MY.UAНовини
Росія почала платити виснаженням за війну в Україні
Росія почала платити виснаженням за війну в Україні

Росія почала платити виснаженням за війну в Україні

У 2025 році РФ підійшла до тієї межі, коли без ухвалення радикальних рішень далі йти неможливо. І найкращим з таких рішень було б припинення війни.

Російська Федерація сьогодні переживає серйозні труднощі з бюджетом. Проблеми спостерігаються як із доходною частиною, так і з фінансуванням окремих видатків державного бюджету. Тому що більшість коштів зосереджуються навколо війни, яку Росія веде проти України — це перший ключовий фактор.

Другий чинник полягає в тому, що Російська Федерація більше не може в попередніх обсягах залучати кошти на зовнішніх ринках, оскільки перебуває під міжнародними санкціями.

Війна, яку сьогодні веде РФ, значною мірою велася за рахунок старих запасів. Йдеться про залишки радянської військової техніки, боєприпасів — усе, що залишалося в арсеналах, активно використовувалося. Окрім цього, Росія витрачала накопичені раніше кошти, зокрема з Фонду національного добробуту. Ліквідна частина цього фонду, за наявною інформацією, суттєво скоротилася.

Варто зазначити, що ця ситуація не виникла раптово. Проблеми назрівали протягом щонайменше останніх трьох років — із початку повномасштабної війни. Уряд РФ намагався реагувати на ці виклики, хоча офіційно проблеми визнавали неохоче.

Першим кроком у відповіді російської влади на бюджетні труднощі стало підвищення податків — наприклад, податку на видобуток природних ресурсів. У деяких випадках ці зміни впроваджувалися навіть заднім числом, тобто після завершення відповідних звітних періодів.

Другим кроком стало запровадження так званого додаткового податку на курсову різницю. Компаніям, які ще до війни акумулювали значні валютні резерви (зокрема, у доларах), доводилося платити податок із прибутку, що виникав через зростання курсу долара. Тобто держава заявляла: якщо ви тоді отримали долари, які тепер значно подорожчали, — ви маєте поділитися частиною цього "курсового" прибутку з бюджетом.

Що ж до витратної частини — вона сьогодні переважно сконцентрована на забезпеченні військової машини. Причому навіть ті компанії, які формально залишаються приватними, але працюють на оборонну промисловість, отримують фінансування саме з державного бюджету. Поки в бюджеті є кошти, ці компанії продовжують функціонувати.

Якщо ж перейти до мікрорівня, ситуація виглядає ще складнішою. Перший серйозний виклик — це дефіцит робочої сили. Причин декілька: складна демографічна ситуація, мобілізація та еміграція населення.

Другий виклик — технологічна ізоляція. Багато великих російських компаній, насамперед у сфері нафтовидобутку, металургії тощо, значною мірою залежали від західних технологій та обладнання. Це не просто інструкції чи проєкти — це високотехнологічні рішення, без яких реалізація масштабних інвестиційних проєктів стала майже неможливою. Санкції фактично заблокували постачання критичного обладнання, й у результаті багато компаній були змушені переглянути або повністю згорнути свої інвестиційні плани.

Третій виклик — неефективність державного управління.

Усі їхні спроби — як до війни, так і під час війни — перейти на імпортозаміщення у критичних категоріях товарів, особливо в компонентах, які використовуються у військово-промисловому комплексі, не спрацювали.

Усі так звані національні літаки на десятки відсотків складалися з імпортних запчастин і компонентів. І якщо ці імпортні компоненти відсутні — це очевидно: усе просто не працює.

Також виникли проблеми, наприклад, у фармацевтиці. Вони перестали отримувати необхідне обладнання для виробництва, адже виготовлення ліків — це складний і високотехнологічний процес. Так само припинилося постачання певних речовин — основних компонентів для виробництва ліків, що призвело до проблем із забезпеченням медикаментами.

Це не тотальний дефіцит — не йдеться про те, що люди масово помирають через відсутність термометрів чи базових засобів, але це суттєво негативно впливає на добробут населення. І мова не тільки про базові ліки, а насамперед про ті, що призначені для лікування хронічних захворювань.

Ще одна проблема — обслуговування іноземної техніки в Російській Федерації. Ключовий і дуже показовий приклад — це сфера авіаперевезень. Сьогодні компанії не можуть замінити іноземні літаки власними, бо вітчизняного виробництва просто просто немає у потрібних обсягах. Обмеження міжнародних перевезеньозначають втрату прибутків і відповідні економічні наслідки. Та й росіяни не можуть належним чином обслуговувати існуючі літаки через відсутність доступу до необхідних комплектуючих і технічної підтримки. А це ставить під загрозу не лише безпеку польотів, але й призводить до скорочення авіапарку. А для Росії це болюча тема, оскільки авіакомпанії традиційно заробляли на міжнародних перевезеннях, а всередині країни авіація — критично важлива через великі відстані.

Такі секторальні проблеми можна перераховувати ще довго. Підсумовуючи, імпортозаміщення частково спрацювало, але лише в обмеженій кількості галузей. Так, наприклад, Росія почала більше вирощувати картоплі. Але і тут є нюанси — сільське господарство також залежить від іноземної техніки, насіння, добрив тощо.

Крім того, Росія фактично втратила ринки збуту газу та нафти в Європейському Союзі й не змогла повноцінно переорієнтуватися на ринки інших країни. Внаслідок ситуації, що склалася, РФ змушена продавати свої енергоресурси з великим дисконтом, шукаючи обхідні схеми для обходу чинних санкцій.

Наступна проблема — це ситуація на ринку нафти. Сьогодні ми бачимо, що ціна на нафту знижується. Очевидно, що це погано для Російської Федерації. По-перше, сам товар дешевшає. По-друге, щоб продати саме російську нафту, доводиться надавати ще й великі знижки (дисконти). Тобто ціна і так падає, а тут ще й потрібно додатково зменшувати її, щоб знайти покупця. Як кажуть, тут уже "не до жиру — бути б живим".

Що стосується російської статистики щодо видобутку й експорту нафти і газу, з нею зараз дуже складно працювати, бо значну частину даних Росія просто перестала публікувати. Доводиться шукати оціночні джерела або аналітику з боку незалежних структур, бо офіційної прозорої інформації майже немає.

За підсумками першого кварталу 2025 року, ми бачимо, що російська промисловість чітко розділилася на дві групи галузей: військові галузі, які демонструють позитивну динаміку, та цивільні галузі, у більшості з яих спостерігається скорочення виробництва. Наскільки це скорочення є значним — залежить від конкретної галузі, але загальна тенденція очевидна. Економічні показники, якими хизується російський уряд і особисто Путін, великою мірою тримаються саме на військовому виробництві.

Проте у військової економіки є дві ключові проблеми: хоч зарплати в армії й оборонному секторі часто високі, військовим потрібна продукція цивільних галузей — хліб, одяг, інфраструктура тощо. І якщо цивільна економіка скорочується, це неминуче веде до дисбалансу. До того ж великі виплати у військовому секторі сприяють інфляції.

Також Російська Федерація свого часу активно стимулювала розвиток іпотеки — як житлової, так і комерційної. Основою цього стимулювання були державні пільги та субсидії. Бюджет фінансував низькі відсоткові ставки, програми молодіжного житла тощо.

Сьогодні ж бюджет РФ не має можливості підтримувати ці програми. Більшість пільгових ініціатив згорнули, що одразу вдарило по будівельному сектору. А на тлі падіння доходів і зростання невизначеності виявилося, що значна частина російського населення є перекредитованою. Зростає кількість ризикових кредитів — як серед громадян, так і серед підприємств. Це створює додатковий тиск на банківську систему й загрожує фінансовою нестабільністю.

Тому можна говорити про те, що 2025 рік — це певною мірою поворотний момент у тому сенсі, що Російська Федерація також починає відчувати виснаження, спричинене війною. Хоча очевидно, що їхнє виснаження і наше — це зовсім різні масштаби, адже вони значно більші, з усіма відповідними наслідками. Тим не менш, у них також накопичуються серйозні внутрішні проблеми.

І другий важливий момент — це те, що в Російській Федерації накопичилися економічні труднощі, які не пов’язані безпосередньо з війною. Раніше економічна модель РФ будувалася на експорті дорогих енергоресурсів, які приносили суттєвий дохід. Але нині ця модель змінюється, і, по суті, Росії доводиться шукати нові підходи, нові шляхи, нові економічні рішення. Навіть без війни перехід від однієї економічної моделі до іншої — це завжди дуже складний процес, за який доводиться платити.

У цьому контексті можна говорити про загрозу стагфляції, яка сьогодні для Російської Федерації стає все більш реальною. Стагфляція — це ситуація, коли економічне зростання практично відсутнє або дуже незначне (скажімо, на рівні 1%), а одночасно з цим зберігається висока інфляція. Для такої великої економіки, як російська, зростання ВВП на 1% — це практично нічого, якщо називати речі своїми іменами.

Одночасно з цим триває активна боротьба з інфляцією, що ще більше тисне на бізнес та споживачів. Поєднання економічної депресії та інфляційного тиску — це вкрай небезпечне явище, яке може завершитися масштабною кризою. Коли саме вона настане — сказати складно, проте очевидно одне: у 2025 році Російська Федерація підійшла до тієї межі, коли без ухвалення радикальних рішень далі йти неможливо. І найкращим з таких рішень, звісно, було б припинення війни.
Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, спеціально для Главреду

Хто такий Ігор Бураковський

Ігор Валентинович Бураковський — український економіст, доктор економічних наук, професор кафедри економічної теорії Національного університету "Києво-Могилянська академія" та голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Народився 1 листопада 1958 року в Києві. У 1980 році закінчив факультет міжнародних відносин та міжнародного права Київського державного університету імені Тараса Шевченка. Стажувався в університетах Великої Британії, Японії та США. З 2002 року очолює Інститут економічних досліджень та політичних консультацій.

Основні наукові інтереси: міжнародна економіка, зовнішньоекономічні зв’язки, європейська інтеграція України, економічні санкції, відновлення економіки України та її стійкість.

Ігор Бураковський є автором понад 50 наукових праць з міжнародної економіки та торговельної політики, проблем економічних реформ у перехідних економіках та інтеграційних процесів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Теплі історії для двох: 6 фільмів та серіалів, які можна подивитися з мамою
24tv
2025-05-10T19:42:09Z
Людмила Клименко презентувала новий сингл «Нічний вогонь»
Storyboom
2025-05-10T18:28:41Z
Андре Тан назвав тренди літа 2025: зверніть на них увагу
24tv
2025-05-10T17:24:40Z
Куди сходити у Києві 12-18 травня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:03:54Z
Марія Мельниченко показала приголомшливу сукню, у якій представить Україну на «Міс Світу 2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T15:57:18Z
Морська війна та дрони: розвідники розкрили нові факти протистояння на Чорному морі
Детектор М
2025-05-10T15:37:05Z
29 років разом: Ольга Сумська показала архівне відео з весілля з Борисюком
24tv
2025-05-10T14:51:26Z
У Німеччині знайшли мертвим репера Xatar
Подробности
2025-05-10T14:19:11Z
Зірка "МастерШеф" Ліза Глінська похрестила доньок-двійнят
24tv
2025-05-10T14:09:53Z
30 днів тиші або нові санкції: "Коаліція охочих" поставила РФ жорсткий ультиматум
GlavRed
2025-05-10T21:27:41Z
США, Європа та Україна підготували пропозиції щодо завершення війни: Віткофф має представити документ Путіну
ZN UA
2025-05-10T21:24:09Z
Зеленський пояснив, які будуть санкції у разі відмови РФ від припинення вогню
Факти ICTV
2025-05-10T21:16:34Z
На тлі звинувачень у порушеннях перемир'я Пакистан заявив про відданість до припинення вогню
Лига
2025-05-10T21:15:15Z
Зеленський і Стармер обговорили подальше посилення оборонних спроможностей України
УкраинФорм
2025-05-10T21:12:20Z
Путін виступить з прес-конференцією: говоритиме про перемир'я з Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T20:48:08Z
"Макрон став більше, ніж союзником": у ЗМІ розповіли про відносини президентів України та Франції
Telegraf
2025-05-10T20:42:31Z
У Кремлі анонсували нічну "важливу заяву" Путіна для російських та західних ЗМІ
ZN UA
2025-05-10T20:39:00Z
Атака на оптоволоконний завод у Росії: у ЗСУ розповіли про наслідки для окупантів
InternetUA
2025-05-10T20:31:27Z
День матері: історія свята, цікаві факти, коли і як відзначати
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T21:34:42Z
Категорично не робіть цього 11 травня, якщо не хочете стати жебраками
Telegraf
2025-05-10T21:21:47Z
Ціна на навчання в університетах злетить до 50 тисяч: у чому причина
GlavRed
2025-05-10T21:15:58Z
З Днем матері 2025: найгарніші картинки-привітання зі святом
24tv
2025-05-10T21:15:03Z
Британія надсилає в Україну макети зброї, щоб обдурити росіян – The Times
Факти ICTV
2025-05-10T21:03:17Z
Папа Римський Лев XIV засудив "імперіалістичне" вторгнення Росії в Україну
24tv
2025-05-10T20:57:47Z
Набув чинності закон про спрощене списання військового майна, втраченого через бойові дії
ZN UA
2025-05-10T20:25:43Z
У столичному ліцеї обрали новий символ — це бойовий винищувач МіГ-29 ПС ЗСУ
Khreschatyk
2025-05-10T20:09:57Z
Пенсія без прописки: як отримати в Харкові, список документів
Политека
2025-05-10T20:00:45Z
Дофаміновий детокс – що це таке, простими словами, і чи варто його хотіти
24tv
2025-05-10T19:21:14Z
Досвідчені дачники поливають свій сад корицею — результат здивує навіть новачків
Telegraf
2025-05-10T17:54:36Z
Сіра гниль буде не страшна: чим потрібно обприскати полуницю у травні
GlavRed
2025-05-10T15:27:45Z
Коли тренуватись краще – зранку чи ввечері: ось що кажуть експерти
24tv
2025-05-10T15:12:40Z
Проблеми з нирками і психікою: популярний напій виявився небезпечним для підлітків, заявили вчені
Фокус
2025-05-10T14:43:21Z
Американські вчені розбили сотні яєць і тепер знають, як їх краще варити
ZN UA
2025-05-10T11:52:07Z
Що їсти, щоб старіти повільніше і здоровіше – три продукти, що доступні кожному
24tv
2025-05-10T11:12:08Z
Шафран для шкіри обличчя: ефект ботоксу без уколів
ТСН
2025-05-10T09:18:48Z
Не кава і не какао: названо напій, який захищає мозок від старіння та хвороби Альцгеймера
ТСН
2025-05-10T08:39:18Z
На Харківщині розслідують побиття чоловіка військовослужбовцями ТЦК
24tv
2025-05-10T21:09:57Z
Польська поліція з’ясовує обставини загибелі українця в готелі Кракова - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-10T21:09:43Z
16 злочинців підуть під суд за організацію шахрайського кол-центру у виправній колонії
InternetUA
2025-05-10T20:37:53Z
У Києві п’яний ексберкутівець протаранив три автівки
Украина Криминальная
2025-05-10T20:36:36Z
Злодія у законі "Умку" затримала СБУ - ЗМІ
Подробности
2025-05-10T20:15:21Z
На Київщині знайшли уламки дрона-камікадзе "Герань-2"
Khreschatyk
2025-05-10T20:12:58Z
На Харківщині від російських ударів постраждали троє цивільних
УкраинФорм
2025-05-10T20:10:44Z
Можуть постраждати 160 тисяч осіб: токсична хмара хлору рухається до Барселони
Фокус
2025-05-10T18:42:44Z
У США чоловік, якого застрелили, звернувся у суді до свого вбивці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T17:15:04Z
Мінус 70% викидів парникових газів. Фінська компанія запропонувала революційну технологію для суден
InternetUA
2025-05-10T21:01:22Z
Платежки з підступом: Попенко пояснив, як теплокомуненерго використовують тарифи для махінацій
Хвиля
2025-05-10T20:31:43Z
Без житла й грошей: "ухилянтів", які не сплатять штрафи, чекає конфіскація майна, – Мін'юст
24tv
2025-05-10T20:15:52Z
Створюємо магніт для грошей: яку купюру ні в якому разі не можна віддавати
24tv
2025-05-10T19:24:29Z
Чи можна збудувати ангар на землі сільськогосподарського призначення
24tv
2025-05-10T19:03:16Z
Субсидії на комунальні послуги для ВПО: як отримати в Дніпропетровській області
Политека
2025-05-10T18:30:22Z
Хто не може бути ФОП: обмеження і заборони
24tv
2025-05-10T18:27:40Z
Panasonic скорочує персонал і знижує прогнози доходів
360ua.news
2025-05-10T18:21:29Z
У Женеві розпочалися торговельні переговори між США й Китаєм - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-10T18:18:24Z
Цей бежевий універсал Chrysler досі їздить і вважає себе стильним
Топ Жир
2025-05-10T20:30:54Z
Він розібрав вантажівку на частини й створив те, на що Jeep не наважився
Топ Жир
2025-05-10T19:00:51Z
Витрати на працю в німецькому автопромі роблять американські заводи вигіднішими
Топ Жир
2025-05-10T17:00:42Z
Ми протестували останню Hyundai i20 N — гарячий хетчбек, який ви шкодуватимете, що не придбали
Топ Жир
2025-05-10T15:49:41Z
Mitsubishi представила концепт 7-місного кросовера DST для нових ринків
360ua.news
2025-05-10T14:31:30Z
Hyundai виправили ICCU, але злодії встигли знищити авто ще до того, як власник його побачив
Топ Жир
2025-05-10T13:45:40Z
Цей електромобільний монстр легший за Mazda MX-5 та заряджається швидше, ніж готується кава
Топ Жир
2025-05-10T12:00:59Z
В Україні з’явився Mercedes-Benz Actros L з незвичайною кабіною
AutoCentre
2025-05-10T09:43:06Z
Тюнери схрестили раритетний VW Beetle з Porsche Boxster, гібрид виставили на продаж
AutoCentre
2025-05-10T07:04:35Z
Три населені пункти на Донеччині: Deep State указали, де просунулися росіяни
24tv
2025-05-10T21:24:31Z
Лінія фронту станом на 10 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T20:48:38Z
Мер Херсона, викрадений ЗС РФ, відмовився від обміну, щоб урятувати тяжкохворого полоненого
Фокус
2025-05-10T20:39:23Z
Під час "перемир'я" росіяни намагалися підійти до позицій ЗСУ, маскуючись під "своїх"
24tv
2025-05-10T20:24:43Z
На Київщині, за підтримки Євросоюзу, відновлюють садочки, ліцей і лікарню
Khreschatyk
2025-05-10T20:21:51Z
Артист і воїн Дмитро Скрипник загинув на Торецькому напрямку
24tv
2025-05-10T20:18:05Z
Мільйони на квадратних метрах: Попенко розповів, як рейдерські схеми руйнують ОСББ
Хвиля
2025-05-10T19:00:51Z
Чоловік, який зазнав тілесних ушкоджень в ТЦК Харкова, — колишній військовий — ОТЦК та СП
Мій Харків
2025-05-10T18:24:35Z
На Донеччині загинув київський поліцейський Олександр Завгородній
24tv
2025-05-10T18:15:13Z
Готуйте одразу подвійну порцію: улюблені українські палюшки – смак, що пройшов кріз історію
24tv
2025-05-10T21:00:11Z
Чим обробити виноград у травні: геніальні добрива
24tv
2025-05-10T19:30:09Z
Чим підживити цибулю навесні: що не можна і що варто використовувати
GlavRed
2025-05-10T19:27:33Z
Щоб була смачною та без нітратів: як правильно вибирати редиску
24tv
2025-05-10T18:39:37Z
Генії серед нас: астрологи назвали 3 найрозумніших знаки зодіаку
GlavRed
2025-05-10T18:27:40Z
Як прочистити каналізаційні труби: ефективні способи без виклику майстра
GlavRed
2025-05-10T18:27:30Z
Повний місяць у травні принесе 3 знакам зодіаку грандіозний успіх: гороскоп для кожного
GlavRed
2025-05-10T17:27:46Z
Ви розчулите маму до сліз: підбірка страв до Дня матері, які точно сподобються найріднішим
24tv
2025-05-10T17:03:16Z
Для чого наречену садять на подушку під час весілля
24tv
2025-05-10T16:48:40Z
Науковці висунули революційну гіпотезу, що змінює чинні уявлення про гравітацію та темну енергію Всесвіту
InternetUA
2025-05-10T19:58:17Z
Порочне коло, з якого нереально вибратися: вчені знайшли нову небезпеку в алкоголі
Фокус
2025-05-10T19:30:05Z
В Україні зростає схема крадіжки акаунтів у месенджерах
360ua.news
2025-05-10T19:12:10Z
Названо смартфони з найшвидшою зарядкою: iPhone і Samsung в аутсайдерах
InternetUA
2025-05-10T18:58:38Z
Учені модифікували павуків і змусили їх плести світну павутину: як їм це вдалося
Фокус
2025-05-10T18:57:59Z
В Індійський океан упав радянський зонд «Космос-482»
УкраинФорм
2025-05-10T18:43:14Z
Новий iPhone отримає унікальний дисплей Samsung
InternetUA
2025-05-10T16:31:50Z
Космічний апарат СРСР упав в Індійський океан після 53 років на орбіті
360ua.news
2025-05-10T16:30:17Z
Негайно видаліть: українцям розповіли, які повідомлення небезпечно зберігати в телефоні
InternetUA
2025-05-10T15:46:21Z
Валенсія набрала 32 очки за друге коло – більше тільки у Барселони
Football.ua
2025-05-10T21:37:46Z
Барселона – Реал: онлайн-трансляція чемпіонського матчу іспанської Ла Ліги
24tv
2025-05-10T21:36:54Z
Гамбург повернувся в Бундеслігу через сім років
Football.ua
2025-05-10T21:22:04Z
Покер Серлота допоміг Атлетіко розгромити Сосьєдад
Football.ua
2025-05-10T21:04:00Z
Емполі без Коваленка вирвав перемогу у Парми
Football.ua
2025-05-10T20:54:40Z
Ювентус хоче підписати двох гравців з АПЛ безкоштовно
Football.ua
2025-05-10T20:21:54Z
"Вся Україна за нього вболівала": Харлан висловилася про рішення гімнаста Ковтуна змінити громадянство
ZN UA
2025-05-10T20:21:45Z
Матері, які виховали чемпіонів: теплі світлини українських спортсменів із найріднішими
24tv
2025-05-10T20:18:15Z
У Британії стався скандал через прапор України
Telegraf
2025-05-10T20:15:23Z