MY.UAНовини
Вибори Папи №267: таємниці «кімнати сліз», нового імені та влада «персня рибалки»
Вибори Папи №267: таємниці «кімнати сліз», нового імені та влада «персня рибалки»

Вибори Папи №267: таємниці «кімнати сліз», нового імені та влада «персня рибалки»

Вранці у середу, 7 травня, у Ватикані стартував конклав, метою якого є обрання нового, 267-го, Папи Римського. У голосуванні беруть участь 133 кардинали із 70 країн (у тому числі і кардинал Микола Бичок з України ), які визначать наступника Папи Франциска, який помер минулого місяця. Саме голосування в Сикстинській капелі почалося ввечері 7 травня, скільки триватиме, поки що невідомо - день-два, а може, й місяць. Коротко про – про символи та традиції, за якими католицький світ здавна вибирав свого понтифіка.

Конклав («з ключем»)

Обрання Папи конклавом було запроваджено Папою Григорієм X у 1274 році на Другому Ліонському соборі після виборів 1268–1271 років, які тривали майже три роки.

Термін "конклав" (від латинського cum clave, "з ключем") означає ізоляцію кардиналів для прискорення прийняття рішення. Правила Григорія X передбачали закриття кардиналів в одній кімнаті, скорочення їх раціону до хліба та води після трьох днів і навіть зняття даху, якщо рішення не ухвалювалося. Ці суворі заходи були спрямовані на запобігання затримкам.

Сьогодні кардинали більше не наражаються на голод чи вплив стихій, але залишаються в ізоляції у ватиканському будинку Святої Марфи, де розташований гостьовий будинок для кардиналів, з дотриманням суворої таємності.

До речі, під час конклаву 1268–1271 років у Вітербо городяни замкнули кардиналів у Палацо деї Папі, скоротили їх раціон і частково зняли дах, щоб дощі та спека прискорили ухвалення рішення.

Дзвони собору Святого Петра почнуть бити в той момент, коли стане відомо ім'я нового Папи. Фото: pexels.com

Правило двох третин голосів

Кандидат на посаду Папи повинен одержати дві третини голосів (плюс один, якщо кількість виборців не ділиться на три). Якщо після кількох турів голосування консенсусу не досягнуто, конклав може зробити паузу для молитви та роздумів. З 1996 року (згідно з Universi Dominici Gregis Івана Павла II) після 33 турів кардинали можуть перейти до простої більшості, хоча це ніколи не застосовувалося.

Як відбувається голосування

Голосування відбувається у Сикстинській капелі. Кардинали по черзі підходять до вівтаря, де стоїть урна, і опускають бюлетень, промовляючи клятву: Testor Christum Dominum, qui me iudicaturus est, me eum eligere quem secundum Deum iudico eligi debere («Свідчу перед Христом, який буде судити мене, що я вибираю того, кого, з Божої волі, вважаю гідним обрання»). Перед голосуванням кардинали дають клятву зберігати таємницю конклаву під загрозою відлучення. Порушення клятви тягне за собою автоматичне відлучення (latae sententiae), хоча в історії були рідкісні витоки (наприклад, щоденники кардиналів, опубліковані анонімно).

Кардинали знаходяться в повній ізоляції уу будинку Святої Марфи та Сікстинській капелі. Усі приміщення перевіряються на наявність пристроїв прослуховування чи запису за допомогою сучасних технологій (наприклад, глушників сигналів). Зовнішні контакти заборонені. Навіть обслуговуючий персонал (лікарі та кухарі) проходить ретельний відбір і приносить клятву мовчання.

Як відбуваються вибори нового Папи, чудово показано у фільмі «Конклав». Фото: кадр із фільму

Сикстинська капела як місце голосування

Сикстинська капела стала основним місцем проведення конклавів з 1878 року через її безпеку та символічну значущість. Ізоляція товстими стінами та пишність капели роблять її ідеальною для секретності та урочистості конклаву. Фрески Мікеланджело, включаючи «Страшний суд», височіють над кардиналами під час голосування.

Перед кожним конклавом капелу перевіряють на наявність пристроїв стеження, а спеціальна піч, яка використовується з 1939 року, спалює бюлетені, виготовляючи знаменитий дим.

Димові сигнали (чорний та білий дим)

Ця традиція сигналізує світу про перебіг конклаву. Чорний дим (fumata nera), що утворюється під час спалювання бюлетенів з вологою соломою або хімікатами, вказує, що Папа не обраний. Білий дим (fumata bianca), що отримується з використанням сухої соломи або хімікатів, повідомляє про нового Папу. Дим виходить із труби над Сікстинською капелою. Це улюблений громадський ритуал, за яким стежать юрби на площі Святого Петра та весь світ через ЗМІ.

У 1958 році виникла плутанина, коли дим здався сірим, що призвело до хибних повідомлень про нового Папу. Тепер хімічні добавки забезпечують чіткіші кольори. А з 2005 року дзвін собору Святого Петра дзвонить разом із білим димом, щоб уникнути плутанини.

Оголошення Habemus Papam!

Після обрання Папи кардинал-диякон виходить на балкон собору Святого Петра і оголошує: Habemus Papam! («У нас є Папа!»), представляючи нового понтифіка за його новим ім'ям та титулом. Потім Папа благословляє натовп. Це кульмінація конклаву та момент глобальної уваги.

У 2005 році оголошення Бенедикта XVI було відкладено через технічні проблеми з мікрофоном, що викликало напружене очікування в натовпі.

Після виборів Папи кардинали збираються на балконі собору Святого Петра. Фото: gettyimages.com

Як Папа вибирає собі ім'я?

Новий Папа вибирає собі ім'я, яке стає його офіційним титулом на час понтифікату. Воно може символізувати шану попередникам чи святим. Наприклад, Папа Іван Павло II (1978–2005) вибрав ім'я на честь понтифіків Івана XXIII, Павла VI та Івана Павла I, наголошуючи на спадкоємності. Папа Бенедикт XVI (2005–2013) вибрав ім'я на честь Бенедикта XV та святого Бенедикта Нурсійського, підкреслюючи мир та чернечу традицію. Папа Франциск (2013–2025) вибрав ім'я на честь святого Франциска Ассизького, віддаючи відданість простоті та турботі про бідних.

Ім'я може відображати наміри Папи. Наприклад, Папа Пій ІХ (1846–1878) вибрав ім'я «Пій», пов'язане з консервативною традицією, сигналізуючи про свою позицію проти ліберальних реформ.

«Перстень рибалки» та «кімната сліз»

"Перстень рибалки" (Anello Piscatorio) - золота каблучка із зображенням святого Петра в човні, що вручається Папі після обрання. Кожен Папа отримує унікальний перстень, який знищується після його смерті чи зречення. Перстень символізує владу Папи як наступника Петра, «рибалки душ». Після зречення Папи Бенедикта XVI у 2013 році його перстень був не знищений, а позначений хрестом, щоб запобігти використанню.

Після обрання в Сікстинській капелі Папа прямує до «кімнати сліз» (Sacrestia Lacrimatoria) - невелике приміщення поряд із капелою, де він вперше одягає папський одяг. Назва кімнати пов'язана з емоціями, які відчуває новий Папа, усвідомлюючи тяжкість своєї місії. Кравці швидко підганяють сутану, череп'ю (шапочку) та інші елементи, після чого Папа готується до появи на балконі собору Святого Петра для оголошення  -Habemus Papam!

У "кімнаті сліз" у нового Папи буде час переодягнутися та поплакати. Фото: Vatican Media/Anadolu через Getty Images

До речі

Що означають кольори та елементи папського одягу?

Після обрання новий Папа одягається в особливий одяг, який символізує його духовний та адміністративний авторитет, а також зв'язок із традицією та місією церкви.

Він одягає білу лляну або вовняну сутану, яка стає його основним вбранням. Вона шиється заздалегідь у кількох розмірах (зазвичай три варіанти: маленький, середній, великий) кравцем Ватикану - наприклад, родиною Гаммареллі, офіційними кравцями Пап з 1798 року, і підганяється відразу після обрання.

Білий колір символізує чистоту, святість та духовне відродження. Традиція білої сутани перегукується з Домініканським орденом, чий член, Пій V (1566–1572), зберіг біле вбрання ордену після обрання, зробивши його стандартом для Пап.

Також Папа одягає моццетту (Mozzetta) - короткий, до талії, плащ з капюшоном, що надівається поверх сутани. Після обрання Папа може надіти червону оксамитову моццетту з горностаєвою обробкою (взимку) або червону шовкову (влітку). Червоний колір символізує мучеництво та готовність Папи страждати за віру, а також його зв'язок із кардинальським саном. Горностай підкреслює папський авторитет та традицію.

Потім йде пелерина - невеликий плащ на плечі, прикріплений до сутани, також білий. Пелерина посилює символіку чистоти та відрізняє папську сутану від звичайної священницької.

Пектор хрест Папа носить на шнурку або ланцюга на грудях. Після обрання Папа може обрати новий хрест або зберегти свій колишній, як зробив Франциск. Хрест символізує віру, жертву Христа та пастирську місію Папи. Простота хреста, наприклад срібний або дерев'яний, може відображати особисті переконання Папи.

На голові у Папи - череп'я (Zucchetto), маленька кругла шапочка. Папська череп'я - біла на відміну від червоної кардинальської чи фіолетової єпископської. Біла череп'я символізує духовну владу та чистоту помислів. Вона також пов'язана із традицією покриття голови на знак поваги до Бога. У Папи Івана Павла II після обрання 1978 року розмір голови виявився нестандартним, і кравцю довелося спішно підганяти череп'ю.

Паллій (Pallium) - вузька смуга тканини з чорними хрестами, що одягається на плечі. Новий Папа отримує паллій пізніше, під час інавгураційної меси. Паллій символізує пастирську відповідальність та зв'язок з апостолом Петром, першим Папою. Чорні хрести нагадують про страждання Христа.

Що стосується взуття, то традиційно Папи носили червоні шкіряні туфлі, що символізують кров мучеників, і лише Папа Франциск віддав перевагу чорним туфлям, які носив до обрання. Туфлі зазвичай ручної роботи.

Фото
Фото
07 Травня19:22
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Саудівській Аравії помер «Сплячий принц», який провів 20 років у комі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:33:02Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T09:30:41Z
The Times назвало ім'я людини, здатної змусити Путіна закінчити війну
GlavRed
2025-07-20T09:27:03Z
У Білому домі відмовилися від ідеї розірвати контракти зі SpaceX - WSJ
УкраинФорм
2025-07-20T09:18:42Z
У Кремлі прокоментували різку зміну риторики Трампа щодо Путіна і Росії
24tv
2025-07-20T09:15:24Z
Україна не програє у війні, адже Мерц допоміг змінити думку Трампа – Вадефуль
Лига
2025-07-20T09:12:22Z
Російський дрон атакував Чугуїв
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:11Z
Канцлер Німеччини прокоментував євроінтеграційні перспективи України
360ua.news
2025-07-20T09:03:05Z
Які три фактори найбільше заважають бізнесу – опитування підприємців
24tv
2025-07-20T09:36:42Z
Більше грошей на комуналку: кому до субсидії додадуть ще 700 гривень
24tv
2025-07-20T09:03:22Z
Єврокомісар шокований небезпекою деяких товарів на Shein і Temu
Европейская правда
2025-07-20T08:58:52Z
Продовження пільгового режиму на імпорт електромобілів не планується - Гетманцев
УкраинФорм
2025-07-20T08:37:27Z
Кусто Агро докупила тракторів та комбайнів
AgroPortal
2025-07-20T08:30:00Z
Зміни для вкладників у вересні: чи будуть менші відсотки за вкладами
24tv
2025-07-20T08:15:54Z
Євроінтеграція України: Гетманцев розказав, як потрібно реформувати податкову систему
ZN UA
2025-07-20T08:15:20Z
На Українській універсальній біржі укладено перші контракти на 100 тонн пшениці нового врожаю
Agravery
2025-07-20T08:15:00Z
Пишний про 18 пакет санкцій: Комплексна ізоляція фінсектору Росії набирає обертів
УкраинФорм
2025-07-20T07:45:54Z
Кельтський гороскоп дерев на 20 липня 2025 року: Тельцям — заспокоєння горобини, Скорпіонам — трансформація тиса, Рибам — натхнення верби
TSN
2025-07-20T09:33:03Z
Температура перевищить норму: в які області України увірветься нереальна спека
GlavRed
2025-07-20T09:27:29Z
Синоптики попередили про грози та град: якою буде погода на Львівщині 20 липня
24tv
2025-07-20T09:09:54Z
Суттєва відмінність: як росіяни змінили тактику штурмів на Лиманському напрямку
24tv
2025-07-20T09:03:47Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 21 по 27 липня: спека не збирається відступати, якою буде температура повітря
Политека
2025-07-20T09:01:24Z
В Україну 21 липня повернеться сильна спека, у деяких областях - до +33
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:13Z
Цим українцям варто бути обережними 23 липня. До чого готуватись
Telegraf
2025-07-20T08:57:55Z
Правоохоронці задокументували наслідки ударів російських БпЛА по Ізюму: двоє людей постраждали
Мій Харків
2025-07-20T08:39:53Z
Графік відключення води на тиждень з 21 до 27 липня в Черкаській області: названо райони, які залишаться без постачання
Политека
2025-07-20T08:31:15Z
Якщо ви помітили на листі томатів коричневі плями – це погано: можна обприскати копійчаним розчином
Telegraf
2025-07-20T09:03:56Z
Підживлення помідорів дріжджами: простий спосіб з неймовірним результатом
24tv
2025-07-20T07:57:58Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:09:22Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Значні знижки на комуналку: хто зможе платити на 50 % менше
Знай
2025-07-20T09:36:47Z
Ведмедиця, яка вбила бігуна в Італії, житиме у притулку в Німеччині
Европейская правда
2025-07-20T09:34:35Z
Пенсія до 50 років: хто може отримувати виплати достроково
24tv
2025-07-20T09:24:52Z
На пенсію можуть не сподіватися: кому надійде соцдопомога
Знай
2025-07-20T09:06:59Z
Чи можна зривати плоди з гілок сусідського дерева, які ростуть над твоїм подвір'ям
24tv
2025-07-20T09:03:23Z
Забудьте про "жіночко"і "мужчіна": як правильно українською звертатись до незнайомця
Telegraf
2025-07-20T08:48:36Z
Мобілізація їх омине: ким у серпні не зацікавиться ТЦК
Знай
2025-07-20T08:36:50Z
Ваші пращури мали особливий талант: 5 прізвищ, які давали найздібнішим українцям
24tv
2025-07-20T08:30:28Z
Fondation Hirondelle та IRMI оголосили конкурс індивідуальних грантів для журналістів
Детектор М
2025-07-20T08:21:02Z
Лана Дель Рей показала свою кухню, яка кидає виклик усім трендам
24tv
2025-07-20T09:30:54Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T09:15:07Z
Британська співачка Charli XCX і барабанщик The 1975 одружилися
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:27Z
Привиди та моторошні звуки ночами: які містичні таємниці приховує київський замок "Річарда"
Telegraf
2025-07-20T08:39:31Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після скандалу зі "зрадою" на концерті Coldplay
Комсомольская правда
2025-07-20T08:13:17Z
Біллі Айліш заявила, що працює із Джеймсом Кемероном над 3D-проєктом
УкраинФорм
2025-07-20T08:03:12Z
Трендове фарбування, яке сподобається всім: цей блонд виглядає неймовірно
24tv
2025-07-20T07:39:12Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Альтернатива ковбасі: 7 продуктів, які можна покласти на хліб
Telegraf
2025-07-20T09:27:44Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T09:27:34Z
Можна готувати хоч щодня: такий пиріг з абрикосами просто тане у роті
Telegraf
2025-07-20T09:18:38Z
Які кольори поєднувати з блакитним: 5 несподіваних, але дуже вдалих комбінацій для інтер'єру
24tv
2025-07-20T09:15:48Z
День маленьких змін. Гороскоп на 20 липня для всіх знаків
360ua.news
2025-07-20T08:27:12Z
На висоті понад 1700 метрів: яке озеро називають льодовиковою перлиною Карпат
24tv
2025-07-20T08:09:34Z
В кафе він коштує сотні гривень: як самому зробити хітовий лавандовий лимонад
24tv
2025-07-20T07:18:22Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
На Рівненщині зіткнулися Volkswagen і Audi: загинуло троє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:15Z
В Ірані перекинувся автобус, понад 20 загиблих
УкраинФорм
2025-07-20T09:33:12Z
Біля узбережжя Камчатки стався землетрус понад 7 балів: є загроза цунамі
Фокус
2025-07-20T09:15:37Z
У Південній Кореї кількість жертв аномальних злив зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-20T09:15:30Z
На Одещині судитимуть фермера за умисне ухилення від сплати податків
AgroPortal
2025-07-20T09:00:48Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T08:57:26Z
"Ой, мамочка, як трясе!": на Камчатці сталася серія землетрусів , там оголошена небезпека цунамі
24tv
2025-07-20T08:48:23Z
До +44°: Грецію на тиждень накриє сильна спека
УкраинФорм
2025-07-20T08:28:48Z
Росія атакувала Запоріжжя: пошкоджено житлові будинки, є постраждалі
24tv
2025-07-20T08:18:41Z
Російська пропаганда отримала подвійний удар
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:55Z
Фламенгу прийняв пропозицію Роми щодо флангового захисника
Football.ua
2025-07-20T09:39:03Z
Українські військові на фронті дивляться бій Усика: фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:36:47Z
Олександр Усик розчулив зверненням до дружини після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-20T09:30:28Z
Усик дав особливе ім'я удару, яким нокаутував Дюбуа: відео фірмової "плюхи"
24tv
2025-07-20T09:24:16Z
Соцмережі вибухнули від палкої підтримки дружина Усика у реванші проти Дюбуа: емоційне відео
24tv
2025-07-20T09:18:17Z
ПСВ веде переговори про перехід ще одного гравця Боруссії Менхенгладбах
Football.ua
2025-07-20T09:15:18Z
Теніс. Лазаренко виграла свій найбільший титул в юніорській кар'єрі
УкраинФорм
2025-07-20T09:06:41Z
Україна – Канада: де дивитися вирішальну гру нашої збірної у Лізі націй з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:06:23Z
Павуки-оси дурять не тільки нас, а й штучний інтелект
InternetUA
2025-07-20T09:31:26Z
Повно скарбів: у Чехії виявили велике кельтське місто віком 2200 років
Фокус
2025-07-20T09:27:35Z
Apple готує свій перший складаний iPhone: ключові особливості моделі Fold
InternetUA
2025-07-20T09:01:31Z
Рідкоземельні мінерали з Китаю не потрібні: літій для акумуляторів добудуть просто з озер
Фокус
2025-07-20T09:00:01Z
GTA 6 працюватиме найкраще на PS5 Pro – нові чутки обіцяють унікальну продуктивність
24tv
2025-07-20T08:48:02Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T08:33:09Z
Як вибрати смартфон, що не втратить актуальності через кілька років: поради експертів
InternetUA
2025-07-20T08:28:13Z
Baby Grok: Маск анонсував додаток на основі штучного інтелекту для дітей
УкраинФорм
2025-07-20T08:12:20Z
Як захистити смартфон від спеки, води й піску влітку
InternetUA
2025-07-20T07:48:50Z
Mercedes-Benz eActros 600 займеться розвезенням пошти
AutoCentre
2025-07-20T09:09:18Z
Українці в цьому році купують більше авто з Китаю
УкраинФорм
2025-07-20T07:24:00Z
Chevrolet привіз новий Bolt на дорожні випробування
AutoCentre
2025-07-20T07:15:11Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z