MY.UAНовини
Нафтове фіаско Росії: чому дешевшає нафта і як це вбиває доходи Кремля
Нафтове фіаско Росії: чому дешевшає нафта і як це вбиває доходи Кремля

Нафтове фіаско Росії: чому дешевшає нафта і як це вбиває доходи Кремля

Світові ціни на нафту падають, і разом з ними знижується ціна російського ресурсу марки Urals, що нещодавно опустилась до 50 доларів за барель. Як нафтовий ринок і коливання цін впливає на доходи РФ, звідки Кремль бере гроші на військові витрати та які нові санкції могли б посилити кризу в РФ, з’ясовував Фокус.

Вартість російської нафти Urals повернулася до значень нижче за 50 доларів за барель наприкінці квітня, повідомили Investing.com з посиланням на дані міжнародного цінового агентства Argus. Станом на 6 травня Urals у Приморську знаходилася на рівні 48,6 дол. за барель, а у Новоросійську - 49,55 дол. за барель. Які чинники провокують падіння ціни нафти, наскільки критично для РФ втрачати дохід на тлі зниження вартості ресурсу та які заходи можуть прискорити економічні проблеми в Росії, дослідив Фокус.

Нафтовий шторм: що і чому впливає на вартість нафти

Нафта дешевшає у 2025 році. За даними Reuters, 5 травня ф'ючерси на нафту марки Brent впали на 2,21 долара (або на 3,61%) до 59,08 дол. за барель, тоді як американська нафта марки West Texas Intermediate подешевшала на 2,29 долара (3,93%) до 56 дол. за барель. Це відбулось після рішення ОПЕК+ прискорити збільшення видобутку. «Рішення ОПЕК+ від 3 травня про збільшення квот на видобуток ще на 411 тисяч барелів на добу в червні посилює очікування ринку щодо того, що світовий баланс попиту та пропозиції зміщується у бік профіциту», – зазначив засновник Evans on Energy Тім Еванс. Деяка стабілізація цін на нафту відбулась 7 травня, адже, пише Reuters, інвестори зосередили увагу на торговельних переговорах між США та Китаєм. Проте експерти вважають, що надалі ціна нафти знову може знижуватись під впливом кількох чинників.

Важливо Трамп проти Китаю: чому США почали торгову війну з КНР та як це вбиває глобальну економіку

«На ціни впливають два чинника. Це політика ОПЕК, в першу чергу, Саудівської Аравії, яка прагне збільшити квоту на видобуток на 400 тис. барелів на добу, а до кінця року планують збільшити взагалі до 2 млн барелів. А другий чинник - це основний - політика адміністрації Дональда Трампа щодо провадження мит. Зараз адміністрація Трампа взяла деяку паузу, та якщо така політика цієї адміністрації продовжиться, по суті, йдеться про економічну війну із Китаєм, з Європейським Союзом та іншими країнами, то можна очікувати зниження економічного зростання світової економіки, відповідно, буде падіння попиту на нафту і зниження її вартості», - зазначив у розмові з Фокусом Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова.

Ціни на нафту стабілізувались після новин про можливі домовленості між США та КНР стосовно мит
Фото: Getty

Аналітик, член Українського товариства фінансових аналітиків Андрій Шевчишин вказує на сукупність чинників, які впливають на коливання цін на нафтовому ринку. На його думку, на падіння вартості нафти впливає скорочення торговельної активності, що відбувається у світі, отже, йдеться про сповільнення економічного зростання. Також, каже експерт, впливають рішення Дональда Трампа щодо тарифів і рішення ОПЕК, зокрема Cаудівської Аравії щодо видобутку нафти.

«Спочатку ми бачимо прогнози МВФ, і вони всі погіршені. Для Штатів, для Китаю, для всіх. Ми бачимо, що торгівля скорочується, обсяги падають, і немає великої потреби в нафті. США мали на меті скорочення доходів Ірану, а отже, має відбутися заміщення іранської нафти видобутком в Саудівській Аравії. Усе це впливає на коливання цін», - зазначив Андрій Шевчишин.

Важливо Чи може нафта добити економіку Росії: детально від президента "Стратегія XXI" Михайла Гончара

На думку фінансового аналітика Івана Угляниці, якщо виходити зі сценарію скорочення росту споживання нафти через рецесію, уповільнення економіки в США і Китаї, то можна очікувати низькі ціни на нафту щонайменше на найближчі 6-9 місяців.

Російська нафта дешевшає: що це означає для Росії та її бюджету

Падіння вартості нафти марки Urals – погана новина для країни-агресора, адже це напряму впливає на доходи держбюджету РФ. Чим менша ціна на нафту, тим економіка Росії слабкіша, і тим більше дефіцит бюджету, відповідно, менше можливості фінансування військових програм, каже Володимир Омельченко. «Негативні явища, спричинені падінням ціни нафти, в Росії вже помітні. Бюджет на 2025 рік був розрахований на вартість 70 дол. за барель, а зараз нафти трохи вище 50 доларів. І треба враховувати, що собівартість видобутку нафти в середньому в Росії, не така, як в Саудівській Аравії, а набагато вища, якщо в Саудівській Аравії - до 10 доларів за барель, то в Росії - понад 30-35 доларів. А ще плюс вартість логістики. Тому, на мій погляд, ціна 50 доларів вже критична для бюджету Росії», - зазначає Володимир Омельченко.

У РФ сподівались на вартість нафти не менше 70 доларів за барель, але ціни пішли вниз
Фото: Ведомости

«Ворог на початку поточного року розраховував щодня експортувати 5 млн барелів нафти за ціною 70 доларів за барель. Це мало принести 127,75 млрд дол. на рік. Але реальність інша: зараз експорт становить лише 3,5 млн барелів на день за ціною 50 дол. Якщо так продовжиться, результат - мінус 63,875 млрд дол. на рік», - зауважив на свій сторінці у Фейсбук енергоексперт Максим Білявський. На його думку, якщо за підсумком року в середньому доходи Росії від експорту нафти впадуть на 28,6%, це щонайменше призведе до скорочення ВВП на 114,4 млрд доларів, або 5,7%.

Володимир Омельченко вважає, що за умови недоотримання доходів у РФ будуть планувати заходи, що включатимуть стримування інфляції через підвищення облікової ставки, хоча це і призведе до згортання бізнес-активності. «Це практично призведе до колапсу деяких галузей в РФ, і вже зараз криза у вугільній галузі, наприклад, яка на грані банкрутства, та й Газпром знаходиться у складній ситуації. Транспортна галузь в Росії - у глибокій стагнації. Загалом ми бачимо, що російська економіка з кожним місяцем війни стає слабкішою», - зауважив Володимир Омельченко.

Понад 63 млрд доларів втратить РФ, якщо тривалий час ціна нафти залишиться на позначці 50 доларів за барель

Андрій Шевчишин додає: складна ситуація зі зростанням бюджетного дефіциту провокує Кремль активно різати видатки. А ще, зауважує експерт, Росія перейшла до емісійної моделі фінансування бюджету. «Вони через РЕПО-угоди фінансують бюджет і якось його підтримують, тобто пішли фактично на розкручування інфляції», - каже Андрій Шевчишин. І додає: падіння доходів на тлі зниження вартості нафти змушує Кремль шукати нові джерела фінансування, що можливо лише за рахунок деяких партнерів РФ – іноземних держав. Можливо, йдеться про масштабні державні позики від КНР.

Важливо Не тільки нафта. Звідки Росія братиме гроші на війну в 2025 році

Аналітик Іван Угляниця погоджується: проблеми в економіці РФ посилюються, а ціна на нафту тільки додає до цих проблем. «Думаю, що дефіцит бюджету в РФ будуть закривати друком рубля, що і так вже відбувається через фінансування банків Центробанком РФ через механізм РЕПО для купівлі нових випусків боргів Мінфіну РФ», - зазначає Іван Угляниця. І додає: далі буде питання порогу цих проблем і вибору між «вигодами» у війні для цього режиму і потенційними проблемами від росту економічних проблем, інфляції та можливого росту напруги через соціально-економічні проблеми.

Російська економіка трималась на резервних запасах, але і вони вже вичерпані, кажуть фахівці

Проте навіть на порозі серйозної економічної кризи РФ не поспішає укладати мирну угоду, вочевидь, розраховуючи на збільшення доходів завдяки урізанню соціальних видатків та через допомогу країн-партнерів, що дозволить Кремлю продовжити фінансувати війну. Андрій Шевчишин не виключає навіть ситуації, коли в Росії буде запроваджена карткова система «на провіант», щоб зменшити грошові видатки держбюджету. «Не захищені верстви населення будуть отримувати за картки цукор, хліб, картками будуть забезпечувати їжу. І такий можливий варіант, я можу це уявити. А якщо Китай буде допомагати, то у них буде можливість покрити дефіцит бюджету. Саме внутрішній свій резерв Росія вже вичерпала, фінансова спроможність Росії на поточному рівні вичерпана», - вважає Андрій Шевчишин.

Стеля ціни нафти: чи будуть її зменшувати і які нові санкції можуть застосувати до РФ країни Заходу

Санкційна група Єрмака-Макфола нещодавно оприлюднила четвертий План дій щодо посилення санкцій проти Росії. Там пропонують завдати удару по нафтовій галузі Росії. Зокрема, йдеться про зниження стелі цін на російську нафту та важкі нафтопродукти на 15 дол. за барель (до 45 та 30 доларів відповідно), а для легких нафтопродуктів – на 25 дол. за барель (до 75 дол./барель). Також серед пропозицій групи - запровадження мита на імпорт російської нафти, газу та добрив до Євросоюзу і повна заборона імпорту російського зрідженого газу до Європи. Крім того, у плані вказується на необхідність посилити обмеження на доступ Росії до критичних західних технологій та компонентів та запровадити санкції проти всіх підприємств і дочірніх компаній російського військово-промислового комплексу, включно з Роскосмосом та Росатомом.

Важливо Тіньовий флот РФ продовжує рости в обхід санкцій: що це означає для України

Опитані Фокусом експерти скептично оцінюють реалістичність запропонованих заходів.

«З огляду на розвиток ситуації зараз і фактичний стан речей, я дуже скептичний відносно реальної можливості це запровадити та фактично реалізувати. Як бачимо, за останній рік імпорт російського газу в Європу суттєво зріс - і нафтопроводами, і зрідженого газу, те саме з імпортом чорних металів в Європу з РФ. Про що також говорить і прибуток Газпрому за минулий рік. Тим більше, із врахуванням фрагментації позицій Заходу та політичної динаміки на виборах в Європі, думаю, це малореалістично», - каже Іван Угляниця.

Танкери по всьому світу розвозять російську нафту, і саме санкції до флоту мали б відрізати Кремлю можливості отримувати мільярди
Фото: Getty Images

Андрій Шевчишин також каже, що навряд чи ці пропозиції групи щодо санкцій підтримають зараз, особливо з урахуванням продовження перемовин між США та РФ стосовно перемир’я. «Можливо, коли Штати вийдуть з перемовин та будуть готові посилювати санкції, тоді ймовірність застосування частини вказаних заходів зросте», - вважає експерт.

Володимир Омельченко зауважив: навряд чи нова стеля для російської нафти буде підтримана, але позицію щодо заборони експорту зрідженого газу, каже експерт, цілком могли б підтримати. «Європейська комісія вже опублікувала план зниження енергетичної залежності від Росії, там якраз ця пропозиція врахована, що потрібна заборона експорту зрідженого, а також трубопровідного російського газу до 2027-го року», - зазначив Володимир Омельченко.

Серед найважливіших санкцій могли б стати заходи проти компанії "Росатом", кажуть експерти
Фото: Відкриті джерела

На його думку, вкрай важливо було б запровадити санкції до Росатому, адже Росія, що окупувала Запорізьку атомну станцію, тероризує всю Європу через можливість створення штучної аварії. «Потрібно, щоб пакет передбачав санкції і до керівництва Росатому, і до його дочірніх компаній по всьому світі. Це те, чого не вистачає», - зазначив експерт.

Крім цього, наразі опитані експерти кажуть про важливість посилення контролю над виконанням санкцій, а також стосовно пересування морями тіньового флоту. «Потрібно вживати жорсткі заходи, щоб унеможливити експорт російської нафти на світові ринки, в тому числі через жорсткий контроль за перевезенням суднами російської нафти у Балтиці і в Чорному морі», - резюмував Володимир Омельченко.

Теги за темою
Дональд Трампнефть
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Эффективный способ выспаться: ученые назвали лучшую позу для сна
Фокус
2025-06-21T07:15:50Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Как помочь помидорам быстрее покраснеть: что нужно сделать огородникам прямо сейчас
TSN
2025-07-03T08:18:14Z
Лекарство от рака молочной железы нашли в хвосте скорпиона: многообещающее исследование
Знай
2025-07-03T07:51:46Z
Опасное заболевание: как уберечься от дифтерии
ZN UA
2025-06-27T22:24:41Z
Нужно мыть малину перед употреблением или перед замораживанием
TSN
2025-06-28T17:03:02Z
Завтрак, который контролирует уровень холестерина: о каких продуктах идет речь
Gazeta UA
2025-06-27T08:27:43Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Индексация пенсий в Украине: кому подняли выплаты уже с 1 июля 2025
Фокус
2025-07-03T08:12:55Z
Как не потерять сознание от платежек за свет: ДТЭК дали главный совет
Знай
2025-07-03T08:06:22Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T08:18:07Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Детант. Мы все заложники нашей памяти
Апостроф
2025-07-03T08:24:52Z
Ее называли "невидимой" первой леди: что известно о вдове экс-президента Леонида Кравчука
Telegraf
2025-07-03T08:21:14Z
Зеленский ответил Путину о встрече
Comments UA
2025-06-19T21:00:24Z
Воевать отправят всех: в Украине жестко взялись за уклонистов – к чему готовиться
Знай
2025-06-28T02:30:53Z
Итоги 26.06: Большой обмен и трибунал для РФ
Корреспондент
2025-06-27T04:22:24Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Какие даты рождаются мужчины, созданные для семьи
TSN
2025-07-03T07:21:19Z
К праздничному столу или каждый день: рецепт закуски из маринованного болгарского перца
Telegraf
2025-07-03T07:00:06Z
Летний отдых с шашлыками: что стоит знать, чтобы не попасть на штраф
Новости Украины
2025-07-02T18:24:07Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
Меган Маркл запустила собственное вино
Корреспондент
2025-07-03T08:21:48Z
В Киеве простились с погибшим пилотом F-16 Максимом Устименко
TSN
2025-07-03T08:18:54Z
"Здесь должны были спать дети": появились кадры разрушенной комнаты детей Тополи
GlavRed
2025-06-23T06:40:50Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
Без этого пенсию не начислят: тысячи пожилых людей столкнулись с проблемой
Хвиля
2025-06-29T17:15:44Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Дроны СБУ уничтожили склады боеприпасов россиян возле оккупированного Харцызска
ZN UA
2025-07-03T08:24:38Z
Армія рф атакувала чотири райони Дніпропетровщини
AgroNews
2025-07-03T08:22:14Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
В Харькове прогремели взрывы, россияне атаковали город и область ударными дронами
ZN UA
2025-06-29T21:52:59Z
В Киеве приспустили главный флаг Украины: какая причина
TSN
2025-06-29T06:18:48Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
В России умерла звезда фильма Ирония судьбы
Корреспондент
2025-06-21T09:09:23Z
Звезда Лиги смеха вернулась после кровоизлияния в мозг
Корреспондент
2025-06-24T08:24:02Z
"Я поставил Вам лайк": Гордон очаровал поклонников архивными фото с Лаймой Вайкуле
Апостроф
2025-07-03T08:06:43Z
Свадьба Безоса и Санчес обогатила мир моды и Венецию
Корреспондент
2025-07-03T07:45:16Z
Руслана шокировала подробностями "прилета" возле своего дома: "Пошли трещины"
TSN
2025-07-01T16:21:12Z
Камалия шокировала, какие зависимости помогают ей успокаиваться: "Ужасная привычка"
TSN
2025-06-28T05:03:18Z
"Быстро растет и убивает": Камалия поделилась историей борьбы с раком груди
Апостроф
2025-06-27T15:51:58Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T08:21:57Z
ОГП: В Одессе нашли убитой 7-летнюю девочку. Задержан 31-летний сосед – видео
Лига
2025-06-19T20:18:17Z
В Ивано-Франковской области нашли в лесу 5-летнего мальчика спустя трое суток поисков
Комсомольская правда
2025-06-21T07:57:23Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Почти 1000 землетрясений за две недели: в Японии фиксируют сейсмический всплеск
TSN
2025-07-03T08:18:25Z
"Поделилась опытом": в Чернигове женщина занялась сексом с 14-летним
TSN
2025-07-03T08:06:42Z
Атака на Киевщину: разрушен отель с клиникой, есть погибшая и пострадавшие
Корреспондент
2025-06-23T03:15:35Z
Удар по Киеву: разрушен подъезд, есть погибшие
Корреспондент
2025-06-23T04:18:26Z
На Закарпатье пограничник сбежал в Словакию, где попросил убежище
Корреспондент
2025-06-28T02:48:46Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Чего не стоит оставлять в авто в жару: 10 вещей, которые могут стать опасными
Комсомольская правда
2025-07-03T06:45:11Z
Пересечение границы на авто: как подготовиться к поездке
ZN UA
2025-07-02T22:24:31Z
Tesla рассказала, что влияет на деградацию батарей в электромобилях
Корреспондент
2025-07-02T20:06:14Z
Продажи Jaguar в Европе упали на 97%
Корреспондент
2025-07-02T19:15:54Z
Может вызвать пожар в салоне: 3 вещи, которые категорически нельзя оставлять в машине в жару
Фокус
2025-07-02T17:51:15Z
Bentley обновила логотип
Корреспондент
2025-07-02T16:42:38Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Литиевая батарея будет служить рекордно долго: что придумали ученые
Фокус
2025-06-19T08:42:36Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Microsoft: Фил Спенсер не собирается уходить с поста главы Xbox — работа продолжается
GameMag
2025-07-03T08:00:22Z
Полярники зафиксировали тюленя на фоне «черничного» неба
Корреспондент
2025-07-03T07:39:24Z
В этот день Земля будет в самой далекой точке от Солнца: известна точная дата
Comments UA
2025-07-03T07:30:18Z
Магнитная буря 3 июля будет сильной: как себя уберечь
TSN
2025-07-03T07:12:14Z
СМИ: Microsoft готовит массу новых игр для Xbox Series X|S — всё показанное на Xbox Games Showcase 2025 в безопасности
GameMag
2025-07-03T07:07:51Z
Точно не Telegram: эксперты назвали самые безопасные мессенджеры
Фокус
2025-07-03T07:06:21Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Фьюри оценил шансы Уайлдера в дальнейшей карьере
Корреспондент
2025-07-03T08:18:58Z
Промоутер Дюбуа сделал прогноз на реванш с Усиком
Корреспондент
2025-07-03T08:12:48Z
Я хочу отомстить: Фьюри определился со следующим боем
Корреспондент
2025-07-03T06:42:33Z
Бой Новицкого отменен: названа причина и сроки восстановления
Корреспондент
2025-07-03T06:09:58Z
Ломаченко прокомментировал лишение гражданства его духовного наставника
Корреспондент
2025-07-03T05:51:51Z