирпич, если вы будете пытаться модифицировать её для эмуляции и пиратства
GameMag
2025-05-10T14:22:35Z
Собака смотрела телевизор и узнала своего хозяина: реакция питомца удивила людей
Фокус
2025-05-10T13:36:29Z
В Индийский океан упал космический аппарат СССР, запущенный в 1972 году
Корреспондент
2025-05-10T12:40:03Z
Бактерии, питающиеся нефтью, производят «органическое моющее средство»
ZN UA
2025-05-10T11:01:37Z
Женщина извинилась перед соседями после того, как узнала, что ее кот постоянно ворует
Фокус
2025-05-10T06:00:40Z
Стимпанк, дирижабли и путешествия во времени от создателей Fallout: что мы знаем про Clockwork Revolution
Знай
2025-05-10T04:51:51Z
Дата-центры ИИ истощают водные ресурсы и ведут планету к экологической катастрофе
Знай
2025-05-10T03:51:59Z
Еще один бой 19 июля: Мэнни Пакьяо возвращается в ринг
Корреспондент
2025-05-10T16:18:46Z
Лидер Уорриорз может восстановиться до матча с Тимбервулвз
Корреспондент
2025-05-10T15:48:12Z
В футзальном матче украинской лиги игрок играл до потери пульса
Корреспондент
2025-05-10T15:27:11Z
"Шевченко – ноль без палочки": Поворознюк рассказал, как убивают "Ингулец"
Telegraf
2025-05-10T15:04:37Z
Тренер Норвича покидает клуб: команда ищет иностранца
Корреспондент
2025-05-10T15:03:23Z
Пара манчестерских клубов желают видеть в своем составе футболиста Ньюкасла
Корреспондент
2025-05-10T14:24:17Z
Тео Эрнандес может вернуться в Реал этим летом
Корреспондент
2025-05-10T13:48:00Z
Отец Фьюри дал свой прогноз на реванш Усика против Дюбуа
Корреспондент
2025-05-10T13:30:44Z
"Барселона" – "Реал": букмекеры сделали прогноз на последний Эль-Класико в сезоне
ZN UA
2025-05-10T13:13:52Z