/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2Fb099ad73c97640ae2781b005b83025b3.jpg)
Розкриті технічні характеристики ізраїльської балістичної ракетної системи LORA
6 травня 2025 року на виставці DEFEA в Афінах ізраїльська компанія Israel Aerospace Industries (IAI) представила сучасну балістичну ракетну систему LORA (Long Range Artillery), призначену для високоточних ударів на великі відстані. Система позиціюється як інструмент стратегічного стримування та оперативного ураження цілей у театрі воєнних дій, і вже викликає зацікавлення з боку таких країн, як Греція та Індія.
LORA має дальність ураження від 90 до 430 км, використовує інерційну й супутникову навігацію (GNSS/INS) і забезпечує точність до 10 метрів. Чотири ракети розміщуються у герметичних контейнерах на 16-тонному автомобілі з колісною формулою 4×4. Повна підготовка до пуску займає менш як 10 хвилин, а повторне завантаження — під годину. Завдяки тактиці «вистрілив і поїхав» система зберігає високу мобільність і живучість у бойових умовах.
Особливістю LORA є її здатність діяти як з наземних, так і з морських платформ. Водночас компанія розробляє авіаційну версію Air-LORA, яку вже демонстрували в Індії. Вона призначена для запуску з літаків типу P-8I, що значно розширює бойовий радіус і знижує ризик ураження носія під час операції.
У порівнянні з аналогами на кшталт російського «Іскандера» чи індійського «Прахара», LORA має менше логістичне навантаження, не потребує технічного обслуговування між місіями та може бути розгорнута без авіаційної підтримки. Це робить її привабливою для середніх за розміром армій, які прагнуть мати власні засоби далекобійного ураження. Водночас попри технічні характеристики, які дозволяють подвійне призначення, офіційно ракета не позиціюється як носій ядерної зброї.
Інтеграція LORA до нової оборонної концепції Греції «Achilles Shield» та інтерес з боку азійсько-тихоокеанських країн підтверджують актуальність таких рішень у контексті зміни військових доктрин. Система відкриває нові можливості для швидкого, точного та автономного завдавання ударів по важливих цілях, що значно підвищує обороноздатність як на суходолі, так і в морському просторі.