MY.UAНовини
9 травня — свято загарбників, а не визволителів
9 травня — свято загарбників, а не визволителів

9 травня — свято загарбників, а не визволителів

Офіційно Україна відзначає День пам'яті та перемоги над нацизмом 8 травня разом зі всією Європою лише з 2023 року. Все відбулося вже під час повномасштабного вторгнення. І це ще один важливий крок коли остаточно «Ніколи знов» і жодного «Можемо повторити».

Потяг Перемоги курсує Росією, на платформах лже-ветерани Другої світової. По всьому світові в угарі «победобесія» прихильники «руського мира» ходять колонами з портретами мертвих учасників той війни.

Дитячі паради та навіть одяг для малюків, що виписують з пологових — форма вояків Червоної армії.  І все це — лише прелюдія до параду Перемоги,  що проводять в Росії саме 9 травня. Заступник генерального директора з наукової роботи Національного музею історії України у Другій світовій війні Дмитро Гайнетдінов вважає, що це не просто інша дата —  це різний погляд на результат перемоги: « 9 травня, тобто наступний день після церемонії капітуляції Німеччини, відповідно, день перемоги, який був прийнятий у Радянському Союзі.  І саме з цієї точки пішло серйозне світоглядне цивілізаційне розходження»

В інституті національної пам'яті України впевнені —  Росія, що проголосила себе правонаступницею СРСР, із задоволенням успадкувала і всі міфи, на яких трималася імперська ідеологія Союзу. Ось що каже Вікторія Яременко, начальниця Управління наукового та інституційного забезпечення політики національної пам’яті: «Росія успадкувала цей міф про Велику Перемогу, активно його розвивала  і навіть дещо його поглиблювала. Власне, недаремно фігурує цей термін «Победобесіє». Вони на це робили свою ставку».

Відомий факт: капітуляція нацистською Німеччиною була підписана ще 7 травня у присутності радянського генерала Суслопарова. Але це не сподобалось Сталіну і Німеччина підписала капітуляцію двічі.

Вдруге вже було зафільмовано, як капітуляцію від СРСР приймає улюбленець на той час Сталіна маршал Жуков. І це сталося ввечері 8  травня. Це пам'ятний день в сучасній європейській культурі.

Через різницю в часі в Москві це вже 9 травня. Але це не лише інша дата —  це зовсім інший світогляд. Хоча навіть в СРСР  перші двадцять років  День Перемоги не був ані вихідним днем, ані днем особливого свята. Бо кількість жертв тієї війни  жахала навіть Сталіна. Лише з  1965 року  перемогу над нацизмом у Другої світовий починають «розкручувати»  як  міф Великої перемоги,  каже  Роман Кабачій, старший науковий співробітник Національного музею історії України у Другий світовій війні: «Це було, передусім, Брежнєву вигідно, як учаснику цієї війни (але не учаснику революції — прим. ДМ).  Тобто 9 травня відтіснило на другий план «Жовтневу революцію», почали штампувати медалі.  До 20-тиліття, 30-тиліття, 40-ліття перемоги, взяття якихось міст і так далі».

Якщо у Європі та у всьому світі  закінчення війни в Європі у 1945 році  це день жалоби та пам'яті, то в СРСР  це  стало можливістю брязкати зброєю. Парад на двадцяту річницю перемоги у «Великої вітчизняної» війні  відрізняється від сучасного параду на Червоній площі лише сучасністю зброї. Ті ж танки, ракети та сотні вояків. А сама війна, в якої святкували Перемогу, стала називатися Великою Вітчизняною,  що тривала з 1941 по 1945 роки. Таким чином радянська історіографія викреслила факт союзу СРСР з Гітлером  з 1939 по 1941, і те, що вони разом розпочали Другу світову війну. 

Після перемоги над нацизмом мапа Європи була перекроєна. Східна Німеччина стала комуністичною і звісно концепт дня Перемоги  повторював те, що відбувалося в СРСР. Єдине, що день звільнення від нацизму відзначався  все ж 8 травня.  Вже після об'єднання двох Німеччин цей день більш не вихідний. Цього року - виключення, розповідає директор Музею Берлін-Карлсгорст доктор Йорг Морре.

«8 травня, тому що саме ця дата зазначена в акті капітуляції. У німецькому баченні війна завершилась опівночі 8 травня. 9 травня не відіграє ролі у німецькій пам’яті. В історичному контексті антигітлерівська коаліція — США, Велика Британія, СРСР — погодилась, що кінець 8 травня — це Перемога». 

А ось в  комуністичній Польщі, крім всіх мілітарних наративів комуністичного режиму, що було скопійовано у СРСР, саме 9 травня вважалося   днем  звільнення.  Кацпер Кіта, професор Варшавського університету, пояснює, чому так, а не як у всієї вільної Європи: « Тому що це була преференція Сталіна, комуністичного керівництва.  Тому були військові паради, святкування. Лише у 2015 році дати змінили з 9 на 8 травня».

Письменник-перекладач, полоніст Андрій Павлишин так пояснює факт святкування у Польщі, яка вже була в НАТО з 1999 року, Дня Звільнення та Перемоги саме 9 травня: «Польські політики наважилися перенести свято на 8 травня,  як і у всій Європі. лише у 2015 році, тому що навіть в  незалежні часи не хотіли дратувати ведмедя, тому що в Росії 9 травня було предметом національної політичної релігії, культу побєдобєсія». 

В Україні фактично зміни почалися після російської агресії 2014 року: закріплюється назва Друга світова, георгіївська стрічка забороняється. І звертається увага на 8 травня.  Певний час був перехідний період. 8 травня, як в Європі, був днем Пам'яті за загиблими у Другої світової війні, а 9 травня - для людей, що жили в радянських наративах — День Перемоги. Проросійські політики використовували тему «святості 9 травня» в якості червоної ганчірки.

«Ми знаємо, що це не просто українці вірили. В багатьох медіа теж підтримувалась ідея святкування 9 травня. Відбувалися концерти з цими радянськими піснями і з відповідними наративами. Тому тут потрібна системна робота як українських науковців, так і українських журналістів», розповідає керівниця Управління наукового та інституційного забезпечення політики національної пам’яті Вікторія Яременко.

Важливо зазначити, що культ Перемоги «совєтского народу», а надалі вже і росіян,  як єдиних переможців нацизму, створювався десятиріччями. На радянських фільмах та піснях про «День побєди», який «порохом пропах», виросло кілька поколінь. Вся пропагандистська машина СРСР працювала на створенням міфу про єдину державу-переможницю і великий радянський народ. В першу чергу тиснули на емоції.

«За часів радянського союзу було створено такий моноліт, міф перемоги. І він був створений навіть не стільки дослідженнями, а у великої мірі через популярізаційні заходи, через пісні, через школи, де відбувалося таке щеплення на емоційному рівні. Через те, що цей міф був дуже міцно побудований, зберігається певна кількість людей, яка віддавала йому шану», каже Яременко.

Викладач історії та  блогер Vox veritatis Віталій Дрібниця впевнений, що  зусилля радянської та російської пропаганди були не даремні: 

«Не забуваємо, що пропаганда була скрізь, кругом і так далі. Отримати справжню інформацію було неможливо. А зараз якась частина населення просто не хочуть отримувати інформацію і живуть такими старими міфами».

Спроби подолати ці радянські наративи про 9 травня та Велику вітчизняну були ще в нульових роках. У Музеї історії України у Другій світовій війні у 2015 році змінили назву — з Музею Великої вітчизняної і, головне, провели велику роботу по переосмисленню історичних подій. Втім в Росії  всі міфи про особливості саме 9 травня  напряму пов’язані з сучасністю. Будь який крок від радянських наративів сприймається як зрада. Заступник генерального директора Національного музею історії України у Другій світовій війні з наукової роботи Дмитро Гайнетдінов згадує випадки, коли палкі захисники радянської міфології влаштовували в музеї скандали:

«Переважно, люди старшого віку, безперечно. Люди, які, очевидно, не хотіли чи не змогли переосмислити для себе війну. Вони говорили, наприклад, що ми бандерівці —  через мову. Що це відступ від священної пам'яті наших предків, пам'яті дідів.  І весь цей наратив радянської доби».

Офіційно Україна відзначає День пам'яті та перемоги над нацизмом 8 травня разом зі всією Європою лише з 2023 року. Все відбулося вже під час повномасштабного вторгнення. І це  ще один важливий крок коли остаточно «Ніколи знов» і жодного «Можемо повторити».

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Дженніфер Лопес розповіла, як діти пережили її розлучення з Беном Аффлеком
GlavRed
2025-05-08T23:27:43Z
На фронті загинув тележурналіст Василь Довбуш
ZN UA
2025-05-08T23:07:14Z
Віталій Козловський із довгим волоссям заспівав "Пінаколаду" і звернувся зі сцени до Кондратюка
ТСН
2025-05-08T22:55:53Z
Українська ведуча шокувала, як Маша Маліновська в Росії принижувала її: "Казала, ти жирна корова"
ТСН
2025-05-08T22:55:03Z
Дружина Григорія Решетніка потрапила до лікарні та показалася в палаті під крапельницею
ТСН
2025-05-08T22:54:29Z
Наречений Лесі Нікітюк оригінально розкрив історію їхнього знайомства
TSN
2025-05-08T22:53:50Z
Тіна Кароль відповіла Олі Поляковій, яка публічно підколола її: "І поперек стою"
ТСН
2025-05-08T22:51:18Z
38-річна Сопонару відверто висловилася про майбутнє материнство: "Не хочу народжувати в бомбосховищі"
ТСН
2025-05-08T22:51:10Z
Tayanna заговорила про весілля: на березі океану
GlavRed
2025-05-08T22:50:55Z
Остаточно став на бік Кремля? Лідер Китаю назвав Путіна союзником та заявив про повну підтримку Росії
Telegraf
2025-05-09T00:36:37Z
Намагаються виправдатися: військовий різко відповів на ідею Келлога щодо демілітаризованої зони
24tv
2025-05-09T00:27:51Z
Венс: Росія не отримає території, яких ще не захопила
ZN UA
2025-05-09T00:01:01Z
Україна не передає надра США, а лише ділиться прибутками – Веніславський
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T23:48:51Z
Путін знову говорить про ядерну зброю: у Британії пояснили, навіщо
GlavRed
2025-05-08T23:43:53Z
Трамп привітав Папу Лева XIV: "Велика честь для США"
TSN
2025-05-08T23:21:10Z
До Європи повернувся «привид війни» - Макрон
УкраинФорм
2025-05-08T23:18:46Z
Північна Корея запустила неідентифіковану балістичну ракету в бік Східного моря
ТСН
2025-05-08T22:56:01Z
Початок путінського “перемир’я” та запуск КНДР балістичної ракети: головні новини ночі 8 травня 2025 року
TSN
2025-05-08T22:55:47Z
Що подарувати на День матері: мами з досвідом поділилися оригінальними ідеями
GlavRed
2025-05-09T00:28:56Z
Бригада «Гарт» знищила на Вовчанському напрямку склади боєприпасів та антену зв’язку росіян
УкраинФорм
2025-05-09T00:25:03Z
За підтримки міжнародних партнерів на Дніпропетровщині відкрили 10 цифрових освітніх центрів
УкраинФорм
2025-05-09T00:22:26Z
Білл Гейтс планує роздати майже все своє багатство протягом 20 років
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T00:18:44Z
Наївся від пуза: у США нахаба-ведмідь пробрався на пасіку та вкрав вулик, його зняла камера
Фокус
2025-05-09T00:06:46Z
Індія заявила про атаку безпілотників та ракет Пакистану на військові станції
24tv
2025-05-09T00:00:10Z
У «Дії» відновили послуги зі зміни місця проживання
УкраинФорм
2025-05-08T23:39:03Z
Українці знову можуть змінити прописку без ЦНАПів через Дію
ZN UA
2025-05-08T23:37:19Z
День Європи в Україні: історія свята
ZN UA
2025-05-08T23:34:11Z
Що відбувається з тілом, якщо щодня пити склянку кефіру
TSN
2025-05-08T22:53:38Z
Продукти, що спричиняють появу зморшок і старіння шкіри у жінок
ТСН
2025-05-08T22:53:37Z
Як легко прокидатися вранці: поради, які працюють
TSN
2025-05-08T22:52:50Z
Перша допомога в разі укусу змії: що категорично заборонено робити
TSN
2025-05-08T22:52:28Z
Ранкові чи вечірні тренування: що краще обрати
TSN
2025-05-08T22:52:24Z
Скільки треба смажити яловичу печінку, щоб вона була м’якою та ніжною
ТСН
2025-05-08T22:52:13Z
Гречана дієта: секрет швидкого схуднення
TSN
2025-05-08T22:51:31Z
Вчені назвали п’ять японських продуктів, які мають антивіковий ефект
ТСН
2025-05-08T22:51:05Z
Лікар пояснив, як швидко заснути, якщо прокинулись посеред ночі
Знай
2025-05-08T20:12:31Z
НБУ скасував ліміт на перекази між картками: що потрібно знати
Хвиля
2025-05-09T00:15:19Z
Україна може перейти з долара на євро: яка причина
TSN
2025-05-08T22:55:12Z
Чи буде Україна взимку з газом: Нагорняк зробив тривожну заяву
TSN
2025-05-08T22:54:19Z
В Україні масово закриваються ФОПи: яка причина
ТСН
2025-05-08T22:53:43Z
Угода про надра: як США і Україна ділитимуть прибуток
TSN
2025-05-08T22:53:28Z
ЄС перерахував Україні мільярд євро: на що підуть кошти
ZN UA
2025-05-08T22:52:43Z
В Україні спостерігається стратегічний дефіцит брухту, а його експорт стрімко зростає – експерт
ТСН
2025-05-08T22:52:10Z
Курс валют на 9 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-08T22:51:48Z
Заморозки знищили врожай: чого очікувати від цін на фрукти та овочі
ТСН
2025-05-08T22:50:11Z
Шахраї вигадали розслідування та ошукали жінку на 90 тисяч гривень
Украина Криминальная
2025-05-08T23:33:05Z
Кількість загиблих унаслілок атаки Індії по Пакистану зростало до понад 30 осіб
ТСН
2025-05-08T22:55:42Z
Ворог атакував Сумську область: жінку врятували з-під завалів, є загиблий
TSN
2025-05-08T22:55:41Z
У Парижі водій на швидкості в’їхав у натовп вболівальників
ТСН
2025-05-08T22:55:07Z
У Росії загорівся завод "КАМАЗ", який забезпечує російську армію
ТСН
2025-05-08T22:54:01Z
Дружину військового збив автомобіль: попри травми її не визнали потерпілою
TSN
2025-05-08T22:52:41Z
"Жінка" зі щетиною: прикордонники затримали блогера, який хотів перетнути кордон з Молдовою
ТСН
2025-05-08T22:51:24Z
Єнот-"наркоман" — горе в родині: в США пухнастий "спалив" свою господиню
TSN
2025-05-08T22:51:12Z
Армія РФ убила ракетою 6-річного Борю, який мріяв про кінець війни: що відомо
TSN
2025-05-08T22:51:00Z
Новий V8 від AMG не просто повертається — він збирається домінувати
Топ Жир
2025-05-09T00:15:17Z
Від Tesla до Ford: антирейтинг ТОП-5 автомобілей, що ламаються найчастіше
GlavRed
2025-05-08T23:27:19Z
Ця божевільна Mazda Miata не має аналогів
Топ Жир
2025-05-08T22:45:35Z
Президентський автомобіль Stellantis – це рухомий символ Франції
Топ Жир
2025-05-08T22:00:11Z
Лише сім таких Lamborghini з двигуном V12 були доставлені до США
Топ Жир
2025-05-08T21:18:10Z
Сім електромобілів з Китаю та Південної Кореї обігнали Tesla Model Y за продажами в Австралії
Топ Жир
2025-05-08T21:15:43Z
Електрокарета для поїздок до магазину: в мережі показали унікальне авто із 90-х
Знай
2025-05-08T20:51:51Z
Плануєте електромобіль? Голова Палати представників повідомляє про скасування податкових пільг для ЕВ
Топ Жир
2025-05-08T19:30:30Z
Тесла припинила продаж опції для Кібертрака, що збільшувала запас ходу на 16 тисяч доларів, не пояснивши причину
Топ Жир
2025-05-08T19:16:38Z
У боях за Україну загинув ще один грузинський доброволець
УкраинФорм
2025-05-09T00:18:07Z
Костянтинівський напрямок: тривають бої за Нову Полтавку — військовий оглядач
TSN
2025-05-08T23:51:03Z
Ексголову Станично-Луганської ВЦА засудили на 10 років за колабораціонізм
УкраинФорм
2025-05-08T23:00:01Z
Рибам не варто поспішати, а на Скорпіонів чекають зміни: астрологічний прогноз на рунах на 8 травня 2025 року
TSN
2025-05-08T22:56:39Z
Партизани позбавили зв'язку військові об'єкти у Московській області
TSN
2025-05-08T22:56:30Z
Сили оборони відновили позиції на одному з гарячих напрямків: деталі DeepState
TSN
2025-05-08T22:55:46Z
Наступ РФ та атака ЗСУ в Курській області: що змінилося на фронті за добу
TSN
2025-05-08T22:55:01Z
ЗСУ отримали наказ стріляти лише у відповідь - що відбувається на фронті
TSN
2025-05-08T22:54:55Z
Сили оборони звільнили великий лісовий масив на Харківщині після 5 місяців боїв
ТСН
2025-05-08T22:54:30Z
Водоліям варто звернути увагу на команду, а Терези можуть отримати подарунки: астрологічний прогноз на рунах на 9 травня 2025 року
ТСН
2025-05-09T00:33:25Z
Містичний спадок Рівненщини, що манить туристів: чим славиться Тараканівський форт
Telegraf
2025-05-08T23:33:19Z
У Раків попереду нові можливості, а Левам варто довіряти людям: гороскоп за картами Таро на 8 травня 2025 року
ТСН
2025-05-08T22:56:25Z
Як обрізати зелену масу, як видаляти головки тюльпанів: квітникарка поділилася секретами догляду за квітами після цвітіння
ТСН
2025-05-08T22:55:48Z
Які квіти вибрати для своєї клумби тим, у кого немає часу на догляд за ними
ТСН
2025-05-08T22:55:32Z
Німецькі господині не ополіскують посуд від мийного засобу, ось чому: корисний лайфгак
ТСН
2025-05-08T22:54:59Z
Чужий кіт прийшов до хати — це не випадковість, кажуть народні прикмети
TSN
2025-05-08T22:54:47Z
Маринована редиска: рецепт розриває Мережу
ТСН
2025-05-08T22:54:08Z
Турист виявив величезний алмаз під час прогулянки парком
TSN
2025-05-08T22:54:00Z
Фінал Ліги Європи УЄФА буде англійським: «Манчестер Юнайтед» - «Тоттенгем»
УкраинФорм
2025-05-08T21:58:30Z
Відомі фіналісти Ліги конференцій: хто боротиметься за трофей
Факти ICTV
2025-05-08T21:54:55Z
Гол + пас Антоні забезпечили Бетісу путівку до фіналу Ліги конференцій
Football.ua
2025-05-08T21:52:14Z
Шеффілд Юнайтед виграв перший півфінальний матч плей-оф за місце в АПЛ
Football.ua
2025-05-08T21:46:14Z
Ліга конференцій УЄФА: Вроцлав у фіналі прийматиме «Челсі» та «Бетіс»
УкраинФорм
2025-05-08T21:45:23Z
Челсі повторно обіграв Юргорден і вийшов у фінал Ліги Конференцій
Football.ua
2025-05-08T21:13:50Z
"Валідол" у Флоренції та перемога Челсі: результати других матчів 1/2 фіналу Ліги конференцій
24tv
2025-05-08T21:00:21Z
Тоттенгем із другою перемогою над Буде/Глімт вийшов до фіналу Ліги Європи
Football.ua
2025-05-08T20:58:38Z
МЮ вдруге розгромив Атлетік та вийшов у фінал Ліги Європи
Football.ua
2025-05-08T20:55:04Z
Поступки не врятували. Маск продовжить судитися з OpenAI через спробу стати комерційним бізнесом
InternetUA
2025-05-09T00:01:19Z
Названо можливу дату запуску бета-тесту One UI 8
InternetUA
2025-05-08T23:04:23Z
Коли Земля втратить кисень — вчені назвали точну межу виживання планети
TSN
2025-05-08T22:53:35Z
Найзагадковіше місце на планеті: 99,999% глибин океану залишаються недослідженими
ТСН
2025-05-08T22:53:21Z
В Києві знайшли підземелля часів Русі: що відомо
ТСН
2025-05-08T22:53:03Z
Колючі дияволи, які "носять" корони: вчені показали найдивовижніших комах
ТСН
2025-05-08T22:50:54Z
Кривавий сніг над Бостоном: що насправді сталося у 1930-х і чому це лякає досі
ТСН
2025-05-08T22:50:17Z
У лісі знайшли давній скарб
Gazeta UA
2025-05-08T22:39:43Z
Знайдіть кліща! У TikTok показали "сканер", який виявився робочим
Telegraf
2025-05-08T22:31:20Z