MY.UAНовини
Як Росія мобілізує війська на окупованих територіях України
Як Росія мобілізує війська на окупованих територіях України

Як Росія мобілізує війська на окупованих територіях України

Росія окупувала частину України вже понад десять років тому. Центр інформаційної стійкості (CIR) та Центр досліджень Детектора медіа досліджує тактики, які використовує окупаційна влада для мобілізації та вербування.

Росія зазнала значних втрат з початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Хоча офіційні показники обмежені з обох сторін, американські посадовці повідомили в жовтні 2024 року, що загальна кількість убитих і поранених становить близько 600 000 осіб.

Росія намагалася поповнити свої лави за допомогою різноманітних заходів мобілізації та заохочень — від грошових бонусів для тих, хто записується на службу, до вербування ув’язнених.

На окупованих територіях України, частина з яких перебуває під контролем Росії з 2014 року, Москва використовувала поєднання переконання та маніпуляцій, аби залишити українцям мало вибору, окрім як воювати на боці Росії.

У цих регіонах місцева окупаційна влада виступає головним виконавцем російських наказів щодо мобілізації населення до окупаційної армії — і, за інформацією української військової адміністрації Луганської області, ймовірно, має встановлені квоти на вербування, які намагається виконати агресивними методами.

CIR та «Детектор медіа» проаналізували російську військову мобілізацію на тимчасово окупованих територіях України. Серед методів — паспортизація, молодіжні ініціативи, а також більш тонкі інформаційні кампанії, які уникають прямих згадок про мобілізацію. Для забезпечення ретельного і детального вивчення стратегій і тактик мобілізації на окупованих територіях як до, так і після повномасштабного вторгнення 2022 року, було використано широкий аналіз даних, методи розслідування з відкритих джерел, тематичне дослідження та аналіз контенту.

Контекст: Паспортизація та гуманітарне право

Будь-яка держава, яка залучає жителів окупованих територій до власних збройних сил, порушує міжнародне гуманітарне право відповідно до Римського статуту (стаття 8(2)(b)(xv)) Міжнародного кримінального суду (МКС). Женевські конвенції, зокрема стаття 51 IV Конвенції, забороняють як примус цивільного населення до служби в збройних силах окупанта, так і «пропаганду, спрямовану на забезпечення добровільного вступу до війська».

Згідно з інформацією Інституту стратегічних досліджень і безпеки, Росія реалізовувала програми з вербування бойових резервів на окупованих територіях Луганської та Донецької областей ще з початку окупації перших українських земель у 2014 році, використовуючи це як підготовку до повномасштабної мобілізації у воєнний час. Директор Інституту Павло Лисянський оцінив, що до 2022 року Росія примусово мобілізувала понад 100 000 чоловіків з окупованих територій, і багатьох із них відправили на передову.

Ця підготовка містила створення резервів, насамперед через паспортизацію — процес масової натуралізації громадян у спірних територіях. Це означало, що жителі цих територій набували обов’язків громадян Росії й мали проходити військову службу. Росія вже застосовувала політику паспортизації в Грузії та Молдові ще у 2002 році.

У березні 2024 року розслідування агентства AP установило, що російські паспорти були нав’язані більшості населення окупованої частини України. Згідно з російським законодавством, особи без російського паспорта вважаються «іноземними громадянами» і можуть бути ув’язнені. Російський паспорт також необхідний для підтвердження права власності та доступу до базових послуг, таких як охорона здоров’я чи пенсійне забезпечення.

За інформацією Українського центру безпеки та співпраці (USCC), мобілізація є «можливістю для агресора психологічно зламати людей під окупацією, нав’язати власну пропаганду та взяти під контроль (фактично в заручники) активну частину суспільства — і це стосується не лише самих мобілізованих, а й членів їхніх родин».

Основною метою, очевидно, є репресії, підкорення та нав’язування місцевим жителям російської ідентичності.

«Непропорційне переслідування» кримських татар

З 2015 року правозахисники висловлюють занепокоєння щодо підвищеної ймовірності мобілізації серед кримських татар та інших етнічних груп у Криму.

Хоча офіційної статистики щодо мобілізованих спільнот немає, переважно мусульманські кримські татари — які, за оцінками голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, становлять близько 13% населення Криму — схоже, зазнають непропорційного переслідування. Українська правозахисна організація «КримSOS» оцінює, що 90% усіх повісток про мобілізацію з початку основної хвилі мобілізації у вересні 2022 року отримали саме кримські татари. Президент України Володимир Зеленський назвав це «свідомою спробою знищити кримськотатарський народ».

Також зафіксовано випадки цілеспрямованого переслідування кримських татар, зокрема вручення повісток у військкомат особам, які відвідували мечеті.

Окупаційна влада також проводила інформаційні кампанії, закликаючи кримських татар вступати до російської армії. Одна з найбільших таких кампаній намагалася зобразити Росію як багатонаціональну державу, де різні народи демонструють патріотизм і відданість країні (див. рисунок 1).

У цій кампанії також використовувалися чутливі теми, такі як володіння землею — тим, хто вступав до армії, обіцяли земельні ділянки в інших регіонах. Наприклад, у рисунку 2 згадується можливість отримання землі за програмою «Далекосхідний гектар». Ця програма уряду Росії створена з метою заохочення заселення й економічного розвитку Далекосхідного федерального округу. Згідно з законом 2016 року, яким затвердили програму, громадяни Росії можуть безплатно отримати до одного гектара землі в цьому регіоні для особистого користування, бізнесу або сільськогосподарських потреб.

 Скриншот із телеграм-каналу, де написано: «Національностей багато, Росія одна! Час захищати Батьківщину!»

Скриншот із телеграм-каналу, де написано: «— А я після цієї війни залишуся тут, в Одесі. Мої предки були родом з цих земель. Я в якомусь сенсі повернуся додому. — Купиш тут землю? — Ні, дадуть як “Далекосхідний гектар”. А учасники СВО отримують її позачергово».

За інформацією Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим, одним із прикладів «прихованої мобілізації» є так зване добровільне направлення кримських лікарів до окупованих районів Донецької та Луганської областей поблизу лінії фронту. Попри відсутність ентузіазму серед місцевих медичних працівників, окупаційна влада організувала публічні заяви та телевізійні сюжети з участю «лікарів-добровольців», яких зрештою призначали не до цивільних, а до військових медичних підрозділів.

У деяких випадках повідомлялося про виклики на військову службу навіть студентів останнього курсу університетів. У липні 2023 року організація «КримSOS» повідомила про інцидент, коли викладачі одного з університетів у Сімферополі повідомили студенту, що той зможе скласти іспити лише після підписання повістки. За інформацією «КримSOS», подібні випадки є непоодинокими, але ці розмови ведуться приватно, щоб не допустити їх розголосу.

У січні 2023 року Центр національного спротиву повідомив, що в межах підготовки до нової хвилі мобілізації росіяни видали розпорядження відраховувати з навчальних закладів усіх студентів 3—5 курсів, які підлягають мобілізації та мають заборгованість за навчання.

Крім того, за інформацією російських державних медіа, були створені додаткові військкомати у менших населених пунктах за межами районних центрів, зокрема на відкритих майданчиках і у вигляді мобільних призовних бригад. Такі мобільні пункти часто розміщують у громадських місцях, наприклад біля торгових центрів, щоб охопити тих, хто намагається уникати відвідування звичайних військкоматів.

Контроль ФСБ на окупованих територіях Донеччини й Луганщини

За словами Сергія Гайдая, колишнього голови Луганської обласної військової адміністрації, з початку повномасштабного вторгнення в окупованій Луганській області відбулося кілька «хвиль» мобілізації. Перша хвиля, як розповів Гайдай, була відносно простою, оскільки її проводила окупаційна «влада» на захоплених територіях Луганщини. У той період окупаційна «влада» призивала на службу всіх, кого могла знайти, але можна було «відкупитися» — це дозволяло багатьом залишити територію або переховуватись у містах.

Утім, починаючи з весни 2022 року, з’явилися повідомлення, що російське командування було незадоволене темпами мобілізації на загарбаних землях Донеччини й Луганщини. Свідки повідомляли, що певні мобілізаційні «квоти» не виконувались — імовірно тому, що місцеві військкомати «жаліють місцевих і не забирають стільки, скільки могли б, тому й не вкладаються в норму».

Пізніші хвилі мобілізації на окупованих територіях, за повідомленнями, вже проходили під наглядом представників російських спецслужб, зокрема Федеральної служби безпеки (ФСБ). За словами Гайдая, спецслужби мали «чітке завдання» — мобілізувати максимальну кількість чоловіків. Пряма участь ФСБ означала, що уникнути призову через хабарі чи інші способи стало неможливо.

Мобілізація суттєво вплинула на кількість працівників у критичних сферах життєзабезпечення та комунальних службах на окупованих територіях. Наприклад, сайт 0629 із Маріуполя повідомляв, що кілька мікрорайонів центральної частини міста залишилися без опалення після масштабної аварії на початку 2024 року. Опалення у квартирах не було майже місяць, а для ліквідації наслідків приїхали працівники аж із Санкт-Петербурга.

Полювання на дезертирів

З лютого 2022 року і до сьогодні більшість місцевих «мобілізованих» мають статус «добровольців без контракту» або взагалі «без статусу». Згідно з чинним російським законодавством, формально вони не є військовослужбовцями, а отже не повинні нести юридичну відповідальність за залишення місця служби.

Однак багато з них фізично не можуть або бояться залишити зону бойових дій, з огляду на типові для окупованих територій Донеччини й Луганщини незаконні методи впливу — побиття, викрадення та тортури щодо тих, хто «залишив місце служби», про які повідомляється у різних телеграм-каналах.

Починаючи з осені 2022 року, росіяни проводять справжнє «полювання» на дезертирів. У багатьох містах Донеччини, включаючи Іловайськ, Єнакієве та Донецьк, були розміщені плакати з іменами мобілізованих, які втекли з позицій (див. рисунок 3). Коли такого дезертира знаходять, за повідомленнями, жодних слідчих дій не проводять — його просто повертають до військової частини, де змушують знову брати участь у бойових діях і де він може зазнати жорстокого поводження.

Приклад оголошення про розшук, розміщеного на вулицях Єнакієвого, Донецька область, із телеграм-каналу

Цільова аудиторія — молодь і діти

В ході дослідження було виявлено, що Росія націлюється на молодь, студентів і навіть дітей з окупованих територій, намагаючись закласти підґрунтя для їхньої майбутньої мобілізації до своєї армії. Після окупації Криму у 2014 році російська влада почала застосовувати різноманітні тактики — зокрема інформаційні кампанії та мотиваційні зустрічі в навчальних закладах — щоб переконати кримську молодь вступати до лав російської армії.

Серед таких ініціатив — захід «День призовника», орієнтований на призовників і учнів 10—11 класів; державна програма Росії «Юнармія», спрямована на мілітаризацію молоді шляхом зображення України як ворога Росії; а також курси воєнної підготовки в освітніх установах і кампанії, що пропагують військову службу як почесну й патріотичну справу.

Такі дії є спробою впливати на молодь у період її формування та нав’язати їй відчуття приналежності до російської ідентичності. Експерти з прав людини пояснюють, що мілітаризація дітей і молоді, а також ініціативи на кшталт «Юнармії» на окупованих територіях є воєнним злочином, адже залучення дітей до військових дій порушує норми міжнародного гуманітарного права.

Стратегія Кремля, спрямована на знищення української ідентичності дітей на тимчасово окупованих територіях і підготовку їх до служби в російській армії, з кожним роком окупації лише посилюється. Росія тримає в окупації частину території України вже понад десять років, тож цілком імовірно, що деякі українські чоловіки, які були дітьми у 2014 році, зараз воюють проти України. В усьому світі діти вважаються надією на майбутнє, але на окупованих Росією територіях України дехто з них перетворюється на інструмент війни.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Ценники на полках магазинов вырастут на 15%: какие продукты станут еще дороже
Знай
2025-07-13T20:07:10Z
Домой вернетесь с пустым кошельком: супермаркеты обновили цены на сливочное масло, молоко и сыр
Знай
2025-07-13T19:22:02Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как предотвратить пищевое отравление летом и что делать, когда уже отравился: советы врача
Знай
2025-07-13T18:52:40Z
Пять продуктов и напитков, которые провоцируют появление отеков
Gazeta UA
2025-07-13T17:42:48Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Убийство полковника СБУ в Киеве: журналист раскрыл детали о Ворониче и его нападающих
TSN
2025-07-13T20:13:29Z
New York Times выпустила репортаж с Курщины в пользу Кремля — МИД Украины отреагировал
ZN UA
2025-07-13T20:04:42Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Недельный гороскоп на 14-20 июля: что обещает ретроградный Меркурий всем знакам зодиака
Comments UA
2025-07-13T20:00:07Z
График отключения света на неделю 14-20 июля Запорожской области: кого предупредили
Политека
2025-07-13T19:31:09Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Когда закончится пенсия по инвалидности: в Пенсионном фонде дали разъяснение
Знай
2025-07-13T19:07:14Z
Что делать, если во время проверки не работает "Резерв+" - совет от Минобороны
TSN
2025-07-13T19:06:14Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Симпсоны предсказали Лабубу: почему тревожная теория заставляет владельцев сжигать вирусную игрушку
Фокус
2025-07-13T18:52:06Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Сотрудника СБУ в Киеве убили завербованные россиянами иностранцы — полиция. ФОТО
Новости Украины
2025-07-13T19:37:02Z
Россияне атаковали Полтаву и Николаев, вспыхнули пожары
Telegraf
2025-07-13T18:37:00Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Где поможет уксус – полезные советы
Gazeta UA
2025-07-13T19:49:11Z
Нежный, как облачко: готовим идеальный паштет для перекуса
Telegraf
2025-07-13T19:22:30Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Без согласия и без выбора: ChatGPT обязали хранить все ваши разговоры
Comments UA
2025-07-13T19:48:23Z
В Минобороны объяснили, почему произошел сбой в "Резерв+"
TSN
2025-07-13T19:33:30Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Итальянский теннисист Синнер впервые выиграл Уимблдон
ZN UA
2025-07-13T18:43:23Z
Галатасарай может позволить себе выкупить Осимхена, если оплатит частями
Корреспондент
2025-07-13T18:15:14Z
Роучу безразличны похождения Джервонты Дэвиса: Реванш состоится по плану
Корреспондент
2025-07-13T17:24:42Z
Челси – ПСЖ: накануне финала матча Клубного чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-13T17:06:28Z
Покорившие высоту: Дембеле и Палмер приняли участие в фотосессии
Корреспондент
2025-07-13T16:48:38Z
Уимблдон U-14 проигран - не беда, когда в стране война
Корреспондент
2025-07-13T15:54:29Z
Травмы не могут позволить полноценно служить футболу: Интер выгоняет игрока
Корреспондент
2025-07-13T15:21:51Z