Відмова від повістки: що може загрожувати військовозобов'язаному
Відмова від повістки: що може загрожувати військовозобов'язаному
В Україні оголошений воєнний стан та триває загальна мобілізація. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки, які отримують повістки. Юристи адвокатського об'єднання «Бачинський та партнери» розповіли, що може загрожувати тим, хто відмовиться від повістки.
Коли можна відмовитися від повістки
Юристи пояснили, що повістка означає виклик військовозобов’язаного до ТЦК з метою виконання правил військового обліку, постановки на військовий облік, оновлення облікових даних, проходження ВЛК та визначення рівня придатності до військової служби.
«У випадку відсутності військово-облікових документів взагалі, застарілих даних у них, неактуальної ВЛК є підставою для вручення військовозобов’язаному повістки на оновлення військово-облікових даних», – йдеться у повідомленні.
За словами експертів, якщо особа переконана, що вона виконала правила військового обліку, оновила облікові дані, про що має відповідну відмітку та маєте штрих код, то підстав для вручення вам повістки немає.
Юристи додали, що у такому випадку слід пояснити представникам ТЦК та СП, що з моменту останнього візиту облікові дані у вас не змінилися та наразі є діюча відстрочка.
«Відмовитись від повістки без будь-яких негативних юридичних наслідків може категорія осіб, яка була виключена з військового обліку. Оскільки такі особи від моменту виключення з обліку не мають жодного юридичного і правового зв’язку з ТЦК», – йдеться у повідомленні.
Також відмовитися від повістки можна, якщо:
- в документі вказані неправильні дані одержувача (повістка може бути адресована комусь іншому);
- повістку вручає не уповноважена на це особа;
- на повістці немає печатки ТЦК/підпису його керівника.
Що може загрожувати за відмову від повістки
Юристи підкреслили, що якщо людина не оновила військово-облікові дані, то підстав для відмови від отримання повістки немає.
«Така відмова від повістки трактується як порушення правил військового обліку та законодавства про мобілізацію. У випадку відмови військовозобов’язаного від повістки такий факт однозначно фіксується з боку представників ТЦК та СП», – йдеться у повідомленні.
Також складається відповідний акт про відмову від повістки. У акті військовозобов’язаний може зазначити причини відмови від повістки та підписатись. Якщо ж військовозобов’язаний відмовляється також підписувати акт та не бажає зазначати у ньому будь-що, то такий акт підписується свідками відмови від отримання повістки.
«Саме акт про відмову від повістки є підтвердженням такої відмови та підставою для того, щоб настали нижчеописані наслідки, які повʼязані з відмовою від повістки. Відповідальність за відмову від вручення повістки — таке притягнення здійснює ТЦК та СП шляхом винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності», – йдеться у повідомленні.
Експерти додали, що штраф за такі дії може становити від 17 000 до 25 500 грн.
За словами юристів, кількість відмов від повісток на оновлення військово-облікових даних не означає перехід від адміністративної до кримінальної відповідальності. За відмову від повістки про оновлення військово-облікових даних може наставати лише адміністративна відповідальність.
Експерти додали, що кримінальна відповідальність настає за відмову від проходження ВЛК або відмову від мобілізаційного розпорядження (бойової повістки).
«Дії із відмови від мобілізаційного розпорядження можуть трактуватись як вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 336 Кримінального кодексу України – ухилення від призову під час мобілізації», – резюмували вони.
Раніше у Міністерстві оборони України розповіли, які обов’язки є у громадянпід час мобілізації.