MY.UAНовини
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 28—30 квітня 2025 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 28—30 квітня 2025 року

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 28—30 квітня 2025 року

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону.

Вступ

У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 28—30 квітня. У ці три дні найвищою інтенсивність боїв була знову на Покровському напрямку, активними були також Лиманський, Новопавлівський і Курський. На всіх інших напрямках фронту інтенсивність боїв була меншою. Телемарафон приділяв основну увагу Покровському, Торецькому і Харківському напрямкам. В ефірі Першого каналу Суспільного основну увагу приділили Покровському, Краматорському і Новопавлівському напрямкам.

Основна зовнішньополітична тематика звітних днів переважно зводилася до різного роду заяв довкола «мирного плану» президента США Трампа і фінальним узгодженням угоди між Україною і США про корисні копалини. Експертний розгляд цих тем в ефірі Першого каналу Суспільного був відчутно якіснішим і глибшим за такий у телемарафоні. Крім того, учасники марафону дуже по-різному висвітлювали ці теми.

У звітні дні найгіршим за наслідками, з великою кількістю поранених, був масований обстріл Харкова «шахедами» 30 квітня. Перший канал Суспільного був оперативнішим і ґрунтовнішим за телемарафон у висвітленні цієї події. Значну частину подій внутрішньополітичної тематики телемарафон, на відміну від Першого каналу Суспільного, або висвітлював дуже поверхово, або взагалі не висвітлював.

У звітні дні в телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок, були також порушення стандарту балансу думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту доступності подачі інформації.

Протягом тижня 28 квітня — 4 травня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» та «Голосу» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.

28—30 квітня в телемарафоні проявів політичного піару було доволі багато, в ефірах усіх каналів, майже половина цих проявів була в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

У звітні дні, за даними Генштабу, загальна інтенсивність боїв була дуже високою (від 177 до 196 боєзіткнень за добу). Як і раніше, найвищою в ці дні була інтенсивність боїв на Покровському напрямку (від 59 до 85 боєзіткнень за добу, загалом щодня близько або і більш як третина від усіх боєзіткнень на фронті). Іншими дуже активними напрямками були Лиманський (до 36 боєзіткнень на добу), Новопавлівський (до 23) і Курський (до 23). В окремі дні більш як по 10 боєзіткнень було на Торецькому і Краматорському напрямках. На всіх інших інтенсивність боїв була меншою.

У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділили Покровському напрямку фронту (по два сюжети й прямі ввімкнення, 8 обговорень у студії), Торецькому (сюжет і 7 обговорень), Харківському (сюжет і 7 обговорень), Лиманському (сюжет, пряме ввімкнення і 4 обговорення) і Новопавлівському (6 обговорень). З найбільш активних напрямків фронту майже не згадували Курський. Більшість учасників марафону приділяли в ці дні фронту достатньо уваги, крім хіба що «Інтера».

Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків (14 разів), речників різних підрозділів Сил оборони запрошували 12 разів, експертів 5 разів.

У звітні дні в телемарафоні було дуже багато фронтових репортажів: на каналі «1+1» в ефір вийшло 4 сюжети й пряме ввімкнення, об’єднана редакція ICTV з СТБ зробила у ці дні 2 прямих ввімкнення і репортажний сюжет, ще один репортажний сюжет був в ефірі каналу «Ми — Україна».

В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському (7 обговорень у студії), Краматорському (пряме ввімкнення і 6 обговорень), Новопавлівському (6 обговорень). З найбільш активних напрямків фронту менше уваги приділили Лиманському і Курському — відповідно 3 і 4 обговорення в студії. Говорити про фронт у гості цього разу найчастіше кликали експертів (12 разів), військових-фронтовиків запрошували 8 разів, речників різних підрозділів Сил оборони — 5 разів. З фронту в ці дні зробили одне пряме ввімкнення й один репортажний сюжет.

Телемарафон:

28 квітня

Канал «Рада» канал почав у новинах повідомляти про ситуацію на фронті, чого раніше хронічно не робив. Тож у своєму ранковому ефірі в новинах давав фронтові зведення на мапі бойових дій. У гостьових студіях говорили з заступником командира батальйону 79-ї окремої десантно-штурмової бригади Богданом Янушем про Новопавлівський напрямок, із командиром розрахунку батальйону БПЛА 3-ї ОШБР Ігорем Пицем — про Куп’янський, із командиром батальйону БПЛА 154-ї ОМБР Олександром Задорожним — про Харківський. З речником Держприкордонслужби Андрієм Демченком говорили про прикордоння Сумщини.

У денному ефірі каналу «1+1» у новинах, крім коротких повідомлень, були два якісних фронтових репортажі — Олександра Моторного, Олександра Шияна і Сергія Шпортила про бої реактивників 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку й Андрія Цаплієнка, Іллі Шинкаренка й Олега Мостового про бойову роботу артилеристів, дронарів і піхоти в Торецьку і на Харківському напрямку. В гостьовій студії говорили про Торецький напрямок із головним сержантом 93-ї ОМБР Віталієм Пясецьким.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ у новинах, крім коротких повідомлень, було якісне пряме ввімкнення Марії Малевської про ситуацію у Покровську, а також її, Олександра Бринзи й Ігоря Серебріяна сюжет про бойову роботу групи «Гострі картузи» на Покровському напрямку (це був і репортаж з передової, і нарис про саму бойову групу). У розмовних студіях із речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим обговорювали ситуацію на Покровському, Торецькому і Новопавлівському напрямках. Зі старшим офіцером відділення комунікацій 81-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Володимиром Голягіним говорили про Сіверський, а з пресофіцеркою 66-ї ОМБР Анастасією Блищик — про Лиманський напрямок.

29 квітня

У перших випусках новин на «Інтері» про ситуацію на фронті не згадували взагалі. У гостьовій студії по 7 ранку був традиційний оглядовий сюжет про ситуацію на різних напрямках. Говорили лише з командиром групи «Terra» 3-ї ОШБР Миколою Волоховим про Куп’янський напрямок.

У денному ефірі каналу «Рада» в новинах давали фронтові зведення на якісній мапі бойових дій. У гостьовій студії говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про Покровський, Новопавлівський, Торецький і Краматорський напрямки. З речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним — про Новопавлівський, Оріхівський, Придніпровський. З пресофіцером Луганського прикордонного загону бригади «Помста» Віктором Пономарьовим говорили про Куп’янський, а з командиром відділення снайперів 42-ї ОМБР на позивний «Фауст» — про Харківський.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» у новинах, крім усних повідомлень на мапі був якісний фронтовий репортаж Марини Асмолової та Олександра Петровського про бойову роботу мінометників 5-ї ОШБР на Краматорському напрямку. В гостьових студіях говорили з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем про Торецький і Краматорський напрямки, з речником Нацгвардії Русланом Музичуком — про Куп’янський і Покровський. З заступником начальника застави прикордонної комендатури швидкого реагування «Шквал» Олександром Кириліним обговорили ситуацію на Лиманському напрямку, а з командиром штурмового батальйону 3-ї ОШБР Володимиром Фокіним — ситуацію на Харківському.

30 квітня

У нічному ефірі каналу «Ми — Україна» говорили зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом про нову тактику ворога зі штурмами на мотоциклах. З речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком обговорили ситуацію на Покровському, Курському і Торецькому напрямках, а також про можливі загрози нападу з боку Білорусі.

У ранковому ефірі каналу «1+1» у новинах, крім коротких повідомлень, був якісний фронтовий репортаж Олександра Моторного, Олександра Шияна і Сергія Шпортила про бойову роботу мінометників 66-ї ОМБР на Лиманському напрямку. В гостьових студіях говорили зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом про Новопавлівський, Покровський і Курський напрямки, а з офіцером першої прикордонної комендатури бригади «Форпост» Артемом Козловим — про Харківський. Далі була традиційна по середах рубрика «Оперативний черговий» із Русланом Ярмолюком. Він докладно обговорював ситуацію на Торецькому, Краматорському, Лиманському і Новопавлівському напрямках з воєнним оглядачем Денисом Поповичем. До розмови підключали з Торецького напрямку пресофіцера 100-ї ОМБР Сергія Хомінського, а з Краматорського — начальника відділу комунікацій 24-ї ОМБР Івана Петричака. З Лиманського напрямку фронту якісне пряме ввімкнення робив воєнкор каналу Олександр Моторний. І був оглядовий сюжет про бої на Новопавлівському напрямку. Згодом в ефірі каналу був ще один високоякісний фронтовий репортаж Андрія Цаплієнка, Іллі Шинкаренка й Олега Мостового про бойову роботу прикордонників бригади «Помста» на Куп’янському напрямку.

В денному ефірі каналів ICTV та СТБ у новинах, крім коротких зведень, було високоякісне пряме ввімкнення Марії Малевської про ситуацію на Покровському напрямку і про ситуацію в різних прифронтових містах із синхронами бійців і бойових медиків. У розмовних студіях ситуацію на Покровському напрямку обговорили з начальником бойової підготовки 25-ї ОПДБР Сергієм Чучулою, а ситуацію на Харківському — з офіцером штабу батальйону 58-ї ОМПБР на позивний «Лєший».

У вечірньому ефірі каналу «Рада» в новинах були усні повідомлення на мапі бойових дій. У гостьових студіях говорили з офіцером артилерійського підрозділу прикордонної бригади «Гарт» Олександром на позивний «Єті» про Харківський напрямок, із заступником командира 210-го окремого штурмового полку Володимиром Кончицем — про Покровський і Лиманський, з командиром роти 92-ї ОШБР Євгеном на позивний «Червоний» — про Харківський. Ситуацію на Покровському напрямку обговорили з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.

Перший канал Суспільного:

28 квітня

У новинах, крім усних повідомлень про фронт на адаптованій мапі Deep State, робили пряме ввімкнення воєнкора Андрія Крамченкова з Костянтинівки про Торецький і Краматорський напрямки фронту і репортажний сюжет про бойову роботу дронарів 34-ї окремої бригади берегової оборони на Придніпровському напрямку. В розмовних студіях говорили з командиром розвідбатальйону 5-ї ОШБР Іваном Кирилівим про Краматорський напрямок, із начальником відділення комунікацій 116-ї ОМБР Андрієм Рубцовим — про Куп’янський, із командиром піхотної групи бригади «Форпост» Владислава на позивний «Кудесник» — про Харківський, із військовослужбовцем 31-ї ОМБР на позивний «Магістр» — про Оріхівський. Ситуацію на фронтах прикордоння Сумщини й Харківщини обговорили з речником Держприкордонслужби Андрієм Демченком.

Ситуацію на різних ділянках фронту обговорювали з експертами. З ветераном російсько-української війни, майором запасу Олексієм Гетьманом говорили про Курський, Покровський і Торецький напрямки, з головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем — про Курський, Покровський, Лиманський, Краматорський, Новопавлівський і Оріхівський. Зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки й співпраці Дмитром Жмайлом говорили про загальну стабілізацію фронту, про особливості дронової війни та про Куп’янський напрямок. З керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком говорили про загальні тенденції на фронті.

29 квітня

У новинах про фронт повідомляли усно на адаптованій мапі Deep State. У гостьових студіях із речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим говорили про Покровський, Торецький, Новопавлівський, Краматорський, Куп’янський і Лиманський напрямки. З командиром взводу БПЛА 10-ї гірськоштурмової бригади Степаном Барною — про Сіверський, із головним сержантом 93-ї ОМБР Віталієм П’ясецьким — про Краматорський. Ситуацію на Курському, Покровському, Новопавлівському і Харківському напрямках обговорили з воєнним експертом Сергієм Грабським.

30 квітня

Цього дня у новинах про фронт повідомляли лише усно на адаптованій мапі Deep State. Про ситуацію на Торецькому, Краматорському і Сіверському напрямках говорили з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем. З командиром батальйону 66-ї ОМБР на позивний «Юдж» говорили про Лиманський напрямок, з офіцером відділення планування 13-ї бригади НГУ Олексієм Розумним і з військовослужбовцем бригади Держприкордонслужби «Гарт» Олександром Бортіним — про Харківський. Ситуацію на різних напрямках фронту обговорили й з експертами. З воєнним оглядачем Денисом Поповичем говорили про Торецький і Краматорський, зі співзасновником проєкту Deep State Русланом Микулою — про Покровський, Новопавлівський і Куп’янський, зі співробітником СБУ у 2004—2015 роках Іваном Ступаком — про Новопавлівський і Покровський, із головою Українського центру безпеки та співпраці Сергієм Кузаном — про Покровський, Новопавлівський і Курський. Цього ж дня активно обговорювали озвучену президентом Зеленським імовірну загрозу наступу ворога з боку Білорусі. Крім уже згаданих експертів, цю тему обговорювали з заступником начальника Генштабу у 2006—2010 роках Ігорем Романенком, речником Держприкордонслужби Андрієм Демченком, а також із представниками білоруської опозиції — радником лідерки білоруської опозиції Тихановської Франаком Вячоркою і заступником керівника Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі Павлом Латушком.

ІНШІ ПОДІЇ НА ФРОНТІ І В ТИЛУ ВОРОГА

28 квітня

  • Під час атаки Росії Повітряні сили втратили винищувач Су-27

Телемарафон:

Усно повідомляли й у денному ефірі «1+1», й у вечірньому ICTV та СТБ. З гостями подію не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно, в гостьовій студії обговорили подію з авіаекспертом Анатолієм Храпчинським і провідним науковим співробітником Національного авіаційного університету Валерієм Романенком.

У Брянську атакували дронами завод мікроелектроніки для ракет

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» і у вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ про подію не повідомляли. В денному ефірі каналу «1+1» зробили БЗ і обговорили тему стану ворожої системи ППО з воєнним експертом Олександром Мусієнком.

Перший канал Суспільного:

У новинах зробили БЗ. У гостьових студіях обговорювали подію з головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем, авіаекспертом Анатолієм Храпчинським і з провідним науковим співробітником Національного авіаційного університету Валерієм Романенком.

30 квітня

  • Дрони СБУ вразили оборонний завод у російському Муромі

Телемарафон:

У ефірах «1+1», ICTV та СТБ і каналу «Рада» повідомляли про це у формі БЗ. У гостьових студіях не обговорювали.

Перший канал Суспільного

У новинах повідомляли про подію у формі БЗ. У розмовних студіях обговорили зі співробітником СБУ у 2004—2015 роках Іваном Ступаком і авіаційним експертом Костянтином Криволапом.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА:

У звітні три дні тема мирних переговорів підтримувалася лише окремими заявами сторін, насамперед Трампа і його команди, водночас були реакції на оголошене диктатором Путінм «триденне перемир’я» задля проведення військового параду в Москві. У ці ж три дні тривала фінальна частина міжурядової роботи України й США щодо остаточного узгодження тексту угоди про надра.

У телемарафоні в ці дні зовнішньополітичну тематику канали висвітлювали дуже по-різному: одні могли приділяти певній темі достатню увагу, інші могли її того ж дня повністю ігнорувати, як, наприклад, було з темою переговорів зі США щодо угоди про надра 28 квітня, коли канал «1+1» приділив темі значну увагу, натомість канали «Рада», ICTV з СТБ про неї взагалі не згадували. Або ж 29 квітня, коли 100 дням президентства Трампа повноцінну увагу приділив канал «Інтер», а «Рада» і «Ми — Україна» взагалі про це не згадали. Цього ж дня навпаки «Рада» висвітлювала перебіг переговорів щодо угоди про надра, а «Інтер» і «Ми — Україна» взагалі про це не згадували.

Але навіть тоді, коли учасники телемарафону таки приділяли увагу певним темам, експертиза цих тем щоразу була набагато глибшою і якіснішою на Першому каналі Суспільного. А в деяких важливих темах, таких, наприклад, як підсумки парламентських виборів у Канаді або ж як засідання Радбезу ООН по Україні, скликаному Францією, учасники телемарафону обмежувалися короткими констатаціями, натомість Перший канал Суспільного робив якісні експертні обговорення цих тем у студії.

Ще одна стабільна відмінність між телемарафоном і Суспільним полягає в тому, що важливі зовнішньополітичні теми в телемарафоні вкрай рідко обговорюють з політиками, а навіть якщо й обговорюють, то кличуть лише представників владної фракції, а на Першому каналі Суспільного активно залучають до обговорення ключових тем представників як влади, так і опозиції, при цьому одночасно, в дискусійних студіях.

28 квітня

  • Путін оголосив триденне «перемир’я». Зеленський і МЗС: нема причин чекати до 8 травня. Трамп хоче постійного припинення вогню

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» зробили БЗ на архівах, цитували реакцію міністра закордонних справ Андрія Сибіги. У гостьовій студії обговорили тему з політичним експертом Максимом Джигуном. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ повідомляли у формі БЗ на архівах, цитували Сибігу, давали синхрон Зеленського. В розмовній студії обговорили тему з міністром закордонних справ у 2014—2019 роках Павлом Клімкіним.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно, цитували міністра Сибігу, давали синхрони президента Зеленського, речника МЗС Георгія Тихого і речниці Білого Дому Керолайн Левітт. У гостьових студіях обговорювали тему з експертами — заступником директора Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеславом Потапенком, послом України в Польщі у 2014—2022 роках Андрієм Дещицею і головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком.

  • Північна Корея і Росія офіційно підтвердили участь військ КНДР у російсько-українській війні. Держдеп США висловив занепокоєння. МЗС закликало світ до посилення тиску

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» зробили БЗ на архіві. А обговорювали з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком у якості експерта. У денному ефірі «1+1» повідомляли у формі БЗ, обговорювали з воєнним експертом Олександром Мусієнком. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ зробили оглядовий сюжет. У гостьовій студії обговорили тему з міністром закордонних справ у 2014-2019 роках Павлом Клімкіним.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли у формі БЗ. У розмовній студії обговорили з головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем і з кореєзнавцем Миколою Поліщуком.

Мирні переговори. Трамп: Путін повинен припинити стріляти й підписати угоду. Рубіо: наступний тиждень буде вирішальним

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» давали синхрон президента Трампа. Обговорювали з головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком, чомусь із народною депутаткою Євгенією Кравчук і з радником керівника ОП Лещенком у якості експерта. У денному ефірі каналу «1+1» зробили оглядовий сюжет. У гостьовій студії обговорили тематику з воєнним експертом Олександром Мусієнком і з політичним експертом Максимом Джигуном. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ давали синхрон Трампа. В розмовній студії обговорили з міністром закордонних справ у 2014—2019 роках Павлом Клімкіним.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу давали синхрон Трампа, цитували держсекретаря Рубіо. Тематику обговорювали цього дня з широким колом експертів: політологом-міжнародником Романом Котом, кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським, викладачем Київського нацуніверситету і політичним аналітиком Університету Альберта в Канаді Ярославом Телешуном, заступником директора Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеславом Потапенком, речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським, послом України в Польщі у 2014—2022 роках Андрієм Дещицею, головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком.

  • Переговори урядовців України й США щодо угоди про надра. Прем’єр Шмигаль оприлюднив деталі угоди

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» й у вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ про це взагалі не згадували. В денному ж ефірі каналу «1+1» цитували прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, а в гостьовій студії обговорювали тему з політичним експертом Максимом Джигуном і з воєнним експертом Олександром Мусієнком (про імовірну військову допомогу США в рамках угоди).

Перший канал Суспільного:

Цитували Дениса Шмигаля про деталі угоди. Обговорили ці деталі з експертами — викладачем Київського нацуніверситету Ярославом Телешуном і з членом Економічного дискусійного клубу Олегом Пендзиним. І з народними депутатами — Олексієм Кучеренком від «Батьківщини» і Сергієм Нагорняком від «Слуги народу».

  • Блекаут в Іспанії та Португалії

Телемарафон:

У денному ефірі «1+1» повідомляли у формі БЗ, про деталі спілкувалися з журналісткою з Португалії Ярославою Шумик. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ обмежилися коротким БЗ.

Перший канал Суспільного:

Подавали новину у вигляді БЗ. У гостьовій студії про ситуацію розпитували автора телеграм-каналу «Португалія Інфо» Володимира Шкетінку з Лісабона й українку Ольгу Ляггарігу з Іспанії.

29 квітня

100 днів президентства Трампа

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» робили оглядовий сюжет. У гостьовій студії обговорювали підсумки з експертом Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександром Краєвим і з експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Валентином Гладких. У денному ефірі каналу «Рада» і вечірньому ефірі «Ми — Україна» тему не згадували.

Перший канал Суспільного:

Протягом ранку і дня робили БЗ і давали синхрон колишнього радника Трампа з нацбезпеки Джона Болтона. Обговорювали з доцентом Київського авіаційного інституту Єгором Брайляном, політичною аналітикинею представництва НАТО в Україні у 2020—2023 роках Іриною Красноштан і з експертом Інституту американістики Олегом Преловським. Праймтайм узагалі майже цілковито присвятили цій даті, зробивши по суті спецефір із цього приводу, де був оглядовий сюжет, три прямих ввімкнення кореспондентки каналу з Вашингтона й опитування українців про їхні оцінки та очікування від Трампа. У гостьовій студії обговорювали підсумки 100 днів президентства Трампа з депутатом Європарламенту від Литви Жалімасом Дайнюсом, президентом Республіканського клубу імені Роналда Рейгана Борисом Пінкусом, надзвичайним і повноважним послом США в Україні у 2003—2006 роках Джоном Гербстом, російським опозиційним політиком Іллею Пономарьовим (щодо змін ставлення Трампа до Путіна) і з головою української делегації в ПА НАТО нардепом Єгором Чернєвим.

  • Обговорення угоди про надра урядовими делегаціями США й України

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» і у вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» теми взагалі не торкалися. У денному ефірі каналу «Рада» процитували президента Зеленського, а в гостьовій студії обговорили з народною депутаткою Лесею Забуранною.

Перший канал Суспільного:

Обговорювали тематику з кандидатом економічних наук Іллею Несходовським і радником президента з економічних питань у 2019—2024 роках Олегом Устенком. Крім того, говорили з першим заступником голови Комітету ВР з питань економічного розвитку Сергієм Тарутою.

  • Заяви щодо мирних переговорів і «перемир’я»

Телемарафон:

У ранковому ефірі «Інтера» цитували віцепрезидента США Венса, давали синхрон президента Зеленського про путінське «перемир’я». В гостьовій студії цю тематику не обговорювали.

У денному ефірі «Ради» давали синхрон Зеленського, а в гостьовій студії обговорювали тематику з заступником керівника Офісу президента Ігорем Брусилом, уповноваженим президента з питань санкційної політики Владиславом Власюком, депутатом Європарламенту від Литви Жалімасом Дайнюсом і з заступником голови Комітету ВР з питань зовнішньої політики Арсенієм Пушкаренком.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» давали синхрон президента Зеленського, цитували спецпосланця Келлога і зробили оглядовий сюжет. У гостьовій студії обговорювали тематику з експертами: керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком, політологом Володимиром Фесенком, експертом центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим і колишнім послом України в США Олегом Шамшуром.

Перший канал Суспільного:

Давали синхрони Келлога і Зеленського. В гостьовій студії обговорювали тематику з експертами: керівником секретаріату Радбезу ООН у 2009—2016 роках Олександром Мацукою, експертом Центру ради зовнішньої політики «Українська призма» Антоном Оксентюком, ветераном російсько-української війни Олексієм Гетьманом і російським опозиційним політиком Іллею Пономарьовим. Про питання Криму в «мирному процесі» говорили з головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим.

  • Керівна партія Канади перемагає на парламентських виборах, але не здобуває більшості

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» подію не помітили. У денному ефірі каналу «Рада» і у вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» робили БЗ і давали синхрон прем’єр-міністра Канади Марка Карні. В гостьових студіях подію не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

У новинах давали БЗ і синхрон Карні. В підсумковому випуску зробили оглядовий сюжет. У розмовній студії обговорили підсумки виборів з експертами: викладачем Київського нацуніверситету, експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Петром Олещуком, експертом Інституту американістики Олегом Преловським і з надзвичайним і повноважним послом Канади в Україні у 2014—2019 роках Романом Ващуком.

30 квітня

  • Шмигаль: Угоду про надра зі США можуть підписати найближчої доби. Бессент: Україна вирішила внести зміни в угоду

Телемарафон:

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ у розмовній студії говорили з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем. У вечірньому ефірі каналу «Рада» давали синхрон Шмигаля і робили пряме ввімкнення кореспондента «Інтера» з Вашингтона. У гостьовій студії обговорювали тему з заступником голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Єгором Чернєвим (зокрема про мілітарну складову майбутньої угоди), з членом Комітету ВР з питань фінансів, податкової і митної політики Олексієм Леоновим і з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком в якості експерта. Але при цьому так і не згадали про вечірню (за київським часом) заяву міністра фінансів США Бессента.

Перший канал Суспільного:

У новинах давали синхрон прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, згадували тему у прямому ввімкненні за підсумками сесії Верховної Ради та давали синхрон з цього приводу нардепа Ярослава Железняка. У випуску о 20-й цитували Скотта Бессента. У розмовній студії обговорювали тему з експертами: головою української делегації в ПА НАТО у 2018—2019 роках, професоркою «Львівської політехніки» Оксаною Юринець, виконавчою директоркою Асоціації видобувної промисловості Ксенією Оринчак, експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим. І обговорювали з народними депутатами: Юрієм Камельчуком від «Слуги народу» й Олексієм Кучеренком від «Батьківщини».

  • Трамп: Путін хотів захопити всю Україну, але завдяки мені цього не зробить

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» цитували Трампа й обговорили заяву з політологом Максимом Несвітайловим. У денному ефірі ICTV та СТБ давали синхрон Трампа. В розмовній студії обговорили з головою напрямку «Регіональна безпека і дослідження конфліктів» Фонду «Демініціативи» Марією Золкіною. У вечірньому ефірі каналу «Рада» обговорили цю заяву з заступником голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Єгором Чернєвим і з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком у якості експерта.

Перший канал Суспільного:

У новинах давали БЗ з синхроном Трампа. Обговорили цю заяву з експертами: директором центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександром Леоновим, кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським, аналітиком програми «Північна Америка» центру «Українська призма» Євгеном Костогризовим, головою української делегації в ПА НАТО у 2018—2019 роках, професоркою «Львівської політехніки» Оксаною Юринець, речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським, експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим.

  • Засідання Радбезу ООН по Україні

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» про це не повідомляли. У денному ефірі ICTV та СТБ зробили БЗ із синхроном виступу заступниці міністра закордонних справ Мар’яни Беци. У вечірньому ефірі каналу «Рада» нічого про це не повідомляли.

Перший канал Суспільного:

У новинах давали БЗ і синхрони заступниці міністра закордонних справ Мар’яни Беци, представника США в ООН Джона Келлі, міністра закордонних справ Франції Жан-Ноеля Барро. У розмовній студії обговорили подію з експертами: заступником начальника Генштабу в 2006-2010 роках Ігорем Романенком, директором Інституту соціально-політичного проєктування «Діалог» Андрієм Миселюком і кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським.

  • The Times: Європі буде складно зібрати навіть 25 тисяч військових для відправлення в Україну

Телемарафон:

Ні у ранковому ефірі «1+1», ні у вечірньому каналу «Рада» про це не згадували. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ повідомили усно.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно.

  • ЄС може розділити Україну і Молдову на шляху до членства (новина за 29 квітня)

Телемарафон:

У нічному ефірі каналу «Ми — Україна» зробили БЗ на архівному відео. У гостьовій студії обговорили з керівником дослідницьких програм аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрієм Олійником. У ранковому ефірі каналу «1+1» повідомили у формі БЗ на архіві.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли в новинах усно. У гостьовій студії обговорили тему з кандидаткою політичних наук Марією Гелетій і з головою української делегації в ПА НАТО у 2018—2019 роках, професоркою «Львівської політехніки» Оксаною Юринець.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

У звітні дні найбільшою за наслідками була масштабна атака дронами по цивільних об’єктах Харкова 30 квітня, внаслідок чого було поранено 47 людей. Оперативно і максимально повно цю подію висвітлював Перший канал Суспільного. В телемарафоні якісно висвітлював подію телеканал «1+1», в ранковому блоці.

28 квітня

  • У Києві прощалися з 17-річним Данилом і його батьками, які загинули через атаку Росії 24 квітня

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» і в вечірньому ефірі ICTV та СТБ робили БЗ з синхронами однокурсників і викладачів загиблого хлопця.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу вдень робили БЗ з синхронами однокурсників і викладачів загиблого хлопця, на вечір зробили репортажний сюжет. Цього ж дня робили пряме ввімкнення про відновлювальні роботи на місці влучання ракети.

  • У лікарні помер 45-річний чоловік, кількість жертв атаки Росії по Києву 24 квітня зросла до 13

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» повідомляли усно. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ зробили БЗ.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли у формі БЗ.

29 квітня

Російський дрон влучив у будинок на Дніпровщині, загинула дівчинка, ще 4 людей поранено

Телемарафон:

У рановому ефірі каналу «Інтер» робили пряме ввімкнення власної кореспондентки, але не з місця події, а з обласного центру. Згодом давали БЗ. Телеканал «Рада» в денному ефірі обмежився коротким БЗ. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» зробили репортажний сюжет з місця події.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли спочатку усно на фото, потім — на відео, з 11-ї ранку зробили два прямих ввімкнення власної кореспондентки з місця події, згодом давали її репортажний сюжет.

30 квітня

  • 47 поранених унаслідок 16 ударів ворога дронами по Харкову

Телемарафон:

У нічному блоці каналу «Ми — Україна» вже о 5-й ранку давали БЗ і інформацію про 38 поранених. У ранковому ефірі каналу «1+1» зранку давали БЗ і синхрон харківського міського голови Ігоря Терехова. Починаючи з 9-ї ранку зробили два прямих ввімкнення власної кореспондентки з місць ворожих влучань. У гостьовій студії говорили з міським головою Харкова Ігорем Тереховим. У контексті події обговорили тактику ворожого терору проти мирних міст зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ зробили репортажний сюжет. У розмовній студії про наслідки атаки говорили з міським головою Харкова Ігорем Тереховим. У вечірньому ефірі каналу «Рада» зробили пряме ввімкнення кореспондентки з місця одного з влучань, у підсумковому випуску давали її ж репортажний сюжет.

Перший канал Суспільного:

З 7-ї ранку в новинах давали БЗ, інформацію власних кореспондентів і синхрон начальника управління Харківської облпрокуратури Спартака Борисенка. Починаючи з 9-ї ранку зробили три прямих ввімкнення власної кореспондентки з місця одного з влучань із синхронами місцевих жителів, згодом був репортажний сюжет. У гостьових студіях подію обговорювали з речником ДСНС Харківщини Євгеном Василенком, директором департаменту цивільного захисту Харківської ОВА Іваном Соколом і з депутатом Харківської міськради Артемом Ревчуком.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

Найбільш важливі у звітні дні теми внутрішньої політики — продовження строку повернення з СЗЧ, підозра керівникам оборонного заводу за неякісні міни для ЗСУ і рішення Генштабу відправити на фронт співробітників ТЦК без бойового досвіду — повніше і з залученням експертних оцінок давав Перший канал Суспільного. Учасники телемарафону або згадували ці теми коротко, або ж взагалі проігнорували. Значну частину внутрішньополітичних подій телемарафон узагалі повністю ігнорував, натомість Перший канал Суспільного їх висвітлював як мінімум репортажно (про них — у відповідному розділі цього звіту).

30 квітня

  • Верховна Рада продовжила строк добровільного повернення з СЗЧ до 30 серпня

Телемарафон:

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ про це йшлося в парламентському репортажі. У вечірньому ефірі каналу «Рада» згадували про це в огляді парламентського дня. У гостьових студіях тему не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли спочатку усно, далі розповіли про рішення у прямому ввімкненні парламентського кореспондента, давали синхрон члена Комітету ВР з нацбезпеки, оборони і розвідки Федора Веніславського. З гостями рішення ВР не обговорювали.

  • Генпрокуратура повідомила про підозру керівництву оборонного заводу, які поставили ЗСУ 120 тисяч бракованих мін

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «1+1» повідомляли про це усно на фото і дали синхрон речника СБУ Артема Дехтяренка. В гостьовій студії теми не торкалися. У денному ефірі ICTV та СТБ і в вечірньому ефірі «Ради» подію не помітили.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли у формі БЗ, давали синхрон адвоката підозрюваного. У гостьовій студії обговорили подію з воєнним журналістом, головним редактором «Цензор.нет» Юрієм Бутусовим і з двома членкинями громадської Антикорупційної ради при Міноборони Тетяною Ніколаєнко й Оленою Трегуб.

Генштаб: Військовослужбовців ТЦК без бойового досвіду і без проблем зі здоров’ям направлять на фронт (новина за 29 квітня)

Телемарафон:

У телемарафоні 29 квітня цю тему не згадували, 30 квітня про це коротко повідомляв канал «1+1». З експертами тему не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Не згадували про це в день повідомлення, а 30 квітня обговорили в гостьовій студії з експертом — головою ГО «Захисники свободи України» Юрієм Калгушкіним.

ІНШІ ПОДІЇ ТА ТЕМИ:

28 квітня

  • «Нафтогаз України» підписав угоду про термінову закупівлю газу. Корецького обрали новим головою «Нафтогазу»

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» і у вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ про це не згадували взагалі. В денному ефірі «1+1» зробили коротке БЗ.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно, а в гостьовій студії обговорили це з народними депутатами — Олексієм Кучеренком від «Батьківщини» і Сергієм Нагорняком від «Слуги народу».

29 квітня

  • Вороги повернули тіло журналістки Рощиної зі слідами катувань і без частини внутрішніх органів

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» про це не повідомляли. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» зробили БЗ на архівному відео журналістки, цитували речника МЗС Георгія Тихого.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно на фото. У гостьовій студії обговорили з репортером Стасом Козлюком, який займався журналістським розслідуванням обставин загибелі Рощиної.

Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

28 квітня

  • SIPRI: Україна у 2024 році витратила на війну 65 млрд доларів, Росія — понад удвічі більше (обговорили з воєнним експертом Павлом Нарожним).

29 квітня

  • До Конгресу внесли статті про імпічмент Трампа (давали синхрон ініціатора подання конгресмена Шрі Танедара, обговорювали з експертами: політичною аналітикинею представництва НАТО в Україні у 2020—2023 роках Іриною Красноштан, заступником директора аналітичного центру «Політика» Артемом Бронжуковим, аналітиком Центру досліджень «Детектор медіа» Артуром Колдомасовим, надзвичайним і повноважним послом США в Україні у 2003—2006 роках Джоном Гербстом).
  • Російський суд засудив шістьох кримських татар на терміни від 11 до 14 років (робили БЗ на відео «Кримської платформи» і давали синхрон адвокатки Лілії Гемеджі з Ростова-на-Дону).
  • Почався суд про поділ майна між Мариною та Петром Порошенками (робили два прямі ввімкнення з суду, давали синхрон адвоката Порошенка Ігоря Голованя, обговорили з парламентським аналітиком руху «Чесно» Віталієм Микулою та експертом з питань права Станіславом Ліфлянчиком).
  • В Україні ціна на електроенергію залишиться незмінною (давали синхрон прем’єра Дениса Шмигаля про це).

30 квітня

  • В ОБСЄ засудили жорстоке поводження та вбивство журналістки Рощиної в Росії. ЄС: Росія демонструє свою огидну жорстокість (цитували реакції, давали синхрони речниці Єврокомісії Анітти Гіппер, голови Комітету ВР з питань свободи слова Ярослава Юрчишина, обговорили тему з виконавчим директором Української Гельсінської спілки Олександром Павліченком).
  • Пікет родичів військових у Києві в урядовому кварталі з вимогою встановлення чітких термінів служби (робили пряме ввімкнення з акції з синхронами її учасниць).
  • Акція родичів військовополонених і зниклих безвісти на Майдані (робили пряме ввімкнення з синхронами учасниць акції, згодом — репортажний сюжет).
  • Уряд ухвалив законопроєкт про оподаткування цифрових платформ (повідомляли усно, в гостьових студіях обговорили тему з економістом, координатором експертних груп Економічної платформи Олегом Гетманом і з народними депутатами — Володимиром Крейденком від «Слуги народу» і Ніною Южаніною від «Європейської солідарності»).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

28 квітня

  • Слідство.Інфо: прем’єр Шмигаль не задекларував автівку дружини преміумкласу.
  • Колишнього заступника керівника Офісу президента Андрія Смирнова підозрюють у хабарі в 100 тисяч доларів.

29 квітня

  • Волц: Україна була і є однією з найкорумпованіших країн у світі.

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 28—30 квітня

Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.

Телемарафон:

«1+1»

Достовірність:

Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. «Посилалися» «повідомляють російські пабліки», «мережами розлетілися відео». Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів, ще й на ворожі «джерела»: «у Росії заявляють», «чиновники країни-агресорки заявляють», «за повідомленнями росіян». Були суто абстрактні псевдопосилання: «з’явилася новина», «за нашими даними», «за повідомленнями», «відомо», «уже відомо», «наразі відомо». Найбільше ж було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «місцева влада закликає», «зазначили в компанії», «кажуть хлопці», «стверджують хлопці», «кажуть морпіхи», «кажуть медики», «за словами фахівців», «прикордонники вважають», «наголошують волонтери», «люди кажуть», «розповіли місцеві».

Точність:

Як завжди, невідповідно «перекривали» фронтові зведення випадковим відео бойових дій. Невідповідно «перекривали» архівним відео і численні БЗ. Наприклад, могли розповідати про зустріч прем’єра Дениса Шмигаля з міністром фінансів США Скоттом Бессентом і «перекривати» це фото прем’єра Шмигаля з власкором «Інтера» в США Дмитром Анопченком. Традиційно титрували «наживо» раніше відзняте відео і синхрони в прямих ввімкненнях. Особливо ж «доречним» було це «наживо» на нічному відео посеред білого дня.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше було грубих порушень стандарту використанням журналістами в новинах суто емоційних оцінок: «точиться запекла війна», «гаряче і на Курщині», «на найгарячіших напрямках», «цілодобово розбирають на друзки укріплення», «ціною просто неймовірної відваги», «укриття палає як факел», «сила-силенна дронів», «нині літає хоч греблю гати», «пекельна ніч», «дуже жахлива ситуація», «багато лиха за добу», «їх, на жаль, багато», «понівечені обгорілі машини», «понівечено підприємство», «разючі зміни в риториці», «скандал навколо боєприпасів», «тривалого скандального процесу», «лякає світ», «резонансних погроз». Траплялися також маркери авторизації та маркери посилення уваги, зайві у новинах: «хочу сказати», «знаєте, все криється в деталях», «треба сказати», «чесно кажучи».

Повнота інформації:

Не досить було представляти Олександра Мусієнка лише «військовим експертом і військовослужбовцем Сил ТРО», Дениса Поповича лише «військовим оглядачем», Максима Несвітайлова лише «політологом». А Максима Джигуна в студії ведучі представили просто як Максима Джигуна, а в титрі «політичним експертом». Не титрували датою бекграундове архівне відео зустрічі Трампа з Зеленським у Ватикані. Не титрували ні датою, ні як архів бекграундове відео наслідків удару балістикою по Києву 24 квітня.

Доступність подачі інформації:

Показували неадаптовану мапу Deep State. Навіщось показували скриншот фейсбук-сторінки командування Повітряних сил. Взагалі незрозуміло, навіщо показувати ось такий скриншот?

Або у скриншоті зі сторінки Генштабу в фейсбуці ще й маркером щось виділили. Цікаво, це хтось може прочитати?

Ведучі вживали незагальновживані слова «гаджети», «топ-спікери».

ICTV та СТБ

Достовірність:

Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. Вживали «посилання» «повідомили російські телеграм-канали», «російські пабліки повідомляли». Найбільше грубих порушень стандарту були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на джерела фактичної інформації: «повідомила місцева влада», «повідомляє міська влада», «за даними українських військових», «у Путіна заявили», «російське Міноборони зазначає», «тамтешня місцева влада рапортувала» (ворожа). Було три абстрактних псевдопосилання: «я знаю», «повідомляється», «за попередньою інформацією». Двічі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «кажуть місцеві», «військові кажуть».

Точність:

Традиційно всі БЗ про ситуацію на фронті «перекривали» випадковим відео бойових дій. Абияк архівами «перекривали» численні БЗ і оглядові сюжети. Були й суто фактичні неточності: ведуча новин казала, що «противник намагався просунутися вперед на Придністровському відтинку фронту». Це вже і там фронт? Ведучий новин казав: «президент України Володимир Зеленський заявив про можливу загрозу з території Росії». Насправді президент казав про загрозу з території Білорусі. Ведуча традиційно стверджувала, що «сьогодні 1160 день війни». Війни, яка насправді триває вже понад 11 років.

Відокремлення фактів від думок:

Дуже багато було суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «один із найгарячіших», «гаряче і на Новопавлівському», «нещадно атакують», «унікальну успішну операцію», «апокаліптична картина», «понівечені будинки», «понівечено чотирнадцять покрівель», «на жаль, дива не сталося», «в ту трагічну ніч», «дивом врятувався», «на щастя, пацієнти і персонал не постраждали», «фантастичну внутрішню силу», «цинічно назвав», «прогримів на весь світ», «на тлі гучних заяв», «світ скептично реагує», «і величезна драма, і видовищний екшн, і подекуди здається геть фантастика», «спричинило хаос». Траплялися маркери авторизації і посилення уваги в новинах: «мені би хотілося», «я мала змогу», «до слова».

Повнота інформації:

Традиційно ведуча в підводці до ввімкнення кореспондентки казала, що та перебуває «на Донеччині». А ведучий визначав локацію фронтової кореспондентки у прямому ввімкненні як «зі Сходу». Це звідки?

Доступність подачі інформації:

Кореспондентка казала: «буде в наступному слоті». Суто професійний термін, незрозумілий глядачам.

«Інтер»

Достовірність:

Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. «Посилалися» «тамтешні (ворожі) пабліки повідомляли». Двічі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «за даними ворожого Міноборони», «OSINT-аналітики пишуть». Двічі — суто абстрактні псевдопосилання: «мені сказали», «попередньо». Кілька разів наводили фактичну інформацію без будь-яких посилань. Найбільше ж грубих порушень були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок: «наголошують в уряді», «заявляють у профільному міністерстві», «місцева влада заявила», «бійці кажуть», «кажуть бійці мобільних вогневих груп», «хлопці розповідають»

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше було суто емоційних оцінок журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «самовбивчі цілі», «філігранно поцілили», «для повітряних мисливців не існує неможливих цілей», «перетворюючи сховки на могили», «трагічний ранок», «понівечило приватні будинки», «понівечено аграрне підприємство», «гатив ворог», «наробили лиха», «сердечко дитинки зупинилося», «дивну особливість». Чимало було і зайвих у новинах маркерів авторизації і посилення уваги: «я не думаю», «я не хотів би», «погодьтеся», «дуже цікавий показник», «тут якраз цікаво розібратися». Були і різного виду міркування журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових: «Очевидно московити сплутали їх з плащами-невидимками». «Це показує, що американцям не байдуже, що б там не говорили політики». «Ну і ось це бажання бути оптимістами, вірити в «американську мрію» команда Трампа і буде використовувати у наступні 100 днів, бо дати конкретні результати до першого дедлайну їм не вдалося».

Повнота інформації:

З розвідником 638-го окремого зенітного кулеметного батальйону говорили про «зону вашої відповідальності». Невідомо яку зону.

Доступність подачі інформації:

Кореспондент казав «до першого дедлайну».

«Рада»

Достовірність:

Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. Робили «посилання» «відео місцевих жителів, які ті виклали у соцмережах». Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «іноземні ЗМІ говорять», «повідомила місцева влада», «розповіли у лікарні», «кажуть у міськраді». І суто абстрактні псевдо: «як нам відомо», «попередньо», «попередньо відомо», «за попередніми результатами». Траплялися й узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «у КНДР заявили», «у самому ж Вашингтоні уже заявили», «за словами військових».

Точність:

Невідповідно «перекривали» архівами численні БЗ. Невідповідно «ілюстрували» і розмови з гостями. Невідповідно «перекривали» пряме ввімкнення з Харкова. У випуску новин 28 квітня о 6-й ранку ведуча стверджувала, що «123 бойових зіткнення відбулося протягом минулої доби». Це насправді були дані зі зведення Генштабу на 22-гу годину напередодні, тобто це була кількість боєзіткнень з початку доби, а не «протягом доби». Дані за всю попередню добу Генштаб оновлює о 8-й ранку. Цікаво, що з 8-ї ведуча без виправлень казала вже «168 бойових зіткнень відбулося протягом минулої доби». Два твердження, які заперечують одне одне.

Відокремлення фактів від думок:

Були суто емоційні оцінки журналістів у новинах: «найгарячішим на фронті», «залишається найгарячішим», «київська трагедія», «скандальними заявами», «скандал у КМДА». Були маркери посилення уваги: «варто говорити», «варто наголосити», «що цікаво». Найбільше ж було неавторизованих як належить «експертних» міркувань ведучих гостьових студій.

Повнота інформації:

Недосить (та й недоречно) було представляти експерта Олександра Мусієнка лише як «військовослужбовця Сил ТРО ЗСУ». Не позначали як архівне відео в численних БЗ. Крім того, всі БЗ були без інтершуму.

Баланс думок:

Було грубе порушення стандарту в обговоренні теми святкування чиновниками у день жалоби дня народження першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника. Грубо було порушено цей стандарт і у звіті про роботу сесії парламенту, де зокрема незбалансовано подавали тему продовження Радою строку добровільного повернення з СЗЧ. Слово синхронами надали лише представникам владної фракції «Слуга народу».

Доступність подачі інформації:

Навіщось давали скриншоти зі сторінки президента Зеленського в соцмережі, з телеграм-каналу міністра Сибіги. Ведучі вживали незагальновживані слова: «релевантно» і «тренди».

Оперативність:

Показували репортажний сюжет про останній великий обмін полоненими, який відбувся ще напередодні Великодня.

«Ми — Україна»

Достовірність:

Було одне узагальнене розмите псевдопосилання на джерело фактичної інформації: «за даними ЗМІ». І одне абстрактне: «за попередніми даними». Часом факти наводили взагалі без посилань. Але найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «Кремль заявляє», «запевняє Кремль», «експерти кажуть», «міжнародні експерти-патологоанатоми вважають», «розповідають мінометники», «воїни кажуть», «кажуть місцеві», «односельці кажуть».

Точність:

Невідповідно «перекривали» абиякими архівами численні БЗ.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше було емоційних оцінок журналістів у новинах: «найгарячішою залишається ситуація», «розносять ущент позиції», «вбивчі аргументи», «найгучніші операції», «звичні політичні ігри», «вперто називають», «гойдалки Трампа», «обурила Трампа». Були «експертні» міркування журналістів у новинах: «Єдине, що цікавить Кремль зараз, — провести парад 9 травня без страху щодо потенційного удару, і це одна з причин, чому Путін сам собі оголосив “перемир’я”». «І голосів для його ухвалення вистачить, головне, щоб була політична воля». Одного разу був і маркер: «давай згадаємо».

Повнота інформації:

У стартовому запитанні до речника ОТУВ «Луганськ» ведучий казав про «зону вашої відповідальності». Не досить було Володимира Фесенка представляти лише «політологом». Усі БЗ були без інтершуму. А у фронтовому репортажі з Краматорського напрямку навіщось замість інтершуму підклали музичку. Зіпсували хороший сюжет.

Баланс думок:

Стандарт було грубо порушено у темі святкування дня народження першого заступника голови КМДА Поворозника.

Доступність подачі інформації:

Навіщось показували скриншот зі сторінки ворожого МЗС, ще й маркером щось виділяли у мікроскопічному тексті.

Перший канал Суспільного

Достовірність:

Показували відео з ворожих анонімних телеграм-каналів. Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «відео атаки на область публікують російські пропагандистські ЗМІ», «повідомили російські пропагандистські медіа», «іспанські радіостанції повідомляють». Були суто абстрактні псевдопосилання: «є інформація», «з’явилася інформація», «з’явилася нова інформація», «за попередніми даними». Найбільше ж було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «на думку експертів», «багато експертів запевняють», «деякі експерти висловлюються», «кажуть військовослужбовці», «говорять військові», «одногрупники кажуть», «за словами учасників акції».

Точність:

Ведучі в різних повідомленнях говорили ось таке: «Путін оголосив триденне перемир’я та припинення бойових дій на дні святкування 80-ї річниці дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні». Путін аж ніяк такого не міг зробити, бо Росія святкує «дєнь побєди в Вєлікой отєчєствєнной войнє». День пам’яті й перемоги над нацизмом — це про цивілізований світ. Вийшла фактична помилка. Абичим «ілюстрували» пряме ввімкнення з Вашингтона. Кореспондентка, наприклад, говорила про ставлення Трампа до Путіна, а показували Трампа з Зеленським.

Відокремлення фактів від думок:

Одного разу таки була суто емоційна оцінка — «найгарячіші напрямки». Найбільше ж було зайвих у новинах маркерів авторизації і маркерів посилення уваги: «не знаю», «як я вже сказав», «я би ще хотіла сфокусуватися на тому», «хочу зазначити», «також додам», «я зараз говорю», «треба сказати», «варто зазначити», «до речі»

Повнота інформації:

З військовим прикордонної бригади «Гарт» говорили про «зону відповідальності вашої бригади», не називаючи цю зону чи то напрямок фронту. Відтак довго говорили про невідомо який напрямок і лише на прощання сказали, що це був «Вовчанський напрямок» (це за класифікацією Генштабу — Харківський). Не досить було Миколу Поліщука представляти лише «кореєзнавцем», а Сергія Грабського — лише «воєнним оглядачем». І я вже втомився тут писати, що представляти Іллю Пономарьова як колишнього «депутата Держдуми Росії» — явно недосить для глядачів, варто хоча би згадувати про нього як про опозиційного до путінського режиму політика.

Доступність подачі інформації:

Навіщось давали велику кількість скриншотів, які з екрана телевізора не читаються: зі сторінки командування Повітряних сил в соцмережі, з телеграм-каналу міністра Сибіги, зі сторінки в Х президента Зеленського, зі сторінки Financial Times, зі сторінки Мінфіну. Часом при цьому щось ще й навіщось виділяли маркером у мікроскопічному тексті. Мені цікаво також, а навіщо взагалі було показувати скриншот якогось північнокорейського видання? Особливо ж «цінним» було виділення маркером у тексті корейською. Або ж доклали таки зусиль до адаптації сторінки Трампа в Truth Social, але при цьому набрали український текст ще дрібнішими літерами, ніж був англійський на скриншоті.

І вже геть незрозуміло, навіщо було показувати ось таке:

Ще ведучий казав: «будуть певним тригером». Навряд чи значення цього слова відомо всім глядачам каналу.

Оперативність:

Чомусь дві важливі теми 29 квітня — імовірне розділення України й Молдови на шляху до ЄС і рішення Генштабу відправити працівників ТЦК без бойового досвіду на фронт — на каналі озвучили й обговорювали з експертами лише наступного дня. (Щоправда, у телемарафоні ці дві теми 29 квітня теж «не помітили»). І взагалі незрозуміло, навіщо було 30 квітня в прайм-тайм повторювати сюжет про дронарів на Придніпровському напрямку, який уже показували в праймі 28 квітня.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 28 квітня — 4 травня

Депутати у телемарафоні:

Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 19 разів (попереднього тижня було 16 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону абсолютно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», цього разу вони отримали 14 запрошень, а це майже 74% від усіх «депутатських» студій тижня. З врахуванням же формально позафракційного «слуги» і першого віцеспікера Олександра Корнієнка — майже 79%. Крім «слуг» у телемарафоні, в ефірі каналу «Рада» двічі гостювали представники «Батьківщини», делегована тією ж «Батьківщиною» формально позафракційна віцеспікерка парламенту Олена Кондратюк і одна справжня позафракційна депутатка. Представників «Голосу» і «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували («Голосу» — цього тижня, а «Європейської солідарності» — як і завжди).

По каналах же «Інтер» і «Ми — Україна» традиційно кликали до себе в гості лише представників владної політсили (причому на «Ми — Україна», як і завжди, це були Олексій Леонов і Марія Мезенцева-Федоренко), канал «1+1» традиційно запросив депутата від «Слуги народу» Єгора Чернєва в компанію до політичних експертів у велику п’ятничну «експертну» студію, а ще — вже згадану віцеспікерку Кондратюк. В ефірі каналу «Рада» традиційно було найбільше «політичного плюралізму» — крім 9 «слуг народу» запросили двох представників «Батьківщини» (традиційно це були Михайло Цимбалюк і Сергій Євтушок) і одну реально позафракційну народну депутатку (традиційно це була Оксана Савчук).

За персоналіями картина виглядала так:

З усіх депутатів двічі в ефірі на цьому тижні побував лише «слуга» Арсеній Пушкаренко й обидва рази — в ефірі «Ради». Всі інші народні обранці гостювали в телемарафоні по одному разу.

Офіс президента на звітному тижні був представлений «скромно» (якщо порівнювати з попередніми періодами). «Усього» двічі побував в ефірі радник керівника ОП Михайло Подоляк (на «Раді» й на «Інтері», сумарно ж мав «лише» 50 хвилин ефіру). Двічі був у телемарафоні уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк (теж на «Раді» і на «Інтері», сумарно 22 хвилини ефіру). Чомусь лише одного разу запросили радника керівника ОП Сергія Лещенка (на «Раду») і одного разу — заступника керівника ОП Ігоря Брусила (теж на «Раду»).

І от ще яка була «цікавинка». 28 квітня в нічному ефірі «Інтера» був повтор програми «Ньюзмейкер» з Михайлом Подоляком аж за 27 лютого! Причому це вже був п’ятий повтор цієї програми. От же ж яка цінна програма виявилася! Хоч те, що говорили наприкінці лютого, вже давно втратило будь-яку щонайменшу актуальність.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побувало 22 народних депутати (попереднього тижня було 25). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції партії «Слуга народу» (10 разів). З опозиційних фракцій найчастіше в ефір кликали представників «Європейської солідарності» та «Голосу» (по 6 разів), представників «Батьківщини» запрошували 4 рази. І було ще таке: 1 травня в програмі «Новий відлік» ведуча казала: «Сьогодні в цій студії нема представників влади, представників владної політичної сили “Слуга народу”. Ми запрошували, обдзвонили з десяток людей, всі вони відмовилися або відмовили, посилаючись на якісь причини, брати участь у токшоу “Новий відлік”». Імовірно, щоб «по гарячих слідах» не обговорювати підписану цього дня угоду зі США про інвестиційний фонд («угоду про копалини»).

Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

Найпопулярнішим депутатом в ефірі каналу цього тижня був Олексій Кучеренко з «Батьківщини», ще кілька депутатів і депутаток побували в ефірі каналу по два рази.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 28—30 квітня

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 28 проявів політичного піару. По каналах картина була такою:

Фігурантами позитивного політичного піару були:

Фігурантами негативного політичного піару були:

Опис проявів на каналах:

«1+1» (6 проявів)

28 квітня

Двічі був «паркет» про відвідини відремонтованої лікарні в Ірпені віцепрем’єром і міністром розвитку громад і територій Олексієм Кулебою з послом Азербайджану, з фрагментом патетичного виступу Кулеби.

Цитували політичну заяву керівника Офісу президента Андрія Єрмака про «перемир’я» від росіян.

30 квітня

Тричі повідомляли, що керівник Офісу президента Андрій Єрмак «подякував Сполученим Штатам за позицію». Не новина, бо ж пан Єрмак не вповноважений робити зовнішньополітичні заяви від України.

ICTV та СТБ (3 прояви)

30 квітня

Був «паркетний» матеріал про нагородження президентом Зеленським прикордонників до їхнього професійного свята. З «головним героєм» президентом.

Двічі був сюжет про мережу центрів «Recovery» з неодноразовим повтором «яку заснували Віктор і Олена Пінчуки». Цього разу про відвідини одного з центрів президентом і членами ПА НАТО.

«Інтер» (4 прояви)

29 квітня

Тричі був «паркет» з синхроном виступу народної депутатки Олени Шуляк про відбудову.

І «паркет» з міністром культури і стратегічних комунікацій Миколою Точицьким. З новинами типу «у Мінкульті презентували цілу стратегію розвитку галузі». Красиво і ні про що. І з «одкровеннями» типу: «ще торік Володимир Зеленський окреслив культурний суверенітет України як одну зі складових нашої ідентичності та незалежності».

«Рада» (13 проявів)

28 квітня

Цитували допис у соцмережі керівника Офісу президента Андрія Єрмака з політичною заявою щодо про врегулювання конфлікту між Руандою і Республікою Конго. Все добре, але точно пан Єрмак не є жодним чином вповноваженим робити політичні заяви від імені України.

29 квітня

З посиланням на видання «Інформер» повідомляли про те, що посадовці КМДА у день жалоби відзначали день народження першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника. І навіть процитували заперечення самого Поворозника з фейсбуку. А далі гість ефіру голова та засновник «Офісу трансформацій» (що за структура?) Максим Бахматов з запопадливих запитань ведучих коментував цю інформацію в таких термінах: «бухнуть віскі (нерозбірливо) вартістю 4 тисячі гривень. І це дуже бридко і огидно», «це таке кодло, що працює в КМДА», «ці проблеми, які є в місті, ця корупція, ця гниль», «там таке кубло», «щоб тих людей, які так себе поводять, саджали у тюрму». Або таке: «треба перевірити зв’язки Поворозника Миколи Юрійовича, він вже з 17-го року, я впевнений, замішаний у десятках справ». Зрозуміло, ведучі ніяк не збалансували це запрошенням того ж таки Поворозника в ефір телемарафону. Другою чіткою лінією, яку вів гість, була маніпулятивна теза про те, що от, мовляв, вони святкують, а в цей час у Києві аварійні мости, аварійне метро тощо і тощо.

Двічі цитували політичну заяву керівника Офісу президента Андрія Єрмака.

Тричі давали «паркет» про покладання квітів спікером парламенту Русланом Стефанчуком і головою ПА НАТО Маркосом Перестрелло в пам’ять про загиблих у Святошинському районі Києва. З синхроном Стефанчука.

Було «паркетне» БЗ про онлайн-виступ президента Зеленського на саміті країн Тримор’я. Без принципової новини в заявах.

30 квітня

Тричі був «паркет» про нагородження прикордонників президентом Зеленським.

Цитували якусь політичну заяву керівника Офісу президента Андрія Єрмака, який ніяк не вповноважений на подібні політичні заяви.

«Паркетний» матеріал про віцепрем’єра і міністра нац’єдності Олексія Чернишова. Зі стандартним його синхроном про українців-біженців.

«Ми — Україна» (2 прояви)

29 квітня

Було «паркетне» БЗ з синхроном Зеленського з виступу на саміті Тримор’я.

За схожою з каналом «Рада» схемою відпрацювали й тему святкування дня народження Поворозника. Спікеркою в гостьовій студії каналу була депутатка Київради від «Слуги народу» Ксенія Семенова, яку ведучі запросили до критики єдиним запитанням «як депутати Київради можуть реагувати на ось ці факти, чи є механізми і важелі, які вони можуть застосувати, чи може бути окреме звернення, наприклад, до міського голови Віталія Кличка»? Депутатка свою критику вибудувала на такій самій антитезі, як і гість у ефірі «Ради»: «святкування з алкоголем на робочому місці в Києві на об’єкті “Водоканалу” — цікаве питання. Насправді мене більше обурює те, як вже на який рік війни виконавчі органи місцевого самоврядування реагують на подолання наслідків обстрілів». І далі був великий перелік. Плюс паралельно депутатка попіарила і свою депутатську роботу і роботу голови Київської МВА Тимура Ткаченка. Ведучі все це чемно вислухали і подякували гості. Про слово самому Поворознику чи іншим представникам виконавчої влади в Києві не згадали.

В ефірі Першого каналу Суспільного у звітні дні проявів політичного піару не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 28—30 квітня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував.

Як і завжди, ефіри каналу «Рада» вели токсичні ведучі: Тетяна Гончарова (28, 29 і 30 квітня), Максим Зборовський (28 і 29 квітня) і Назар Довгий (28, 29 і 30 квітня), які раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.

РЕЗЮМЕ

28—30 квітня найінтенсивніші бої були на Покровському напрямку, активними були також Лиманський, Новопавлівський і Курський. На всіх інших напрямках фронту інтенсивність боїв була меншою. Телемарафон зосереджував основну увагу Покровському, Торецькому і Харківському напрямкам. Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків. Було багато фронтових репортажів, найбільше — в ефірах каналів «1+1» і ICTV з СТБ.

В ефірі Першого каналу Суспільного основну увагу приділили Покровському, Краматорському і Новопавлівському. У гості найчастіше кликали воєнних експертів. Репортажів з фронту було небагато.

У звітні три дні тема мирних переговорів підтримувалася окремими заявами сторін, водночас були реакції на оголошене диктатором Путіним «триденне перемир’я». У ці ж три дні тривала фінальна частина міжурядової роботи України й США щодо остаточного узгодження тексту угоди про надра. У телемарафоні в ці дні зовнішньополітичну тематику канали висвітлювали дуже по-різному, окремі канали ігнорували окремі теми. Але навіть тоді, коли учасники телемарафону таки приділяли увагу певним темам, експертиза цих тем щоразу була набагато глибшою і якіснішою на Першому каналі Суспільного.

У звітні дні найбільшою за наслідками була масштабна атака дронами по цивільних об’єктах Харкова 30 квітня. Оперативно і максимально повно цю подію висвітлював Перший канал Суспільного. В телемарафоні якісно висвітлював подію телеканал «1+1».

Найбільш важливі у звітні дні теми внутрішньої політики — продовження строку повернення з СЗЧ, підозра керівникам оборонного заводу за неякісні міни для ЗСУ і рішення Генштабу відправити на фронт співробітників ТЦК без бойового досвіду — повніше і з залученням експертних оцінок давав Перший канал Суспільного. Учасники телемарафону або згадували ці теми коротко, або ж взагалі проігнорували.

Серед тем, які телемарафон у ці дні не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, були зокрема такі:

  • До Конгресу внесли статті про імпічмент Трампа (29 квітня).
  • Російський суд засудив шістьох кримських татар на терміни від 11 до 14 років (29 квітня).
  • В ОБСЄ засудили жорстоке поводження та вбивство журналістки Рощиної в Росії. ЄС: Росія демонструє свою огидну жорстокість (30 квітня).
  • Пікет родичів військових у Києві в урядовому кварталі з вимогою встановлення чітких термінів служби (30 квітня).
  • Акція родичів військовополонених і зниклих безвісти на Майдані (30 квітня).

Не висвітлювалися ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного такі теми:

  • «Слідство.Інфо»: прем’єр Шмигаль не задекларував автівку дружини преміумкласу (28 квітня).
  • Колишнього заступника керівника Офісу президента Андрія Смирнова підозрюють у хабарі в 100 тисяч доларів (28 квітня).
  • Волц: Україна була і є однією з найкорумпованіших країн у світі (29 квітня).

У звітні дні в телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок, були й грубі порушення стандарту балансу думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту доступності подачі інформації.

Протягом тижня 28 квітня — 4 травня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу» (загалом майже 74% від усіх депутатських студій). Представників «Європейської солідарності» й «Голосу» в телемарафон цього тижня не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.

28—30 квітня в телемарафоні проявів політичного піару було 28, в ефірах усіх каналів, майже половина цих проявів була в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у звітні дні не було. Ефіри «Ради» вели токсичні ведучі цього каналу.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Володимир Зеленський
Політик
310 згадок
Андрій Єрмак
Чиновник, Діяч культури
65 згадок
Скотт Бессент
Політик, Бізнесмен
42 згадки
Ярослав Железняк
Політик, Чиновник
41 згадка
Сергій Нагорняк
Політик, Бізнесмен
21 згадка
Михайло Подоляк
Блогер і експерт
13 згадок
Іван Ступак
Політик
13 згадок
Олексій Кучеренко
Політик, Силовий блок
10 згадок
Ігор Романенко
Чиновник
9 згадок
Руслан Стефанчук
Політик, Блогер і експерт
9 згадок
Сергій Братчук
Чиновник, Силовий блок
7 згадок
Владислав Власюк
Чиновник
7 згадок
Андрій Сибіга
Політик
7 згадок
Сергій Євтушок
Політик, Чиновник
6 згадок
Олена Кондратюк
Політик, Чиновник
6 згадок
Олександр Корнієнко
Політик, Блогер і експерт
6 згадок
Олексій Леонов
Політик
6 згадок
Сергій Лещенко
Політик, Блогер і експерт
6 згадок
Арсеній Пушкаренко
Політик, Громадській діяч
6 згадок
Оксана Савчук
Політик
6 згадок
Андрій Демченко
Чиновник
5 згадок
Олександр Мусієнко
Блогер і експерт
5 згадок
Микола Поворозник
Політик, Чиновник
5 згадок
Олег Шамшур
Політик, Чиновник
4 згадки
Євгенія Кравчук
Політик
3 згадки
Андрій Смирнов
Політик
3 згадки
Володимир Фесенко
Блогер і експерт
3 згадки
Андрій Цаплієнко
Діяч культури
3 згадки
Тимур Ткаченко
Чиновник
2 згадки
Олексій Чернишов
Політик, Чиновник, Бізнесмен
2 згадки
Олена Шуляк
Бізнесмен
2 згадки
Юрій Бутусов
Блогер і експерт
1 згадка
Юрій Камельчук
Політик
1 згадка
Микола Маломуж
Блогер і експерт
1 згадка
Петро Олещук
Блогер і експерт
1 згадка
Олена Пінчук
Громадській діяч
1 згадка
Ігор Попов
Політик, Чиновник
1 згадка
Сергій Тарута
Політик, Бізнесмен
1 згадка
Ігорь Терехов
Політик
1 згадка
Георгій Тихий
Чиновник
1 згадка
Оксана Юринець
Політик, Чиновник
1 згадка
ESC United видалило інтерв’ю, в якому прозвучало некоректне запитання до гурту Ziferblat
Детектор М
2025-05-08T15:40:03Z
Померло 12 осіб: кого з акторів серіалу "Свати" вже немає в живих
GlavRed
2025-05-08T15:39:42Z
Вас це може здивувати: яка країна найбільшу кількість разів приймала Євробачення
24tv
2025-05-08T15:27:41Z
Їх знає весь світ: 8 видатних французьких акторів
Вива
2025-05-08T15:27:17Z
"Міс Україна" Марія Мельниченко показала національний костюм для "Міс Світу"
Комсомольская правда
2025-05-08T15:18:53Z
Учасник гурту Ziferblat різко відреагував на запитання журналіста про війну: "Це некоректно"
24tv
2025-05-08T15:12:11Z
Нові серії «Андора» набрали 9,8/10 на IMDb — рекорд у всесвіті «Зоряних війн»
ITC
2025-05-08T14:52:15Z
Ці штани мають бути у кожної дівчини: універсальна річ, яку люблять всі
24tv
2025-05-08T14:51:03Z
У Дніпрі відбудеться спецпоказ фільму «Щедрик»
УкраинФорм
2025-05-08T14:46:07Z
ЗМІ: США і Британія 8 травня оголосять про укладення торговельної угоди
Европейская правда
2025-05-08T15:45:37Z
Сибіга з очільниками МЗС нагадали уроки Другої світової, аби не допустити Третьої
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T15:45:00Z
Війна РФ проти України нагадує про актуальність уроків Другої світової – Стармер
Факти ICTV
2025-05-08T15:43:48Z
Мерц про відправлення військових ФРН в Україну: Питання зараз навіть не стоїть
Факти ICTV
2025-05-08T15:43:28Z
Каллас анонсувала "останочне політичне схвалення" трибуналу для Путіна 9 травня в Україні
Европейская правда
2025-05-08T15:43:06Z
Ультраправий кандидат у президенти Румунії: українці "багато в чому" поводяться як росіяни
Европейская правда
2025-05-08T15:42:15Z
Багаторічний головний суперник Орбана йде з політики і від дружини
Европейская правда
2025-05-08T15:36:52Z
Путін хоче використати 9 травня для пропаганди мобілізації росіян на війну
24tv
2025-05-08T15:36:38Z
Швеція дає $2 млн на підтримку діяльності "Радіо Свобода"
Европейская правда
2025-05-08T15:36:18Z
Міноборони ініціює міжнародні проєкти для підвищення ядерної та радіологічної безпеки
УкраинФорм
2025-05-08T15:45:43Z
Військові КНДР причетні до артилерійських обстрілів території України, – ЗМІ
Фокус
2025-05-08T15:45:01Z
Скільки громадян планують виїхати з України після війни — опитування
ZN UA
2025-05-08T15:43:39Z
Гроші замість "пакунку малюка": хто і як може отримати
24tv
2025-05-08T15:33:56Z
9 травня — свято загарбників, а не визволителів
Детектор М
2025-05-08T15:33:18Z
Пенсія в Полтаві: пенсіонер звинуватив ПФУ в невиплаті грошей та вимагає 157 778 гривень, ысторыя закінчилась в суді
Политека
2025-05-08T15:31:24Z
Сусіди Ілона Маска в Техасі скаржаться на його гучні вечірки та цілу армію охоронців
Фокус
2025-05-08T15:30:26Z
Армія РФ суттєво вклинилася в оборону ЗСУ: оглядач назвав напрямок
GlavRed
2025-05-08T15:28:42Z
Чи можна подати заяву на розлучення через Дію у 2025 році
Факти ICTV
2025-05-08T15:28:28Z
Вчені з’ясували яка група крові приваблює кліщів найбільше
360ua.news
2025-05-08T15:01:00Z
Уперше в Україні: у Києві немовляті зробили АВО-несумісну пересадку печінки
Факти ICTV
2025-05-08T14:51:22Z
Вчені нарешті знайшли шкоду від пластику — і вона смертельна
ITC
2025-05-08T14:01:22Z
Як побороти цукрового монстра: інструкція для ласунів, схуднете і снікерсів не захочеться
Знай
2025-05-08T13:51:55Z
Барбекю чи шашлики можуть обернутись проблемами: лікар попередила про небезпеку
GlavRed
2025-05-08T13:26:27Z
У Чернівцях відкрили перше в області амбулаторне відділення гемодіалізу
УкраинФорм
2025-05-08T13:15:23Z
Майже автодок з Fallout — автономний лікарняний модуль H3 Health Cube прямує в Україну
ITC
2025-05-08T12:24:02Z
“Охматдит” оголосив тендер на будівельні роботи в пошкодженому корпусі
Подробности
2025-05-08T11:33:44Z
Самостійне призначення аналізів: коли це корисно, а коли небезпечно
24tv
2025-05-08T11:24:45Z
США шукає спосіб повернути російський газ на європейський ринок
24tv
2025-05-08T15:33:12Z
Не Київ чи Львів: де у квітні найвідчутніше подорожчали квартири в новобудовах
24tv
2025-05-08T15:33:07Z
РФ активно розширює виробництво вибухових речовин – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T15:30:24Z
А чи буде Росія у 2026 році? Як фінансова криза ховає економіку агресора
Фокус
2025-05-08T15:22:01Z
Ціни на овочі та фрукти почали спадати: скільки коштують часник, помідори та полуниця
Знай
2025-05-08T15:12:36Z
Війна не для всіх: який бізнес досі працює в Росії і який повертається
24tv
2025-05-08T15:09:23Z
Зелене фінансування: формування нової екологічно орієнтованої фінансової політики
AgroPortal
2025-05-08T15:01:21Z
Євросоюз встановив новий рекорд з експорту до Україні: які товари забезпечили зростання
ZN UA
2025-05-08T14:45:46Z
Україна отримала ще €1 мільярд від ЄС за рахунок заморожених активів Росії
УкраинФорм
2025-05-08T14:39:20Z
Росіяни скинули з дрона вибухівку у Понятівці на Херсонщині - загинула жінка
УкраинФорм
2025-05-08T15:36:50Z
Чоловік втратив 88 тисяч гривень при купівлі авто через інтернет
InternetUA
2025-05-08T15:31:24Z
На Харківщині дитина підірвалася на невідомому предметі
УкраинФорм
2025-05-08T15:16:13Z
Чоловік приїхав до столицi та залишився без грошей – оголошено пiдозру в крадіжці місцевій мешканці
Украина Криминальная
2025-05-08T15:12:04Z
Вбив військового та його тещу: поліція затримала підозрюваного у стрілянині під Києвом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T15:06:45Z
У Кам’янці-Подільському адвокатку затримали за сприяння в переправленні осіб через держкордон
Украина Криминальная
2025-05-08T14:57:00Z
У Польщі у Варшавському університеті студент сокирою зарубав жінку, поранений охоронець
Факти ICTV
2025-05-08T14:49:49Z
Судитимуть юнаків, які побили трьох жителів Городні на Чернігівщині
Украина Криминальная
2025-05-08T14:40:39Z
На Одещині на дітей обвалилася стіна будівлі, один хлопчик загинув
УкраинФорм
2025-05-08T14:31:12Z
Оновлений Jeep Grand Cherokee 2026 року показався публіці
Топ Жир
2025-05-08T15:45:28Z
Власники Cybertruck не отримали обіцяну функцію Autosteer від Tesla
Топ Жир
2025-05-08T15:30:48Z
Карбон, 755 сил і два антикрила: представлено екстравагантний кросовер Ferrari
Фокус
2025-05-08T15:30:01Z
Очереді з бажаючих виростають за Renault хетчбек вартістю понад 175 тисяч доларів
Топ Жир
2025-05-08T14:45:06Z
Свіжий дизайн і спортивна версія: Toyota оновила недорогий і економічний кросовер
Фокус
2025-05-08T14:27:03Z
У 2026 року Corolla Cross для США виглядає стильніше, але без ключової деталі
Топ Жир
2025-05-08T14:00:17Z
Jeep представив Wrangler у виконанні 1941 Willys Edition
AutoCentre
2025-05-08T13:40:50Z
Світові бестселери: рейтинг найпопулярніших авто за перший квартал 2025 року
Факти ICTV
2025-05-08T13:31:01Z
Їх випустили лише 27: в Україні засвітився дуже рідкісний заряджений BMW 90-х
Фокус
2025-05-08T13:15:52Z
Відключення світла в Одеській області 9 травня: кого це стосується
Политека
2025-05-08T15:46:26Z
Прогноз погоди в Харкові та області на 9 травня: коли чекати на дощі, грози та похолодання
Политека
2025-05-08T15:46:10Z
У Миколаєві за підтримки Данії відкрили укриття на 180 місць в дитячому садочку
УкраинФорм
2025-05-08T15:36:51Z
Бійці ГУР звільнили побратимів з російського полону прямо на полі бою – деталі та відео
Лига
2025-05-08T15:36:06Z
Відключення світла в Харкові та області 9 травня: що треба знати мешканцям
Политека
2025-05-08T15:16:54Z
Новий графік поїздів у Львові: яких змін чекати пасажирам
Политека
2025-05-08T15:16:15Z
У Києві 10 травня буде обмежено рух транспорту: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T15:15:06Z
Повідомили новини з передової: що передає Генштаб
Gazeta UA
2025-05-08T15:06:44Z
В Одесі визнали аварійною багатоповерхівку, в яку 1 травня влучив російський дрон
УкраинФорм
2025-05-08T15:04:24Z
Як безслідно видалити плями від фарби з одягу - прості і ефективні засоби
GlavRed
2025-05-08T15:28:23Z
Корисно і смачно: рецепт скумбрії в духовці
Фокус
2025-05-08T15:06:42Z
Як зробити рушники білосніжними: перевірений лайфхак
24tv
2025-05-08T14:48:25Z
Меню на травневі вихідні: рецепт соковитого курячого шашлику
Фокус
2025-05-08T14:40:00Z
Оцінять навіть діти, які завжди відмовлялися їсти: ніжні курячі котлетки нашвидкуруч
24tv
2025-05-08T14:36:20Z
Як виростити пишний сад із трояндами: експерти назвали ідеальні місця для посадки
24tv
2025-05-08T14:27:20Z
Тихі "вбивці" троянд: як відрізнити дикі пагони від базальних і врятувати кущ
GlavRed
2025-05-08T14:27:19Z
Скандалу не уникнути: топ найгірших подарунків від зятя для тещі до Дня матері
24tv
2025-05-08T14:15:08Z
Як за 10 днів виростити мікрозелень: садівник поділився незвичайним способом
GlavRed
2025-05-08T13:26:17Z
Фінал Ліги чемпіонів 2025: коли та о котрій відбудеться матч ПСЖ – Інтер
Факти ICTV
2025-05-08T15:28:21Z
Волейболісти збірної України націлені пробитися на Олімпіаду-2028 - тренер
УкраинФорм
2025-05-08T15:22:45Z
Шотландський супертяж зізнався, завдяки чому Дюбуа може перемогти Усика
24tv
2025-05-08T15:21:02Z
Лебеденко стане гравцем Віторії Гімарайнш
Football.ua
2025-05-08T15:19:39Z
Вимкни камеру, – Джошуа розлютився після питання про бій Усика з Дюбуа
24tv
2025-05-08T15:06:03Z
Наполі хоче переманити Гріліша
Football.ua
2025-05-08T14:55:21Z
УЄФА тисне на Ліон: клубу загрожує штраф і обмеження через фінансові порушення
Football.ua
2025-05-08T14:34:54Z
Тренер збірної України з хокею розповів, чому наша команда програла Японії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T14:24:43Z
Goal назвав нового головного претендента на «Золотий м'яч»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T14:03:18Z
5 нових функцій iOS 18.5, які змінять ваш iPhone
InternetUA
2025-05-08T15:28:26Z
Netflix оновив інтерфейс на телевізорах — штучний інтелект та безліч змін
ITC
2025-05-08T15:16:07Z
Через 10 років iPhone буде нікому не потрібен: експерт пояснив чому
Фокус
2025-05-08T15:12:30Z
Проросійські хакери атакували сайти місцевих рад Великої Британії через підтримку України
AIN
2025-05-08T15:12:24Z
Найкращі телефони Xiaomi 2025 року: рейтинг пристроїв Mi, Poco і Redmi
Фокус
2025-05-08T15:06:50Z
У користувачів Coinbase вже кілька місяців зникають кошти: лише за тиждень вкрадено $45 млн
ITC
2025-05-08T15:04:52Z
Новий трейлер гри GTA VI переглянули понад 475 млн разів за добу
Детектор М
2025-05-08T15:02:26Z
Дизайнерський сервіс Figma анонсував нові функції на основі штучного інтелекту
Детектор М
2025-05-08T14:46:47Z
Google Maps стає розумнішим: для користувачів iPhone з’явилася нова функція
InternetUA
2025-05-08T14:46:19Z