MY.UAНовини
Битва за Францію-1940: недовга дорога від величі до ганебної поразки
Битва за Францію-1940: недовга дорога від величі до ганебної поразки

Битва за Францію-1940: недовга дорога від величі до ганебної поразки

Коли Гітлер приїхав приймати салют своїх легіонів на Єлисейських полях, він був господарем Європи від Піренеїв до Прип'яті

Офіційним початком Другої світової війни в історіографії й сьогодні вважається напад нацистської Німеччини на Другу Річ Посполиту 1 вересня 1939 року. Дата значною мірою умовна. Занадто багато доленосних для людства подій відбулося у всьому світі раніше, які можна вважати не просто провісниками цієї бійні.

Згадаємо Громадянську війну в Іспанії (1936–1939), де відбувалося освоєння нової зброї та новітніх стратегічних і тактичних концепцій ведення бойових дій союзниками протиборчих сторін – франкістів і республіканців – німецькими нацистами, італійськими фашистами та радянськими більшовиками. На другому кінці світу, 7 липня 1937 року поблизу Пекіна, на мосту Марко Поло відбувся збройний конфлікт між японськими та китайськими військами, який невдовзі переріс у широкомасштабну війну. Нацисти у березні 1938 року практично без жодного пострілу приєднали ("аншлюс") Австрійську республіку. А після підписання 30 вересня цього ж року ганебного Мюнхенського договору і зради західними демократіями (Великою Британією та Францією) демократичної Чехословаччини, вони окупували стратегічно важливі землі Судетського краю. У розділі цієї найбільш демократичної держави в Європі брали участь ще Друга Річ Посполита та хортистська Угорщина, яким дісталися відповідно Тешинський край та південна Словаччина, західне Закарпаття з Ужгородом і Мукачево. 15 березня 1939 року німці і особисто Адольф Гітлер урочисто увійшли в Прагу, а угорські фашисти за допомогою поляків за наступні кілька днів потопили в крові незалежну Закарпатську Україну…

Отже, майбутній розділ Польської держави між сталінським СРСР та гітлерівською Німеччиною – двома потужними тоталітарними потугами-союзниками, які за тиждень до цього підписали Пакт Ріббентропа-Молотова, кардинально змінив геополітичну ситуацію в Європі. Східно-Центральна Європа була поділена на сфери впливу між Берліном і Москвою. А отже, невдовзі настала черга держав Західної і Північної Європи, на які націлилися нацисти, а сталіністи розпочали "визвольні походи" у своїй зоні впливу, крок за кроком анексувавши північну Буковину, Бессарабію, держави Балтії (Литву, Латвію, Естонію). Сталіна очікувало розчарування лише після "Зимової війни" з Фінляндією, яка зуміла встояти перед державою-монстром.

Отже, своєю бездіяльністю і фактичним потуранням агресорам, країни демократичного Заходу, в першу чергу Франція та Велика Британія, "дочекалися" свого часу й опинилися перед лицем військової загрози з боку німецьких нацистів. Останні після приходу до влади в 1933 роцібуквально за кілька років кардинально посилили свої позиції в Європі. Гітлер і його оточення вирішили остаточно не тільки денонсувати Версальський договір (після завершення Першої світової війни Німеччина отримала небачене в історії приниження і реваншизм мав широку підтримку в суспільстві), але й підготувати новий похід для збільшення життєвого простору. Поки що на захід і на північ Європи…

Підписання Мюнхенського договору, 30 вересня 1938 року. Зліва направо: голова уряду Великої Британії Невіл Чемберлен, голова уряду Франції Едуар Даладьє, рейхсканцлер Німеччини Адольф Гітлер, дуче Італії Беніто Муссоліні та голова МЗС Італії граф Галеаццо Чіано

9 квітня 1940 року розпочалося вторгнення німецьких військ до двох нейтральних держав – Данії та Норвегії. Вже наприкінці цього дня було окуповано Данію та її столицю Копенгаген. Окупація Норвегії проходила не зовсім за планом нацистів через відчайдушний спротив армії короля Хокона VII. Лише 22 квітня було захоплено більшу частину півдня країни зі столицею Осло. Проте у морських битвах поблизу порту Нарвік двічі англійці завдають поразки флоту німців. Англо-французький десант, який висаджується поблизу трьох міст в центральній Норвегії попив чимало крові ворогу, проте на початку червня союзники під впливом тривожних повідомлень з континенту евакуюються, а 10 червня 1940 року норвезька армія капітулює.

Тим часом практично паралельно розпочинаються бойові дії в Західній Європі. Німецькі війська 10 травня за планом "Ґельб" повинні були разом із вторгненням в нейтральні країни – Нідерланди, Бельгію та Люксембург – завдавати удар через Арденни в напрямку фортеці Седан в обхід потужної "Лінії Мажіно" на франко-німецькому кордоні. Проте найважливіша частина плану була така: виманити французькі і британські війська на територію Бельгії та танковими і моторизованими частинами заходити їм у тил, намагаючись ударом на захід до протоки Ла-Манш відрізати від основних сил.

Уже 21 травня німці досягли протоки і 28 дивізій союзників опинилися в оточенні. Єдиний можливий вихід – спроба евакуації найбільш боєздатних частин до портів Великої Британії. До 4 червня 1940 року під постійним бомбардуванням Люфтваффе було евакуйовано 338 тисяч солдат і офіцерів, й серед них понад 100 тисяч французів. Понад 55 тисяч союзників (в основному французів) потрапили в полон; вся техніка була покинута в пісках під Дюнкерком і дісталася ворогу.

Фюрер Німеччини Адольф Гітлер несподівано всупереч позиції генералітету втрутився в хід подій: він віддав наказ не добивати супротивника, плекаючи надію на майбутній сепаратний мир із Великою Британією. На той час у безвихідній ситуації Нідерланди (14 травня) та Бельгія (28 травня) вже капітулювали, а крихітний Люксембург був окупований ще у перший день вторгнення.

Британські солдати і офіцери в очікуванні евакуації в Дюнкерку

Після такої приголомшливою поразки союзних військ далі все було вже справою техніки. Німці розпочали широкомасштабний наступ углиб Франції: після недовгої зупинки на річці Сомма танкові й моторизовані частини нацистів дійшли до кордону з Швейцарією, а також увійшли в покинуту урядом столицю держави Париж. Тактика блискавичної війни (бліцкриг) повністю себе виправдала, в країні розпочався хаос, мільйони біженців відправилися на південь держави.

Бумеранг Першої світової війни повернувся: 22 червня 1940 року у Комп’єні у тому самому салон-вагоні, де 11 листопада 1918 року кайзерівська Німеччина підписувала принизливі умови перемир’я з країнами Антанти, тепер вже нацисти диктували умови переможеним. Гітлер наполіг на перемовинах саме в Комп’єнському лісі. 25 червня умови фактичної капітуляції Франції були введені в дію після перемир’я з фашистською Італією, яка також виступила союзником нацистської Німеччини з першого ж дня війни.

"Про моральний стан сухопутних військ може бути трохи різко, але загалом правильно, йдеться у доповідній записці генерального штабу, що її підготували після розгрому французької армії: "До 10 травня бойовий дух військ був задовільним, хоч і недостатньо високим. Бракувало запалюючої наснаги та рішучості. Почуття готовності до виконання свого обов'язку за будь-яку ціну не виявлялося навіть у кращих частинах з бажаною ясністю та твердістю. Ця армія з великими матеріальними та духовними недоліками протистояла супротивникові, який був достатньо оснащений танками та протитанковою зброєю, прикривався та підтримувався потужною авіацією та мав тверду волю до перемоги" (Курт фон Тіппельскірх, "Історія Другої світової війни"). Важливою в цій цитаті є згадка про "духовні недоліки" державної машини Франції і, звісно, натяк на моральний стан всієї нації переможених. У міжвоєнний час уряди країни, яка під час Першої світової війни втратила 1,8 млн убитими, а також 3,4 млн пораненими, були інфіковані пацифістськими настроями і за будь-яку ціну відкладали участь у війні з агресором, бавлячись у "Дивну війну" після 1 вересня 1939 року.

"Поразка Франції стала однією з тих моторошних подій, що позначають кінець доби. Впродовж трьох сторіч Францію вважали за могутню військову державу. Перемога 1918 р. начебто спокутувала поразку 1870 р. А проте французька армія, маючи британську і польську підтримку, була розбита нацистським вермахтом за час, менше ніж той, який знадобився Німеччині та Росії, щоб загарбати Польщу… Коли Гітлер приїхав приймати салют своїх легіонів на Єлисейських полях, він був господарем Європи від Піренеїв до Прип’яті", – писав британський історик Норман Дейвіс у фундаментальній праці "Історія. Європа" (Видавництво Соломії Павличко "Основи", 2001 р., переклад Петра Таращука).

Французькі військовополонені крокують у неволю, кінець травня 1940 року
Французькі біженці, травень 1940 року

Уряд після захоплення нацистами Парижа відправився до Бордо, а вже 10 липня 1940 року у містечку Віші на об’єднаному засіданні сенату і палати депутатів було винесено питання зміни Конституції Третьої республіки від 1875 року і наділення абсолютними повноваженнями маршала Франції Філіпа Петена. Під час голосування з 846 сенаторів і депутатів 669 проголосували за зміну режиму, 80 виступили проти і 20 утрималися. Так було підписано вирок державному устрою, який діяв 65 років. Ще 17 липня 1940 року генерал-аристократ Шарль де Голль вилетів до Великої Британії, де вже наступного дня звернувся до французької нації із закликом продовжувати боротьбу з окупантами: "Я, генерал де Голль, який зараз перебуває в Лондоні, я закликаю французьких офіцерів і солдатів, які знаходяться на британській території або які прибудуть туди, зі зброєю або без зброї, я закликаю інженерів і робітників промисловості озброєння, які знаходяться на британській території або прибудуть туди, зв'язатися зі мною. Хоч би що трапилося, полум'я французького опору не повинно згаснути і не згасне". Рух Опору був неоднорідним і включав людей абсолютно різних, навіть полярних поглядів — від правих католиків і монархістів до комуністів і анархістів.

Трофейний французький танк на одній з вулиць північної Франції
Німецькі вояки крокують поблизу Тріумфальної арки в Парижі, 1940 рік
Генерал Шарль де Голль зачитує на радіо ВВС у Лондоні звернення до французів, 18 червня 1940 року
Маршал Філіп Петен - символ зради і колабораціонізму

На момент приголомшливої поразки ті, хто не змирився з нею, залишалися в абсолютній меншості. Представники політичної еліти країни знаходилася ніби у ступорі й були ладні домовлятися з окупантами. "Франція після поразки демонструє нам особливо огидний різновид правих – колишні ліві і ультраліві, які від своєї лівизни зберегли тільки готовність на все. Таким був колишній соціаліст П’єр Лаваль, шустрий і безпринципний політик, фантастично малокультурний і обмежений, такими були колишні комуністи Марсель Деа і Жак Доріо, що пройшли весь ганебний шлях колабораціонізму", – писав видатний український філософ Мирослав Попович у книзі "Червоне століття". Цікаво, що цей "ганебний шлях" — від крайніх лівих позицій до крайніх правих був характерним явищем для політиків міжвоєнної Франції. Після розвалу фронту і поразки у війні вони пішли на службу пронацистському авторитарному уряду Віші на чолі з "Головою Французької держави" маршалом Філіпом Петеном; до речі, такі от метаморфози – героєм Першої світової війни…

Розчленування Франції після перемоги нацистської Німеччини
Звернення генерала де Голля "До всіх французів"
Фюрер Адольф Гітлер разом з генералами поблизу Ейфелової башти у Парижі, 1941 рік

Німецькі війська окупували Париж і майже 60% території Франції. Колабораціоністи на чолі з Петеном розпочали розбудову тоталітарної квазідержави, яка буде нацистами без сентиментів окупована у листопаді 1942 року вже у розпал Другої світової війни. Цікаво, що після її завершення кількість тих, хто ніби брав участь у Русі опору окупантам (Резистанс) просто зашкалювала, досягаючи чи не десятків мільйонів французів. Згадався мініанекдот: навіть хазяїн паризького кафе, який не долив вина у фужер офіцеру СС, вважав себе борцем із нацистами. Але це вже інша, дуже цікава та повчальна історія, варта окремої статті…

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Каннський кінофестиваль відкриється Днем України
УкраинФорм
2025-05-09T21:37:31Z
Варті вашого часу: 5 українських фільмів для ідеального кіновечора
24tv
2025-05-09T21:03:54Z
Масляно-жовтий та небесно-блакитний: дизайнери назвали модні відтінки, які зададуть тон цьому літу
Знай
2025-05-09T20:51:31Z
Помер Джеймс Фоулі – режисер "П'ятдесяти відтінків", "Карткового будинку" і кліпів Мадонни
24tv
2025-05-09T20:31:12Z
У Харкові до Дня Європи в метро грав симфонічний оркестр
УкраинФорм
2025-05-09T19:45:48Z
Незворотно: лікар розкрив діагноз Аллегрової та причину її скандальних витівок
GlavRed
2025-05-09T19:27:38Z
Ольга Фреймут розповіла, чому її чоловік не може відмовитися від паспорта Росії
GlavRed
2025-05-09T19:27:05Z
"Піна Колада" знову хіт: мережу розриває від феєричного повернення Віталія Козловського
24tv
2025-05-09T19:15:31Z
4 найкращі фільми Юрія Іллєнка, які має побачити кожен українець
24tv
2025-05-09T18:33:46Z
Рубіо провів першу розмову з новим главою МЗС Німеччини - говорили про російську війну
УкраинФорм
2025-05-09T23:45:36Z
Індія атакувала ракетами бази ВПС Пакистану: вдарила поблизу Генштабу пакистанської армії
Фокус
2025-05-09T23:36:48Z
Загроза для урядового кварталу: названо цілі для ударів Орешником
GlavRed
2025-05-09T23:34:03Z
Індія здійснила масовану атаку ракетами по авіабазах Пакистану: з'явилися відео
24tv
2025-05-09T23:30:57Z
Фіцо зробив заяву на користь РФ: що пообіцяв прем’єр Словаччини Путіну
GlavRed
2025-05-09T23:27:57Z
Експосол Швеції в Україні подав у відставку за кілька годин після призначення радником із нацбезпеки: що сталося
ZN UA
2025-05-09T23:25:13Z
«Закінчіть цю війну»: Трамп прокоментував попередження посольства США про ймовірну атаку РФ на Україну
УкраинФорм
2025-05-09T23:19:32Z
Глави Німеччини, Франції, Польщі та Британії підтвердили візит до Києва
УкраинФорм
2025-05-09T23:16:12Z
ЄС направив Україні 1 млрд євро заморожених активів РФ: на що витратять гроші
GlavRed
2025-05-09T23:15:51Z
Допомога ВПО: чи можуть скасувати виплати, якщо людина купила авто
ZN UA
2025-05-09T23:42:12Z
Індія розгорнула кораблі біля узбережжя Пакистану
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T23:33:32Z
Ракета Орешник: експерт розповів про особливості та технічні характеристики
Факти ICTV
2025-05-09T23:12:59Z
У Міноборони розповіли, як програма «Плюси» дозволяє військовим економити
InternetUA
2025-05-09T23:01:03Z
До 1 вересня Україна має реорганізувати будинки дитини: як триває трансформація
ZN UA
2025-05-09T22:52:17Z
ЄС готовий замінити США у військовій підтримці України – єврокомісар
ZN UA
2025-05-09T22:40:02Z
Повітряний простір закривається: названо дату ймовірного запуску "Орєшніка"
GlavRed
2025-05-09T22:27:52Z
Воєнний стан: чи можуть звільнити працівника передпенсійного віку
ZN UA
2025-05-09T22:24:24Z
Готуються пускати "Орєшнік"? Росіяни закрили небо над одним з ракетних полігонів
Telegraf
2025-05-09T21:33:29Z
Норвегія продовжила угоду з Євросоюзом про медичну евакуацію українців
УкраинФорм
2025-05-09T18:58:38Z
Співайте, щоб почуватися краще: ось маловідомі переваги співу для здоров'я, згідно з наукою
24tv
2025-05-09T18:54:00Z
Як відбілити тюль: від результату будуть шоковані всі
24tv
2025-05-09T17:24:06Z
Поширений в Україні прилад значно збільшує ризик раку у дітей
24tv
2025-05-09T17:18:16Z
Що поїсти, що не відчувати себе голодним: ТОП продуктів, які надають відчуття ситості
Фокус
2025-05-09T16:30:29Z
Чим обробити смородину від шкідників: цей засіб творить дива
24tv
2025-05-09T15:42:32Z
Онкологічне цунамі на підході: вчені назвали найчастіші види раку в молодих людей
Фокус
2025-05-09T15:30:03Z
Шило на мило або нова надія: вчені хочуть лікувати алкоголізм наркотиками
Фокус
2025-05-09T15:00:20Z
Коли діти – вже не квіти: що таке батьківське вигорання та як побороти руйнівне виснаження
24tv
2025-05-09T14:16:25Z
На Укритті ЧАЕС виявлено понад 300 отворів після атаки дрона РФ у лютому – МАГАТЕ
Факти ICTV
2025-05-09T22:04:18Z
Після удару дрона на ЧАЕС зафіксовано понад 300 пошкоджень саркофага
ZN UA
2025-05-09T22:01:56Z
За два дні «перемир’я» Росія вбила на Сумщині трьох цивільних - ОВА
УкраинФорм
2025-05-09T21:55:44Z
Зривав дахи і валив дерева: Україною пронісся потужний смерч
GlavRed
2025-05-09T21:27:38Z
Відправляв підлеглих на будівництво будинків: затримано проректора академії ДПСУ
ZN UA
2025-05-09T21:25:15Z
На Житомирщині військові нібито побили чоловіка: у ТЦК та поліції пояснили ситуацію
24tv
2025-05-09T21:06:20Z
На Київщині виявили залишки ворожого БпЛА "Герань-2"
InternetUA
2025-05-09T21:01:38Z
Зносив дахи та виривав з корінням дерева: над Павлоградом пронісся ураган
Telegraf
2025-05-09T19:57:57Z
Поблизу Києва 14-річну дівчину вдарило струмом на даху потяга
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T19:03:14Z
Долар іде вгору: українцям розповіли, до чого готуватися
GlavRed
2025-05-09T21:27:14Z
Ротація місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС заблокована бойовими діями – Гроссі
ZN UA
2025-05-09T21:07:01Z
Індія призупинила роботу 32 аеропортів
24tv
2025-05-09T20:27:16Z
Експорт Китаю зростає – Трамп сигналізує, що готовий знизити мита
ZN UA
2025-05-09T20:24:07Z
Українців дурять у супермаркетах: чому важливо звертати увагу на чек
Хвиля
2025-05-09T19:45:26Z
Після норми про "спирт": експерт назвав АЗС, які краще об'їжджати десятою дорогою
GlavRed
2025-05-09T19:27:31Z
Поема 19 століття: що радить читати Баффет, коли фондові ринки падають
24tv
2025-05-09T19:21:02Z
55 грн за літр – початок? Скільки коштуватиме газ, бензин та солярка на АЗС у травні
Знай
2025-05-09T19:12:34Z
Україна змінить вольтаж на 230 з 1 липня: у ДТЕК пояснили, що буде з побутовою технікою
Хвиля
2025-05-09T18:45:21Z
Mercedes надав C-Class такий дизайн, який може сподобатися лише зірці
Топ Жир
2025-05-09T23:30:29Z
Легендарний спорткар продали за смішні гроші через корумпованого поліцейського
Топ Жир
2025-05-09T22:45:35Z
Новий кросовер Renault приховує таємницю, і це не лише маскувальний камуфляж
Топ Жир
2025-05-09T22:00:23Z
Ця бежева Nissan Maxima 1985 року виглядає неймовірно стильно, хоча й не повинна
Топ Жир
2025-05-09T21:30:04Z
Ця ретро-відродження вимагала 3D-друків та безмежного терпіння
Топ Жир
2025-05-09T20:45:23Z
Порушники швидкості принесли Таллахассі 318 тисяч доларів за місяць, і місто хоче ще більше
Топ Жир
2025-05-09T20:00:23Z
Найкраща серія BMW 5 мала зовсім інший дизайн спочатку
Топ Жир
2025-05-09T19:30:48Z
Tesla втратила останній лояльний ринок в Європі: як це вплинуло на продажі
24tv
2025-05-09T18:54:28Z
Кібертрак заряджався, доки не з’явився безлад з V8 та нульовим зчепленням
Топ Жир
2025-05-09T18:45:35Z
Окупанти мають просування біля трьох населених пунктів на Донеччині - DeepState
Gazeta UA
2025-05-09T23:42:46Z
Ексочільниця Дніпропетровської МСЕК «забула» задекларувати квартиру в елітному ЖК і автівку
УкраинФорм
2025-05-09T23:09:19Z
У Харкові суд заборонив будівництво ресторану впритул до пам’ятки архітектури «Гігант»
УкраинФорм
2025-05-09T22:18:05Z
"Не стояло прямих задач": у DeepState розповіли про наближення ЗС РФ до Дніпропетровщини
Фокус
2025-05-09T21:00:53Z
Дерева виривало з коренем, а дахи летіли: страшне відео торнадо з Павлограда
24tv
2025-05-09T20:51:38Z
Лінія фронту станом на 9 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-09T20:06:51Z
Вихідні в Україні будуть дощовими та прохолодними - прогноз погоди
Комсомольская правда
2025-05-09T19:34:27Z
У Львові Каї Каллас подарували вишиванку
24tv
2025-05-09T19:30:39Z
Україна повернула із тимчасово захоплених росіянами територій ще дев’ятьох дітей
УкраинФорм
2025-05-09T18:58:03Z
4 знаки зодіаку, які здійснять мрію в травні
GlavRed
2025-05-09T23:27:48Z
Маленькі секрети великого успіху: як правильно смажити рибу – ви відчуєте різницю
24tv
2025-05-09T20:06:53Z
Не одне і те саме: як насправді потрібно користуватися бальзамом та маскою для волосся
24tv
2025-05-09T19:15:58Z
Як почистити пральну машину за допомогою оцту та соди: покроковий гайд
24tv
2025-05-09T19:00:13Z
Яку картоплю садити у травні: ці сорти дадуть неймовірний урожай
24tv
2025-05-09T18:39:13Z
Інженер запропонував плаваючу основу для Венеції щоб врятувати місто від затоплення
360ua.news
2025-05-09T18:21:48Z
Легендарна фортеця Прикарпаття, яка збереглася до наших часів: як її побачити та куди їхати
24tv
2025-05-09T18:15:18Z
Старовинний вагон перетворили на затишний будинок для 5 осіб: у чому його особливість
Фокус
2025-05-09T17:57:35Z
Швидко і до блиску: як очистити деко від застарілого жиру та нагару
GlavRed
2025-05-09T17:27:38Z
Райо Вальєкано мінімально здолав Лас-Пальмас
Football.ua
2025-05-09T21:34:12Z
Дубль Хіменеса допоміг Мілану здобути вольову перемогу над Болоньєю
Football.ua
2025-05-09T21:07:57Z
Вольфсбург та Гоффенгайм не виявили сильнішого
Football.ua
2025-05-09T20:49:45Z
Михавко: Маємо мету і йтимемо до неї до кінця
Football.ua
2025-05-09T20:22:52Z
Не стримував емоції: Шовковський розніс гравців Динамо після невдалого матчу в УПЛ
24tv
2025-05-09T20:06:05Z
Бобан – про Доннарумму: Так піти з Мілана просто непробачно
Football.ua
2025-05-09T19:57:52Z
Хабі Алонсо розповів про майбутнє Вірца
Football.ua
2025-05-09T19:52:40Z
Педро Енріке: Шахтар продемонстрував гідну гру проти Зорі, попри видалення
Football.ua
2025-05-09T19:36:28Z
Магучіх бере золото на What Gravity Challenge: подробиці змагань у Катарі
GlavRed
2025-05-09T19:27:14Z
Мексика подала до суду на Google через «Американську затоку»
УкраинФорм
2025-05-09T23:34:27Z
Під час ремонту вулиці знайшли незвичайну річ
Gazeta UA
2025-05-09T22:39:25Z
"Справжня булочка": смішне відео з котом стало хітом у мережі
Telegraf
2025-05-09T22:33:26Z
Google додала в Chrome функцію захисту від шахраїв: як це працює
InternetUA
2025-05-09T21:07:15Z
Три помилки в Windows, через які ваш ПК ризикує залишитися без захисту
InternetUA
2025-05-09T19:16:40Z
Адміністрація Трампа припиняє дослідження забруднення атмосфери: від цього виграє Ілон Маск
InternetUA
2025-05-09T17:48:34Z
Перенесення GTA 6 додало впевненості Electronic Arts в успіху нової Battlefield
InternetUA
2025-05-09T17:22:30Z
Від них неможливо відвести погляду: крихітні хлібці, які "розривають" соцмережі
24tv
2025-05-09T17:18:03Z
Китай не зміг знайти воду на Місяці з Землі, але в цьому можуть допомогти роботи
24tv
2025-05-09T17:06:36Z