MY.UAНовини
Андрій Урбанський, головний оператор Starlight Production: «Холостяк» — це маркер кваліфікації оператора
Андрій Урбанський, головний оператор Starlight Production: «Холостяк» — це маркер кваліфікації оператора

Андрій Урбанський, головний оператор Starlight Production: «Холостяк» — це маркер кваліфікації оператора

Про особливості операторської професії, тренди й виклики у зйомках, брак спеціалістів і навчання професіоналів, а також про те, що в Україні теж можна було б знімати проєкти одним кадром.

Starlight Production запустив свою другу Школу операторів. Відібрали учасників у березні, а зараз триває навчання. Потреба у кадрах виникла після повномасштабного вторгнення. Як розказав «Детектору медіа» головний оператор Starlight Production та СТБ Андрій Урбанський, в країні лишилося мало спеціалістів, які можуть виходити на зміни, й це вплинуло на кваліфікацію.

— Зараз Starlight Production запускає школу операторів. Навіщо? Яка ситуація на ринку? Чи не вистачає кваліфікації, чи не вистачає спеціалістів? Чому ви вирішили запускати цю школу?

— По-перше, дійсно дуже не вистачає фахівців. Мова саме про людей із навичками роботи з сучасними системами стабілізації, тих, які вміють швидко освоювати нову техніку та загалом швидко орієнтуються. Це можуть бути як молоді, так і старші люди, але головне, аби вони були гнучкими та зі свіжою головою. На брак фахівців, звісно, повпливала повномасштабна війна: частина людей приєдналася до ЗСУ, хтось поїхав за кордон.

Спочатку в нас була теорія, що роботи стане менше, а люди, які залишилися працювати на ринку, зрозуміють: аби бути затребуваними, необхідно самостійно опановувати нові навички. Проте зрештою вийшло навпаки. В країні лишилося так мало спеціалістів, які  можуть виходити на зміни, що вони зрозуміли: можна взагалі не вчитися нового. Запрошення на зйомки все одно будуть, бо роботи значно більше, ніж людей, які можуть її виконувати. Ми вирішили самі навчити тих, хто хоче вчитися. Передусім тому, що маємо такий досвід.

— Це вже друга школа операторів, яку ви проводите?

— У 2016 році Starlight Production вже запускав школу операторів. Тоді була потреба в тому, аби на ринок прийшли нові люди, які або взагалі нічого не вміють, або вміють небагато. Нам надійшло, здається, 34 анкети, а в результаті ми випустили дванадцять фахівців, вісім із яких увійшли в штат і працювали з нами щонайменше пʼять років. Деякі працюють і зараз, наприклад, оператор-постановник останнього сезону «Зважених і щасливих» і двох сезонів «Холостячки» Богдан Пономаренко.

Словом, тоді завдяки школі вдалося знайти багато людей, які класно себе проявили. Зʼявилося розуміння, що ми маємо можливість самостійно виховувати кадри, які б не були зашорені виробництвом. Які б не казали, що вони вже працюють на ринку десятиліттями, все вміють, а тому вчитися нового не будуть. Мовляв, якщо якоїсь навички за ці роки не зʼявилося, то вона й не потрібна.

Тепер ми хочемо знайти нових людей, яким би цей фах подобався. У 2016-му ми шукали людей, які вже мали базові знання, — наприклад, фотографів. А зараз беремо абсолютно різних людей: продюсерів, фотографів, дизайнерів, військових — навіть тих, хто взагалі не мав стосунку до зйомок. Головне — бажання вчитися.

Важливо, що у нас є попередня статистика: люди після школи реально залишалися працювати. Тоді це була школа Talent Live. Тоді виробництво швидко зростало і людей на ринку катастрофічно не вистачало. У штаті було близько 110 операторів — і ще цих дванадцять ми теж узяли. Всі зайшли у виробництво.

— Скільки у вас зараз працює операторів?

— Якщо у 2021 році ми мали пул із 200 операторів, які регулярно виходили на зміни, то влітку 2021-го щодня працювало 125 людей. Після початку повномасштабної війни доступними залишилося менш як 50 операторів. Частина пішла служити, частина виїхала з Києва, а частина не має актуальних документів і не готова їх оформлювати. Зараз ситуація трохи вирівнялася. Ми знайшли нових людей, когось навчили, і в результаті маємо приблизно 50—60 операторів. Але для того, щоб закрити виробничі потреби цього літа, потрібно мінімум 45 людей щодня. З огляду на вихідні й особисті справи, цього недостатньо. Тому ми шукаємо нових людей.

— А чи багато хто з операторського пулу пішов служити у військо?

— Якщо рахувати тільки тих, хто працював у нас на постійній основі до початку війни, то це 3—4 людини. Один уже демобілізувався. Якщо враховувати й фрилансерів, то таких більше.

— Чи мають оператори на ваших каналах бронювання?

— Так, деякі мають.

— А що стосується жінок-операторок, чи багато їх у вас?

— Це фізично важка робота, тому дівчата, які навчаються на операторок, часто стають фотографинями. З фотоапаратом набагато простіше, ніж із відеокамерою, яка важить удесятеро більше. На піку в нас працювали чотири дівчини, зараз — дві на постійній основі та ще три навчаються у школі. Ми почали проводити співбесіди й знайшли ще двох дівчат, які з травня планують приєднатися до нас як операторки. Вони вже працюють професійно: одна — операторка-постановниця на серіалах, інша — на репортажних сюжетах. Тобто їм потрібно лише звикнути до нашого режиму роботи.

— А які є проблеми з операторською освітою у вишах? Чи можуть випускники одразу до вас приходити працювати, чи їм потрібне додаткове навчання?

— Основна проблема — студентів мало. Наскільки я знаю, кожного року вступників на 30% менше, ніж попереднього. 2023 року було на 30% менше, ніж 22-го, а 24-го — ще менше. Це через війну та пандемію. Багато студентів навчалися дистанційно, мали мало практики й тому випускники можуть бути слабшими. А ще студенти часто орієнтовані на творчість: кліпи, рекламу, кіно. Телебачення їх не дуже приваблює, тому ми зараз працюємо над тим, щоб вони могли знімати й для ютубу, й для диджитал-проєктів.

— Яких навичок потребують оператори, щоб працювати у вас?

— Усе як усюди: розуміння композиції кадру, вміння працювати з журналістами, небайдужість. І якщо є бажання — вони дуже швидко розвиваються через різноманітність проєктів і техніки, яка є у нас.

— А яка вартість навчання в школі?

— Шість тижнів навчання коштують 15 500 грн. Це 18 занять по вісім годин кожне — разом 144 години. Виходить менше тисячі гривень за день, ми не закладали прибуток у вартість. Хочемо тільки навчити спеціалістів для себе та ринку.

— Чи є серед студентів ветерани?

— Так, троє учасників бойових дій. Вони навчаються безплатно.

— Які формати зйомки охоплює навчання?

— Ми готуємо універсальних операторів для реаліті, ігрових проєктів, серіалів. Основний акцент — на базові навички: композиція кадру, робота зі світлом, робота з технікою. Через стислі терміни навчання дуже багато практики. Тобто людина не лише дізнається, як теоретично працювати зі світлом, а одразу через пів години сама його поставить. А завдяки тому, що й у мене, і в Андрія Євстратенка великий досвід роботи та викладання, ми вміємо просто та доступно пояснювати складні речі.

— А в яких жанрах найбільші складнощі?

— Найскладніше знімати реаліті та великі шоу на кшталт «Холостяка». Там треба одночасно працювати фізично, швидко орієнтуватися та видавати високу якість зображення. «Холостяк» — це маркер кваліфікації оператора.

— Що для вас неприйнятне в операторській роботі?

— Пасивність. Цінується той, хто підсилює команду, пропонує щось, бере участь у процесі, а не просто «відпрацьовує».

— Як змінювалися підходи в операторській роботі останніми роками?

— Під час пандемії коронавірусної хвороби ми побачили, що хороші фахівці залишилися хорошими, а слабкі — не змінилися. Під час війни багато людей змінили професію, бо потрібно було годувати сім’ї. Також дуже швидко змінюється техніка, зростають вимоги до знань, багатофункціональність стала затребуваною.

— А як щодо проєктів, які знімають фотоапаратами? Чи можуть їх закривати жінки — ви згадали, що більшість із них не йдуть далі цією професією через фізичні навантаження?

— Цілком, якщо йдеться не про масштабні чи студійні шоу на кшталт «МастерШефа». Так, зараз більшість проєктів знімають на фотоапарати. Це здебільшого адаптація до обмежених бюджетів, бо у світі мало хто таким чином замінює професійні камери. А ми в Україні винайшли отакий лайфхак, що, умовно, можна купити техніку не за $4000, а за $1000 чи навіть за $100, а якісно це може не відрізнятися, якщо є необхідні навички.

— Хотіла ще спитати про «Юнацтво», де зйомка одним кадром вразила всіх. Чому так не знімають у нас?

— Це пов’язано з бюджетами. У нас у країні нестача фінансування дуже відчутна. Зйомка одним кадром потребує багато ресурсів, репетицій, часу — а у нас часто працюють в режимі економії. Зі зрозумілих причин.

— А у вас є досвід зйомки довгих кадрів?

— Так, ми знімали однокадрові сцени, найдовша з них тривала три хвилини. Це потребує великої кількості репетицій і чіткої координації всіх учасників знімального процесу. Оператор має знати текст акторів або отримувати підказки через вушний монітор, щоб знати, коли й куди переводити фокус. В Україні теж можна знімати одним кадром, але для цього потрібна стабільна ситуація без тривог.

До речі, якщо порівнювати, наприклад, «Юнацтво» і той же «1917», який теж зроблений в одному кадрі, то у другому випадку операторська робота набагато крутіша: дуже гарна картинка, дуже продумана хореографія рухів камери й акторів. У «Юнацтві» картинка реалістична, без акценту на красу кадру. Наприклад, у першому сезоні «Справжнього детектива» є сцена тривалістю 12 хвилин — от там дійсно приголомшлива операторська робота.

— А можете назвати три найкращі для вас міжнародні шоу або серіали за операторською роботою?

— Так. «Справжній детектив» (перший сезон), «Містер Робот» (перший сезон) і серіал «Північні води» з Коліном Фарреллом, а з фільмів — «Сікаріо».

— А шоу?

— Я шоу мало дивлюся, але з останнього сподобався новий формат «Зрадники» (The Traitors). Там цікаве освітлення — вони дозволяють собі робити малюнки світлом не так, як у нас на телебаченні: висвітлити пів обличчя, залишити половину в тіні. Це виглядає свіжо.

— Якщо говорити про міжнародні тренди в операторській роботі, що зараз актуально?

— Основний тренд — робота з кольором. Багато кольору, ефектних кольорових рішень завдяки LED-освітленню. Зараз прилади можуть самі видавати різні кольори — червоний, синій, зелений — без фільтрів. У кіно кольорокорекція завжди була, але тепер і на зйомці одразу задають потрібну кольорову атмосферу.

— У нас таке теж використовують?

— Дуже мало. В основному тільки на «Холостяку» експериментують із кольорами. У нас побоюються яскравих кольорових рішень. Можливо, ринок маленький, тому немає такого запиту. Глядачі, можливо, ще не готові до такого стилю.

— Чи є у вас якісь прогнози на майбутнє?

— Думаю, після перемоги, враховуючи, що в нас багато хлопців навчилися працювати з дронами, може виникнути нова хвиля в операторській роботі: більше повітряних зйомок, більше творчого підходу.

Фото надані каналом СТБ

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Длинные шарфы, платья без рукавов и все в черном: какие неудачные образы выбирала Брижит Макрон
Telegraf
2025-07-27T16:12:25Z
Дизайнер Зеленского рассказал, готов ли "переодеть" украинских военных
Telegraf
2025-07-27T15:21:24Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Гитаристка The Rasmus высказалась о визите в Украину
Корреспондент
2025-07-22T06:54:39Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Как ретроградный Меркурий сводит с ума… ваших питомцев: советы для хазяев котиков и собачек
Знай
2025-07-27T15:51:33Z
На замену дорогим деликатесам: готовим намазку из кабачков для вкусного перекуса
Telegraf
2025-07-27T15:30:32Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Четыре главных лайфхака перед авиаперелетом: советы бортпроводника
TSN
2025-07-27T15:21:10Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Безуглая ответила на упреки, что из-за синдрома Аспергера не может иметь доступ к гостайне
Комсомольская правда
2025-07-27T12:30:15Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Грибковая угроза: как микроорганизмы могут провоцировать болезнь Альцгеймера
TSN
2025-07-27T14:09:24Z
Япония на шаг к лечению синдрома Дауна, а США — к победе над раком
Comments UA
2025-07-27T13:36:49Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Лавров унизил Трампа после его угроз Путину
Comments UA
2025-07-15T18:10:38Z
Санкции «задушили» полностью: разведка узнала, какой город и регион РФ пострадали больше всего
Новости Украины
2025-07-27T16:36:29Z
Вучич после заявления министра отрицал возможность санкций против РФ
Апостроф
2025-07-27T15:51:01Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Дороже всего в поезде: УЗ насмешила украинцев "сверхтехнологиями" в туалете
Telegraf
2025-07-27T16:42:28Z
Расценят как уклониста и запихнут в бусик: украинцам разложили нюанс мобилизации
Знай
2025-07-27T16:30:28Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В немецком Дуйсбурге взорвали 63-метровую высотку
Европейская правда
2025-07-27T12:43:35Z
Работник ТЦК избил мужчину - полиция взялась за дело
Gazeta UA
2025-07-27T12:27:33Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Нашествие саранчи: Госпродпотребслужба назвала виновного
Корреспондент
2025-07-27T16:42:40Z
У Z-военкоров паника: никто из них не ожидал разгрома под Кондратовкой
Новости Украины
2025-07-27T16:39:00Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
В Тбилиси протестуют против допуска россиян к Чемпионату мира по фехтованию
Comments UA
2025-07-27T16:30:00Z
"Динамо" — "Хамрун": онлайн-трансляция матча Лиги чемпионов
Telegraf
2025-07-27T16:27:39Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
В Штутгарт пришел играть юный футболист из Реала
Корреспондент
2025-07-27T16:06:49Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
В Польше будут бастовать работники железной дороги
Европейская правда
2025-07-27T14:00:15Z
Прибавку к пенсии дадут не всем: что должны сделать старики
Знай
2025-07-27T12:30:14Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
"Автор сценария — Нил Дракманн": The Last of Us скоро вернётся в виде книги
GameMag
2025-07-27T15:45:26Z
Дождались: Toxic Crusaders выходит 4 декабря
GameMag
2025-07-27T15:45:18Z
Скотт и Рамона отправляются в безумное приключение по Торонто: Геймплей Scott Pilgrim EX
GameMag
2025-07-27T15:15:43Z
Российский автосимулятор CarX Street вышел на PlayStation 5
GameMag
2025-07-27T15:15:26Z
10 вещей, которые следует сделать перед Солнечным затмением, чтобы "не слететь с орбиты"
Знай
2025-07-27T14:51:06Z
На Земле появился совершенно новый вид кислотных дождей, предупреждают ученые
Фокус
2025-07-27T13:42:18Z
Ежемесячно "отрывай" от зарплаты по 50 долларов и авто - твое. Сколько понадобится времени
Telegraf
2025-07-27T12:21:08Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z
В интернете показали редкий и малоизвестный спортбайк Citroen 80-х
Фокус
2025-07-25T15:00:33Z
Эти привычки вождения могут увеличить расход топлива до 40%
Знай
2025-07-25T09:51:54Z