Яким був ефір телемарафону «Єдині новини» й Першого каналу Суспільного за 28—30 квітня — резюме
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А повний огляд звітних днів читайте тут.
Вступ
28—30 квітня найвищою інтенсивність боїв була знову на Покровському напрямку, активними були також Лиманський, Новопавлівський і Курський. Телемарафон приділяв основну увагу Покровському, Торецькому і Харківському напрямкам. В ефірі Першого каналу Суспільного основну увагу приділили Покровському, Краматорському і Новопавлівському.
Основна зовнішньополітична тематика звітних днів переважно зводилася до різного роду заяв довкола «мирного плану» президента США Трампа і фінальним узгодженням угоди між Україною і США про корисні копалини. Експертний розгляд цих тем в ефірі Першого каналу Суспільного був відчутно якіснішим і глибшим за такий у телемарафоні.
У звітні дні найгіршим за наслідками був масований обстріл Харкова «шахедами» 30 квітня. Перший канал Суспільного був оперативнішим і ґрунтовнішим за телемарафон у висвітленні цієї події.
Значну частину подій внутрішньополітичної тематики телемарафон, на відміну від Першого каналу Суспільного, або висвітлював дуже поверхово, або взагалі не висвітлював.
У звітні дні в телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок, були також грубі порушення стандарту балансу думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту доступності подачі інформації.
Протягом тижня 28 квітня — 4 травня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» й «Голосу» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.
28—30 квітня в телемарафоні проявів політичного піару було доволі багато, в ефірах усіх каналів, майже половина цих проявів була в ефірах каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
У звітні дні, за даними Генштабу, загальна інтенсивність боїв була дуже високою (від 177 до 196 боєзіткнень за добу). Як і раніше, найвищою в ці дні була інтенсивність боїв на Покровському напрямку (від 59 до 85 боєзіткнень за добу, загалом щодня близько або і більше третини від усіх боєзіткнень на фронті). Іншими дуже активними напрямками були Лиманський (до 36 боєзіткнень на добу), Новопавлівський (до 23) і Курський (до 23). В окремі дні більш як по 10 боєзіткнень було на Торецькому і Краматорському напрямках. На всіх інших інтенсивність боїв була меншою.
У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділили Покровському напрямку фронту (по два сюжети й прямі ввімкнення, 8 обговорень у студії), Торецькому (сюжет і 7 обговорень), Харківському (сюжет і 7 обговорень), Лиманському (сюжет, пряме ввімкнення і 4 обговорення) і Новопавлівському (6 обговорень). З найбільш активних напрямків фронту майже не згадували Курський. Більшість учасників марафону приділяли в ці дні фронту достатньо уваги, крім хіба що «Інтера». Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків (14 разів), речників різних підрозділів Сил оборони запрошували 12 разів, експертів 5 разів. У звітні дні в телемарафоні було дуже багато фронтових репортажів: на каналі «1+1» в ефір вийшло 4 сюжети та пряме ввімкнення, об’єднана редакція ICTV з СТБ зробила у ці дні 2 прямих ввімкнення і репортажний сюжет, ще один репортажний сюжет був в ефірі каналу «Ми — Україна».
В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському (7 обговорень у студії), Краматорському (пряме ввімкнення і 6 обговорень), Новопавлівському (6 обговорень). З найбільш активних напрямків фронту менше уваги приділили Лиманському і Курському — відповідно 3 і 4 обговорення в студії. Говорити про фронт у гості цього разу найчастіше кликали експертів (12 разів), військових-фронтовиків запрошували 8 разів, речників різних підрозділів Сил оборони — 5 разів. З фронту в ці дні зробили одне пряме ввімкнення й один репортажний сюжет.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:
У звітні три дні тема мирних переговорів підтримувалася лише окремими заявами сторін, насамперед Трампа і його команди, водночас були реакції на оголошене диктатором Путіним «триденне перемир’я» задля проведення військового параду в Москві. У ці ж три дні тривала фінальна частина міжурядової роботи України й США щодо остаточного узгодження тексту угоди про надра.
У телемарафоні в ці дні зовнішньополітичну тематику канали висвітлювали дуже по-різному: одні могли приділяти певній темі достатню увагу, інші могли її того ж дня повністю ігнорувати, як, наприклад, було з темою переговорів зі США щодо угоди про надра 28 квітня, коли канал «1+1» приділив темі значну увагу, натомість канали «Рада», ICTV з СТБ про неї взагалі не згадували. Або ж 29 квітня, коли 100 дням президентства Трампа повноцінну увагу приділив канал «Інтер», а «Рада» і «Ми — Україна» взагалі про це не згадали. Цього ж дня навпаки «Рада» висвітлювала перебіг переговорів щодо угоди про надра, а «Інтер» і «Ми — Україна» взагалі про це не згадували.
Але навіть тоді, коли учасники телемарафону таки приділяли увагу певним темам, експертиза цих тем щоразу була набагато глибшою і якіснішою на Першому каналі Суспільного. А в деяких важливих темах, таких, наприклад, як підсумки парламентських виборів у Канаді або ж як засідання Радбезу ООН по Україні, скликаному Францією, учасники телемарафону обмежувалися короткими констатаціями, натомість Перший канал Суспільного робив якісні експертні обговорення цих тем у студії.
Ще одна стабільна відмінність між телемарафоном і Суспільним полягає в тому, що важливі зовнішньополітичні теми в телемарафоні вкрай рідко обговорюють з політиками, а навіть якщо й обговорюють, то кличуть лише представників владної фракції, а на Першому каналі Суспільного активно залучають до обговорення ключових тем представників як влади, так і опозиції, при цьому одночасно, в дискусійних студіях.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
У звітні дні найбільшою за наслідками була масштабна атака дронами по цивільних об’єктах Харкова 30 квітня, внаслідок чого було поранено 47 людей. Оперативно і максимально повно цю подію висвітлював Перший канал Суспільного. В телемарафоні якісно висвітлював подію телеканал «1+1», в ранковому блоці.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
Найбільш важливі у звітні дні теми внутрішньої політики — продовження строку повернення з СЗЧ, підозра керівникам оборонного заводу за неякісні міни для ЗСУ та рішення Генштабу відправити на фронт співробітників ТЦК без бойового досвіду — повніше і з залученням експертних оцінок давав Перший канал Суспільного. Учасники телемарафону або згадували ці теми коротко, або ж узагалі проігнорували. Значну частину внутрішньополітичних подій телемарафон узагалі повністю ігнорував, натомість Перший канал Суспільного їх висвітлював як мінімум репортажно.
Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного
- sp; SIPRI: Україна у 2024 році витратила на війну 65 млрд доларів, Росія — понад удвічі більше (28 квітня).
- nbsp; До Конгресу внесли статті про імпічмент Трампа (29 квітня).
- nbsp; Російський суд засудив шістьох кримських татар на терміни від 11 до 14 років (29 квітня).
- nbsp; Почався суд про поділ майна між Мариною та Петром Порошенками (29 квітня).
- nbsp; В Україні ціна на електроенергію залишиться незмінною (29 квітня).
- nbsp; В ОБСЄ і в ЄС засудили жорстоке поводження та вбивство журналістки Рощиної в Росії (30 квітня).
- nbsp; Пікет родичів військових у Києві в урядовому кварталі з вимогою встановлення чітких термінів служби (30 квітня).
- nbsp; Акція родичів військовополонених і зниклих безвісти на Майдані (30 квітня).
- nbsp; Уряд ухвалив законопроєкт про оподаткування цифрових платформ (30 квітня).
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
- nbsp; «Слідство.Інфо»: прем’єр Шмигаль не задекларував автівку дружини преміумкласу (28 квітня).
- bsp; Колишнього заступника керівника Офісу президента Андрія Смирнова підозрюють у хабарі в 100 тисяч доларів(28 квітня).
- nbsp; Волц: Україна була і є однією з найкорумпованіших країн у світі (29 квітня).
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 28—30 квітня
Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.
Телемарафон:
В ефірах каналу «1+1» стандарт достовірності найбільше грубо порушували узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Найбільше порушень стандарту точності були невідповідностями між картинкою і текстом в БЗ. Найбільше було грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були використанням журналістами в новинах суто емоційних оцінок. Часто порушували стандарт повноти інформації недостатнім представленням експертів. Стандарт доступності порушували, показуючи неадаптовані для телевізора скриншоти.
В ефірах каналів ICTV та СТБ стандарт достовірності найчастіше порушували узагальненими розмитими псевдопосиланнями на джерела фактичної інформації. Стандарт точності — невідповідностями між картинкою і текстом у БЗ і оглядових сюжетах. Були й суто фактичні неточності. Стандарт відокремлення фактів від думок найбільше порушували суто емоційними оцінками журналістів у новинах. Порушеннями стандарту повноти інформації були розмиті рамки місця прямих ввімкнень з фронту.
В ефірах каналу «Інтер» найбільше порушували стандарт достовірності, роблячи узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були суто емоційними оцінками журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Утім були й різного виду міркування журналістів у новинах.
В ефірах телеканалу «Рада» стандарт достовірності найбільше грубо порушували, роблячи узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації. Найбільше порушень стандарту точності були невідповідностями між картинкою і текстом в БЗ і невідповідним «ілюструванням» розмов з гостями. Були й фактичні неточності. З грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок найбільше було міркувань ведучих гостьових студій, не авторизованих як належно. Найбільша кількість грубих порушень стандарту повноти інформації були пов’язані з повною відсутністю інтершуму на відео. Було грубе порушення стандарту балансу думок і порушення стандарту оперативності.
В ефірах каналу «Ми — Україна» найбільше порушували стандарт достовірності, вживаючи узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності порушували невідповідно «перекриваючи» архівами численні БЗ. Найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок були емоційними оцінками журналістів у новинах. Крім того, були й суб’єктивні міркування журналістів. Найчастіше стандарт повноти інформації порушували повною відсутністю інтершуму в БЗ і сюжетах. Було грубе порушення стандарту балансу думок.
Перший канал Суспільного
Стандарт достовірності найчастіше порушували узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок були вживанням журналістами зайвих у новинах маркерів авторизації та маркерів посилення уваги. Стандарт повноти порушували, ніяк не визначаючи напрямок фронту в обговореннях з військовими. Дуже багато було порушень стандарту доступності подачі інформації показами різноманітних скриншотів, які не читаються з екрана телевізора. Були й два порушення стандарту оперативності.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 28 квітня — 4 травня
Депутати у телемарафоні:
Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 19 разів (попереднього тижня було 16 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону абсолютно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», цього разу вони отримали 14 запрошень, а це майже 74% від усіх «депутатських» студій тижня. З врахуванням же формально позафракційного «слуги» і першого віцеспікера Олександра Корнієнка — майже 79%. Крім «слуг» у телемарафоні, в ефірі каналу «Рада» двічі гостювали представники «Батьківщини», делегована тією ж «Батьківщиною» формально позафракційна віцеспікерка парламенту Олена Кондратюк і одна справжня позафракційна депутатка. Представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували («Голос» — цього тижня, а «Європейська солідарність» — як і завжди). По каналах же «Інтер» і «Ми – Україна» традиційно кликали до себе в гості лише представників владної політсили (причому на «Ми — Україна», як і завжди, це були Олексій Леонов і Марія Мезенцева-Федоренко), канал «1+1» традиційно запросив депутата від «Слуги народу» Єгора Чернєва в компанію до політичних експертів у велику п’ятничну «експертну» студію, а ще — вже згадану віцеспікерку Кондратюк. В ефірі каналу «Рада» традиційно було найбільше «політичного плюралізму» — крім 9 «слуг народу» запросили двох представників «Батьківщини» (традиційно це були Михайло Цимбалюк і Сергій Євтушок) і одну реально позафракційну народну депутатку (традиційно це була Оксана Савчук).
З усіх депутатів двічі в ефірі на цьому тижні побував лише «слуга» Арсеній Пушкаренко й обидва рази — в ефірі «Ради». Всі інші народні обранці гостювали в телемарафоні по одному разу. Офіс президента на звітному тижні по два рази в ефірі телемарафону представляли радник керівника ОП Михайло Подоляк і уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк. По одному разу запросили радника керівника ОП Сергія Лещенка і заступника керівника ОП Ігоря Брусила.
Депутати на Першому каналі Суспільного:
В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побувало 22 народних депутати (попереднього тижня було 25). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції партії «Слуга народу» (10 разів). З опозиційних фракцій найчастіше в ефір кликали представників «Європейської солідарності» та «Голосу» (по 6 разів), представників «Батьківщини» запрошували 4 рази. І було ще таке: 1 травня в програмі «Новий відлік» ведуча казала: «Сьогодні в цій студії нема представників влади, представників владної політичної сили “Слуги народу”. Ми запрошували, обдзвонили з десяток людей, всі вони відмовилися або відмовили, посилаючись на якісь причини, брати участь в токшоу “Новий відлік”». Імовірно, щоб «по гарячих слідах» не обговорювати підписану цього дня угоду зі США про інвестиційний фонд («угоду про копалини»).
З усіх депутатів-гостей тричі в ефірі каналу цього тижня був Олексій Кучеренко з «Батьківщини», ще кілька депутатів і депутаток побували в ефірі каналу по два рази.
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 28—30 квітня
Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні було 28 проявів політичного піару. 13 із них — в ефірах каналу «Рада», 6 — на «1+1», 4 — на «Інтері», 3 — на ICTV та СТБ, 2 — на каналі «Ми — Україна». Найбільшими бенефіціарами позитивного піару були керівник Офісу президента Андрій Єрмак (8 позитивних згадок на двох каналах) і президент Володимир Зеленський (7 згадок на чотирьох каналах). Фігурантами негативного політичного піару були КМДА і перший заступник голови КМДА Микола Поворозник (по 2 негативні згадки на двох каналах).
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 28—30 квітня
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував. Як і завжди, ефіри «Ради» вели троє токсичних ведучих каналу.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.