/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2Fcb208f5b3d3331893861c509d4619381.jpg)
Як правильно зберігати насіння – прості методи перевірки та зберігання з дому
Про що ви дізнаєтесь:
Скоріше за все, кожен дачник має стратегічні запаси насіння, що залишилось з минулого сезону або було зібране самостійно. Часто такий посівний матеріал зберігається роками. Однак чим довше насіння лежить, тим більше знижуються його посівні якості.
Варто пам’ятати, що різні культури мають різний рівень природної схожості. Деяке насіння зберігає свої властивості кілька років, а інше — втрачає вже через сезон. Є й такі рослини, насіння яких спочатку має низький рівень проростання. Тому важливо перевірити схожість насіння заздалегідь, щоб встигнути проростити, підрахувати кількість сіянців і скоригувати посів і Главред в цьому допоможе.
Як перевірити схожість насіння
Відбракування насіння
Перед перевіркою варто уважно переглянути весь посівний матеріал. Відбракуйте дрібне, зламане, сплющене або порожнє насіння. Далі оберіть приблизно 10 насінин середнього або великого розміру — на них і проводиться тест.
Метод соляного розчину
Цей спосіб допомагає відібрати якісне насіння. У літрі води розчиніть 1 чайну ложку кухонної солі. Насіння опустіть у розчин і залиште на 2–3 години. Те, що спливе — вважається непридатним. Насіння, яке осяде на дно, промийте, висушіть або відразу замочіть для подальшого пророщування.
Перевірка на вологій серветці
Каліброване насіння викладіть на зволожену серветку або тканину у неглибокій ємності. Накрийте плівкою чи кришкою, залишивши отвори для вентиляції. Контролюйте вологість — серветка не повинна пересихати. Через кілька днів почне з’являтися перше пророщування, і ви зможете визначити рівень схожості.
Метод із тирсою або субстратом
Цей спосіб підходить для великого насіння (горох, квасоля, кабачки, кавуни). На дно ємності викладіть вологу тирсу або кокосовий субстрат (шаром 2 см), рівномірно розмістіть насіння з відступом 1–2 см і засипте ще одним шаром зволоженої тирси. Поставте ємність у тепле місце для пророщування.
Як зібрати насіння з помідорів
Якщо ви задоволені своїм урожаєм томатів і хочете зберегти сорт, ви можете зібрати насіння самостійно. Про те, як це правильно зробити, розповідають на каналі "Дім та присадибна ділянка". Важливо: насіння можна збирати тільки з сортових помідорів, а не з гібридів (позначаються як F1 або F2), оскільки останні не зберігають батьківських властивостей у наступних поколіннях.
Рекомендовано брати плоди з нижніх грон, ті, що ближче до основного стебла. Такі помідори мають найкращу генетику. Вибрані плоди повинні бути міцними, стиглими, без пошкоджень. Їх залишають на кілька днів у теплому місці для дозрівання, щоб шкірка стала м’якішою. Після цього томат розрізають поперек і чайною ложкою виймають насіння разом із м’якоттю.
Масу потрібно залити водою, накрити серветкою та залишити в теплому приміщенні (приблизно 22 °C) на 2–3 дні до початку процесу бродіння. Після цього неякісне насіння спливе, а гарне — залишиться на дні. Його промивають у ситі або друшляку, просушують на папері або тканині в сухому теплому місці.
Як зберігати насіння томатів
Висушене насіння краще зберігати в паперових конвертах або мішечках, підписавши сорт. Місце зберігання повинно бути сухим, провітрюваним, без прямого сонця. Температура — не вища за 30 °C, щоб не знизити схожість. Найкраще використовувати насіння протягом першого року, проте при правильному зберіганні його можна зберігати до 3–4 років.
Вас може зацікавити:
Про канал "Дім та присадибна ділянка"
Канал створено в 2020 році. Підписалося більше 186 тисяч користувачів. На каналі багато цікавої інформації на різні теми - догляд за квітами, ягідними кущами, вирощування овочів. Крім того, на каналі можна замовити насіння різних сортів овочів.