MY.UAНовини
Продовження бійні: який внесок робить КНДР у російсько-українську війну
Продовження бійні: який внесок робить КНДР у російсько-українську війну

Продовження бійні: який внесок робить КНДР у російсько-українську війну

КНДР поставила в Росію до 5,8 мільйона артилерійських снарядів — 40% усіх російських боєприпасів, пише в колонці для RUSI аналітик Сем Кренні-Еванс. Це показує, наскільки незаконна діяльність Північної Кореї продовжила війну і наскільки Росія від неї залежна.

За даними Центру відкритих джерел, Північна Корея поставила в Росію до 5,8 мільйона артилерійських снарядів. Потенційно, це 40% російських боєприпасів, що показує, наскільки незаконна діяльність Північної Кореї продовжила війну.

Снарядний голод

У серпні 2023 року розпочався довгоочікуваний контрнаступ України, але російські вiйська були готові й чекали за щільними мінними полями, озброєні протитанковими керованими ракетами (ПТКР), боєприпасами для загороджень і підтримані великими угрупованнями артилерії та бойових вертольотів. Така оборонна позиція виявилася занадто смертоносною для українських бригад, і контрнаступ не зміг забезпечити значущих територіальних успіхів, хоча й призвів до тимчасової зупинки російського наступу. Попри численні недоліки, російські лінії трималися. Серед багатьох проблем — нестача артилерійських боєприпасів після того, як росіяни самі розстріляли мільйони снарядів, а Україна знищила ще тисячі внаслідок дальніх ударів. У результаті боєприпаси та гармати доводилося концентрувати на пріоритетних напрямках, залишаючи інші ділянки фронту без ресурсів.

Оборонна промисловість Росії намагалася задовольнити цю потребу, але на тому етапі війни вона не могла зробити що-небудь швидко. Відповідь на цю дилему незабаром стала очевидною. У липні 2023 року президент Путін зустрівся з Кім Чен Ином, і супутникові знімки, проаналізовані RUSI в середині серпня, показали початок регулярних постачань. Одночасно з цим 719-й артилерійський склад боєприпасів, розташований недалеко від Тихорецька, зазнав значного розширення: були побудовані нові приміщення для зберігання великої кількості боєприпасів. Це стало кінцевим пунктом для мільйонів боєприпасів північнокорейської артилерії, які допомогли утримати російські війська у війні. До моменту закінчення наступу України в листопаді 2023 року ці нові приміщення вже заповнювалися, і війна вступила в нову фазу.

Відтоді обидві сторони зіткнулися зі снарядним голодом, який істотно змінив хід війни. Росія швидко спустошила частину своїх довоєнних запасів і зрештою була змушена змінити спосіб використання артилерії, зробивши більший акцент на керовані та навісні боєприпаси. Однак російські частини стали залежати від постачань північнокорейських боєприпасів, які можуть становити до 40% від 14 мільйонів снарядів, випущених із серпня 2023 року. Очевидно, що без північнокорейської підтримки російський снарядний голод був би набагато гострішим, а це означає, що незаконна діяльність Північної Кореї могла подовжити війну або навіть завадити Україні досягти більшого успіху.

Важливо Військові КНДР причетні до артилерійських обстрілів території України, – ЗМІ

Цифри

В аналізі OSC використовувалося моделювання та супутникові знімки для оцінки кількості снарядів калібру 122 мм і 152 мм, які можуть перевозити виявлені російські танкери за один рейс. Спостерігачі змогли підрахувати та відстежити 64 рейси чотирьох суден із вересня 2023 року. Передбачається, що під час цих рейсів доставлено щонайменше 15 800 стандартних морських контейнерів. Зіставивши розміри російських ящиків із внутрішніми розмірами контейнерів ISO, OSC дійшов цифри від 4,2 до 5,8 мільйона боєприпасів, включно зі 122-мм і 152-мм артилерійськими снарядами та 122-мм ракетами.

Якщо прийняти 4 жовтня 2023 року за дату початку постачань і 18 квітня 2025 року за дату закінчення, то, згідно з аналізом OSC, Північна Корея могла поставити достатньо боєприпасів для російських підрозділів, щоб вони могли виробляти 7 400 пострілів на день. Ця неповна оцінка показує, що Північна Корея поставила від 29% до 40% (з розрахунку 4,2 і 5,8 млн снарядів відповідно) від загальної кількості снарядів, випущених Росією від початку постачань у 2023 році. Ці цифри не враховують удари України по російських арсеналах у вересні 2024 року, які знищили велику кількість північнокорейських боєприпасів, що призвело до тимчасового зниження кількості випущених снарядів. Наприклад, унаслідок удару по Тихорецьку було знищено потяг, який перевозив приблизно 2 000 тонн боєприпасів, що може становити 24 000 152-мм снарядів. Неможливо дізнатися, скільки снарядів вдалося знищити українцям, але навряд чи вони сильно змінили загальну картину, з огляду на масштаби постачань.

Якби Північна Корея взагалі не постачала боєприпаси, а загальна витрата скоротилася на 5,8 мільйона снарядів, то середньодобова витрата Росії знизилася б до 13 493 на день з нинішніх 22 729. Це все ще більше, ніж в України протягом більшої частини розглянутого періоду, але не так вже й значно. Обстріли з такою швидкістю, ймовірно, зробили б багато наступальних операцій Росії у 2024 році набагато складнішими та дорожчими. Це також могло обмежити масштаби наступальних операцій, які Росія могла зробити. Фактично, темп постачань вказує на те, що вони були приурочені до підтримки великих російських наступальних операцій.

Аналіз OSC показує, що з моменту початку постачань у вересні 2023 року російські кораблі в середньому здійснювали три постачання на місяць. Однак у жовтні, листопаді та грудні було здійснено 18 постачань, причому сім постачань тільки в жовтні збіглися з початком широкомасштабного наступу з метою захоплення Авдіївки. Ще 13 постачань у період із січня до березня 2024 року, мабуть, сприяли наступу Росії на Часів Яр, а також відновленню дій на Харківському фронті. Продовження постачань, ймовірно, сприяло накопиченню запасів для підготовки до літніх боїв під Торецьком, Покровськом і протидії наступу України на Курськ. У лютому 2025 року було зафіксовано чотири постачання, оскільки Росія готувалася до весняного наступу, про який нещодавно оголосив Генштаб України. Це була найбільша кількість щомісячних поїздок, спостережуваних ОСК з того ж місяця 2024 року.

Важливо КНДР офіційно вступила у війну: чи чекати Україні "підкріплення" і що буде з постачанням боєприпасів

Оцінка наслідків

Вплив постачань боєприпасів Північною Кореєю в Росію важко оцінити повною мірою. На стратегічному рівні очевидно, що країна-ізгой зробила значний внесок у загальні витрати Росії на боєприпаси, що, ймовірно, допомогло тій продовжувати воювати та підтримувати свої успіхи. Терміни постачань також вказують на те, що вони стали ключовим чинником, що сприяє наступальним операціям Росії.

Вплив на тактичному рівні також призвів до важливих для війни результатів. Втрати українців зросли більш ніж удвічі, коли кількість артилерійських снарядів, якими вони могли стріляти, скоротилася теж удвічі, повідомив агентству Reuters у липні 2024 року старший офіцер українського Генерального штабу. Відтоді людські ресурси стали критично слабким місцем для України, оскільки вона намагається утримати позиції та захиститися від більш численної російської армії. Коли Росія поєднувала переважну вогневу міць із вищим співвідношенням військ, українці часто зазнавали поразки. Таке поєднання сприяло падінню Авдіївки в лютому 2024 року; під час битви за Авдіївку Росія випускала дев'ять артилерійських снарядів на кожен снаряд, яким українці могли відповісти, і постійно перевершувала їх за чисельністю особового складу. За Авдіївкою швидко сталося захоплення Росією Красногорівки та Очеретиного, а також розширення російських наступальних операцій на Харківському фронті в травні, що ще більше виснажило обмежені сили й боєприпаси України. До жовтня 2024 року російські війська захопили місто Вуледар, піддавши його найінтенсивнішим бомбардуванням, яких коли-небудь витримувала досвідчена 72-га бригада України.

Постачання з Пхеньяна стали настільки критичними, що деякі російські підрозділи стріляють тільки північнокорейськими боєприпасами. Проблеми України з живою силою посилюються тим, що Росія може випускати дедалі більше снарядів для підтримки наступальних операцій в умовах щораз вищих втрат, унаслідок чого до кінця 2024 року становище України загалом погіршилося.

У перспективі, судячи з наявних даних, як російські, так і північнокорейські заводи працюють над тим, щоб випускати більше снарядів, ніж будь-коли, водночас створюються нові виробничі лінії, а старі заводи працюють на максимальній потужності. Ймовірно, буде зроблено певний акцент на поповненні запасів, але цілком логічно, що багато боєприпасів, що виробляються двома державами, будуть використовуватися в Україні.

Загалом північнокорейські боєприпаси підтримують Росію у війні і, можливо, допомагають змінити її траєкторію.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Знищено річний запас снарядів РФ та КНДР: наслідки вибухів на 51-му арсеналі ГРАУ
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Путін не прийме ультиматум Трампа і здатен на відчайдушний крок - Foreign Affairs
GlavRed
2025-07-18T19:39:31Z
Радник Орбана заявив, що Україну "не просили воювати" з Росією від імені Угорщини
Европейская правда
2025-07-18T19:36:46Z
Україна висловила солідарність із партнерами через кібератаки Росії
Европейская правда
2025-07-18T19:31:26Z
НАТО має 18 місяців до можливої війни з Китаєм і росією — Bild
iPress
2025-07-18T19:30:53Z
Угорщина не вважає війну в Україні боротьбою за всю Європу – радник прем’єра
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:30:49Z
Канцлер Німеччини схвалив 18-й санкційний пакет проти росії
iPress
2025-07-18T19:30:30Z
Ердоган та Путін провели розмову: серед тем – Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:30:26Z
Британія хоче купувати американську зброю для України разом з Європою — ЗМІ
ZN UA
2025-07-18T19:30:25Z
Трамп пропонував Україні перейти в наступ у розмові із Зеленським
FaceNews
2025-07-18T19:30:22Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
Що робити, коли запізнилися на потяг: провідниця пояснила
TSN
2025-07-18T19:21:17Z
Трамп наполягає на мінімальному тарифі для всіх товарів з ЄС
ZN UA
2025-07-18T19:19:43Z
Ветерани ДТЕК зустрілися з Борисом Джонсоном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:06:08Z
Сербська компанія, повʼязана з "Газпромом", укотре просить відстрочки від санкцій США
Европейская правда
2025-07-18T18:49:39Z
В Україні оренда квартир зросла до 47 тис. грн: скільки платять у великих містах
Фокус
2025-07-18T18:33:56Z
Дефіцит продуктів у Львівській області: через нестачу зростають ціни
Политека
2025-07-18T18:00:55Z
Топ-10 професій з бронюванням: що змінилось на ринку праці
24tv
2025-07-18T17:51:30Z
Штрафи для ФОП у 2025: хто ризикує через перевищення лімітів доходу
360ua.news
2025-07-18T17:42:46Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Нова система оплати проїзду в Рівному: про які зміни повідомили жителям
Политека
2025-07-18T19:30:34Z
Найближчим часом буде масований обстріл: біля Києва вже працює ППО
GlavRed
2025-07-18T19:27:35Z
Робота для пенсіонерів у Харкові: де готові платити від 25 тисяч гривень
Политека
2025-07-18T19:00:48Z
Обмеження руху в Чернівецькій області: де перекриють дороги
Политека
2025-07-18T18:31:10Z
Справжній потоп накрив Україну: синоптики та рятувальники б'ють на сполох
GlavRed
2025-07-18T18:27:49Z
3 знаки зодіаку, у яких після ретроградного Меркурія почнеться чорна смуга у житті
24tv
2025-07-18T18:24:05Z
«Доброкор»: у Росії створили нову схему вербування найманців на війну проти України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:06:17Z
На Донеччині тривають найзапекліші бої: Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
Gazeta UA
2025-07-18T18:04:31Z
Україні прогнозують важкі літо-осінь 2025: Жданов попередив про масовані обстріли
TSN
2025-07-18T18:03:01Z
Без шансів на бронювання: ТЦК масово "забуває" зняти з розшуку
Знай
2025-07-18T19:36:59Z
Поки "Боривітер" у Лондоні: українців просять допомогти врятувати останню мозаїку Алли Горської
24tv
2025-07-18T19:30:35Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:27:13Z
Чи можна відправляти панахиду раніше чи пізніше: священник назвав "правильний" час
GlavRed
2025-07-18T19:27:01Z
Мадяр: Ми не бачимо закінчення війни – ні завтра, ні, ймовірно, цього року
Лига
2025-07-18T19:06:38Z
Чи можна зрізати дерево на власному подвір'ї без дозволу
24tv
2025-07-18T19:06:10Z
Греція готується до аномальної спеки: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:03:00Z
В Україні змінили процедуру обміну водійських прав: що потрібно знати у 2025 році
Хвиля
2025-07-18T18:51:44Z
У Болгарії виявили надгробну плиту ІІ століття із зображенням цілої родини
УкраинФорм
2025-07-18T18:45:44Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
Грала з кожної праски: яку пісню кожен українець чув у 2009 році
24tv
2025-07-18T17:18:26Z
Netflix змінив правила: ШІ вперше в справжньому серіалі – вибухова сцена в El Eternauta
Фокус
2025-07-18T16:57:11Z
Netflix уперше використав генеративний ШІ для спецефектів у серіалі
InternetUA
2025-07-18T16:52:39Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Ніжні, соковиті та з хрусткою скоринкою: як приготувати зрази з кабачків
Telegraf
2025-07-18T17:54:40Z
На Прикарпатті померла постраждала внаслідок удару РФ, скоєного 29 червня
УкраинФорм
2025-07-18T19:33:36Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T19:33:25Z
Солдат ТЦК і його командир вбили мобілізованого у Києві: у ДБР розповіли подробиці
24tv
2025-07-18T19:24:27Z
На Прикарпатті власника підпільної ІТ-компанії викрили у співпраці з Росією
УкраинФорм
2025-07-18T19:09:37Z
На Вінниччині викрито злочинну групу, яка заволоділа паями померлих людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:48:53Z
В навчальному центрі шерифа Лос-Анджелеса стався вибух, загинули троє правоохоронців
Лига
2025-07-18T18:48:08Z
"Понабирали кредитів": українка розповіла, як її "Дію" зламали шахраї
Фокус
2025-07-18T18:36:30Z
Пообіцяли Telegram Premium: спецслужби РФ завербували українського підлітка новим способом
Фокус
2025-07-18T18:21:08Z
У Київській області – вибухи: працює ППО
24tv
2025-07-18T18:15:18Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
Арсенал та Челсі стежать за ситуацією навколо майбутнього Хаві Сімонса — Романо
Football.ua
2025-07-18T19:00:54Z
Викрали трофеї та кубки: у Франції зухвало пограбували експрезидента УЄФА Мішеля Платіні
24tv
2025-07-18T18:51:06Z
Ньюкасл хоче підписати захисника Челсі
Football.ua
2025-07-18T18:49:48Z
Юрій Паньків став спортивним директором Академії Руху
Football.ua
2025-07-18T18:31:42Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Золото, бурштин і тисячі артефактів: археологи знайшли у Чехії масштабне поселення кельтів
24tv
2025-07-18T18:03:49Z
Що робити, якщо протекла батарейка: корисні поради на всі випадки життя
Фокус
2025-07-18T17:36:04Z
"Це яка мова взагалі? Сорі, я з Шотландії": фраза одеситки стала новим мемом у TikTok
Фокус
2025-07-18T17:12:16Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z