MY.UAНовини
П’ять уроків Другої світової, щоб не було Третьої. Стаття глав МЗС семи країн – і Сибиги теж
П’ять уроків Другої світової, щоб не було Третьої. Стаття глав МЗС семи країн – і Сибиги теж

П’ять уроків Другої світової, щоб не було Третьої. Стаття глав МЗС семи країн – і Сибиги теж

Зміст:
  1. Заспокоєння агресора призводить до більшої агресії
  2. Сфери впливу ніколи не приносять миру та стабільності
  3. Відсутність відповідальності породжує майбутні злочини
  4. Історичні маніпуляції мають бути виправлені
  5. Як сказав Зеленський: "Свобода має бути озброєна краще за тиранію"

Глави МЗС семи країн Європи написали спільну статтю, в якій описують п’ять уроків Другої світової війни, які світ має засвоїти, щоб завадити Третій світовій.

"Путін фантазує про ще одну Ялту, де зможе провести кордони на карті Європи... Ми не повинні цього допустити... Україна ніколи не прийме жодних обмежень щодо своїх Збройних сил та оборонних можливостей", – йдеться у статті для The New York Times.

Під цими словами підписалися міністри закордонних справ: України – Андрій Сибіга, Чехії – Ян Ліпавський, Естонії – Маргус Цахкна, Латвії – Байба Браже, Литви – Кястутіс Будріс, Молдови – Міхай Попшой, Польщі – Радослав Сікорський.

Liga.net подає переклад статті повністю.

У четвер – 80 років з дня закінчення Другої світової війни в Європі. Як лідери країн, які сильно постраждали під час і після війни, надаємо великого значення цій даті. Згадуємо наших полеглих батьків, бабусь і дідусів, інших родичів, які захищали нашу свободу від двох тираній минулого століття. Пам'ятаємо всіх, хто загинув, включаючи щонайменше 6 млн євреїв, убитих під час Голокосту нацистами та їхніми колабораціоністами. Пам'ятаємо мільйони жертв радянських репресій, які невпинно тривали по той бік залізної завіси, коли Європа возз'єднувалася та відбудовувалась.

Сенс вшанування в тому, щоб винести необхідні уроки і запобігти повторенню помилок. У нас є п’ять уроків із Другої світової війни, якими хочемо поділитися. Вони критично важливі для розуміння того, як відновити та підтримувати довготривалий і справедливий мир і безпеку в Європі сьогодні, коли вона знову під загрозою.

Як і великі війни минулого, масштабна агресія Росії проти України розділила ХХІ століття на до і після. Попри переважну силу суперників, Україні вдалося відбити атаку і звільнити понад половину недавно окупованої території.

Але навіть після того, як у бою загинули чи були поранені понад 950 000 російських солдатів, Росія не відмовилася від своїх агресивних планів.

Президент Росії Володимир Путін сподівається використати геополітичний момент на свою користь і домогтися поступок від України та її партнерів. Москва дедалі більше залучає до війни інші режими-ізгої, як то Іран і Північна Корея, що загрожує безпеці не лише Європи, а й Індо-Тихоокеанського регіону та Близького Сходу.

Вивчення уроків минулого – критично важливе сьогодні, коли Україна, ЄС та США працюють над досягненням миру. Агресивна війна Росії зруйнувала повоєнну архітектуру безпеки та міжнародну систему, що ґрунтується на статуті ООН та Гельсінських угодах. Її завершення стане основою для нової архітектури. Пропонуємо уроки Другої світової, які необхідно врахувати, якщо хочемо створити міцний мир в Україні, а не паузу перед наступним катастрофічним глобальним конфліктом.

Читайте також
Чому Путін святкує 9 травня. Справжня історія Другої світової, яку не вчать у Кремлі

Заспокоєння агресора призводить до більшої агресії

Поступки щодо незаконних територіальних претензій – катастрофічна помилка. Поділ Чехословаччини в 1938 році лише підживив апетити нацистської Німеччини та призвів до глобальної війни. Вивчивши цей урок, Україна ніколи не прийме легітимізацію окупації та анексії Росією будь-якої частини України. Повага до територіальної цілісності – фундаментальний принцип міжнародного права. Не буде миру та безпеки коштом народу України, незалежності, суверенітету чи територіальної цілісності.

Сфери впливу ніколи не приносять миру та стабільності

Вони приносять гноблення. Друга світова розпочалася, коли нацистська Німеччина напала на Польщу 1 вересня 1939 року, через тиждень після підписання пакту Молотова-Ріббентропа та секретних протоколів до нього між СРСР та Третім Рейхом, які погодилися на розділ Польщі, країн Балтії та решти Європи.

Так само переможці прагнули встановити та закріпити сфери впливу на зустрічі в Ялті в 1945 році. Припинення вогню в Європі 8 травня 1945 року не принесло свободи багатьом європейським країнам. Вони залишалися під радянською окупацією та контролем і страждали від десятиліть міжнародних злочинів, гноблення та відсутності свободи. Для багатьох наших держав і народів цей кошмар закінчився лише через п'ять десятиліть, з відновленням суверенітету та незалежності у 1989-1991 роках.

Сьогодні Путін фантазує про ще одну Ялту, де зможе провести кордони на карті Європи, вкотре підриваючи міжнародне право та право країн-сусідів Росії робити власний вибір і приймати рішення. Ми ніколи не повинні цього допустити.

Наша принципова позиція – жодна третя країна не має права вето щодо вибору союзів та альянсів України чи будь-якої іншої країни. Україна вже зробила вибір на користь Європейського Союзу і та НАТО, і Кремль не має цього змінювати.

Читайте також
8 травня. Чи можлива українська історія Другої світової

Відсутність відповідальності породжує майбутні злочини

На відміну від злочинів СРСР, нацистські злочини широко викриті, засуджені, розслідувані та переслідувані у суді. Дуже важливо, щоб обидві тоталітарні ідеології, – нацизм і радянська, – отримали належну оцінку в Європі.

Потрібно пролити більше світла на злочини радянського режиму, включаючи депортації та страти політв'язнів у наших країнах, руйнування центру Києва і дамби Дніпровської ГЕС під час відступу радянських військ у 1941-му, масові депортації наших народів до Сибіру, жорстокі репресії проти учасників антирадянських рухів та геноцид кримських татар шляхом депортації з рідної землі у 1944-му. Це лише деякі зі злочинів.

Сотні тисяч людей були насильно вивезені з їхніх домівок, багатьох завантажили у вагони для худоби та відправили до віддалених регіонів Сибіру лише з країн Балтії. Злочин Голодомору, – геноциду, в якому мільйони українців померли від голоду, – має займати більш помітне місце в європейській історичній пам’яті.

Радянські злочини мають бути засуджені. Зокрема, скоєні під час радянської окупації Європи після Другої світової. Нездатність Росії засудити сталінізм та компенсувати збитки, завдані окупацією, та відчуття безкарності призвели до реваншизму та агресії проти Грузії та України. Це підкреслює важливість відповідальності за нинішні злочини Росії, у тому числі після майбутнього падіння режиму Путіна.

Історичні маніпуляції мають бути виправлені

Росія продовжує війну проти України та посилює ворожі дії щодо демократичних європейських країн, тож потреба просувати спільні європейські наративи пам'яті на всьому континенті та за його межами більш нагальна, ніж будь-коли. Правдива оцінка та глибоке розуміння історії формують основу демократичної стійкості. Ми всі готові протистояти дезінформації та спробам Росії переписати європейську історію.

Росія не має права монополізувати перемогу над нацизмом, яку здобули багато націй та народів. Навіть Червона армія була багатонаціональною. У її лавах воювало понад 6 млн українців. Замість того, щоб вшановувати пам'ять жертв Другої світової, режим Путіна створив потворний культ, використовуючи колективну перемогу над нацистами для виправдання своєї нинішньої агресії та звірств проти українців.

Парад 9 травня, яким Росія щорічно відзначає перемогу СРСР над нацистською Німеччиною, задуманий як прославляння цього культу. Путін використає його, щоб зібрати більше росіян на передову, зміцнити режим і створити враження, що його міжнародна ізоляція згасає. Ці плани мають провалитися.

Як сказав Зеленський: "Свобода має бути озброєна краще за тиранію"

За нинішнього серйозного дефіциту безпеки достатні оборонні можливості є обов'язковими. Si vis pacem, para bellum, тобто "Хочеш миру – готуйся до війни".

Україна ніколи не прийме жодних обмежень щодо своїх Збройних сил, оборонних можливостей чи допомоги. Натомість Київ працює над розширенням виробництва оборонної промисловості та досягненням оборонної самодостатності.

Засвоєння цих простих, але важливих уроків Другої світової – критично важливі як для запобігання спалаху Третьої світової війни, так і для переосмислення справедливої міжнародної системи з реальними гарантіями безпеки для мирних демократичних держав, яка передбачає відповідальність агресорів та їх стримування. Маємо уникати повторення помилок, які призвели до Другої світової та подальшої Ялтинської системи.

Ми впевнені, що з достатньою рішучістю зможемо досягти кращих результатів, захистити наші принципи та забезпечити вільну, єдину та безпечну Європу. Ми будемо продовжувати працювати разом для досягнення цієї мети.

Ніколи більше. Це спільне попередження для країн, на які поширилася дія Мюнхенської змови, пакту Молотова-Ріббентропа та Ялтинської угоди.

Читайте також
Між Трампом та Кремлем. Як Європа готується зміцнювати оборону без США
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Зеленский: молчание Америки и других только поощряет Путина
Европейская правда
2025-05-25T08:24:53Z
Россияне атаковали Херсонщину: погиб ребенок
Корреспондент
2025-05-25T07:48:36Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Разведка США раскрыла планы Путина на 2025 год
Корреспондент
2025-05-24T16:33:54Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
2025-05-21T16:18:11Z
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
2025-05-22T15:48:51Z
Ирина Билык показалась с двумя сыновьями и раскрыла подробности личной жизни
TSN
2025-05-25T07:48:32Z
На войне погиб актер Назар Малик
Корреспондент
2025-05-25T03:12:56Z
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
2025-05-19T09:15:58Z
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
2025-05-19T07:57:04Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
2025-05-19T07:48:24Z
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
2025-05-17T21:18:17Z
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
2025-05-21T16:33:49Z
Мыло или гель для душа: что выбрать для кожи и гигиены
UAToday
2025-05-24T12:06:20Z
Тля на смородине: методы борьбы с вредителями
TSN
2025-05-24T17:52:42Z
Идеальное мясо для шашлыка: рекомендации по выбору от диетолога
UAToday
2025-05-24T10:03:47Z
Чем полезен творог и стоит ли есть его каждый день: диетологи рассказали обо всех нюансах
UAToday
2025-05-24T09:03:02Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
2025-05-23T12:36:34Z
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
2025-05-19T07:18:37Z
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-21T08:03:41Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 25 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-24T15:27:13Z
Чем обработать картошку перед посадкой, чтобы защитить от колорадского жука
TSN
2025-05-24T17:51:36Z
В Испании хотят бороться с наплывом туристов новым налогом на аренду жилья
Европейская правда
2025-05-23T16:02:21Z
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
2025-05-17T20:22:26Z
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-17T15:30:37Z
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-22T16:55:28Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
2025-05-17T21:18:56Z
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
2025-05-17T21:18:45Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 24 мая в Украине
UAToday
2025-05-24T04:27:56Z
В ОГА показали последствия российского удара по Черниговской области
TSN
2025-05-25T07:18:28Z
Россия сосредоточила 50-тысячное группирование вблизи Харькова
Корреспондент
2025-05-25T06:36:38Z
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-18T00:18:39Z
Генштаб показал новые карты боев на фронте
Корреспондент
2025-05-24T06:03:54Z
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
2025-05-22T15:12:07Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
2025-05-23T08:24:46Z
25 мая — какой церковный праздник, почему нельзя резать, рубить или использовать острые лезвия
TSN
2025-05-25T03:06:24Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Германия планирует перенять миграционную модель Дании
Корреспондент
2025-05-25T08:06:48Z
Силы ПВО сбили 45 ракет и 266 дронов россиян
Корреспондент
2025-05-25T06:51:51Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
18 мая: церковный праздник сегодня, три вещи, которые лучше не делать в этот день
UAToday
2025-05-18T04:00:15Z
Атака на Киев: известны уточненные данные о последствиях
Корреспондент
2025-05-24T13:03:34Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Ночной удар по Киеву: ГСЧС назвало количество жертв и показало кадры разрушений
TSN
2025-05-25T05:18:52Z
РФ атаковала промышленное предприятие в Суммах — какие последствия
TSN
2025-05-25T05:18:28Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
2025-05-17T21:18:55Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
2025-05-18T19:15:31Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
2025-05-21T18:36:10Z
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
2025-05-19T00:09:16Z
В Украине разработали дрон Батяр, похожий на "шахед"
Корреспондент
2025-05-23T21:18:31Z
ИИ Microsoft предсказывает погоду и природные катастрофы точнее людей
Корреспондент
2025-05-23T20:24:24Z
Anthropic представила новые ИИ-модели Claude 4
Корреспондент
2025-05-23T20:03:19Z
Apple планирует выпустить умные очки в 2026 году - СМИ
Корреспондент
2025-05-23T17:27:20Z
Хаббл сфотографировал наклонённую галактику NGC 3511
Корреспондент
2025-05-23T15:12:32Z
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
2025-05-20T14:06:17Z
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
2025-05-23T08:06:19Z
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
2025-05-19T06:06:00Z
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
2025-05-18T16:39:20Z
Пенсионный фонд увеличил выплаты за последний месяц
Корреспондент
2025-05-24T09:45:46Z
Россия заключит с Бахрейном трехлетний контракт на поставку СПГ
Корреспондент
2025-05-23T17:48:58Z
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
2025-05-16T23:51:08Z
В Украине благодаря содействию ПРООН установлено более 450 МВт генерации
Корреспондент
2025-05-23T17:39:25Z
Курс валют на 23 мая: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-05-23T17:38:26Z
Стало известно, каким водителям больше нельзя управлять автомобилем
UAToday
2025-05-24T13:06:02Z
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-19T10:27:19Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Итальянская Giamaro Automobili представила свои первые гиперкары
Корреспондент
2025-05-23T20:15:02Z
Dodge представила обновленный Charger Daytona 2026 модельного года
Корреспондент
2025-05-23T17:15:08Z
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
2025-05-22T18:57:39Z
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
2025-05-22T18:45:00Z
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
2025-05-22T12:24:30Z
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
2025-05-21T17:18:37Z
Достойное обновление эмблемы на форме Динамо после 30-го чемпионства
Корреспондент
2025-05-24T17:00:58Z
Прощание с Реалом: заключительный матч сезона стал последним для Модрича
Корреспондент
2025-05-24T17:33:32Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Довбик назвал настоящего лидера сборной Украины
Корреспондент
2025-05-24T10:21:32Z
Ливерпуль заинтересован в подписании одноклубника Ильи Забарного
Корреспондент
2025-05-25T07:48:52Z
Итаума одержал убедительную победу нокаутом, быстро завершив бой
Корреспондент
2025-05-25T07:39:32Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z