/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2Fb7f072e17b8281748c67b39601c85d4b.jpg)
Травми під час бігу залишаться в минулому: вчені знайшли можливий порятунок для бігунів
Травми часто розглядаються як неминуча частина життя під час бігу, і багато хто мириться з ними як із наслідками фізичних навантажень. Але останні дані починають спростовувати цю ідею, вказуючи на несподіваного союзника у справі профілактики травм: їжу, яку бігуни кладуть собі на тарілку.
Про це пише Health.
Вченим відомо, що правильне взуття і техніка тренувань мають вирішальне значення, але дедалі більше досліджень показує, що те, що їдять бігуни, може бути не менш важливим для збереження їхнього здоров'я від травм.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
У дослідженні, опублікованому в Journal of Science and Medicine in Sport, вченими було зібрано дані понад 15 попередніх робіт, у яких узяли участь близько 6 000 бігунів на дистанції.
Важливо Травма, що народжує творчих геніїв: учені з'ясували незвичайне джерело креативностіПід керівництвом Ерін Колебач, лікарки-дієтологині та магістранта Університету Південної Австралії, дослідження було присвячене тому, як дієта впливає на ризик травм. Результати показали чіткий зв'язок між споживанням калорій, жирів і клітковини та ймовірністю отримання травми.
Учені з'ясували, що травмовані жінки-бігунки споживали менше калорій, у середньому на 449 на день, і на 20 грамів менше жирів, ніж їхні ровесниці без травм. Дослідження також показало, що травмовані бігунки в середньому споживали на три грами менше клітковини на день.
Експерти, які брали участь у дослідженні, зокрема Сара Меррілл, докторка з клініки сімейної медицини Скріппс-Ранч, наголосили на перевазі дослідження у збиранні даних, що дало змогу зробити чіткіші висновки, ніж будь-коли раніше.
Меррілл зазначила, що розуміння цих закономірностей у харчуванні може стати переломним моментом у тому, як спортсмени орієнтуватимуться в питаннях профілактики травм. Водночас дієтологиня Ясі Ансарі з UCLA Health зауважила, що дослідження заповнює важливу прогалину щодо важливості харчування для підтримання здоров'я бігунів і прокладає шлях для майбутніх досліджень у цій галузі.
Незважаючи на цінний внесок, робота все ж має свої обмеження. Розглянуті дослідження були виключно англійською мовою, і багато з них спиралися на дані про раціон харчування, які, як відомо, схильні до помилок.
Колебач підкреслила, що відмінності у визначенні травм, складі досліджуваних груп і способах відстеження раціону ускладнюють стандартизацію висновків за всіма пунктами даних. Крім того, хоча в дослідженні розглядали різні види травм, було виявлено, що травми, пов'язані з навантаженням на кістки, здебільшого стосуються елітних спортсменів, тоді як загальні бігові травми частіше трапляються в аматорів.
Збалансованість харчування видається особливо важливою для бігунів, які часто мають мінімальні запаси жиру в організмі. Меррілл пояснила, що у випадках, коли споживання калорій і жирів занадто мале, організм може почати витягати необхідні поживні речовини з кісток і м'язів, що може призвести до травм.
Колебач також зазначила, що жири є не тільки джерелом енергії, а й відіграють важливу роль у засвоєнні вітамінів, які підтримують здоров'я кісток, регулюють гормони і керують запаленням. Клітковина також підтримує здоров'я кишківника і може допомогти зменшити запалення, тим самим побічно захищаючи від травм.
З практичної точки зору експерти радять бігунам дотримуватися збалансованої дієти, що відповідає їхнім тренуванням. Це означає забезпечення достатньої кількості калорій, корисних жирів, вуглеводів, багатих на клітковину, і достатньої кількості білка для відновлення та підтримки працездатності.
У міру збільшення пробігу бігунам може знадобитися відповідне коригування раціону. Хоча загальні рекомендації розраховані так, щоб 50-65% денних калорій надходило з вуглеводів, 20-35% — з жирів і 10-20% — з білка, консультація з лікарем може допомогти скласти план харчування з урахуванням індивідуальних потреб, що забезпечить збереження працездатності та здоров'я в довгостроковій перспективі.
Раніше Фокус писав про найшвидший спосіб наростити м'язи. Вчені вважають, що часті, але короткі тренування, принесуть більше ефекту, ніж рідкісні, але тривалі.
Також Фокус писав про те, що навіть найменші фізичні вправи можуть знизити ризик інсульту. Також щоденні прогулянки потенційно можуть сприяти зниженню ймовірності розвитку порушень серцевого ритму, відомих як фібриляція передсердь.
Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.