MY.UAНовини
Військова заборона — який вигляд має основа стримування Австралії з урахуванням уроків історії
Військова заборона — який вигляд має основа стримування Австралії з урахуванням уроків історії

Військова заборона — який вигляд має основа стримування Австралії з урахуванням уроків історії

Стратегія заборони — наріжна концепція Національної оборонної стратегії Австралії. Однак використання цього терміна як всеосяжного визначення в оборонній політиці дещо розмило його реальне військове значення.

Згідно зі Стратегією національної оборони до 2024 року, основна мета такої стратегії — завадити досягненню цілей наших супротивників шляхом стримування через заборону, тобто змусити іншу сторону думати, що її цілі недосяжні у військовому плані без великих втрат. Практичний потенціал для цього називається "військовим забороненням". Про це йдеться у статті австралійського військового аналітика Іена Макгілліврея, яку переклав Фокус.

Тепер австралійським політикам і планувальникам належить вирішити, наскільки потужний потенціал військового заборони нам потрібен — тобто наскільки сильним має бути наш військовий потенціал для фактичної відмови противника від своїх намірів. Це допоможе нам досягти ширшої мети стримування і відреагувати на його можливий провал.

Як показують два історичні приклади, наведені в цій статті, стримування провалюється без переконливого потенціалу військового заборони. Якщо це трапляється, то військове заборона фактично стає основою для дій у відповідь.

Деградація стратегії заборони: міжвоєнна Сінгапурська стратегія

Крах позицій Великої Британії та Співдружності на Далекому Сході 1942 року, за більш ніж 20 років оборонного планування, став поворотним моментом на ранніх етапах війни на Тихому океані та у військовій історії Великої Британії.

Після Першої світової війни Британія виділила величезні ресурси на стратегію стримування Японії від вторгнення на британські території шляхом створення надійного потенціалу для застосування військової блокади. Ця стратегія, відома як Сінгапурська стратегія, передбачала будівництво військово-морської бази, досить великої для підтримки і постачання британського військово-морського флоту в регіоні. У разі війни головний флот Королівського флоту попрямував би з Сінгапуру на схід, щоб придушити і нейтралізувати військово-морську міць Японії. Він або застосує економічний тиск за допомогою блокади, або вступить у тривалий конфлікт на виснаження. Завдяки настільки потужним і переконливим діям щодо заборони військової присутності, Сінгапурська стратегія слугувала б стримувальним фактором, змушуючи Японію переглянути свої військові плани проти країн Співдружності.

Однак у 1920-х роках бюджетні обмеження призвели до помітного зниження відносної військово-морської могутності Великої Британії. Стратегія змістилася від підтримки глобальної військово-морської переваги до досягнення панування переважно в європейських водах. Тільки головний флот, розташований у Європі, був досить сильний, щоб протистояти Імператорському флоту Японії. Оскільки в 1930-ті роки зросла загроза з боку Німеччини, стало неможливо розглядати можливість розгортання всього головного флоту на Далекому Сході без ризику для безпеки Великої Британії та її територій на Близькому Сході.

Тому нещодавно створена військово-морська база в Сінгапурі не мала флоту, готового до розгортання. Переконливість загрози застосування військового заборони з боку Королівського флоту знизилася, що призвело до втрати ефекту стримування. Лондон зберігав оптимізм з приводу того, що сухопутні та повітряні елементи сінгапурської стратегії зможуть перешкодити можливому просуванню Японії. Стратегія неофіційно переключилася з військово-морської заборони на повітряні та сухопутні сили для протидії потенційній агресії на Малайському півострові.

Кораблі Імператорського флоту Японії
Фото: Архівне фото

До 1941 року заплановані відповідні дії британського флоту не давали змоги використовувати базу, не було і досить сильних військово-повітряних сил для відбиття наступальних операцій на півострові. Залишалися тільки сухопутні війська, здатні утримати і фізично позбавити японців можливості захопити його. Але початкова Сінгапурська стратегія не робила ставку на готовність сухопутних військ на півострові. За оптимістичними оцінками 1940 року, дев'яти сухопутних бригад буде достатньо, щоб відбити Сінгапур у японців. Після вторгнення японців у регіон, до кінця 1941 року, генерал-лейтенант Артур Персіваль переглянув цю вимогу в бік збільшення до 48 батальйонів з бронетанковою підтримкою. Таких сил просто не було. Сінгапур упав перед японцями 15 лютого 1942 року.

Падіння Сінгапуру дає уроки щодо ролі військової заборони в стримуванні. Лондон не зміг усвідомити, що втрата військово-морського потенціалу для військового заборони вплинула на силу стримування. Він переоцінив стримувальний ефект одних тільки баз, недооцінив рішучість Японії і не підготував заміну силам, щоб заповнити прогалину у військовому заборонені в міру ослаблення британської військово-морської могутності. Коли стримування провалилося, британський уряд виявився нездатним сформувати достатні військові сили для фактичного військово-фізичного відторгнення Сінгапуру від Японії. Результат виявився катастрофічним.

Заборона, коли стримування провалюється: Київ, 2022 рік

Незважаючи на збільшений з 2014 року потенціал, український уряд і Збройні сили України (ЗСУ) не змогли стримати вторгнення Росії у 2022 році. Однак негайна відповідь України на вторгнення стала прикладом успішного військового перешкоджання російським цілям. ЗСУ вміло реалізували цю стратегію навіть в умовах майже фатального ефекту несподіванки на оперативному рівні від російського нападу.

Центральним елементом військового плану Росії було взяття Києва за три-чотири дні за допомогою скоординованих повітряно-десантних і механізованих військ. Українці зрозуміли це, і коли стримування не допомогло, почали агресивні бої, щоб завадити росіянам досягти їхніх початкових цілей. ЗСУ використали ініціативу і тактичну адаптацію, щоб спочатку сповільнити російське просування на Гомельському і Чернігівсько-Сумському фронтах, долаючи нерівність сил між захисниками і агресорами 12 до 1. Потім вони використовували оперативну адаптацію, підкріплену артилерійською підтримкою і модернізованими системами, набутими після анексії Криму 2014 року і конфлікту на Донбасі, щоб перейти до військового відторгнення навколо Києва.

Битва за Гостомельський аеропорт стала прикладом ефективного застосування ЗСУ методу військового заборони. Російські планувальники обрали це летовище як ціль через його близькість до Києва, розташування вздовж Гомельської осі наступу і відсутність оборонних споруд. Це був військовий аеродром зі злітно-посадковою смугою довжиною 3500 метрів, здатний приймати великі транспортні літаки. Російський оперативний план передбачав стрімкий повітряний штурм. Російське угруповання військ чисельністю до роти провело успішний аеромобільний десант на транспортних гелікоптерах двома хвилями і швидко взяло під контроль диспетчерську вежу та прилеглі адміністративні будівлі аеродрому.

Російські війська в Україні. 2022 рік
Фото: Скрин відео

Керівництво ЗСУ одразу ж усвідомило стратегічну важливість аеродрому і віддало наказ про контратаку. ЗСУ агресивно заблокували російські сили на аеродромі, а потім привели його в непридатність артилерійськими ударами і бомбардуваннями з повітря, зруйнувавши злітно-посадкову смугу, після чого відступили. Відсутність повітряного моста істотно ускладнювала логістичну систему Росії. Застосувавши ефективну військову блокаду в Гостомелі, ЗСУ позбавили росіян можливості утримувати ключові ділянки місцевості, розширювати плацдарм або об'єднуватися з вторгненням бронетанкових сил.

Коли росіяни побачили, що їхній наступ буксує, і усвідомили можливість оточення під час українських контратак, вони відступили з Київської області, що призвело до важливої для українців перемоги. Застосування переконливих та ефективних заходів військової протидії не дало змоги російським військам закріпитися, змусивши їх відмовитися від своєї мети — швидко підпорядкувати собі Україну і обезголовити режим Зеленського в Києві. Як і в Сінгапурі, вторгнення Росії в Україну демонструє провал стримування шляхом заборони. Проте, воно також відображає критичну важливість можливості досягнення фактичного військового заборони в разі провалу стримування. Заборона військовими методами стала порятунком для ЗСУ.

Уроки історії

Наведені вище приклади показують, що надійний і актуальний потенціал військового заборони — основа ефективної стратегії стримування. Він також важливий для реагування, коли стримування не вдається.

У Сінгапурі британці недооцінили зниження своєї переконливості в галузі військового заборони і невірно оцінили вплив цього фактора на силу стримування. Гірше того, вони не змогли підготувати достатні сили для реагування, коли стримування провалилося. Натомість вони піддалися політичній і бюрократичній ощадливості, помилковим передумовам у плануванні, неефективній співпраці з коаліцією і фатальній недооцінці свого ворога. Їм докорінно забракло здатності перейти від стримування шляхом заборони до реальної військової заборони, що призвело до однієї з найболючіших втрат у британській військовій історії.

Українська бронетехніка під Бахмутом. 2023 рік
Фото: Getty Images

В українському прикладі ЗСУ не мали достатнього потенціалу в галузі військового заборони, щоб ефективно стримувати росіян від вторгнення. Однак, коли стримування провалилося, вони мали надійні та підготовлені сили, готові фактично заперечувати цілі російських збройних сил при негайному переході до війни. Факти свідчать: українці розраховували на те, що стримування спрацює і росіяни не вторгнуться. Це було помилкою. Проте вони були готові виправити цю помилку таким чином, що в кінцевому підсумку врятували Київ і запобігли державному перевороту.

Найважливіший урок полягає в тому, що стратегія стримування шляхом заборони ґрунтується на надійному потенціалі військового заборони. Без надійного потенціалу стримування — не більше ніж ілюзія, яку умілий противник швидко розвіє. Якщо стримування провалюється, важливо, щоб держави в нашому регіоні володіли інтегрованим, надійним і актуальним потенціалом для фактичної відмови супротивникові в досягненні цілей, нехай навіть у короткостроковій перспективі. Альтернативою може бути тільки поразка або капітуляція.

Про автора

Іен Макгілліврей — аналітик і спічрайтер в Ініціативній групі начальника армії Австралії (CIG). У минулому він був радником з Великої Британії та США в Міністерстві прем'єр-міністра та кабінету міністрів і геополітичним аналітиком у вашингтонському офісі ASPI. Думки, висловлені в цій статті, належать автору і не відображають точку зору Начальника армії або австралійської армії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Авиационная отрасль РФ на грани кризиса - разведка
Корреспондент
2025-07-16T20:10:39Z
Meta инвестирует сотни миллиардов в создание "суперинтеллекта"
Корреспондент
2025-07-16T20:09:44Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Путин боится Соединенных Штатов - Зеленский
Корреспондент
2025-07-16T20:11:57Z
Две страны блокируют 18-й пакет санкций против России - СМИ
Корреспондент
2025-07-16T20:11:39Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Стало известно, сколько нужно ходить, чтобы предотвратить боль в спине
Корреспондент
2025-07-16T20:09:20Z
Сколько нужно потреблять воды в зависимости от возраста: советы экспертов
Знай
2025-07-16T19:52:18Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Оккупанты на ВОТ изымают у украинцев оружие и передают своей армии - ЦНС
Корреспондент
2025-07-16T20:10:49Z
Мэр латвийского города ранен в Украине во время обстрела россиян
Корреспондент
2025-07-16T20:10:37Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
"Главное сохранили армию". Умеров подвел итоги работы в должности министра обороны
Лига
2025-07-16T16:34:29Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Келлог посетил тренировку украинской Национальной гвардии – фото, видео
Лига
2025-07-16T20:11:00Z
Франция не будет покупать американское оружие для Украины - СМИ
Корреспондент
2025-07-16T20:10:54Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Зеленский сообщил, какие задачи рассматривались на Ставке
ZN UA
2025-07-07T19:12:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Wellboy признался, на кого из звездных певиц положил глаз
Апостроф
2025-07-16T14:36:06Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Риз Уизерспун подтвердила роман с немецким финансистом
Корреспондент
2025-07-16T20:10:54Z
Фаррелл Уильямс получил Орден Почетного легиона во Франции
Корреспондент
2025-07-16T20:10:53Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
ГБР обыскало квартиру матери Героя Украины "Джуса": что известно
BigMir
2025-07-16T20:11:43Z
На Волыни молния попала в дом, где находилась мать с тремя детьми
BigMir
2025-07-16T20:11:42Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Денис, с днем рождения! Лучшие поздравления и открытки для именинника
Telegraf
2025-07-16T20:01:46Z
Забудьте об обычных пирогах: рецепт необычной фруктовой пиццы с сыром
Telegraf
2025-07-16T19:31:28Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Полесье нашло новый стадион на домашние игры из-за еврокубковых матчей
Корреспондент
2025-07-16T20:11:13Z
Ливерпуль может установить новый клубный рекорд ради усиления атаки
Корреспондент
2025-07-16T20:10:57Z
За Лунина Реал запросил адекватную сумму
Корреспондент
2025-07-16T20:10:53Z
Очередной украинский голкипер может продолжить карьеру в Испании
Корреспондент
2025-07-16T20:10:37Z
Я сделаю это: Усик высказался по поводу нокаута в бою с Дюбуа
Корреспондент
2025-07-16T20:10:37Z
Тренер спрогнозировал, как Дюбуа будет боксировать в реванше против Усика
Корреспондент
2025-07-16T20:10:34Z
Смена на тренерском мостике: Ворскла объявила имя нового тренера
Корреспондент
2025-07-16T20:10:33Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Mercedes-Benz презентовал свой первый электрический универсал
Корреспондент
2025-07-16T20:10:27Z
Chevrolet представила обновленный кроссовер Tracker
Корреспондент
2025-07-16T20:10:02Z
Мировые продажи электромобилей выросли на 28% в 2025 году
Корреспондент
2025-07-16T20:09:37Z
Ford отзывает более 694 тысяч кроссоверов из-за риска возгорания топлива
Корреспондент
2025-07-16T20:09:29Z
В Украине вырос спрос на китайские автомобили
Корреспондент
2025-07-16T20:09:21Z
Для большой семьи: рассекречен новый мощный электрокроссовер Tesla
Фокус
2025-07-16T16:16:21Z
Чиновники "за копейки" покупают авто: журналисты обнаружили сотни таких случаев
UAToday
2025-07-16T02:19:09Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
В Новой Зеландии нашли птицу, которую считали вымершей 50 лет
Корреспондент
2025-07-16T20:10:43Z
Уран оказался теплее, чем считали ранее
Корреспондент
2025-07-16T20:09:51Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z