MY.UAНовини
Повстанці, теракти, “хірургічні удари”. Як Індія і Пакистан воюють вже 78 років
Повстанці, теракти, “хірургічні удари”. Як Індія і Пакистан воюють вже 78 років

Повстанці, теракти, “хірургічні удари”. Як Індія і Пакистан воюють вже 78 років

У ніч проти середи 7 травняІндія завдала удару по пакистанській частині Кашміру. Це стало відповіддю на напад бойовиків на туристів в індійській частині Кашміру два тижні тому. Тепер Пакистан – ядерна держава, як і Індія – обіцяє відповісти. 

Повномасштабні війни, озброєні повстанці, зруйновані будинки і десятки тисяч жертв – конфлікт у цій частині світу не вщухає з 1947 року, зазначає  bbc.com.

Фото: Anadolu/Getty Images

Британська спадщина

14 і 15 серпня 1947 року відбувся поділ Британської Індії. 14 серпня оголосив про свою незалежність Пакистан, днем пізніше – Індія.

План розмежування назвали на честь лорда Маунтбеттена – останнього віцекороля Індії. Він запропонував розділити Британську Індію за релігійною ознакою: Пакистану відходили території з мусульманським населенням, Індії – з індуїстським. Деякі землі залишалися спірними, їм запропонували самим визначити свою подальшу долю.

Закладена в плані Маунтбеттена невизначеність призвела до конфліктів, багато з яких тривають вже майже 80 років.

Фото: Getty Images / Махараджа Кашміру Харі Сінгх

У 1947 році Кашміром правив махараджа Харі Сінгх, який довгий час вагався, до якої з нових держав йому приєднатися. Він не відчував симпатії ні до лідера Індійського національного конгресу Джавагарлала Неру, ні до Пакистану, який, як побоювався Харі Сінгх, повністю поглине Кашмір.

На тлі нерішучості непопулярного правителя на перший план вийшов шейх Мухаммад Абдулла. До моменту поділу Індії він сидів у в’язниці за виступи проти авторитарного правління махараджі. Шейх Абдулла, мусульманин, вважав Індію меншим злом: Неру обіцяв Кашміру автономію. У цей час махараджа оголосив незалежність князівства.

Влітку 1947 року в Кашмірі почалися сутички між індуїстами і мусульманами, уряд втратив контроль над ситуацією.

У жовтні в Кашмір увірвалися з Пакистану збройні формування, які вирішили надати “братню допомогу” кашмірським мусульманам.

Харі Сінгх звернувся по допомогу до Індії, та поставила умову: армія підтримає Кашмір, якщо той увійде до складу Індійського союзу.

27 жовтня махараджа підписав договір, але війна вже почалася.

Перша війна між Індією і Пакистаном (1947-1949)

Пуштунським напіввійськовим формуванням, які прибули з Пакистану, вдалося захопити столицю князівства, Срінагар. Після підписання договору з махараджею Індія направила туди батальйон сикхів, який зміг швидко взяти місто під свій контроль.

Після цього Пакистан оголосив північну частину князівства своєю територією під назвою Азад Джамму і Кашмір (“Вільний Джамму і Кашмір”). Пакистанська армія напала із заходу і попрямувала до Срінагара. Індійські війська зайняли кругову оборону, розбили мусульманське ополчення на околицях і почали просуватися на захід.

Але в цей час у північній частині князівства, населеній мусульманами, місцеве населення підтримало пакистанське вторгнення. Громада взяла під контроль північ Кашміру й оголосила про приєднання до Пакистану.

Фото: Bettmann / Індійські солдати висаджуються в Кашмірі в листопаді 1947 року

Індія посилила свою присутність, але протягом року так і не змогла прорвати оточення Пунча (в районі Джумми на заході), де кашмірську армію взяли в облогу мусульманські формування.

Індійські військові намагалися також прорватися на північ до Скарда і Гілгіта. Тільки до листопада 1948 року індійцям вдалося зняти облогу Пунча і відтіснити північних повстанців.

1 січня 1949 року відповідно до резолюції ООН вступило у дію перемир’я. За пів року Індія і Пакистан підписали угоду про лінію припинення вогню. Кашмір розділили на дві частини: приблизно 60% території перейшли під контроль Індії, 40% – Пакистану.

Передбачали, що лінія розмежування буде тимчасовою і остаточно визначиться завдяки політичному врегулюванню. Як це часто буває, тимчасове рішення затягнулося на десятиліття.

Друга війна між Індією і Пакистаном (1965)

Фото: Getty Images / Озброєні мешканці провінції Вазиристан воювали проти індійської армії під час війни 1965 року

У березні 1948 року тимчасову адміністрацію Джамму і Кашміру під контролем Індії очолив той самий шейх Абдулла – мусульманин і головний супротивник махараджі.

Для Індії це було мудрим рішенням: поставивши мусульманина фактичним правителем проблемного регіону, Делі підкреслював багатонаціональний і мультирелігійний характер Кашміру, відкидаючи тим самим звинувачення Пакистану в окупації.

Фото: Bettmann / Шейх Абдулла (у центрі) провів у в’язниці 14 років

Утім, за п’ять років дружбі Неру і шейха Абдулли прийшов кінець: проти шейха завели справу про змову і звинуватили у сепаратизмі. Він вийшов на волю лише 1964 року, а потім знову потрапив до в’язниці на три роки.

У 1965 році ситуація знову загострилася. Навесні спалахнули сутички між індійськими та пакистанськими військовими через пустельну територію на кордоні. А влітку Пакистан почав диверсійні операції в індійській частині Кашміру. У відповідь індійська армія увірвалася в Азад-Кашмір – найпівденнішу частину підконтрольної Пакистану території регіону.

Почалися повномасштабні зіткнення: індійські війська не обмежилися Кашміром, а почали також просуватися до Лахора.

Війна закінчилася 23 вересня 1965 року, кожна зі сторін оголосила про свою перемогу. Загалом під час бойових дій загинуло близько семи тисяч людей, Пакистан втратив 300 танків, Індія – 80.

Фото: AFP / Захоплений пакистанський танк у Нью-Делі, 1965 рік

Третя війна та офіційний поділ Кашміру (1971)

У грудні 1971 року почалася третя повномасштабна війна між Індією і Пакистаном – цього разу далеко від Кашміру.

За планом Маунтбеттена, Пакистан розділили 1947 року на дві частини, західну і східну.

На сході й почалася війна: повстанці проголосили незалежну державу Бангладеш.

Пакистанська армія розпочала репресії, почалися сутички, в яких, за різними оцінками, загинули від 200 тисяч до 2 млн людей.

Фото: AFP / У червні 1972 року президент Пакистану Зульфікар Алі Бхутто домовився з прем’єркою Індії Індірою Ганді про постійну лінію розмежування в Кашмірі. Поруч із президентом Пакистану – його дочка Беназір Бхутто, 1988 року вона очолить уряд країни

Індія відкрито підтримувала повстанців: її війська увійшли в Бангладеш, як заявляла прем’єрка Індіра Ганді, “для запобігання кровопролиття”.

У відповідь Пакистан вдарив по індійських авіабазах. Індія після цього оголосила війну сусідній державі. За два тижні пакистанська армія зазнала нищівної поразки, а Бангладеш здобув незалежність.

Ця війна мала багато важливих наслідків. Саме з цього моменту Пакистан почав роботу над ядерною зброєю. Крім того, 1972 року нарешті тимчасовий кордон у Кашмірі став постійним.

Повстанці і теракти

У 1987 році в штаті Джамму і Кашмір були вибори до законодавчих зборів.

Шейх Абдулла на той час уже помер, регіон очолював його син, Фарук Абдулла. Перед голосуванням він уклав союз із владною партією, Індійським національним конгресом, і здобув абсолютну перемогу. Однак кандидати, які програли, заявили про масштабні фальсифікації, після чого почалися сутички.

Фото: AFP / Повстанці із сепаратистського Фронту звільнення Джамму і Кашміру, серпень 1991 року

За десять років до цього в англійському Бірмінгемі прихильники збройної боротьби за незалежність регіону створили Фронт визволення Джамму і Кашміру (ФОДК). На початку 1980-х вони перемістилися в Азад-Кашмір, пакистанську частину регіону. А 1987 року, після спровокованого виборами повстання, озброєні сепаратисти увійшли в індійський Кашмір.

У наступні два роки в Кашмірі з’явилися десятки різноманітних збройних угруповань: одні виступали за приєднання до Пакистану, інші – за створення незалежної мусульманської держави.

Бойовики нападали на індійські урядові установи, вбивали на вулицях тих, кого підозрювали у співпраці з владою, підривали бомби в багатолюдних місцях.

Фото: AFP / ндійські поліцейські в центрі Срінагара, 1989 рік

Індія відповіла жорстокими репресіями і розширенням повноважень армії. Тепер військові могли застосовувати зброю проти підозрілих людей і арештовувати без суду і слідства. Утім, повстанським угрупованням вдавалося контролювати значні території та навіть запроваджувати там власні закони.

Увесь цей час Пакистан неофіційно постачав зброю повстанцям, закривав очі на роботу їхніх тренувальних таборів на своїй території. Згодом експрезидент Пакистану Первез Мушарраф зізнався, що Ісламабад підтримував багато угруповань.

Серед них – джихадистська “Лашкар-е-Тайба”. Саме її відгалуження, “Фронт опору”, взяло на себе відповідальність за вбивство туристів у Кашмірі у квітні 2025 року.

“Хірургічні удари”

1998 року Індія і Пакистан провели ядерні випробування, а наприкінці того ж року почали переговори про мирне врегулювання можливих конфліктів.

Тим часом сутички тривали. У 1999 році недалеко від лінії зіткнення в Кашмірі пакистанські військові (за офіційною версією Ісламабада – незалежні повстанці) зайшли на підконтрольну Індії територію. Жодна з країн не назвала це війною, але внаслідок зіткнень і артобстрілів загинули сотні людей.

Фото: AFP / Пакистанські військові вивчають уламки індійського винищувача, лютий 2019 року

У наступні роки країни ще не раз балансували на межі повномасштабної війни. У 2002 році Індія і Пакистан після низки інцидентів стягнули війська до кордону, але конфлікту вдалося запобігти завдяки зусиллям міжнародної спільноти.

З 2015 року все частіше траплялися напади джихадистів Кашміру на індійських військових. 2015-го бойовики атакували аеропорт, 2016-го – напали на військовий табір у місті Урі. Після цього індійські спецпідрозділи перетнули кордон із Пакистаном і вдарили по таборах, де готувалися напади. У Делі заявили, що це були “хірургічні удари” по бойовиках. Пакистанська влада заявила, що вважає це “безпричинною і неприхованою агресією” Індії.

Найсерйозніша ескалація сталася в лютому 2019 року.

В індійській частині Кашміру терорист-смертник врізався в автобус із поліцейськими, загинули 40 людей.

Індія відповіла на це авіаударами по підконтрольній Пакистану території.

Наступного дня почалася стрілянина по всій лінії розмежування. Також стався повітряний бій між індійськими та пакистанськими винищувачами.

У більш масштабну війну це, втім, не переросло.

Джерело:  BBC

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Афіша на вихідні. Куди піти у столиці 10-11 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T19:00:28Z
"Народиться щось...": улюбленець українок Тарас Цимбалюк розповів, навіщо пішов на шоу "Холостяк"
Знай
2025-05-08T18:52:07Z
Заслужена артистка Піскарьова зворушливо звернулася до свого чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T18:48:47Z
"На крилах янгола": Шерон Стоун поділилася важкою втратою
GlavRed
2025-05-08T18:27:40Z
Вистава, яку сховали «під дахом», або Куди треба водити школярів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T18:18:58Z
"Міс Україна" Марія Мельниченко показала національний костюм для "Міс Світу"
Комсомольская правда
2025-05-08T17:42:44Z
"Не нехтуйте": співачка СолоХа випадково розкрила стать третьої дитини
GlavRed
2025-05-08T17:27:15Z
Померло 12 осіб: кого з акторів серіалу "Свати" вже немає в живих
GlavRed
2025-05-08T16:27:20Z
Нові серії «Андора» набрали 9,8/10 на IMDb — рекорд у всесвіті «Зоряних війн»
ITC
2025-05-08T15:55:59Z
У мирних переговорах можуть з’явитися інші посередники - Сікорський назвав країни
УкраинФорм
2025-05-08T18:58:11Z
Рада ратифікувала угоду про надра між Україною та США
УкраинФорм
2025-05-08T18:58:04Z
Cитуація у США змінилася, Європі вже не варто орієнтуватися на Вашингтон - Карпентер
УкраинФорм
2025-05-08T18:49:19Z
Новый Папа Римский, зеленый свет "договору о недрах", новые санкции против РФ: новости дня
Европейская правда
2025-05-08T18:43:05Z
Каллас анонсувала "останочне політичне схвалення" трибуналу для Путіна 9 травня в Україні
Европейская правда
2025-05-08T18:39:43Z
Палата представників США підтримала перейменування Мексиканської затоки на Американську
УкраинФорм
2025-05-08T18:39:25Z
Меланія Трамп провела в Білому домі "шокуюче" мало часу
Фокус
2025-05-08T18:37:44Z
США уклали з Британією першу «історичну торговельну угоду» - Трамп розкрив деталі
УкраинФорм
2025-05-08T18:34:32Z
Cікорський представив документ про довготривалу підтримку України з боку ЄС
УкраинФорм
2025-05-08T18:34:22Z
Вибір не випадковий: що варто знати про 13 понтифіків, які використовували ім'я Лев
24tv
2025-05-08T18:51:44Z
Німеччина посилює ПРО і оголосила про намір придбати новітню ізраїльську систему Arrow 4
InternetUA
2025-05-08T18:49:44Z
Допомога пенсіонерам у Запоріжжі: умови надання та як подати заявку
Политека
2025-05-08T18:31:26Z
Світові лідери привітали нового папу з обранням, серед них і Зеленський
Лига
2025-05-08T18:19:47Z
Загиблий чоловік звернувся до свого вбивці через ШІ в суді: що він сказав
InternetUA
2025-05-08T18:19:43Z
Новий Папа Римський Лев XIV американець: все, що відомо про темну конячку на Престолі
Фокус
2025-05-08T18:06:57Z
Українців попередили про перебої у роботі реєстрів у ніч на 9 травня: що важливо знати
Хвиля
2025-05-08T18:00:57Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Запорізькій області: яку підтримку можна отримати
Политека
2025-05-08T18:00:22Z
У Ватинкані обрали нового Папу Римського - хто ним став і чим він унікальний
GlavRed
2025-05-08T17:45:33Z
Яку їжу не варто давати собакам: ТОП-5 заборонених продуктів
Фокус
2025-05-08T18:06:44Z
9 продуктів, які можуть змінити ваш настрій
24tv
2025-05-08T17:15:42Z
Вчені нарешті знайшли шкоду від пластику — і вона смертельна
ITC
2025-05-08T15:55:22Z
Алергія на котів: міфи про гіпоалергенні породи та шерсть
24tv
2025-05-08T15:48:55Z
Вчені з’ясували яка група крові приваблює кліщів найбільше
360ua.news
2025-05-08T15:01:00Z
Уперше в Україні: у Києві немовляті зробили АВО-несумісну пересадку печінки
Факти ICTV
2025-05-08T14:51:22Z
Як побороти цукрового монстра: інструкція для ласунів, схуднете і снікерсів не захочеться
Знай
2025-05-08T13:51:55Z
Барбекю чи шашлики можуть обернутись проблемами: лікар попередила про небезпеку
GlavRed
2025-05-08T13:26:27Z
У Чернівцях відкрили перше в області амбулаторне відділення гемодіалізу
УкраинФорм
2025-05-08T13:15:23Z
6 бізнесів, які вже не приносять прибутку у 2025
24tv
2025-05-08T18:48:12Z
Податкова зазирне у ваші рахунки: що насправді хоче влада
Знай
2025-05-08T18:30:52Z
Голова Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку — про 5% податкову криптоамністію та адаптацію MiCA до наших реалій
ITC
2025-05-08T18:28:10Z
Білл Гейтс планує роздати свої статки до кінця 2045 року
УкраинФорм
2025-05-08T18:27:03Z
Нафтогаз озвучив тарифи на газ на літо: скільки заплатять українці за кубометр із 1 червня
Хвиля
2025-05-08T18:24:14Z
Газовий "хід конем": як Росія планує повернутися на європейський ринок за допомогою США
Telegraf
2025-05-08T18:21:12Z
Підвищення податків: Україна та МВФ обговорюють ПДВ, ПДФО та податок на розкіш
Знай
2025-05-08T18:10:39Z
Фінляндія пропонує запровадити мита на весь імпорт із Росії до ЄС
Факти ICTV
2025-05-08T17:27:44Z
Канада схвалила будівництво нової атомної електростанції
iPress
2025-05-08T17:25:44Z
Внаслідок детонації вибухонебезпечного предмета на Чугуївщині постраждав 11-річний хлопчик
Мій Харків
2025-05-08T16:40:41Z
СБУ затримала адміністратора Telegram-каналу для «ухилянтів»
InternetUA
2025-05-08T16:31:40Z
У Запорізькій області через атаку російського дрона загинула жінка
УкраинФорм
2025-05-08T16:24:30Z
Одна дівчина била, інша – знімала: поліція Львівщини встановила учасників побиття малолітнього
24tv
2025-05-08T16:00:56Z
Росіяни скинули з дрона вибухівку у Понятівці на Херсонщині - загинула жінка
УкраинФорм
2025-05-08T15:36:50Z
Чоловік втратив 88 тисяч гривень при купівлі авто через інтернет
InternetUA
2025-05-08T15:31:24Z
На Харківщині дитина підірвалася на невідомому предметі
УкраинФорм
2025-05-08T15:16:13Z
Чоловік приїхав до столицi та залишився без грошей – оголошено пiдозру в крадіжці місцевій мешканці
Украина Криминальная
2025-05-08T15:12:04Z
Вбив військового та його тещу: поліція затримала підозрюваного у стрілянині під Києвом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T15:06:45Z
Новий кабріолет G-Class із задніми дверями навиліт знизив планку якості
Топ Жир
2025-05-08T18:45:54Z
Маловідома, але потужна: для чого потрібна кнопка з стрілкою в автомобілі
GlavRed
2025-05-08T18:27:05Z
Федеральні органи звернули увагу на зникнення 568 автомобілів з міської штрафстоянки
Топ Жир
2025-05-08T18:15:04Z
Тесла може перейменувати свої автономні таксі та кіберкаби
Топ Жир
2025-05-08T17:30:14Z
Ніхто не знає, звідки з’явилося це колесо, але воно пробило дах Mercedes
Топ Жир
2025-05-08T16:45:25Z
Кладуть м’ячі в підвіску: механік розповів, що це за метод і чи він безпечний
GlavRed
2025-05-08T16:27:52Z
Покупці не готові викладати понад 35 тисяч доларів за майже невикористаний GR Corolla
Топ Жир
2025-05-08T16:00:02Z
Оновлений Jeep Grand Cherokee 2026 року показався публіці
Топ Жир
2025-05-08T15:45:28Z
Власники Cybertruck не отримали обіцяну функцію Autosteer від Tesla
Топ Жир
2025-05-08T15:30:48Z
На Покровському напрямку десантники відбили масований штурм росіян на мотоциклах
УкраинФорм
2025-05-08T18:46:53Z
У Києві проведуть благодійний забіг SPARTAN KYIV 2025 на честь захисників Маріуполя
УкраинФорм
2025-05-08T18:37:44Z
У Києві запалили Вогонь слави з нагоди Дня памʼяті та перемоги над нацизмом
УкраинФорм
2025-05-08T18:37:16Z
Бійці ГУР звільнили побратимів з російського полону прямо на полі бою – деталі та відео
Лига
2025-05-08T18:36:18Z
Україну атакує потужний циклон: де засипатиме снігом та заливатиме дощами
GlavRed
2025-05-08T18:27:58Z
Цю будівлю звели, щоб імператриця провела в ній лише одну ніч: як виглядає один з найстаріших палаців у Харкові
Telegraf
2025-05-08T18:21:18Z
Тернопіль втратив місце у рейтингу «Прозорі міста» через фейкову новину на сайті міськради
УкраинФорм
2025-05-08T17:25:08Z
Графік відключення світла в Запоріжжі на 9 травня: в обленерго зробили попередження
Политека
2025-05-08T17:16:41Z
На Україну сунуть зливи, подекуди з мокрим снігом
24tv
2025-05-08T17:03:17Z
Краще не забувати: як довго можна залишати мокру білизну в пральній машині
24tv
2025-05-08T18:57:06Z
Як перевірити яйця на свіжість - бабусин метод із стовідстотковою точністю
GlavRed
2025-05-08T18:30:39Z
У кого зі знаків зодіаку після магнітних бур у травні почнеться біла смуга в житті
24tv
2025-05-08T18:24:43Z
Полярне сяйво за копійки: як дешево купити квитки та поїхати в Ісландію
24tv
2025-05-08T18:06:57Z
Заміський Парк тварин «ХІІ Місяців» відкриває 10-й ювілейний сезон
Вива
2025-05-08T17:21:46Z
Чому в домі неприємно пахне, навіть після прибирання: 10 можливих причин
24tv
2025-05-08T16:48:04Z
Ці 3 обереги біля входу в дім приносять щастя та захищають: тримайте їх поряд
24tv
2025-05-08T16:45:48Z
З віком набувають особливого шарму: 3 знаки зодіаку, які старіють найкрасивіше
GlavRed
2025-05-08T16:27:53Z
Як безслідно видалити плями від фарби з одягу - прості і ефективні засоби
GlavRed
2025-05-08T16:27:35Z
Рафінья: Флік змінив мою кар'єру
Football.ua
2025-05-08T18:58:09Z
УЄФА опублікувала команду тижня в Лізі чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-08T18:54:14Z
Ювентус викупив орендованого Келлі у Ньюкасла
Football.ua
2025-05-08T18:52:03Z
Уникнула зустрічі з росіянкою: Світоліна стартувала з важкої перемоги на топовому турнірі в Римі
24tv
2025-05-08T18:51:34Z
Фіорентина викупить Госенса
Football.ua
2025-05-08T18:37:44Z
"Були нормальні стосунки": чемпіон світу гнівно розкритикував Усика через образу
24tv
2025-05-08T18:24:26Z
Світоліна вийшла до третього кола на турнірі WTA у Римі
УкраинФорм
2025-05-08T18:18:20Z
"Був не тим Теренсом": колишній чемпіон світу назвав фаворита пекельної битви за "абсолют"
24tv
2025-05-08T18:18:16Z
Додо, Кін та Адлі повернулись до стартового складу Фіорентини на матч-відповідь проти Бетіса
Football.ua
2025-05-08T18:06:20Z
До 24 ГБ пам’яті та архітектура Battlemage: Intel анонсує відеокарти Arc Pro на Computex 2025
ITC
2025-05-08T18:28:45Z
Вартість акцій Alphabet впала на 8% після заяви Apple про рекордну втрату трафіку — Google заперечує
ITC
2025-05-08T18:28:42Z
Інтернет-шахраї ошукали жінку на 22 тисячі гривень
InternetUA
2025-05-08T18:16:26Z
Оптоволоконні дрони та дрони-шутери "летючі гармати": з якими проблемами стикаються виробники
InternetUA
2025-05-08T17:43:06Z
Індія поставила умови для Starlark: доступ в обмін на стеження
Portaltele
2025-05-08T17:28:57Z
Ілон Маск заявив, що людство колонізує Марс після знищення Землі
InternetUA
2025-05-08T16:49:16Z
Може збивати "Шахеди": в Латвії презентували новий дрон-перехоплювач
InternetUA
2025-05-08T16:43:37Z
Не США і не Китай: у "війну" передових чипів включається ще одна країна
Фокус
2025-05-08T16:27:39Z
Супердрон Пентагону Talon A2 поставив вражаючий рекорд: чим він відомий
Фокус
2025-05-08T16:16:35Z