MY.UAНовини
Золота жила українського степу, або Як Україні заробити мільярди на своєму геополітичному положенні
Золота жила українського степу, або Як Україні заробити мільярди на своєму геополітичному положенні

Золота жила українського степу, або Як Україні заробити мільярди на своєму геополітичному положенні

Золота жила українського степу, або Як Україні заробити мільярди на своєму геополітичному положенні

Географія — це доля країни. І не такі ми вже й знедолені. Україна має шанс поєднати Китай, найбільшого виробника товарів, із ЄС, одним з найбільших ринків збуту, чимало при цьому здобувши. Як це зробити, розберемося.

Україна — це Європа. Але чи так це з погляду метагеографічного позиціонування України?

Про метаісторію ви, певно, чули. А що ж таке метагеографія? Це позачасове, абстрактне та узагальнене географічне позиціонування країни в контексті історіософських, культурологічних і навіть сакральних процесів, що відбуваються в ареалі її розвитку.

Так от, метагеографічно Україна є не лише частиною Європи, а й частиною Євразійського степового поясу / коридору, що простягається від Північного Причорномор'я, Кавказу до Казахстану, Монголії та Китаю.

Важлива історична деталь: Україна — єдина землеробська культура, яка входила до переважно кочового життєвого укладу Євразійського степового поясу. Власне, тому землеробська культура в Україні після краху Київської Русі розвивалася без своєї стаціонарної державності, в рамках чужих політичних проєктів.

Стаціонарні держави на основі землеробської культури формувалися або на північ від Євразійського степового поясу, або на захід від нього, головно під прикриттям природних перешкод.

Випадання ж із Євразійського степового коридору призвело до дуже швидкого поглинання території України спершу Великим князівством Литовським, а згодом і Польським королівством.

Союз Богдана Хмельницького з татарським ханом Іслам-Гіреєм став першою спробою рецепції України до Євразійського степового поясу. І поки ця рецепція перебувала в активній фазі, Україна успішно чинила опір Польщі та розвивала свою державність.

Натомість Україна втрачала суверенітет і можливість реалізовувати власний національний проєкт, щойно потрапляла у залежність від північних (Росія) чи західних (Польща) імперських формувань, антагоністів Євразійського степового коридору.

Запорозька Січ у цьому плані стала першим лінком між стаціонарною землеробською та кочовою степовою культурами, сформувавши відповідний метакультурний архетип українця, землероба та людини степу одночасно.

Багато діячів української історії розуміли цей чинник «євразійської відкритості» країни.

Якщо взяти концепції відомого українського географа Степана Рудницького та геополітика-націоналіста Юрія Липи, в їхніх працях вимальовується така картина.

По-перше, найсильніші природні перепони, що захищають нашу країну, перебувають на заході, але для нас вони не мають захисної ролі, оскільки Україна прагне долучитися до політичної Європи.

По-друге, з тієї ж причини ці «природні перепони» на заході виконують роль «лежачого поліцейського» на шляху азійських імперій в Західну.

По-третє, Євразійський економічний пояс розгортається в геополітичному метапросторі, можна сказати, «до географічного упору» — від Китаю і до природних цивілізаційних вододілів Європи.

Отже, зовнішня інвазія в Україну з боку Євразійського степового коридору (за умови вичленування з нього), що відбувалася протягом останньої тисячі років, передбачувана та зумовлена.

Як цю проблему планували вирішити українські геополітики

У XX столітті було оформлено концепцію подолання євразійської відкритості шляхом формування східного флангу України у вигляді контролю над Північним Кавказом, Доном, Кубанню, Азовом і нижньою течією Волги.

Азовське море у цій концепції Рудницького та Липи має стати «внутрішнім» морем України.

Однак формування східного флангу у цих концепціях було можливе лише за умови розпаду Росії, а розпад Росії — як наслідок залучення у війну на боці України великих західних держав, наприклад Німеччини чи США.

Цей географічний принцип і сформував дві концепції: цивілізаційне протистояння з Росією та формування навколо України Балто-Чорноморської дуги, або «Чорноморської осі».

Та фінальний акорд даної концепції у вигляді обов'язкової умови — розпаду Росії під тиском України — і став найслабшою частиною цієї геополітичної моделі через надто довгострокові та невизначені перспективи зазначеної мети.

Зараз ситуація кардинально змінилася, передусім через отримання незалежності Казахстаном, посилення Китаю та активний розвиток суверенних країн Закавказзя (Грузії, Азербайджану). Додамо також посилення Туреччини.

Це створює унікальну можливість для розвитку Україною свого національного суверенного проєкту, інтегрованого до Євразійського степового поясу у складі: Україна — Закавказзя —— Казахстан — Китай. Цей проєкт можна назвати умовно «Українська паралель» або «Євразійський український степовий коридор».

Також і шанси на появу «українського меридіана» на векторі Балто-Чорноморської осі: Балтія — Польща — Україна — Туреччина — Близький Схід — Індія.

Це не про «український глобус».

Це про геополітичну точку перетину двох ключових осей — євразійської та балто-чорноморської, яка формується в Україні. Це стає метагеографічною гарантією збереження нашого суверенітету у довгостроковій перспективі.

Отже, «Українська паралель» — це розвиток Транскаспійського міжнародного транспортного маршруту. Максимально безконфліктного міжнародного проєкту. Світу без воєн, де країна стає щороку багатшою за рахунок логістичної ренти, потоку товарів, енергії, інвестицій і технологій.

На південному заході Казахстану, на півострові Мангишлак, розташований єдиний великий (вантажообіг до 20 млн тонн на рік) порт цієї країни на східному березі Каспійського моря — порт Актау, що є ключовою ланкою в Транскаспійському транспортному коридорі, який з'єднує Китай із ЄС в обхід території РФ (див. рис.).

ZN.UA

Важливо, що Китай зацікавлений у розвитку мінімум двох таких альтернативних маршрутів. Обидва йдуть через Центральну Азію, один — до Ірану і далі до Туреччини, другий — до Закавказзя.

Порт Актау призначений для міжнародних перевезень сухих вантажів, сирої нафти та нафтопродуктів. Із західним берегом Каспію його пов'язує паромна переправа до порту Алят (передмістя Баку). Ця транспортна ланка є частиною міжнародного проєкту «Новий Шовковий шлях» (Україна — Грузія — Азербайджан — Казахстан — Китай), який проходить в обхід РФ. Зауважу, що низка цих країн були учасниками такого блоку, як ГУУАМ, ініціатором створення якого виступала Україна.

До речі, в Актау є й аеропорт, а в Україні — потенціал розвитку транспортної авіації. Як і у Казахстану, де планують побудувати ще три аеропорти, а в Актау — створити аерохаб. В Україні теж можна було б створити аерохаб в Узині та з'єднати його з аерохабом в Актау як частину повітряного транспортного коридору ЄС — Китай.

Як поєднати Євразійський український степовий коридор і китайський «серединний коридор» Нового шовкового шляху

Китай активізував реалізацію своїх логістичних проєктів у Закавказзі, насамперед у Грузії. Компанія China Communications Construction сompany у рамках логістичного проєкту Китаю «Один пояс — один шлях», розпочинає будівництво нового глибоководного порту в Грузії. Обсяг інвестицій становитиме 600 млн дол. Потужність зберігання порту — 600 тис. контейнерів.

Україна могла б «змонтувати» свій геополітичний проєкт Євразійського степового коридору та китайський проєкт «серединного коридору» в рамках загальної концепції Нового шовкового шляху. Для цього Україна може розширити свої порти на Дунаї, провівши там днопоглиблювальні роботи, та створити в Одесі регіональну зону вільної торгівлі на умовах порто-франко.

Євразійський український степовий коридор, що з'єднає Китай та ЄС, може повністю відновити транзитивність України як країни-хабу між Європою та Азією.

Перевага цього напряму для України — коридор проходить територією або нейтральних до України країн, або дружніх: Казахстану, Азербайджану і Грузії. Всі три держави підтримують територіальну цілісність України на міжнародному рівні.

Євразійський український степовий коридор практично повністю збігається із серединним маршрутом Нового шовкового шляху Китаю в рамках китайського геополітичного проєкту «Один пояс — один шлях» — через Казахстан, порти на Каспії, Азербайджан і Грузію.

Далі три варіанти: Румунія (порт Констанца), Болгарія (порт Бургас) та Україна (Одеса і Дунайські порти). Пропускна здатність — до 10 млн тонн із можливістю розширення до 25 млн тонн.

Дунайські порти України та Румунії тут прямі конкуренти.

Чому Україна може виграти конкурентну боротьбу у Румунії за право приймати «серединний коридор»? Окрім дунайських портів, у нас є потужні одеські порти.

Крім того, Румунія пов'язана обмеженнями ЄС, який після кейсу з Чорногорією неформально забороняє своїм членам створювати спільно з Китаєм інфраструктурні проєкти. Україна ж таких обмежень поки не має.

Отже, може запропонувати Китаю транспортну інтеграцію до «серединного коридору» дунайських та одеських портів, днопоглиблення дельти Дунаю та будівництво з Одеси до західного кордону нової гілки залізниці на європейській колії.

З урахуванням перспектив митного безвізу з ЄС Україна може створити в Одесі мультимодальний логістичний і митний транспортний хаб, який прийматиме морські вантажі та відправлятиме їх до ЄС транзитом, без проходження митного контролю на українсько-польському кордоні (митний контроль вантажів здійснюватиметься лише один раз у порту).

Одеса та дунайські порти у такому варіанті перетворюються на Східні ворота Європи, як колись Антверпен для Європи став воротами Західними.

Подібна транзитивність у майбутньому сприятиме формуванню в Україні нового типу «капіталу розвитку», як свого часу це сталося з Бельгією.

Чому ця модель транзитивності не спрацювала в Україні раніше

Україна намагалася розвивати свій геополітичний проєкт у Чорноморському регіоні — згаданий ГУУАМ. Таку собі альтернативу СНД для країн, які хотіли продовжувати спільні проєкти взаємодії поза егідою РФ. У різний час до цього регіонального протокластеру входили Грузія, Україна, Узбекистан, Азербайджан, Молдова, а одним із двигунів стали можливі енергетичні проєкти.

Проте геополітичний патерналізм і популізм політичних еліт перемогли тоді індивідуальну геополітичну енергію. Зрозуміло, що двічі в одну річку не увійдеш, проєкт ГУУАМ мертвий.

Але ще є шанс на запуск New-ГУУАМ — Євразійського українського степового коридору для сполучення Китаю та ЄС.

Україна досі може отримати частину з величезного товарного потоку, який іде з Китаю до ЄС, обсягом більш як 260 млн тонн щорічно. А також стати частиною інфраструктурних інвестицій, які щороку становлять понад 500 млрд дол.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Нова платіжка за квартиру з 1 серпня: у Дніпрі повідомили про зміни цін
Политека
2025-07-17T19:30:31Z
Грошова допомога на оренду квартири: хто й скільки зможе отримати
Знай
2025-07-17T19:21:58Z
Скільки землі можуть дати учаснику бойових дій у липні 2025 року
24tv
2025-07-17T19:06:14Z
Анонсовано інноваційну систему відеоспостереження для громадського транспорту
AutoCentre
2025-07-17T19:03:02Z
Дефіцит продуктів у Харківській області: базовий товар починає зникати
Политека
2025-07-17T19:00:03Z
Не виплачує зарплати з грудня. В Росії хочуть визнати банкрутом найбільшого виробника телевізорів
InternetUA
2025-07-17T18:58:18Z
В Україні може суттєво змінитися ціна на паливо: експерт назвав ключовий фактор
GlavRed
2025-07-17T18:27:50Z
Зростання попри війну: Свириденко прогнозує економічний підйом у 2025-му
Gazeta UA
2025-07-17T17:48:18Z
Індія готова замінити російську нафту альтернативою
360ua.news
2025-07-17T17:42:16Z
Словаччина розблокує ухвалення 18 пакета санкцій ЄС проти Росії, - Фіцо
24tv
2025-07-17T19:42:34Z
У Зеленського назвали 2 основні завдання уряду Свириденко
24tv
2025-07-17T19:39:54Z
Сотні чиновників декларують автівки за "кумедними" цінами, – розслідування ЗМІ
24tv
2025-07-17T19:33:56Z
Угорщина наклала санкції на українців, яких звинуватила у смерті угорця на Закарпатті
Европейская правда
2025-07-17T19:33:23Z
У Білому домі пояснили, що чекає на Росію, якщо вона не погодиться на мир за 50 днів
УкраинФорм
2025-07-17T19:33:04Z
Зеленський висловився про "50 днів", які Трамп дав Путіну
Европейская правда
2025-07-17T19:30:57Z
Україна зможе завдавати глибоких ударів: Німеччина анонсувала передачу важливої зброї
GlavRed
2025-07-17T19:27:40Z
У Британії на наступних виборах дозволять голосувати з 16 років
УкраинФорм
2025-07-17T19:24:13Z
Удар дронів призупинив роботу найбільшого хімзаводу РФ: ЗМІ повідомили деталі
GlavRed
2025-07-17T19:18:54Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T17:33:41Z
Як часто та правильно поливати перець: секрети рясного врожаю
TSN
2025-07-17T16:36:28Z
Чи корисно пити холодний чай у спеку: експерти дали поради
GlavRed
2025-07-17T16:27:09Z
Як штучні підсолоджувачі можуть змінити гормональний фон підлітків
24tv
2025-07-17T16:24:20Z
Понеділки ламають психіку людей: результати нового дослідження
Знай
2025-07-17T16:21:21Z
Робот-хірург з ШІ вперше провів операцію без допомоги лікаря
InternetUA
2025-07-17T15:52:29Z
На фронті 131 зіткнення, понад третина з них на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-17T19:42:58Z
18 липня по всій Україні прогнозують грози, а на сході до +35
Комсомольская правда
2025-07-17T19:31:28Z
Підтоплення тунелів метро: суд відправив посадовця КМДА під нічний домашній арешт
УкраинФорм
2025-07-17T19:18:39Z
Ідентифіковано російського полковника, який командував атакою «Іскандера» на Одесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T19:15:20Z
Очі української піхоти: історія аеророзвідника "Чеснока", який зірвав масований російський штурм
24tv
2025-07-17T19:03:44Z
Подорожчання проїзду у Рівному: з 1 серпня у місті відбудуться зміни
Политека
2025-07-17T18:30:03Z
Не Київ, Харків і не Одеса: названо найкомфортніше місто України у 2025 році
Фокус
2025-07-17T18:27:11Z
У Києві на хабарі затримали посадовицю КМДА та директора ринку
УкраинФорм
2025-07-17T18:21:35Z
Прогноз погоди в Одесі на 10 днів: синоптики повідомили про несподіванки
Политека
2025-07-17T18:00:44Z
СЗЧ та дезертирство в армії: як уникнути кримінальної відповідальності
TSN
2025-07-17T19:33:51Z
Компенсації депортованим українцям з Польщі 1944–1951 років: хто отримає виплати
TSN
2025-07-17T19:33:19Z
Водіям загрожують штрафи за пасажирів до 34 тисяч гривень: розпочалися масові рейди
Хвиля
2025-07-17T19:30:22Z
Київську митрополію УПЦ МП зобов’язали припинити зв’язки з Росією до серпня
Лига
2025-07-17T19:24:15Z
Прильоти по "Щекіноазоту": дрони ЗСУ порушили цикл виробництва ракет у РФ
Фокус
2025-07-17T19:12:53Z
Польща поступово припинить діяльність притулків для біженців з України
iPress
2025-07-17T19:10:43Z
У Чехії повідомили про зростання постачання боєприпасів – Reuters
iPress
2025-07-17T19:10:41Z
Німецька компанія випробовує в Україні новітні дрони HX-2 зі штучним інтелектом
iPress
2025-07-17T19:10:34Z
Норвезькі розробники представили новітній розвідувальний підводний дрон Hugin
InternetUA
2025-07-17T19:04:02Z
Не можна: Тодоренко знову не дивилася за дітьми і нарвалася на жорстку відмову в РФ
GlavRed
2025-07-17T19:39:33Z
Відібрав у тата корону: у Мережі в захваті від миловида Гаррі Галкіна
GlavRed
2025-07-17T19:33:54Z
"Сором'язливі": на концерті Coldplay главу стартапу випадково зняли з коханкою
GlavRed
2025-07-17T19:27:30Z
Кохання, історія і драма: 6 фільмів та серіалів для тих, хто фанатіє від "Кави з кардамоном"
24tv
2025-07-17T19:09:46Z
Фестиваль-премія ГРА оголосила короткий список театральних вистав
УкраинФорм
2025-07-17T18:39:41Z
"Дивитися таким поглядом": Алан Бадоєв показав любов всього свого життя
GlavRed
2025-07-17T18:27:14Z
Унаслідок російської атаки згоріло все майно харківського театру «Арабески»
УкраинФорм
2025-07-17T18:21:19Z
Епатажні статки: скільки грошей у Кеті Перрі та як вона їх заробила
24tv
2025-07-17T18:06:53Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T18:00:21Z
Молода картопля і соковита яловичина: ця страва зведе з розуму навіть гурманів
Telegraf
2025-07-17T19:15:10Z
Чи можна на своєму подвірʼї палити вогонь: як посмажити шашлики
24tv
2025-07-17T19:06:27Z
Простий лайфхак для організації взуття без витрат: використайте дротяний вішак
24tv
2025-07-17T18:54:47Z
Варіанти тренувань під час відпустки: будьте у формі будь-де
24tv
2025-07-17T18:54:46Z
Відпочинок на морі в Україні 2025: де дозволено купатися та скільки коштує відпустка для двох
TSN
2025-07-17T18:51:30Z
Кротів на ділянці більше не побачите: потрібен ефективний "Джин"
24tv
2025-07-17T18:45:37Z
Ніколи так не робіть: мережею шириться небезпечний тренд, через який можна пропустити свій літак
24tv
2025-07-17T18:36:16Z
Смакує гарячим й холодним: як приготувати розкішне рагу з кабачків
Telegraf
2025-07-17T17:57:11Z
Полийте цим орхідею, і вона пишно зацвіте: простий засіб без хімії
24tv
2025-07-17T17:39:57Z
У Данії у 12 супермаркетах мережі виявили кокаїн у бананах
Европейская правда
2025-07-17T19:31:56Z
Справа Гусакова: РБК-Україна заявило про тиск, поліція почала розслідування
TSN
2025-07-17T19:18:17Z
Російський дрон знову атакував цивільного в Херсоні
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:39Z
У Тернополі викрили агентів рф, які орендували квартиру для зберігання вибухівки
InternetUA
2025-07-17T18:27:54Z
Повідомлено про підозру закарпатському ліснику, який допустив незаконні рубки на ₴5 млн
Украина Криминальная
2025-07-17T17:36:38Z
На півночі Польщі військове авто потрапило в ДТП, є постраждалі
Европейская правда
2025-07-17T17:15:59Z
В Одесі викрили фальшивий реабілітаційний центр
360ua.news
2025-07-17T17:09:24Z
Росіяни скинули з дрона вибухівку на Херсон, постраждав чоловік
УкраинФорм
2025-07-17T16:48:32Z
Пригоди псевдопацієнта: на Закарпатті викрили нову схему ухилянтів
1News
2025-07-17T16:45:01Z
Патріотизм, родина та "помилки молодості": що означають татуювання Олександра Усика
24tv
2025-07-17T19:36:21Z
"Шахтар" у новій формі пройшов фінський бар’єр у Лізі Європи
Telegraf
2025-07-17T19:36:11Z
Неймовірний камбек ГІКа у відборі Ліги конференцій – 57 ударів по воротах Рунавіка
Football.ua
2025-07-17T19:34:44Z
Карав росіянина у Москві та завершив кар'єру Ф'юрі: біографія Олександра Усика
24tv
2025-07-17T19:27:20Z
Син Кличка отримав важку травму на молодіжному Євро-2025
24tv
2025-07-17T19:27:01Z
Ньюкасл шукає італійське підсилення в захисті
Football.ua
2025-07-17T19:24:15Z
Усик – Дюбуа: дата, коли бій-реванш за абсолютне чемпіонство у боксі
24tv
2025-07-17T19:06:49Z
Джеко: "Мене ще рано списувати"
Football.ua
2025-07-17T18:55:15Z
ТМ. Дві поразки Олександрії, Карпати поступилися Дьйору, невдача Зорі
Football.ua
2025-07-17T18:52:06Z
Китайці знайшли спосіб врятувати світ від забруднення: цукор стане бонусом
24tv
2025-07-17T19:42:04Z
Спадщина Silent Hill живе: її автори розпочали роботу над новим моторошним проєктом
Фокус
2025-07-17T19:30:54Z
Civilization VI Platinum Edition з доповненнями можна отримати безкоштовно: роздача Epic Games Store
Фокус
2025-07-17T18:27:21Z
Південна Корея планує створити базу на Місяці до 2045 року
УкраинФорм
2025-07-17T18:24:04Z
Це приховане налаштування Windows може врятувати ваш комп'ютер від вірусів: як його ввімкнути
InternetUA
2025-07-17T17:40:27Z
"Дія" вирішить і підкаже: у застосунку з'явиться ШІ-помічник, – Федоров
Фокус
2025-07-17T17:36:53Z
Відомий банк оновив свій застосунок: які послуги можна отримати без комісії
TSN
2025-07-17T17:21:28Z
Чому експерти не радять купувати iPhone 16 перед виходом iPhone 17
InternetUA
2025-07-17T17:13:02Z
Нове відкриття проливає світло на одну з найбільших таємниць Всесвіту
24tv
2025-07-17T17:03:00Z
У Японії злодії обирають Toyota, щоб викрасти іншу Toyota
Топ Жир
2025-07-17T19:18:48Z
Електричний Land Rover отримає компактнішу версію
Топ Жир
2025-07-17T18:33:10Z
Одна держава зробила запит до Mazda — і отримала спеціальну версію CX-5
Топ Жир
2025-07-17T18:03:04Z
Ви ще ніколи не відчували такого рівня комфорту на задньому сидінні Lexus
Топ Жир
2025-07-17T17:18:20Z
Це може бути найшвидша версія Model Y, про що Tesla мовчить
Топ Жир
2025-07-17T16:33:14Z
Для українських доріг: Nissan створив позашляхову сімейну модель за $19 500
Фокус
2025-07-17T16:30:00Z
Цей Mustang 1967 року не такий, як ви уявляєте, і саме це робить його неймовірно цікавим
Топ Жир
2025-07-17T16:03:46Z
Цей 14-річний фургон не здається і дивовижним чином отримує нові вдосконалення
Топ Жир
2025-07-17T15:18:38Z
Компанія Mercedes-Benz Trucks показала передові вантажівки для будівництва
AutoCentre
2025-07-17T15:07:44Z