MY.UAНовини
Папа Лев XIV: після Франциска та його слідами
Папа Лев XIV: після Франциска та його слідами

Папа Лев XIV: після Франциска та його слідами

Папа Лев XIV: після Франциска та його слідами

Папою Римським — для багатьох неочікувано — став уродженець Чикаго, перуанський єпископ, генерал ордена августинців Роберт Френсіс Превост. Він зійшов на Святий Престол з іменем Лев XIV і відразу заявив, що є наступником політики реформ, які розпочав його попередник — папа Франциск. Папа Лев XIV — добрий адміністратор, урівноважений прогресист. Та головне — він є місіонером. Не виключено, що в «божественному» вимірі вибір конклаву був пов’язаний саме з цим — Роберт Френсіс Превост має місіонерський запал. Адже для того, щоб очолювати церкву, мало бути просто добрим адміністратором.

Картина за номерами

Цифри — ось із чого зазвичай починають усі. Вочевидь, за своєю однозначною природою вони здаються нам найближчими родичами фактів. Коли йдеться про папу Лева XIV, вдвічі логічніше почати саме з чисел, адже за своєю першою освітою він є математиком.

Отже, 267-й Папа Римський — перший Папа зі США й перший Папа-августинець. Обраний у четвертому турі. Це справді швидко, особливо для нинішніх виборів, тому що склад конклаву був як ніколи великий (133 кардинали), й багато присутніх ніколи один одного не бачили та мало що один про одного знали.

Ця обставина, втім, парадоксально зіграла на користь швидких виборів і особисто кардинала Превоста. Глибокі знання та величезну працездатність — приємне поєднання якостей нового Папи — гідно оцінив папа Франциск, який в останні роки свого понтифікату буквально по зав’язку завантажив архієпископа Превоста адміністративною роботою. Зокрема Превост очолив Дикастерій у справах єпископів, що дало змогу майбутньому Папі познайомитися з багатьма майбутніми виборцями. Та водночас він не провів на цій посаді достатньо часу, щоб нажити занадто багато ворогів у Курії.

Папі Леву цього року виповнюється 70. Це приблизно середній вік нинішнього конклаву. Він «іще не старий», тобто має достатньо часу на те, щоб утілити в життя реформи, які розпочав папа Франциск. Але водночас «це не назавжди» — новий Папа вже не такий молодий, аби будувати власні грандіозні плани. Впоратися б із тим, що залишив йому попередник.

Пост-Франциск

У своїй короткій промові схвильований папа Лев нагадав про благословення папи Франциска, яке той дав на площі на Великдень — напередодні своєї смерті. Й сказав, що хотів би «продовжити це благословення».

Із цього погляду Роберт Френсіс Превост — гарний вибір. Не лише тому, що саме з рук папи Бергольйо одержав кардинальський пурпур, а й за духом, і навіть за «пропискою» на Глобальному Півдні. Для нового папи Лева цей факт є особливо важливим, оскільки Глобальний Південь для нього — уродженця США — став власним свідомим вибором. У певний момент під час виступу він перейшов на іспанську мову — саме для того, щоби звернутися до своєї перуанської пастви, але також щоби підкреслити свою приналежність до тієї країни, яка стала для нього духовною батьківщиною.

Також у своїй промові папа Лев згадав синодальність — у такий спосіб підкресливши рішучість довести до кінця реформу управління Католицькою церквою.

Проте він — не Франциск. Це стало зрозуміло ще до того, як він відкрив рота. Коли папа Лев вийшов на балкон, то зробив це в повному папському вбранні, а не просто в білій сутані, як свого часу папа Франциск. Підкреслена простота — стоптані черевики, «Форд Фокус» замість папамобіля та скромне житло в готелі Святої Марти — стиль папи Франциска, який асоціюватиметься лише з ним.

Папа Лев — августинець, а не францисканець. Він є людиною, яка сповідує дисципліну, правила для нього відіграють чималу роль. Власне, його небажання косплеїти Франциска не може не викликати поваги. Легко дотримуватися моди. Приємно подобатися публіці. Але йти за своїм покликанням, підкоряючись установленим правилам, у наш час стає дедалі важче. Використання традиційних папських атрибутів, від яких демонстративно відмовлявся Франциск, — сигнал про те, що церковні традиції й дисципліна відіграють для папи Лева більшу роль, ніж успіх у публіки. І повірте мені, для церкви це важливий сигнал.

Та якщо не брати до уваги зовнішніх ефектів, то папа Лев XIV залишається послідовником папи Франциска й у своєму ставленні до бідних. Сам вибір імені — Лев —  говорить про наступництво папи Лева XIII — «Папи робітників», творця соціальної доктрини Католицької церкви, прихильника справедливості.

Боббі з Чикаго

Подейкували, що на кардиналів «уплинули» (без уточнення) із боку Трампа, щоб обрали саме американця. Ці голоси, втім, відразу стихли — через повну абсурдність таких тверджень. Папа Превост на «вибір Трампа» геть не схожий.

Учора Трампа розпирало від гордощів — можливо, він спробує «продати» перемогу кардинала Превоста на конклаві як свідчення відродження американської величі. Критики Трампа всередині США, втім, уже запобігли цій спекуляції, запропонувавши власну: досі у Ватикані уникали пап-американців нібито саме для того, щоби не збільшувати й без того величезної політичної ваги США у світі. Те, що Папа-американець став можливим, означає: до США перестали ставитися серйозно після того, як до влади прийшов Трамп.

У трампістському таборі, втім, теж не надто тішаться через обрання Папи-американця. Він начебто свій — «хлопець із Чикаго», але водночас «глобаліст», «промігрант», «черговий марксист на папському престолі» й узагалі, тільки для того й обраний, аби стати противагою Дональду Трампу в США.

Не те щоб у цього не було причин. Підтвердження цьому — недавня пікіровка кардинала Превоста з віцепрезидентом США Венсом стосовно «ближніх».

Та й після обрання папа Лев не поспішив продемонструвати міцний зв’язок із батьківщиною. Поки в Курії жартують, що тепер доведеться вивчати англійську (не надто популярну мову у Ватикані й узагалі в Італії), папа Лев, звертаючись до людей на площі Святого Петра, не сказав рідною мовою ані слова. Він говорив італійською, латиною й іспанською — наче хотів підкреслити свою прихильність до універсалізму церкви та солідарність із Глобальним Півднем.

У цьому теж є подібність між папою Левом і його попередником: папа Франциск за весь період свого понтифікату жодного разу не побував у рідній Аргентині. І його підтримка там під кінець понтифікату була вкрай низькою. Немає пророка у своїй країні!

Птах миру

Лев XIV помітно менше схожий на голуба, ніж папа Франциск. Принаймні зовні. Набагато стриманіший — і в міміці, й у рухах і навіть у тоні голосу. Він виглядає «міцним горішком» — і це було одним із важливих критеріїв для майбутнього глави держави Ватикан, якому доведеться перемовлятися через стіл із такими візаві, як Дональд Трамп, Владімір Путін і Сі Цзіньпін (і це далеко не повний список).

Першим словом папи Лева було «мир». У своїй короткій промові він повторив його кілька разів, наголошуючи тим самим, що в питанні миру він продовжуватиме лінію папи Франциска. Він навіть прямо повторив фразу про «будівництво мостів і діалогу».

Та на відміну від папи Франциска, який прийшов на Святий Престол у відносно спокійний час, папа Лев не може дозволити собі ілюзії — він приймає світ у стані війн, крайньої ідеологічної поляризації та інших політичних потрясінь. Будувати мости новому Папі доведеться на дуже ненадійних ґрунтах, над водоймами, які постійно змінюють русла.

Можливо, це ще один аргумент, який урахували учасники конклаву: «Папа з Півночі», ймовірно, ліпше орієнтується в політичних тенденціях у нашій частині світу. Це знов-таки важливо, оскільки потрясіння тут неминуче відгукнуться по всій планеті.

Нас, звісно, цікавить, яку позицію займатиме папа Лев стосовно України, чи опиниться він, як і його попередник, у полоні Ostpolitik, чи стане «наводити мости» з Кремлем просто по наших головах. Прямої відповіді на це запитання на сьогодні немає. Досі кардинал Превост був дуже далеким від східноєвропейського порядку денного. Це, звісно, додає занепокоєння — один «південний» Папа в нас уже був.

Але, повторюся, часи змінюються. І папи змінюються разом із ними. Роберт Френсіс Превост — американець. Якщо не для нього самого, то для російської сторони це саме собою є значною вадою.

Папа із сюрпризом

Вибір кардиналів уже сам собою був сюрпризом. Хоча Роберт Френсіс Превост, безперечно, був одним із найкращих кандидатів із погляду наступництва папи Франциска й значився в списку папабілів, багато хто не вірив у обрання Папи-американця.

Коли кардинал перетворюється на Папу, він нерідко розкривається з несподіваного боку. Неначе стає іншою людиною. Цю метаморфозу містично пов’язують із перебуванням у «Кімнаті сліз», де обраний Папа усамітнюється для молитви — особистого спілкування з Господом. І де він залишає своє колишнє життя, свою колишню особистість, аби вийти до народу вже іншою людиною з іншим іменем.

Це переродження іноді буває дуже яскравим. Досить згадати папу Франциска. Під час перебування архієпископом Буенос-Айреса він мало виділявся з низки інших ієрархів Католицької церкви. Були, прямо скажемо, кардинали і яскравіші, ніж Хорхе Марія Бергольйо. Однак папа Франциск увійшов в історію як дуже незвичайний, навіть трохи екстравагантний понтифік.

Для ієрархічної структури, якою є Католицька церква, в цьому немає нічого дивного. Вміння підкорятися дисципліні та виконувати свою роботу, залишаючись непомітним, є однією з «корпоративних чеснот». Передбачається, що учасникам конклаву відомо, хто з «хороших виконавців» має достатні лідерські якості й харизму, щоб очолити церкву. І чи потрібен церкві в цей момент сильний лідер із яскравою харизмою.

Роберт Превост — закрита книга. Він є «помірним прогресистом», але наскільки «помірним»? У «складних» питаннях лібералізації церковного навчання — таких як ставлення до ЛГБТ+, жіночого священства, причастя для тих, хто бере другий шлюб, — Превост ніколи не поспішав ділитися власною думкою. Допоки це були рішення папи Франциска, кардинал Превост старанно працював над просуванням цих ідей у життя. Але ставши папою Левом, наскільки палким він виявиться в просуванні цих ідей і формулюванні нових?

Імовірно, саме ці його вміння — тримати свою думку при собі, не розгойдувати човна більше, ніж дозволяють погодні умови, й працювати на кінцевий результат — гідно оцінив конклав.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Від медсестри до топмоделі: 20 пікантних фото "янгола" Victoria's Secret Лаїс Рібейро
Gazeta UA
2025-05-10T01:15:12Z
Концерт метал-гурту Metallica викликав «землетрус»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T00:00:15Z
Каннський кінофестиваль відкриється Днем України
УкраинФорм
2025-05-09T21:37:31Z
Варті вашого часу: 5 українських фільмів для ідеального кіновечора
24tv
2025-05-09T21:03:54Z
Масляно-жовтий та небесно-блакитний: дизайнери назвали модні відтінки, які зададуть тон цьому літу
Знай
2025-05-09T20:51:31Z
Помер Джеймс Фоулі – режисер "П'ятдесяти відтінків", "Карткового будинку" і кліпів Мадонни
24tv
2025-05-09T20:31:12Z
У Харкові до Дня Європи в метро грав симфонічний оркестр
УкраинФорм
2025-05-09T19:45:48Z
Незворотно: лікар розкрив діагноз Аллегрової та причину її скандальних витівок
GlavRed
2025-05-09T19:27:38Z
Ольга Фреймут розповіла, чому її чоловік не може відмовитися від паспорта Росії
GlavRed
2025-05-09T19:27:05Z
На тлі індійської атаки Пакистан скликав засідання органу, який відповідає за ядерну зброю
24tv
2025-05-10T04:39:18Z
Білий дім вважає Путіна суттєвою перешкодою для досягнення миру – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T04:33:56Z
У посольстві США попередили про можливу масштабну атаку найближчими днями
Комсомольская правда
2025-05-10T04:31:46Z
Чому Путін замовчав ситуацію на фронті в Україні під час параду: ISW вказав на причину
24tv
2025-05-10T04:30:49Z
Балістичне підсилення: Іран готує нову партію зброї для Москви
Gazeta UA
2025-05-10T04:30:06Z
США та Європа готують ультиматум для Путіна
Vlasti
2025-05-10T04:21:27Z
Трамп звернувся до Зеленського та Путіна: Цю безглузду війну треба закінчити
Лига
2025-05-10T04:18:30Z
Мобілізація в Україні: чому ТЦК може оголосити у розшук і що робити військовозобов'язаному
24tv
2025-05-10T04:18:06Z
«Путін дуже хоче миру»: Кремль назвав головну умову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T04:18:03Z
Найщиріші привітання з Днем матері своїми словами: ідеї, як привітати маму
Лига
2025-05-10T04:24:34Z
10 травня - яке сьогодні свято, що не можна робити, все про цей день
Комсомольская правда
2025-05-10T04:12:15Z
Борги в подарунок до нерухомості: що робити з комуналкою попередніх власників
24tv
2025-05-10T04:03:42Z
Яке церковне свято у суботу, 10 травня: чому сьогодні не можна пити багато алкоголю
24tv
2025-05-10T04:03:25Z
Пенсія у Львові: вдова вимагала 226 тисяч у ПФУ, суд виніс несподіване рішення
Политека
2025-05-10T04:00:49Z
Захищав Україну з 2014 року: на Харківщині загинув воїн із Бучі Микола Архипчук
24tv
2025-05-10T03:48:24Z
Що означає слово "шибко": які поширені синоніми можна використовувати
GlavRed
2025-05-10T03:27:13Z
Новий світовий рекорд: у Португалії збудували гігантське місто з конструктора Lego
Фокус
2025-05-10T03:06:17Z
Яке свято 10 травня 2025 та навіщо цього дня ходили до лісу
Факти ICTV
2025-05-10T03:00:01Z
Норвегія продовжила угоду з Євросоюзом про медичну евакуацію українців
УкраинФорм
2025-05-09T18:58:38Z
Співайте, щоб почуватися краще: ось маловідомі переваги співу для здоров'я, згідно з наукою
24tv
2025-05-09T18:54:00Z
Як відбілити тюль: від результату будуть шоковані всі
24tv
2025-05-09T17:24:06Z
Поширений в Україні прилад значно збільшує ризик раку у дітей
24tv
2025-05-09T17:18:16Z
Що поїсти, що не відчувати себе голодним: ТОП продуктів, які надають відчуття ситості
Фокус
2025-05-09T16:30:29Z
Чим обробити смородину від шкідників: цей засіб творить дива
24tv
2025-05-09T15:42:32Z
Онкологічне цунамі на підході: вчені назвали найчастіші види раку в молодих людей
Фокус
2025-05-09T15:30:03Z
Шило на мило або нова надія: вчені хочуть лікувати алкоголізм наркотиками
Фокус
2025-05-09T15:00:20Z
Коли діти – вже не квіти: що таке батьківське вигорання та як побороти руйнівне виснаження
24tv
2025-05-09T14:16:25Z
Підприємець скористався «Шляхом», щоб вивезти 5 військовозобов’язаних — суд виніс вирок
InternetUA
2025-05-10T04:13:39Z
«Напозичала» ₴50 мільйонів: жительку Франківська судитимуть за масштабне шахрайство
УкраинФорм
2025-05-10T04:12:25Z
У низці регіонів затримали 13 організаторів схем для ухилянтів
УкраинФорм
2025-05-10T03:51:38Z
Викрадені з музею румунські артефакти можуть бути цілими - прокуратура Нідерландів
УкраинФорм
2025-05-10T01:09:38Z
В Луцьку рятувальники прибули гасити пожежу: виявилося, що у всьому винні котлети
Фокус
2025-05-10T00:36:11Z
На Укритті ЧАЕС виявлено понад 300 отворів після атаки дрона РФ у лютому – МАГАТЕ
Факти ICTV
2025-05-09T22:04:18Z
Після удару дрона на ЧАЕС зафіксовано понад 300 пошкоджень саркофага
ZN UA
2025-05-09T22:01:56Z
За два дні «перемир’я» Росія вбила на Сумщині трьох цивільних - ОВА
УкраинФорм
2025-05-09T21:55:44Z
Зривав дахи і валив дерева: Україною пронісся потужний смерч
GlavRed
2025-05-09T21:27:38Z
ПФУ назвав 3 причини, коли українці можуть залишитись без пенсійних виплат
Хвиля
2025-05-10T04:30:52Z
А-95 у Київській області: розрив цін на АЗС вже понад 9 гривень
Хвиля
2025-05-10T03:45:07Z
Вівчарство для ЗСУ. Як галузь може працювати на оборону та реабілітацію
AgroPortal
2025-05-10T03:30:17Z
В Україні з обігу виведуть популярну банкноту: на що її замінять
Хвиля
2025-05-10T03:00:35Z
У ДТЕК пояснили, чи безпечний для побутової техніки перехід на 230 вольтів
УкраинФорм
2025-05-10T02:37:03Z
Подорожчання продуктів у травні у Харкові: що найбільше вдарить по кишені
Политека
2025-05-10T02:02:56Z
Multiplex став новим партнером програми «Плюси»
УкраинФорм
2025-05-10T01:24:01Z
За якої мінімальної зарплати призначають пенсію в 2025 році
Telegraf
2025-05-10T00:24:09Z
Долар іде вгору: українцям розповіли, до чого готуватися
GlavRed
2025-05-09T21:27:14Z
Феррарі врізалася у Вольво, але дивно постраждала саме шведська машина
Топ Жир
2025-05-10T01:30:13Z
Один із найвідоміших італійських дизайнерських брендів може стати наступною великою втратою Audi
Топ Жир
2025-05-10T01:00:29Z
Faraday Future зазнала збитків у 48 мільйонів доларів та випустила лише два автомобілі у першому кварталі
Топ Жир
2025-05-10T00:00:40Z
Mercedes надав C-Class такий дизайн, який може сподобатися лише зірці
Топ Жир
2025-05-09T23:30:29Z
Легендарний спорткар продали за смішні гроші через корумпованого поліцейського
Топ Жир
2025-05-09T22:45:35Z
Новий кросовер Renault приховує таємницю, і це не лише маскувальний камуфляж
Топ Жир
2025-05-09T22:00:23Z
Ця бежева Nissan Maxima 1985 року виглядає неймовірно стильно, хоча й не повинна
Топ Жир
2025-05-09T21:30:04Z
Ця ретро-відродження вимагала 3D-друків та безмежного терпіння
Топ Жир
2025-05-09T20:45:23Z
Порушники швидкості принесли Таллахассі 318 тисяч доларів за місяць, і місто хоче ще більше
Топ Жир
2025-05-09T20:00:23Z
Подорожчання фруктів у Києві: що найбільше б'є по гаманцю покупців
Политека
2025-05-10T04:31:02Z
Україну атакує 5-градусний мороз та піде сніг: синоптики приголомшили прогнозом
GlavRed
2025-05-10T04:27:56Z
Карта бойових дій на 10 травня 2025 – ситуація на фронті
Факти ICTV
2025-05-10T04:25:29Z
Росіяни за добу 284 рази били по Запорізькій області, троє поранених
УкраинФорм
2025-05-10T04:22:47Z
Продовольчі ярмарки у Києві 10-11 травня: де можна придбати фермерські продукти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T04:03:15Z
"Немає нікого, хто б це фіксував": військовий ЗСУ розкритикував ідею 30-денного перемир'я з РФ
Фокус
2025-05-10T04:00:05Z
Росія підступає до Дніпропетровщини, а ЗСУ мають успіх Курщині: огляд фронту від ISW
24tv
2025-05-10T03:33:09Z
Новий графік транспорту у Полтаві: яких незручностей очікувати до 10 червня
Политека
2025-05-10T03:31:21Z
Гороскоп на завтра 11 травня: Близнюкам - надзвичайна удача, Скорпіонам - сюрприз
GlavRed
2025-05-10T03:27:57Z
Чому не ладиться з коханням: астрологи назвали 4 знаки, яким пора зупинитись
GlavRed
2025-05-10T03:27:48Z
Більшість миє неправильно: як очистити контейнер від жиру за 30 секунд
GlavRed
2025-05-10T03:27:42Z
Загадка для найуважніших: знайдіть 4 ківі серед птахів за 5 секунд
GlavRed
2025-05-10T03:27:25Z
Як швидко зупинити сварку з ким завгодно: експерти радять застосувати певні слова
24tv
2025-05-10T03:18:15Z
Готуватимете хоч щодня: рецепт салату "Капрезе" з соусом песто
Telegraf
2025-05-10T03:16:09Z
4 знаки зодіаку, які здійснять мрію в травні
GlavRed
2025-05-09T23:27:48Z
Маленькі секрети великого успіху: як правильно смажити рибу – ви відчуєте різницю
24tv
2025-05-09T20:06:53Z
Не одне і те саме: як насправді потрібно користуватися бальзамом та маскою для волосся
24tv
2025-05-09T19:15:58Z
Як почистити пральну машину за допомогою оцту та соди: покроковий гайд
24tv
2025-05-09T19:00:13Z
Райо Вальєкано мінімально здолав Лас-Пальмас
Football.ua
2025-05-09T21:34:12Z
Дубль Хіменеса допоміг Мілану здобути вольову перемогу над Болоньєю
Football.ua
2025-05-09T21:07:57Z
Вольфсбург та Гоффенгайм не виявили сильнішого
Football.ua
2025-05-09T20:49:45Z
Михавко: Маємо мету і йтимемо до неї до кінця
Football.ua
2025-05-09T20:22:52Z
Не стримував емоції: Шовковський розніс гравців Динамо після невдалого матчу в УПЛ
24tv
2025-05-09T20:06:05Z
Бобан – про Доннарумму: Так піти з Мілана просто непробачно
Football.ua
2025-05-09T19:57:52Z
Хабі Алонсо розповів про майбутнє Вірца
Football.ua
2025-05-09T19:52:40Z
Педро Енріке: Шахтар продемонстрував гідну гру проти Зорі, попри видалення
Football.ua
2025-05-09T19:36:28Z
Магучіх бере золото на What Gravity Challenge: подробиці змагань у Катарі
GlavRed
2025-05-09T19:27:14Z
iPhone допоможе запобігти закачуванню в дорозі — корисна фішка
InternetUA
2025-05-10T04:04:19Z
У Китаї розробляють ШІ-систему для "перекладу" мови тварин на людську
ZN UA
2025-05-10T03:42:27Z
Штучний інтелект захищатиме користувачів Google Chrome від шахраїв
УкраинФорм
2025-05-10T03:36:50Z
У травні Сатурн увійде в знак Овна: яких великих змін чекати до 2028 року
GlavRed
2025-05-10T03:27:35Z
Два тижні без підзарядки: у США представили розумні фітнес-браслети
УкраинФорм
2025-05-10T03:07:24Z
IBM замінила сотні працівників на ШІ
InternetUA
2025-05-10T03:01:01Z
Мексика подала до суду на Google через «Американську затоку»
УкраинФорм
2025-05-10T02:06:46Z
Текст, написаний ChatGPT, легко розпізнати: вчені пояснили, на що звертати увагу
InternetUA
2025-05-10T02:02:38Z
Microsoft заборонила працівникам користуватись китайським ШІ DeepSeek через ризики витоку даних
InternetUA
2025-05-10T01:01:15Z