MY.UAНовини
Навіщо Москва вигадала «український фашизм»
Навіщо Москва вигадала «український фашизм»

Навіщо Москва вигадала «український фашизм»

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки розповідає про «Головний міф російської пропаганди. Аналіз наративу про «український фашизм».

Оригінал публікації — за посиланням на сайті Укрінформу.

Російська пропаганда постійно твердить, що через 80 років після розгрому Третього Райху «нацистська ідеологія» відродилася знов – в Україні. Саме «денацифікацію» було заявлено як одну з головних цілей повномасштабного вторгнення в Україну. Втім, наратив про «український нацизм/фашизм» російська пропаганда почала просувати задовго до 2022 і навіть 2014 року. Яким цілям слугує цей наратив, які варіації він має і яким чином поширюється, розповідає нове дослідження Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки «Головний міф російської пропаганди. Аналіз наративу про «український фашизм».

Ідеологічна зброя Кремля

Загалом, витоки російського міфу про «фашизм», який нібито процвітає в Україні, Європейському Союзі, Казахстані та інших країнах, сягають 1960-70-х років. Тоді в СРСР на заміну нездійсненним мріям про комунізм був сконструйований культ «Великої Вітчизняної війни». Під час другого президентського терміну Путіна політтехнологи Кремля вирішили реанімувати цей культ. По-перше, для того, щоб виправдати путінську диктатуру: мовляв, влада є захисницею сакральної пам’яті про «Велику Перемогу» і «подвиг дідів», на яку нібито зазіхають фальсифікатори історії та іноагенти. А по-друге, новітній культ «Великої Перемоги» слугував потужним засобом роздмухування шовінізму: мовляв, Росія «врятувала світ від нацизму», а отже має «історичне право» втручатися у внутрішні справи інших держав.

Для того, щоб сформувати цей химерний культ «Великої Перемоги», Кремль провів ґрунтовну роботу із переписування історії. Наприклад, зі свідомості росіян потрібно було витіснити той факт, що на початок Другої світової війни СРСР і Третій Райх були союзниками, які разом розшматували Польщу. Так само на фальсифікації історії ґрунтується намагання Москви приписати перемогу над нацизмом винятково Росії, хоча насправді це було спільним досягненням багатьох народів і держав. Таке брутальне фальшування пам’яті мало конкретні політичні наслідки у РФ: розпалювання месіанських амбіцій, зневагу до міжнародного права, а також щиру ненависть до країн, які офіційна пропаганда оголосила «нацистськими / фашистськими».

Напрямки інформаційних атак

З початку збройної агресії проти України наратив про «український фашизм» посів одне з провідних місць в системі російської пропаганди. У короткому викладі його зміст такий: «Війна проти України – це продовження священної війни з фашизмом, яку Росія почала у 1941 році». Він містить низку варіацій (субнаративів), які використовуються не лише у офіційній риториці Москви, але й під час інформаційних операцій проти України, спрямованих на досягнення конкретних військово-політичних цілей Кремля, а саме:

Коротко розглянемо зміст наведених субнаративів. Перший із них спрямований на заперечення права України на існування як таке. Мовляв, після «перевороту на Майдані» у 2014 році Україна перетворилася на «фашистську державу», яка керується антилюдською ідеологією і чинить злочини проти власних громадян, а відтак – не має права на незалежність і суверенітет. Активне просування цього субнаративу почалося ще під час Революції Гідності, а надто – після початку Антитерористичної операції на сході України. Останню – пропаганда описувала, як розв’язану «київською хунтою» «війну проти власного народу», «каральну операцію проти Донбасу». 

Наратив про «фашистську Україну» з різною інтенсивністю просувався практично весь час до повномасштабного вторгнення в Україну, а після став одним з головних у системі російської пропаганди. Як ми пам’ятаємо, однією з головних цілей так званої «СВО» була заявлена саме «денацифікація» України, тобто знищення української державності.

Однак, провал путінського бліцкригу змусив Москву змінити тактику. Не здатна зламати опір українців на фронті, Росія намагається зруйнувати Україну зсередини. Одна з ключових цілей ворога – дискредитувати вище військово-політичне керівництво України, щоб паралізувати систему управління державою і спричинити внутрішній хаос. Для цього Росія використовує облудні звинувачення у корупції, некомпетентності, а також у «фашизмі». Для цього у Кремлі постійно генерують заяви про «фашистів-наркоманів», про те, що Президент Володимир Зеленський нібито є «нацистом і зрадником єврейського народу». Цій же меті слугує вал абсурдних фейків про те, що Зеленський нібито придбав резиденцію Гітлера, віллу Геббельса тощо.

Пропагандистські карикатури російського видання Regnum

Виправданню збройного нападу на Україну слугує субнаратив про те, що «нацистська Україна» нібито виношувала агресивні плани не лише щодо Криму і «народу Донбасу», але й самої Росії. У 2014 році, коли вторгнення РФ мало гібридний характер, субнаратив почав використовуватися для того, щоб змінити акценти реальних подій: зовнішня агресія проти України подавалася як «громадянська війна», нібито розв’язана «фашистською хунтою». Після завершення активної фази АТО на Сході України, фокус субнаративу змістився на «злочини України проти Донбасу». Така стратегія була спрямована на конструювання casus belli для повномасштабного вторгнення в Україну, яке подавалося в тому числі як акт «самозахисту» Росії.

Ще одним важливим напрямком інформаційних атак ворога є спроби дискредитувати Сили оборони України. Ще з 2014 року пропаганда вибудовувала образ захисників України як «фашистів», які нібито чинять звірства проти цивільного населення. Одним з головних об’єктів інформаційних атак був «Правий сектор», згодом – батальйон «Азов» (сьогодні – 12 бригада спеціального призначення «Азов» НГУ). Мета цих інформатак – дискредитація української армії для того, щоб зменшити міжнародну допомогу Україні, а також заохочувати колабораціонізм місцевого населення.

Зразки російської пропагандистської літератури

Дискредитація українського війська відбувається не лише за допомогою фейків про «розіп’ятого хлопчика». Ще у березні 2022 року однією з головних міфологем пропаганди стало звинувачення бійців «Азову» у нібито «руйнуванні Маріуполя». У серпні 2022 року Верховний суд РФ оголосив «Азов» «терористичною організацією». У серпні 2022 року Москва навіть готувалася влаштувати пропагандистську акцію – «трибунал» у Маріуполі над «українськими військовими злочинцями», позиціонуючи його як «новий Нюрнберг». Під тиском України і міжнародної спільноти Кремль відмовився від цієї ідеї, проте судилища над захисниками України тривають.

Для зміцнення російської влади на тимчасово окупованих територіях України ворог просуває субнаратив про те, що Росія нібито «захищає» місцевих мешканців від «українського фашизму». Цей субнаратив використовувався ще з 2014 року для виправдання інтервенції і заохочення колабораціонізму у Криму, Донецькій і Луганській областях. Після повномасштабного вторгнення 2022 року, «антифашистська» риторика стала характерною для окупаційних адміністрацій на ТОТ: війна проти України подавалася як боротьба з «новітнім фашизмом».  

Пропагандистська акція до так званого «Дня пам'яті жертв української агресії» в окупованому Мелітополі, 15 квітня 2025 року.

Важливо зазначити, що експорт «побєдобєсія» на окуповані терени став важливим засобом ідеологічної індоктринації та зміни ідентичності мешканців ТОТ. У рашистській інтерпретації День Перемоги 9 травня наповнився явним антиукраїнським змістом. Мешканцям ТОТ нав’язувалася ідентичність жертв «українського фашизму», а одночасно – передового загону «антифашистського опору». Просування цього субнаративу здійснюється різноманітними способами, зокрема, через «просвітницькі» заходи, встановлення пам’ятників, публічні акції, в тому числі – із залученням дітей та молоді. 

Загроза, що триває 

Російська пропаганда швидко адаптується до змін на фронтах і у міжнародній політичній сфері. Відповідно, пропагандистські наративи оперативно підлаштовуються до поточних військово-політичних цілей Кремля. Наприклад, нещодавно у словнику російської пропаганди з’явився новий термін – «єврофашизм». Це пов’язано із тим, що держави Європи зберігають принципову позицію щодо підтримки України, а відтак стають пріоритетною мішенню для агресії Росії.

Втім, інтенсивність інформаційних атак проти України залишається стабільно високою, що вимагає ефективної протидії. Російські маніпуляції темою Другої світової війни – це хрестоматійний приклад не лише перетворення історії на зброю, яка застосовується для атак у різних площинах державного і суспільного життя. Тому дослідження Центру стратегічних комунікацій буде корисним широкому колу державних та недержавних дієвців у різних сферах. 

Матеріал підготовлено Головною редакцією «Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки» для сайту Укрінформу

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Чем отличаются собранные в России "Герани" от иранских "Шахедов": объяснение эксперта
TSN
2025-07-14T06:04:56Z
Цены на яйца взлетели: украинцев ждет новый удар по кошельку, что еще подорожало
Знай
2025-07-14T05:07:53Z
Некоторым возместят всю сумму: ряд украинцев могут получить скидку на коммуналку
Знай
2025-07-06T18:00:59Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Как аспирин помогает на огороде - полезные советы
Gazeta UA
2025-07-14T06:04:44Z
Займет 20 минут в день: простое упражнение может снизить риск смерти на 40%
Знай
2025-07-14T05:36:43Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Спецпредставитель Трампа Кит Келлог уже прибыл в Киев
ZN UA
2025-07-14T06:13:28Z
Это совсем не Украина: в Пентагоне выступили с резким заявлением о приоритетах США
Comments UA
2025-07-14T06:12:55Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Завтра правительство Шмыгаля представит важные решения для украинцев
TSN
2025-07-13T20:36:33Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Ukravit радить як подолати забур’яненість і нерівномірне дозрівання врожаю
AgroNews
2025-07-14T06:04:53Z
Пограничники показали, как ночной бомбардировщик «Баба Яга» уничтожает позиции россиян. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-14T06:04:53Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
ПВО не смогла остановить жордну из управляемых ракет, 28 дронов из 136-ти попали в 10 локациях
ZN UA
2025-07-14T06:15:55Z
Какой завтра, 15 июля, праздник — все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2025-07-14T06:04:51Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Определено ориентировочное время заседания следующего Рамштайна
Корреспондент
2025-07-12T20:48:25Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Сидни Суини может сыграть девушку Джеймса Бонда в перезапуске франшизы
GameMag
2025-07-14T04:04:34Z
Симпсоны предсказали Лабубу: почему тревожная теория заставляет владельцев сжигать вирусную игрушку
Фокус
2025-07-13T18:52:06Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Алкоголик убил восьмерых медсестер
Gazeta UA
2025-07-14T06:10:58Z
В США произошла стрельба в церкви: есть погибшие
TSN
2025-07-14T05:16:22Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Каменные места силы и мистики: от украинского Стоунхенджа до загадочного кромлеха
Комсомольская правда
2025-07-14T06:04:41Z
Две котлеты для Мироси: Как живет девушка с инвалидностью после мобилизации отца
Комсомольская правда
2025-07-14T04:04:11Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Джейсон Шрайер: Square Enix хочет переделать как можно больше старых частей Dragon Quest под современные платформы
GameMag
2025-07-14T06:01:18Z
Озвучено оновлені ціни на фуражний ячмінь в Україні
AgroNews
2025-07-14T05:07:20Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Челсі — клубний чемпіон світу
Football.ua
2025-07-13T21:19:39Z
Итальянский теннисист Синнер впервые выиграл Уимблдон
ZN UA
2025-07-13T18:43:23Z
Галатасарай может позволить себе выкупить Осимхена, если оплатит частями
Корреспондент
2025-07-13T18:15:14Z
Роучу безразличны похождения Джервонты Дэвиса: Реванш состоится по плану
Корреспондент
2025-07-13T17:24:42Z
Челси – ПСЖ: накануне финала матча Клубного чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-13T17:06:28Z
Покорившие высоту: Дембеле и Палмер приняли участие в фотосессии
Корреспондент
2025-07-13T16:48:38Z
Уимблдон U-14 проигран - не беда, когда в стране война
Корреспондент
2025-07-13T15:54:29Z