MY.UAНовини
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім

Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім

Цінності проявляються не лише у вчинках. Достатньо секунди закочування очей, щоб показати свою позицію та світогляд. Коли блогерка Анна Алхім не захотіла заспівати українською на хрестинах, частина суспільства відчула це як особисту зневагу. Інша — як прикольний жарт.

Але за цим випадком стоїть значно глибша проблема: незавершена деколонізація, конфлікт світоглядів, відсутність ціннісного консенсусу в країні, що живе 11-й рік війни.

Що сталося?

Блогерка Анна Алхім опинилася в центрі скандалу через демонстративну відмовуспівати українською, проросійські висловлювання, публікації російського контенту. На це відреагували інші інфлюенсери і громадянське суспільство.

Скандал не був першим, але став наймасштабнішим для блогерки. Критику вчинків Алхім висловила інша блогерка Олена Мандзюк, активіст Сергій Стерненко, ветеран Олександр Терен та інші. На захист Алхім стали її підписники та деякі блогери (Соня Морозюк, Санта Дімопулос). 8 травня сторінку Алхім в інстаграмі вчергове видалили, сама вона виїхала з України.

Читайте також
Українці назвали корупцію та мовне питання причинами певного розколу у суспільстві – опитування КМІС

Конфлікт Алхім – конфлікт цінностей українців

Цей конфлікт – не про спів, конкретну блогерку й навіть не про мову. Це – глибинний конфлікт цінностей.

Він про те, як сильно українське суспільство змінилось після 24 лютого 2022 року, про дійсно велику прірву у пріоритетах та світоглядах людей.

Це історія про дві частини українського суспільства, які сьогодні живуть в одному будинку/місті, але існують у різних реальностях та інформаційних бульбашках.

З одного боку – волонтери, громадянське суспільство, військові, письменники, для яких мова, культура й інформаційна гігієна – питання виживання. Для них будь-яке споживання російського контенту вже не "особиста справа", а підтримка реального фізичного агресора.

Адже за кожне прослуховування на Apple Music, Spotify, перегляд YouTube росіянам надходять гроші. А російські артисти – часто офіційні інструменти пропаганди та підтримки режиму. Окрім цього, споживання росконтенту – це ще і ментальне долучення до російського, що призводить до впливу пропаганди РФ.

Але є й інша частина українців. Вони не підтримують російську армію, не хочуть поразки України, але водночас не бачать проблеми в тому, щоб співати пісні Басти, вмикати дітям російські мультики чи постити меми російською.

Таких людей – багато. Серед них – Анна Алхім, тисячі її підписників. І, будьмо чесні, багато людей в Україні загалом. У київських садочках, наприклад, 20% дітей погано розуміють українську (дослідження ГО "Спільномова"). Це означає, що вдома вони чули переважно російську. А отже, їхні батьки свідомо чи ні – обирають російське.

Читайте також
Сім порад тим, хто переходить на українську мову

Ось тут – головний виклик.

Обидві ці групи людей живуть поряд. Це не умовна "Східна і Західна Україна" – це сусіди в одному будинку, батьки в одному класі, родичі за одним столом.

Це не дискусія про стилі спілкування. Це битва реальної ситуації з цінностями, світоглядами і звичками. І саме це робить конфлікт гострим та болючим.

Чи поділене українське суспільство сьогодні? Глобально – ні. Ми всі хочемо перемоги України, поразки Росії, безпеки та миру близьким, гідного ставлення та якісних умов життя. Ми об’єднанні головними цілями. Але розуміння шляху до цілей у людей різне. Також різні стартові позиції, поточні умови і розуміння стратегічних речей загалом.

Але головне залишається однаковим для всіх: хочемо ми цього чи ні, а ми зараз маємо частину суспільства, яка розмовляє російською і слухає російську музику. І вони не готові відмовлятись від цього. Російська машина пропаганди лише посилює ці процеси.

Як діяти?

Боротьба триває не лише на фронті, а й у сторіз інстаграму, TikTok дітей, виборі мови, музиці в телефоні і навіть закочуванні очей на хрестинах. Конфлікт громадянського суспільства з Алхім – конфлікт за те, якою буде українська ідентичність після війни. І чи буде вона взагалі.

Нам не варто мріяти про "примирення" чи "компроміс" сам собою. Гібридна війна ведеться не лише ракетами, а й через музику, мову, жарти й звички.

Якщо українці досі споживають російський контент — це не їхня "особиста справа". Це спільна проблема.

Адже вона перетворюється у кошти і ракети на наші голови. Вона не вирішується роками та силами виключно громадянського суспільства і базових вправ влади. Потрібна ґрунтовніша робота:

  1. Унеможливлення вільного доступу до російської культурної і мовної пропаганди в інтернеті. Держава має відшукати інструменти, як обмежити російську музику, блогерів, відео в інтернеті. Це не про цензуру, а про виживання. Людина з важкими формами діабету чи раку може обрати ліки та обмеження або ж смерть. Російський контент (частина якого – російська мова) – це як діабет, ракові пухлини та інші важкі хвороби разом взяті. Вони потребують складних і непопулярних рішень, але це стратегічні рішення для порятунку країни. Приклад ВКонтакті показав, що такі обмеження йдуть на користь.
  2. Інвестиції в контент. Популяризація українського потребує контенту для всіх вікових груп, а контент – досить дорога річ. І тут вже завдання держави, бізнесу та партнерів України – інвестувати україномовну музику, кіно, блоги, медіа.
  3. Етика суспільного тиску та критики. Критика Анни Алхім, яка спочатку була досить конструктивною, згодом переросла у хвилю нерозбірливого хейту. З погрозами, відповідною лексикою та абсолютно неконструктивними думками. Суспільний тиск потрібен завжди, але у межах етики та закону. Чи болить нам всім питання поваги до України? Дуже! Але чи допоможемо ми грубим хейтом Україні? Ні. Тому тут важливо зберігати холодну голову і конструктив у висловлюваннях.
  4. Тиснути на бренди. Монетизація блогів відбувається завдяки рекламі. Тож, якщо блогер висловлює підтримку російській владі, музиці та культурі, головний інструмент впливу на нього – тиск на тих, хто купує рекламу. Так, як ми вимагаємо у міжнародного бізнесу не співпрацювати з РФ, маємо тиснути і на український – не підтримувати блогерів, які транслюють проросійські цінності.

Як зі всім цим бути?

Мовне питання у 2025 році в Україні — маркер переходу від пострадянської гнучкості до дорослої ціннісної визначеності. Конфлікт, що розгорівся довкола Анни Алхім, — це прояв культурного розламу. І водночас – тест на межу допустимого в умовах війни.

У цьому кейсі важливо розуміти: публічність = відповідальність. І навіть якщо ви не є політиком чи журналістом, ваша медійна вага формує уявлення про норму.

Суспільство змінилось. Більше не працює нейтральність. "Я не в політиці" більше не є виправданням. Публічність стала полем відповідальності. Мова — тестом на приналежність.

Насправді ми не сваримось через українську. Ми сваримось через те, що не всі проживають війну однаково. Не всі зрозуміли, що мова — це не декорація, а позиція. А ще – це інструмент. Якою мовою розмовляють українці – така сторона отримує більше можливостей для перемоги.

І хоч із питанням музики, мови і культури на стратегічному рівні все зрозуміло (жодної російської, якщо хочемо вижити і перемогти!), також важливо чесно і чітко розуміти реальність: частина українського суспільства розмовляє російською і слухає Басту. І тут недостатньо публічної критики чи вмовлянь, це значно глибша проблема ідентичності, знань та цінностей. Яка потребує багаторічної роботи у вигляді обмежень російського, пропонування якісного українського, пояснень та діалогу.

Анна Алхім не склала тест на мову. Але тепер вже завдання суспільства – скласти тест і на захист українського, і на внутрішній дорослий діалог.

Хочете стати колумністом LIGA.net – пишіть нам на пошту. Але спершу, будь ласка, ознайомтесь із нашими вимогами до колонок.

Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ольга Фреймут висловилася про російський паспорт чоловіка й чому він не може відмовитися від нього
ТСН
2025-05-10T09:21:16Z
Недооцінені науково-фантастичні фільми 90-х, які варто переглянути шанувальникам жанру
ITC
2025-05-10T09:07:12Z
«Євробачення-2025»: що значать мальви та серця у Ziferblat та хто і як голосуватиме
Комсомольская правда
2025-05-10T09:01:47Z
Кінофестиваль Миколайчук OPEN оголосив програму «Гала- премʼєр»
УкраинФорм
2025-05-10T08:52:20Z
Потап, Monatik та інші: добірка українських зірок, які приховують справжні імена за псевдонімами
24tv
2025-05-10T08:45:50Z
Куди зникла Віра Кекелія: де зараз перебуває її чоловік, двоє синів і як пережила "приліт"
ТСН
2025-05-10T08:39:54Z
Потап зробив заяву про свою еміграцію і виправдався за російськомовні пісні: "Я не виїхав з України"
TSN
2025-05-10T08:39:28Z
Ольга Фреймут розповіла про сварки з чоловіком і здивувала причинами: "Він засуджує"
ТСН
2025-05-10T08:39:17Z
Співачка СолоХа проговорилася про майбутню стать дитини й розповіла про труднощі третьої вагітності
TSN
2025-05-10T08:39:01Z
Спецслужбовця СБУ Лойфа звільнили з посади після розслідування «УП»
Детектор М
2025-05-10T09:21:19Z
Чому Путін замовчав ситуацію на фронті в Україні під час параду: ISW вказав на причину
24tv
2025-05-10T09:19:15Z
Франція хоче прямих переговорів України та РФ після припинення вогню. Кремль відкинув
Лига
2025-05-10T09:13:23Z
Трамп розповів про безсонні ночі, бо не може завершити війну в Україні за один день
Gazeta UA
2025-05-10T09:13:17Z
Макрон, Мерц, Туск та Стармер їдуть до Києва: 10 травня вже будуть у столиці
Telegraf
2025-05-10T09:12:21Z
Каллас про вступ України до ЄС: Якщо одна з країн «проти», то вона не може тримати в заручниках усіх інших
УкраинФорм
2025-05-10T09:10:55Z
У ЄС сподіваються, що США знову приєднаються до Коаліції зі створення спецтрибуналу - Каллас
УкраинФорм
2025-05-10T09:06:36Z
Київ хоче залучити ОБСЄ для документування злочинів проти українських військовополонених - Беца
УкраинФорм
2025-05-10T09:06:15Z
У Швеції радник з нацбезпеки не протримався на посаді й добу через фото у Grindr
InternetUA
2025-05-10T08:55:58Z
У США чоловік заплатив тисячі незнайомцям, щоб ті покинули його будинок: як таке сталося
24tv
2025-05-10T09:09:43Z
Розкриті технічні харатктеристики німецьких бойових підводних човнів Type 218SG
InternetUA
2025-05-10T09:01:53Z
Раміна Есхакзай відреагувала на скандал з Алхім: "Україна – не серіал російського виробництва"
24tv
2025-05-10T09:00:51Z
Золотих медалей більше не буде: що тепер отримають випускники
Хвиля
2025-05-10T09:00:32Z
Хто вважається самотнім пенсіонером та які виплати може отримати така людина
24tv
2025-05-10T08:54:01Z
Разом з легендарним захисником Азовсталі: у Запоріжжі відкрили "Ветеран ПРО" за підтримки Метінвесту
TSN
2025-05-10T08:39:59Z
Яким буде новий Папа Лев XIV: Портников дав прогноз щодо правління та України
TSN
2025-05-10T08:39:32Z
Росія будує завод з виробництва вибухових речовин — що дізнався Reuters
ТСН
2025-05-10T08:38:36Z
Експерт про присвоєння Малюку звання "Герой України": зробив Службу одним із ключових елементів Сил оборони
TSN
2025-05-10T08:38:34Z
Шафран для шкіри обличчя: ефект ботоксу без уколів
ТСН
2025-05-10T09:18:48Z
Не кава і не какао: названо напій, який захищає мозок від старіння та хвороби Альцгеймера
ТСН
2025-05-10T08:39:18Z
Який продукт знижує цукор у крові за 15 хвилин — є у кожному магазині
ТСН
2025-05-10T08:38:13Z
Як можна вберегтися від укусу кліща: важливі правила, про які не варто забувати
TSN
2025-05-10T08:37:28Z
Змінити обличчя без косметології легко: спробуйте цей метод
24tv
2025-05-10T07:33:00Z
Скоро скринінг раку шийки матки можна буде робити вдома: як таке можливо
ZN UA
2025-05-10T07:07:52Z
Окріп, оцет та сода: як раз і назавжди позбутися нудотного запаху від зливу
Знай
2025-05-10T06:51:32Z
Чому деяким людям достатньо 3 годин сну: вчені знайшли відповідь
24tv
2025-05-10T06:42:54Z
Норвегія продовжила угоду з Євросоюзом про медичну евакуацію українців
УкраинФорм
2025-05-09T18:58:38Z
На Полтавщині внаслідок вибуху боєприпасу загинув чоловік
УкраинФорм
2025-05-10T09:21:36Z
Фани Metallica спричинили землетрус у Вірджинії
360ua.news
2025-05-10T08:51:34Z
Росіяни атакували дроном чоловіка у Херсоні, він загинув
УкраинФорм
2025-05-10T08:48:33Z
«Інтернетспівмешканець» викрав у жінки 300 тисяч гривень та на таксі втік до Одеси
Украина Криминальная
2025-05-10T08:38:49Z
Одесит розстріляв вікна, бо дружина пішла до мами: подробиці інциденту
ТСН
2025-05-10T08:38:43Z
Справа угорських шпигунів: у Києві суд обрав підозрюваному запобіжний захід
ТСН
2025-05-10T08:38:36Z
Дрон атакував урядову будівлю Бєлгородської області: постраждав заступник губернатора регіону
ТСН
2025-05-10T08:37:57Z
Стрілянина під Києвом: що вилучили у підозрюваного під час обшуків
TSN
2025-05-10T08:36:47Z
Під Києвом 14-річну дівчину вдарило струмом на даху вагону
Украина Криминальная
2025-05-10T08:36:03Z
Від 25 до 100% знижки на комуналку: хто має право на пільги
24tv
2025-05-10T09:21:49Z
Який найменший термін оренди землі можна укласти в Україні
24tv
2025-05-10T09:06:18Z
На Кіровоградщині вимерзло 200 га овочів
AgroPortal
2025-05-10T09:00:20Z
Індійська компанія заявляє, що не передавала британське обладнання в Росію ‒ NYT
ZN UA
2025-05-10T08:54:18Z
В Україні почав стрімко подорожчав один з популярних овочів: яка причина
ТСН
2025-05-10T08:45:08Z
Перевірте свої копійки магнітом: як знайти рідкісні українські монети, що можуть коштувати цілий статок
TSN
2025-05-10T08:39:03Z
В Україні різко змінилася ціна на овоч з "борщового набору"
TSN
2025-05-10T08:38:17Z
Справа Приватбанку: ЄСПЛ визнав прийнятною скаргу Коломойського
TSN
2025-05-10T08:37:58Z
Ріст цін на продукти в Україні побив рекорд в 75%: що подорожчало найбільше
GlavRed
2025-05-10T08:34:42Z
Тюнери схрестили раритетний VW Beetle з Porsche Boxster, гібрид виставили на продаж
AutoCentre
2025-05-10T07:04:35Z
Словацька компанія анонсувала продаж літаючих авто
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T06:21:57Z
Українці активно купують нові авто: на які марки зріс попит у квітні
24tv
2025-05-10T05:09:46Z
Феррарі врізалася у Вольво, але дивно постраждала саме шведська машина
Топ Жир
2025-05-10T01:30:13Z
Один із найвідоміших італійських дизайнерських брендів може стати наступною великою втратою Audi
Топ Жир
2025-05-10T01:00:29Z
Faraday Future зазнала збитків у 48 мільйонів доларів та випустила лише два автомобілі у першому кварталі
Топ Жир
2025-05-10T00:00:40Z
Mercedes надав C-Class такий дизайн, який може сподобатися лише зірці
Топ Жир
2025-05-09T23:30:29Z
Легендарний спорткар продали за смішні гроші через корумпованого поліцейського
Топ Жир
2025-05-09T22:45:35Z
Новий кросовер Renault приховує таємницю, і це не лише маскувальний камуфляж
Топ Жир
2025-05-09T22:00:23Z
Як виглядає Вовчанськ після року боїв: фото та відео зруйнованого міста
Telegraf
2025-05-10T09:21:49Z
На Донеччині окупанти відновлюють в'язницю для «відмовників» від служби в армії РФ - активісти
УкраинФорм
2025-05-10T09:06:56Z
Прогноз погоди у Запоріжжі на 11 травня: які сюрпризи готує природа
Политека
2025-05-10T09:00:16Z
У Київській держадміністрації дали чітке роз’яснення щодо підпорядкування структур КМДА і КМВА
Украина Криминальная
2025-05-10T08:58:49Z
У захопленій росіянами Каховці поширили листівки із закликом вступати до лав «АТЕШ»
УкраинФорм
2025-05-10T08:45:22Z
В Україну повернулась зима. Де чекати снігу та морозів, а де — дощів
Telegraf
2025-05-10T08:45:07Z
Коли до України повернеться тепло й припиняться дощі — прогноз синоптика
TSN
2025-05-10T08:39:52Z
Під Києвом лунають вибухи: що відомо
TSN
2025-05-10T08:38:57Z
У Києві власники собак мають зареєструвати їх у ЦНАПах
TSN
2025-05-10T08:38:51Z
Змішайте господарське мило з марганцівкою — і більше жодних плям: лайфгак для господинь
TSN
2025-05-10T08:39:48Z
Як обробити картоплю, щоб не було колорадського жука: природні методи без хімії
ТСН
2025-05-10T08:39:26Z
П’ять садових квітів, які виживуть навіть у найбільшу спеку
TSN
2025-05-10T08:39:02Z
В яких продуктах більше антоціанів, ніж у лохині чи чорниці: фахівці поділилися переліком
TSN
2025-05-10T08:38:56Z
П’ять речей, які роблять людину по-справжньому щасливою
TSN
2025-05-10T08:38:55Z
Як правильно пити віскі: експерти розповіли про важливе правило 5S
ТСН
2025-05-10T08:38:35Z
Аміачна селітра чи карбамід: що обрати для кращого врожаю — радять експерти
TSN
2025-05-10T08:38:08Z
"Випити горнятко кави" — мовна пастка: чому не варто так казати про улюблений напій
ТСН
2025-05-10T08:37:52Z
Як зробити каву кориснішою: секрети для тих, хто не готовий відмовлятися від улюбленого напою
ТСН
2025-05-10T08:37:08Z
Арсенал домовився про трансфер Субіменді – Романо
Football.ua
2025-05-10T09:22:52Z
Кисіль: Точно є не один фактор, який вплинув на такі результати Чорноморця
Football.ua
2025-05-10T09:22:21Z
Костюк пояснила, чому потиснула руку ексросіянці Касаткіній
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T09:21:16Z
Батько Ф'юрі проїхався по Усику, запевнивши, що реванш із Дюбуа не збере аншлагу
24tv
2025-05-10T09:21:11Z
Гвардіола – про відхід Алонсо з Баєра: Його вплив на команду був неймовірним
Football.ua
2025-05-10T09:03:41Z
Канадський хокеїст Пантерс встановив унікальний рекорд в історії Флориди
24tv
2025-05-10T09:00:02Z
Скиба, Раян та Ігор Когут гратимуть із перших хвилин проти Ворскли
Football.ua
2025-05-10T08:58:44Z
Рома втратила капітана до кінця сезона – CdS
Football.ua
2025-05-10T08:46:54Z
Перемовини Роналду з Аль-Насром про новий контракт призупинені: яка причина
24tv
2025-05-10T08:33:14Z
Фото Землі збоку океанічної півкулі шокувало користувачів соцмереж: що вони побачили
ТСН
2025-05-10T09:09:23Z
Бий своїх, щоб чужі боялися: чи зможуть США зупиняти розвиток ШІ в Китаї
Фокус
2025-05-10T09:00:20Z
Атлантида 2.0: Англійський стартап будуватиме підводні поселення
ZN UA
2025-05-10T08:55:34Z
The Shadow Syndicate: містика, фашизм і нуар у новій інді-грі про світ небезпечних тварин
Знай
2025-05-10T08:51:55Z
Сонячні спалахи б’ють по Землі миттєво: сенсаційне відкриття вчених
TSN
2025-05-10T08:39:21Z
YouTube заблокував канали Арестовича та інших підсанкційних осіб — РНБО
ТСН
2025-05-10T08:37:36Z
Вчені розповіли, звідки з’являється веселка і як утворюються її кольори
TSN
2025-05-10T08:37:09Z
На Венері може бути життя: вчені знайшли докази
TSN
2025-05-10T08:37:06Z
Чи є від хрущів користь: експерт розповів про несподівану роль комах
ТСН
2025-05-10T08:36:52Z