«Євробачення-2025»: що значать мальви та серця у Ziferblat та хто і як голосуватиме
«Євробачення-2025» стартує у Базелі 13 травня. Цього дня виступатимуть учасники першого півфіналу, серед яких і наш гурт Ziferblat (Даниїл Лещинський, Валентин Лещинський та Федір Ходаков) з піснею Bird of Pray. Колектив вийде на сцену під номером п’ять.
Другий півфінал - 15 травня. Фінал - 17 травня. У 69-му пісенному конкурсі візьмуть участь 37 країн.
Який символізм закладено у номері та костюмах Ziferblat, де дивитися «Євробачення», як голосувати, перебуваючи навіть поза межами нашої країни, та інші подробиці конкурсу - у матеріалі Коротко про.
Символ номеру Ziferblat – соловей
Режисерка-постановниця Марія Коростельова розповідає, що обрала символом номеру - солов’я, який щодня своїм співом пробуджує новий день та запалює сонце.
- Соловей – це символ, метафора, бо це пташка, яка співає кожного дня, і коли вона починає співати, вона пробуджує новий день. Є багато українських оповідань, де цього солов'я намагалися сховати в клітку, вбити, кудись відвезти. І все одно він співав. І для мене це символічно, що наша українська пісня лине. Її продовжують чути інші люди, і життя продовжується. Це як стимул жити далі, - розповіла Коростельова у влозі з Анною Тульєвою.
То ж, створюючи номер, вона спирається саме на цей символ.
- У драматургії номера ми спираємося на метафору, на художній образ солов’я, який своїм співом, своєю іскрою пробуджує сонце кожного дня, - пояснює режисерка. - Без цієї іскри наступний день не настане. І в цій частині Даня, який є головним героєм і мандрівником, шукає світло, опору в собі, мотивацію боротися далі, співати. Впродовж подорожі він зустрічає сонячне затемнення, повну темряву – блекаут, але, незважаючи ні на що, співає і йде далі. І в певний момент навколо нього починає розростатися світло.
Мальви, серце та монокольори
Дизайнер Іван Фролов зізнається, що костюми для Ziferblat мають унікальні елементи, які раніше були тільки на подіумі.
- Для цих образів ми використали ключові елементи всіх наших останніх колекцій, віддали найцінніше, те, чого ще ні в кого не було, було лише на подіумі. Це і панкові пояси, але вони інкрустовані не тільки металевими елементами, але й кристалами Swarovski. Вони дають найкращий блиск, який дуже потрібен на сцені, - пояснює Фролов у влозі з Анною Тульєвою.
Також на костюмах використали вишивку мальв. Для колекції бренду їх створила українська художниця Наталка Сойко з Кам'янець-Подільського.
- Також ми використали дуже красивий елемент – вишивку мальв, прикрашену кристалами Swarovski. Для нашої колекції ці мальви створила українська художниця Наталка Сойко з Кам’янця-Подільського. За задумом режисерки Марії Коростельової, у нас не буде квітів та зелені, які були на нацвідборі. Проте ми хотіли зберегти ці елементи, тому вони начебто проростають на сцені у костюмах наших артистів. Мальва є дуже особливою квіткою для українців. Ця квітка ще й несе певний символізм, який сьогодні дуже близький кожному українцю, адже ми всі пам’ятаємо «Баладу про мальви». Мені здається, це сильний символічний образ, який проявляє наш сьогоднішній стан.
Що стосується кольору вбрання артистів, дизайнер каже, що відштовхувався від двох речей - сценографії і кольорів плейбеку в номері, а також від власних вподобань музикантів. За задумом дизайнера, кожен з них мав виділятися, тож у кожного - свій окремий колір.
- Нам дуже хотілося, щоб хлопці були виразними і щоб в кожного був моноколір, скажімо так, символ кожного учасника. І підбирали кольори саме під сценографію, щоб вони яскраво виглядали і з яскравим світлом, і зі спецефектами. Але основне, мабуть, це те, що хлопцям самим дуже подобаються ці кольори. Хлопці на моменті затвердження ескізів казали свої пропозиції, а ми завжди чуємо. Дуже важливо, щоб вони кайфували від того, як виглядають на сцені, - розповідає Фролов. - Я до останнього дуже переживав, як костюми запрацюють на сцені. Тому що справжнє світло і звук ми не могли протестувати ніде. І коли побачили перший тестовий дубль, де ще багато чого потрібно було допрацювати, але ми з усією командою видихнули - костюми працюють.
У всіх учасників номера, і у музикантів, і у беквокалісток, є спільний елемент, який також є визначальним і для його бренду, - серце.
- Хочу звернути увагу, що серце, яке у Федора, зроблено так, що в самому серці просвічується екран і серце починає пульсувати. Серце є абсолютно у кожного учасника на сцені. У Валентина - це комір, який вигинається лінією серця, у Дані - це дзеркальне серце, яке по контуру прикрашене кристалами Swarovski. Воно поєднується з серцями наших беквокалісток, у яких в центрі корсета теж є дзеркальне серце. Ці серця не зі справжнього дзеркала, а зроблені так, як робили дзеркала в середньовіччі – це метал, відполірований до дзеркального блиску. Тобто ці серця неможливо розбити. І це теж певний символізм – це та сила духу, яка в нас є. Наші серця відображають все, що відбувається у світі, але їх неможливо розбити.
Образи-символи на костюмах артистів - серця і мальви. Фото: instagram.com/suspilne.eurovision/
Де дивитися?
Трансляція півфіналів (13 та 15 травня) та фіналу (17 травня) розпочнеться о 22:00. Коментуватимуть конкурс разом із незмінним Тімуром Мірошниченком телеведучий Олександр Педан, комік Влад Куран та співачка alyona alyona.
Єврошоу можна дивитися на таких платформах:
- на телеканалі «Суспільне Культура»,
- на сайті «Суспільне Культура»,
- на YouTube-каналі «Євробачення Україна»,
- слухати на Радіо Промінь.
Соліст Даниїл Лещинський – головний герой номера, який шукає світло. Фото: Sarah Louise Bennett/eurovision.tv/
Голосування
Застосунок
Глядачі з країн-учасниць можуть віддати свої голоси за допомогою офіційного застосунку «Євробачення».
Застосунок доступний для пристроїв на Android та iOS.
Телефон та/або через SMS
Глядачі в країнах-учасницях можуть голосувати через телефон та/або SMS. Відповідні номери будуть вказані на екрані під час трансляції кожним національним мовником.
Офіційний сайт
Проголосувати також можна на сайті www.esc.vote (доступному протягом тижня прямих ефірів).
Коли може голосувати Україна?
Згідно з правилами, українці можуть голосувати лише в тому півфіналі, в якому бере участь Україна - тобто у першому півфіналі, 13 травня. Голосування також доступне у фіналі конкурсу.
Глядачі в Україні не можуть голосувати за представників своєї країни - гурт Ziferblat. Однак українці, які перебувають за кордоном і мають SIM-карти іноземних мобільних операторів, зможуть підтримати наш колектив.
Скільки разів можна голосувати?
Можна голосувати до 20 разів за країни, які вам сподобалися.
Бали від України оголосить Jerry Heil
Співачка оголосить бали національного журі України 17 травня в прямому ефірі фіналу «Євробачення-2025».
- Я обіцяла вам побачитися на «Євробаченні-2025» - і дотримуюсь обіцянки. Цього року я маю честь оголосити 12 балів від України в кульмінаційний для всіх учасників момент, – сказала Jerry Heil в коментарі «Суспільне. Культура».
Також артистка виступить в одному з інтервал-актів на конкурсі у Базелі. До речі, побачимо на сцені конкурсу ми і Джамалу.
Джері Хейл буде речницею «Євробачення-2025» від України та виступить в одному з інтервал-актів. Фото: instagram.com/thejerryheil/
Хто буде в журі від України?
За правилами пісенного конкурсу, склад національного журі буде оголошено у день фіналу - 17 травня. Кандидатами, серед яких українці обирали журі (журі складатиметься з 5 чоловік), були:
- MELOVIN - співак, автор, композитор, представник України на «Євробаченні-2018»,
- Tayanna - співачка, композиторка та авторка пісень,
- Марко Галаневич – музикант, фронтмен та вокаліст гурту «ДахаБраха». Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2020),
- Руслан Махов - постановник шоу, перформансів та кліпів для топових українських зірок. Режисер-постановник проєкту «Голос країни», хореограф «Танців з зірками» та премії M1 Music Awards. Хореограф-постановник номера України на «Євробаченні-2023»,
- Катерина Павленко - співачка, композиторка й авторка пісень. Фронтвумен гурту Go_A, який посів п’яте місце на «Євробаченні-2021». Була у складі журі нацвідбору на «Євробаченні-2025»,
- Анатолій Сачівко - режисер, хореограф кіно й театру. Засновник танцювального обʼєднання Apache Crew та постановник перформансу The Children’s Courtyard для «Євробачення-2017». Режисер-постановник музичного відео на пісню «1944» для «Євробачення-2016»,
- Натела Чхартішвілі-Зацаринна - генеральна продюсерка музичних телеканалів «М1» та «М2». Працювала над створенням премій M1 Music Awards, «Золота жар-птиця», благодійних фестивалів «Чорноморські ігри» та Dity Help Music,
- Олена Шоптенко - хореографка-постановниця, чемпіонка світу зі спортивних бальних танців. Переможниця та головна хореографка шоу «Танці з зірками»,
- Дмитро Шуров - соліст «Pianoбой», автор пісень, продюсер та кінокомпозитор. Музичний продюсер нацвідбору на «Євробачення-2023» і «Євробачення-2024».