MY.UAНовини
Як Росія мобілізує війська на окупованих територіях України
Як Росія мобілізує війська на окупованих територіях України

Як Росія мобілізує війська на окупованих територіях України

Росія окупувала частину України вже понад десять років тому. Центр інформаційної стійкості (CIR) та Центр досліджень Детектора медіа досліджує тактики, які використовує окупаційна влада для мобілізації та вербування.

Росія зазнала значних втрат з початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Хоча офіційні показники обмежені з обох сторін, американські посадовці повідомили в жовтні 2024 року, що загальна кількість убитих і поранених становить близько 600 000 осіб.

Росія намагалася поповнити свої лави за допомогою різноманітних заходів мобілізації та заохочень — від грошових бонусів для тих, хто записується на службу, до вербування ув’язнених.

На окупованих територіях України, частина з яких перебуває під контролем Росії з 2014 року, Москва використовувала поєднання переконання та маніпуляцій, аби залишити українцям мало вибору, окрім як воювати на боці Росії.

У цих регіонах місцева окупаційна влада виступає головним виконавцем російських наказів щодо мобілізації населення до окупаційної армії — і, за інформацією української військової адміністрації Луганської області, ймовірно, має встановлені квоти на вербування, які намагається виконати агресивними методами.

CIR та «Детектор медіа» проаналізували російську військову мобілізацію на тимчасово окупованих територіях України. Серед методів — паспортизація, молодіжні ініціативи, а також більш тонкі інформаційні кампанії, які уникають прямих згадок про мобілізацію. Для забезпечення ретельного і детального вивчення стратегій і тактик мобілізації на окупованих територіях як до, так і після повномасштабного вторгнення 2022 року, було використано широкий аналіз даних, методи розслідування з відкритих джерел, тематичне дослідження та аналіз контенту.

Контекст: Паспортизація та гуманітарне право

Будь-яка держава, яка залучає жителів окупованих територій до власних збройних сил, порушує міжнародне гуманітарне право відповідно до Римського статуту (стаття 8(2)(b)(xv)) Міжнародного кримінального суду (МКС). Женевські конвенції, зокрема стаття 51 IV Конвенції, забороняють як примус цивільного населення до служби в збройних силах окупанта, так і «пропаганду, спрямовану на забезпечення добровільного вступу до війська».

Згідно з інформацією Інституту стратегічних досліджень і безпеки, Росія реалізовувала програми з вербування бойових резервів на окупованих територіях Луганської та Донецької областей ще з початку окупації перших українських земель у 2014 році, використовуючи це як підготовку до повномасштабної мобілізації у воєнний час. Директор Інституту Павло Лисянський оцінив, що до 2022 року Росія примусово мобілізувала понад 100 000 чоловіків з окупованих територій, і багатьох із них відправили на передову.

Ця підготовка містила створення резервів, насамперед через паспортизацію — процес масової натуралізації громадян у спірних територіях. Це означало, що жителі цих територій набували обов’язків громадян Росії й мали проходити військову службу. Росія вже застосовувала політику паспортизації в Грузії та Молдові ще у 2002 році.

У березні 2024 року розслідування агентства AP установило, що російські паспорти були нав’язані більшості населення окупованої частини України. Згідно з російським законодавством, особи без російського паспорта вважаються «іноземними громадянами» і можуть бути ув’язнені. Російський паспорт також необхідний для підтвердження права власності та доступу до базових послуг, таких як охорона здоров’я чи пенсійне забезпечення.

За інформацією Українського центру безпеки та співпраці (USCC), мобілізація є «можливістю для агресора психологічно зламати людей під окупацією, нав’язати власну пропаганду та взяти під контроль (фактично в заручники) активну частину суспільства — і це стосується не лише самих мобілізованих, а й членів їхніх родин».

Основною метою, очевидно, є репресії, підкорення та нав’язування місцевим жителям російської ідентичності.

«Непропорційне переслідування» кримських татар

З 2015 року правозахисники висловлюють занепокоєння щодо підвищеної ймовірності мобілізації серед кримських татар та інших етнічних груп у Криму.

Хоча офіційної статистики щодо мобілізованих спільнот немає, переважно мусульманські кримські татари — які, за оцінками голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, становлять близько 13% населення Криму — схоже, зазнають непропорційного переслідування. Українська правозахисна організація «КримSOS» оцінює, що 90% усіх повісток про мобілізацію з початку основної хвилі мобілізації у вересні 2022 року отримали саме кримські татари. Президент України Володимир Зеленський назвав це «свідомою спробою знищити кримськотатарський народ».

Також зафіксовано випадки цілеспрямованого переслідування кримських татар, зокрема вручення повісток у військкомат особам, які відвідували мечеті.

Окупаційна влада також проводила інформаційні кампанії, закликаючи кримських татар вступати до російської армії. Одна з найбільших таких кампаній намагалася зобразити Росію як багатонаціональну державу, де різні народи демонструють патріотизм і відданість країні (див. рисунок 1).

У цій кампанії також використовувалися чутливі теми, такі як володіння землею — тим, хто вступав до армії, обіцяли земельні ділянки в інших регіонах. Наприклад, у рисунку 2 згадується можливість отримання землі за програмою «Далекосхідний гектар». Ця програма уряду Росії створена з метою заохочення заселення й економічного розвитку Далекосхідного федерального округу. Згідно з законом 2016 року, яким затвердили програму, громадяни Росії можуть безплатно отримати до одного гектара землі в цьому регіоні для особистого користування, бізнесу або сільськогосподарських потреб.

 Скриншот із телеграм-каналу, де написано: «Національностей багато, Росія одна! Час захищати Батьківщину!»

Скриншот із телеграм-каналу, де написано: «— А я після цієї війни залишуся тут, в Одесі. Мої предки були родом з цих земель. Я в якомусь сенсі повернуся додому. — Купиш тут землю? — Ні, дадуть як “Далекосхідний гектар”. А учасники СВО отримують її позачергово».

За інформацією Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, одним із прикладів «прихованої мобілізації» є так зване добровільне направлення кримських лікарів до окупованих районів Донецької та Луганської областей поблизу лінії фронту. Попри відсутність ентузіазму серед місцевих медичних працівників, окупаційна влада організувала публічні заяви та телевізійні сюжети з участю «лікарів-добровольців», яких зрештою призначали не до цивільних, а до військових медичних підрозділів.

У деяких випадках повідомлялося про виклики на військову службу навіть студентів останнього курсу університетів. У липні 2023 року організація «КримSOS» повідомила про інцидент, коли викладачі одного з університетів у Сімферополі повідомили студенту, що той зможе скласти іспити лише після підписання повістки. За інформацією «КримSOS», подібні випадки є непоодинокими, але ці розмови ведуться приватно, щоб не допустити їх розголосу.

У січні 2023 року Центр національного спротиву повідомив, що в межах підготовки до нової хвилі мобілізації росіяни видали розпорядження відраховувати з навчальних закладів усіх студентів 3—5 курсів, які підлягають мобілізації та мають заборгованість за навчання.

Крім того, за інформацією російських державних медіа, були створені додаткові військкомати у менших населених пунктах за межами районних центрів, зокрема на відкритих майданчиках і у вигляді мобільних призовних бригад. Такі мобільні пункти часто розміщують у громадських місцях, наприклад біля торгових центрів, щоб охопити тих, хто намагається уникати відвідування звичайних військкоматів.

Контроль ФСБ на окупованих територіях Донеччини й Луганщини

За словами Сергія Гайдая, колишнього голови Луганської обласної військової адміністрації, з початку повномасштабного вторгнення в окупованій Луганській області відбулося кілька «хвиль» мобілізації. Перша хвиля, як розповів Гайдай, була відносно простою, оскільки її проводила окупаційна «влада» на захоплених територіях Луганщини. У той період окупаційна «влада» призивала на службу всіх, кого могла знайти, але можна було «відкупитися» — це дозволяло багатьом залишити територію або переховуватись у містах.

Утім, починаючи з весни 2022 року, з’явилися повідомлення, що російське командування було незадоволене темпами мобілізації на загарбаних землях Донеччини й Луганщини. Свідки повідомляли, що певні мобілізаційні «квоти» не виконувались — імовірно тому, що місцеві військкомати «жаліють місцевих і не забирають стільки, скільки могли б, тому й не вкладаються в норму».

Пізніші хвилі мобілізації на окупованих територіях, за повідомленнями, вже проходили під наглядом представників російських спецслужб, зокрема Федеральної служби безпеки (ФСБ). За словами Гайдая, спецслужби мали «чітке завдання» — мобілізувати максимальну кількість чоловіків. Пряма участь ФСБ означала, що уникнути призову через хабарі чи інші способи стало неможливо.

Мобілізація суттєво вплинула на кількість працівників у критичних сферах життєзабезпечення та комунальних службах на окупованих територіях. Наприклад, сайт 0629 із Маріуполя повідомляв, що кілька мікрорайонів центральної частини міста залишилися без опалення після масштабної аварії на початку 2024 року. Опалення у квартирах не було майже місяць, а для ліквідації наслідків приїхали працівники аж із Санкт-Петербурга.

Полювання на дезертирів

З лютого 2022 року і до сьогодні більшість місцевих «мобілізованих» мають статус «добровольців без контракту» або взагалі «без статусу». Згідно з чинним російським законодавством, формально вони не є військовослужбовцями, а отже не повинні нести юридичну відповідальність за залишення місця служби.

Однак багато з них фізично не можуть або бояться залишити зону бойових дій, з огляду на типові для окупованих територій Донеччини й Луганщини незаконні методи впливу — побиття, викрадення та тортури щодо тих, хто «залишив місце служби», про які повідомляється у різних телеграм-каналах.

Починаючи з осені 2022 року, росіяни проводять справжнє «полювання» на дезертирів. У багатьох містах Донеччини, включаючи Іловайськ, Єнакієве та Донецьк, були розміщені плакати з іменами мобілізованих, які втекли з позицій (див. рисунок 3). Коли такого дезертира знаходять, за повідомленнями, жодних слідчих дій не проводять — його просто повертають до військової частини, де змушують знову брати участь у бойових діях і де він може зазнати жорстокого поводження.

Приклад оголошення про розшук, розміщеного на вулицях Єнакієвого, Донецька область, із телеграм-каналу

Цільова аудиторія — молодь і діти

В ході дослідження було виявлено, що Росія націлюється на молодь, студентів і навіть дітей з окупованих територій, намагаючись закласти підґрунтя для їхньої майбутньої мобілізації до своєї армії. Після окупації Криму у 2014 році російська влада почала застосовувати різноманітні тактики — зокрема інформаційні кампанії та мотиваційні зустрічі в навчальних закладах — щоб переконати кримську молодь вступати до лав російської армії.

Серед таких ініціатив — захід «День призовника», орієнтований на призовників і учнів 10—11 класів; державна програма Росії «Юнармія», спрямована на мілітаризацію молоді шляхом зображення України як ворога Росії; а також курси воєнної підготовки в освітніх установах і кампанії, що пропагують військову службу як почесну й патріотичну справу.

Такі дії є спробою впливати на молодь у період її формування та нав’язати їй відчуття приналежності до російської ідентичності. Експерти з прав людини пояснюють, що мілітаризація дітей і молоді, а також ініціативи на кшталт «Юнармії» на окупованих територіях є воєнним злочином, адже залучення дітей до військових дій порушує норми міжнародного гуманітарного права.

Стратегія Кремля, спрямована на знищення української ідентичності дітей на тимчасово окупованих територіях і підготовку їх до служби в російській армії, з кожним роком окупації лише посилюється. Росія тримає в окупації частину території України вже понад десять років, тож цілком імовірно, що деякі українські чоловіки, які були дітьми у 2014 році, зараз воюють проти України. В усьому світі діти вважаються надією на майбутнє, але на окупованих Росією територіях України дехто з них перетворюється на інструмент війни.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
"Ставит над звездой эксперименты": блоггерша заподозрила косметолога Тины Кароль
Апостроф
2025-05-11T10:06:45Z
​Телеведущей Фреймут вспомнили швыряние стульев у людей
Апостроф
2025-05-11T07:45:23Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Песков заявил о готовности к миру, но сразу намекнул на возобновление боев
Gazeta UA
2025-05-11T10:06:21Z
Глава МИД Чехии: Путин хочет продолжать боевые действия
Европейская правда
2025-05-11T09:55:43Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Путин подготовил Киеву ловушку с капитуляцией: при чем здесь переговоры в Стамбуле
Comments UA
2025-05-11T04:48:46Z
Трамп сделал заявление по поводу войны в Украине
Корреспондент
2025-05-07T20:39:26Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Россия атаковала ночью Украину 108 дронами
Апостроф
2025-05-11T09:19:43Z
Пенсионерам выплатят солидные деньги: кому придет более 10 тысяч в месяц
Знай
2025-05-11T09:12:51Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Осы будут облетать ваш дом десятой дорогой: какие средства отпугивают этих насекомых
TSN
2025-05-11T10:04:03Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
6 "плохих" продуктов, которые удивительно влияют на здоровье кишечника
UAToday
2025-05-11T09:03:04Z
Ученые обнаружили пользу для здоровья психики инъекций для похудения
Факти ICTV
2025-05-11T06:10:09Z
Это уже начало The Last Of Us? Мужчина заразился грибком, который обычно поражает только растения
Знай
2025-05-11T05:51:12Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
РФ атаковала Киевскую область: пострадал мужчина
Корреспондент
2025-05-11T06:46:32Z
Едва выжила в страшном ДТП: полиция не видит тяжелых травм у жены военного, водителя хотят отмазать?
Знай
2025-05-10T20:31:32Z
Индия заявила о нарушении перемирия: в небе слышны взрывы и летают дроны
Факти ICTV
2025-05-10T20:31:30Z
Россия в огне: пожар в Забайкалье приблизился к аэропорту Читы
Новости Украины
2025-05-10T18:54:35Z
На Закарпатье возле границы с Румынией нашли тело мужчины
Новости Украины
2025-05-10T18:12:29Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Только у нас и в Скандинавии: какой уникальный камень Европа покупает у Украины
Факти ICTV
2025-05-11T09:43:52Z
НБУ выводит из обращения некоторые банкноты: стоит ли идти в банк
Новости Украины
2025-05-11T09:18:36Z
Скидки на коммуналку для украинцев: кто имеет право и как оформить льготу
Хвиля
2025-05-11T09:15:38Z
Подорожание хлеба в Днепре: цены снова подскочили и продолжают расти
Политека
2025-05-11T07:31:26Z
Сколько бы заработали украинцы, купившие доллар в начале года и обменявшие его в мае
Telegraf
2025-05-11T07:31:06Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Металл против времени: два способа победить ржавчину на машине
Знай
2025-05-11T07:51:29Z
Снаружи конфетка, а внутри - бутафория? Автозапчасть Xiaomi оказалась не топ за свои деньги
Знай
2025-05-11T03:51:35Z
Может появиться в Украине: старшего брата Renault Duster впервые заметили на дорогах
Фокус
2025-05-10T16:00:54Z
Гонщики Формулы-1 проехались по Майами на машинках из LEGO: строили более 20 тысячи часов
Знай
2025-05-10T10:51:39Z
В Китае производят дешевые электрифицированные копии Bentley Bentayga за $2500
Фокус
2025-05-10T09:51:20Z
Уже в 2026 году на рынке появится летающий автомобиль: за столько можно приобрести
Comments UA
2025-05-10T07:45:45Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Стали известны планы РФ на фронте до начала лета: какие города под угрозой
Comments UA
2025-05-11T10:06:04Z
Во время "перемирия" войска РФ провели 550 штурмов
Корреспондент
2025-05-11T09:55:57Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Генштаб рассказал о ситуации на фронте
Корреспондент
2025-05-11T06:51:04Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Авокадо, картофель фри и сыр: какие продукты нельзя покупать онлайн
Знай
2025-05-11T09:51:16Z
Как прогнать муравьев из дома - экологически чистые способы
Gazeta UA
2025-05-11T08:36:27Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Как вырастить хорошую и большую морковь: полезные советы
Gazeta UA
2025-05-11T08:21:35Z
Почему однокомнатные квартиры в будущем становятся опасными для семей
Gazeta UA
2025-05-11T08:06:00Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Три неочевидные причины, почему смартфон быстро разряжается
Gazeta UA
2025-05-11T07:00:52Z
Буданов подписал "улучшенную карту мира"
Апостроф
2025-05-11T06:39:50Z
В РФ назвали местность, куда упал неконтролируемый советский аппарат "Космос-482"
UAToday
2025-05-11T03:39:37Z
Песня Ye, прославляющая Гитлера, набирает миллионы просмотров в X
ZN UA
2025-05-11T03:34:12Z
GTA 6 снова взорвала интернет: новый трейлер, дата релиза и кадры, которые уже разгадывают фанаты
Знай
2025-05-11T02:51:10Z
"Историческая победа": пакистанское правительство выдало кадры из видеоигры за собственный ответ на атаки Индии
Фокус
2025-05-10T21:12:24Z
На портале Дія снова можно изменить место жительства онлайн
Новости Украины
2025-05-10T19:18:55Z
Hangar 13 раскрыла новые детали Mafia: The Old Country — чего ждать от геймплея
GameMag
2025-05-10T19:12:40Z
Салах не возражал, что имел напряженные отношения с экс-капитаном Ливерпуля
Корреспондент
2025-05-11T10:06:22Z
Через семь лет именитый клуб снова будет играть в Бундеслиге
Корреспондент
2025-05-11T09:21:58Z
Лидер Барселоны сообщил о подписании нового контракта с клубом
Корреспондент
2025-05-11T08:27:21Z
Наваррете победил Суареса техническим решением после остановки боя
Корреспондент
2025-05-11T08:10:46Z
Мураталья победил в бою за временный титул IBF и стал соперником Ломаченко
Корреспондент
2025-05-11T07:36:35Z
Мойес прокомментировал победу над Фулгемом, отметив гол Миколенко
Корреспондент
2025-05-11T07:21:59Z
Хави признался, где именно он хотел бы попробовать свои силы как тренер
Корреспондент
2025-05-11T06:57:05Z
"Это заслуживает уважения", - украинская спортсменка впервые с начала войны пожала руку россиянке, которая сбежала от Путина
Новости Украины
2025-05-11T06:51:39Z
Миколенко прокомментировал свой гол в матче против Фулгема
Корреспондент
2025-05-11T06:18:28Z