/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2F3a1949bdef2029aae97757bd9ea89cb2.jpg)
Інтим і наслідки: цікаві співпадіння у справі детектива НАБУ Бравермана
Питання не лише у службовій етиці
Управління внутрішнього контролю НАБУ проводить службове розслідування щодо можливого порушення керівником підрозділу детективів НАБУ Станіславом Браверманом норм КПК, антикорупційного законодавства та Кодексу професійної етики НАБУ.
Це випливає із відповіді НАБУ на запит видання "Телеграф" щодо можливого порушення етичних норм детективом НАБУ Станіславом Браверманом, який, відповідно до оприлюдненої у відкритому доступі інформації, міг вступити у близькі стосунки з ключовою свідчинею у справі щодо Одеського аеропорту, що у такому випадку могло б свідчити про конфлікт інтересів, можливу маніпуляцію свідченнями тощо.
"Управлінням внутрішнього контролю на підставі наказу Директора Національного бюро розпочато службове розслідування стосовно згаданого у зверненні детектива за фактом можливого порушення ним вимог Кримінально-процесуального кодексу України щодо забезпечення неупередженого досудового розслідування, Кодексу професійної етики працівників Національного бюро, а також Закону "України про запобігання корупції", — йдеться у відповіді Нацбюро на запит видання.
У відповіді також зазначено, що "до моменту надходження звернення (від "Телеграфу", — ред.) Управління внутрішнього контролю не проводило службові розслідування за фактом порушення етичних норм під час взаємодії детектива зі свідком".
Питання про інтимні стосунки Бравермана виявилося настільки резонансним, що отримало навіть окреме висвітлення у офіційному Звіті за результатами зовнішньої незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності Національного антикорупційного бюро України, оприлюдненому на початку травня цього року. Автори Звіту звернули увагу, що НАБУ певний час ігнорувало можливий факт інтимних стосунків свого співробітника зі свідком, і Управління внутрішнього контролю (УВК) заворушилося лише тоді, коли інформація з’явилася у публічному полі.
У розділі "Прогалини на практиці" щодо проведення службових розслідувань згаданого Звіту, зокрема, зазначено, що "не всі повідомлення про серйозні порушення з боку співробітників НАБУ, що заслуговують на увагу, повністю та вчасно розслідуються УВК. Наприклад, ми не знайшли жодних записів про службове розслідування, проведене УВК стосовно повідомлення про неналежні особисті стосунки детектива НАБУ і свідка у 2022 році. Нам стало відомо, що УВК розпочало службове розслідування в березні 2025 року (зауважимо, що саме в цей час публічній площині з’явилася інформація про Бравермана, — ред.) – після того, як про це стало відомо в соцмережах".
Чим же такий важливим є той факт, що керівник групи детективів НАБУ міг переспати зі свідком? Ми поцікавилися цим питанням, і в одній із справ, що стосується Одеського аеропорту, знайшли можливе пояснення.
Отже, ситуація, ймовірно, стосується кримінального провадження за №52023000000000172, що стосується справи Одеського аеропорту, і було відкрите детективом Браверманом 13 квітня 2023 року. Підозрюваними по якому серед інших проходить бізнесмен Борис Кауфман.
Тут ми не аналізувати винуватість чи невинуватість Кауфмана, це питання вирішить суд. Насправді це провадження і судова справа по ньому нас цікавить з точки зору методів роботи детектива Бравермана.
А цікавим є те, що матеріали згаданого провадження, як заявляв адвокат Кауфмана Ігор Фомін в рамках одного із судових розглядів у жовтні 2023 року, були Станіславом Браверманом практично повністю скопійовані, без наявності жодних нових обставин, з іншого кримінального провадження, № 52016000000000214 ще від 24 червня 2016 року, де Браверман також був старшим детективом, але Кауфман не був підозрюваним.
"Беремо матеріали кримінального провадження, в якому немає підозрюваних, в якому скінчились строки, в якому прийняті процесуальні рішення, беремо ці матеріали, копіюємо їх, реєструємо нове кримінальне провадження, вже в квітні 2023 року, і починаємо нові процесуальні строки стосовно тих самих обставин і ігноруємо всі процесуальні рішення, якими надана оцінка старому кримінальному провадженню", — пояснює адвокат специфіку "реінкарнації" старої справи.
Єдиною новою обставиною, як зазначав адвокат, у "відродженому" провадженні №52023000000000172 від 2023 року стала наявність лише одного нового свідка.
"За 7 місяців… вони мали витратити якийсь час, і мати хоча б якісь докази. Але ми бачимо, що нема нічого. Нуль…. Є єдине нове, що вони зробили – єдиний свідок, ваша честь, якого вони допитали, цей свідок ось сидить в нашому залі вже в третьому судовому засіданні, але цей свідок, вибачте, слава богу, взагалі не має ніякого відношення ні до міжнародного аеропорту "Одеса", ні до "Міжнародний аеропорт Одеса девелопмент", ні до Одеської міської ради… Був спір, де цей свідок представляв інтереси якоїсь компанії, вони мали спір в англійській юрисдикції, вони його на сьогодні програли, я не розумію, чи це компанія-колектор, чи хтось. Тут прямий інтерес, не пов’язаний з розслідуванням цього кримінального провадження, а пов’язаний, як сама сказала ця свідок, з іншими якимись там справами", — розповів адвокат.
Як неважко встановити, цим "новим свідком", про якого говорить адвокат, є Ольга Гутовська, мільйонерша, керівниця та мажоритарна власниця англійської скандальної компанії WWRT, що спеціалізується на колекторській діяльності у сфері банківських активів. Ось посилання на відео, де вона сама прямо про це говорить, як і про власну безпосередню комерційну зацікавленість у результатах згаданого кримінального провадження.
"Ці питання (кримінального провадження №52023000000000172 від 13.042023, — ред.) частково переплітаються з тими питаннями, які у нас є в Лондоні. Тому для нас було б, скажімо так, зручніше не передопитувати Кауфмана в Англії, а якщо цей допит буде проведено в суді з дотриманням процесуальних норм українського процесуального права, ми зможемо використати ці відомості в Англії", — розкриває свою зацікавленість у провадженні Станіслава Бравермана проти Кауфмана Ольга Гутовська.
Зауважимо, що Гутовська відома тим, що, як писали ЗМІ, могла бути причетна до шахрайської схеми з привласнення активів 21 збанкрутілого українського банку, і отримання доступу до даних їхніх клієнтів. Також відомо, що її британська фірма WWRT Limited намагалася відсудити у Бориса Кауфмана понад 80 млн доларів, програла справу в першій інстанції, подала апеляцію, яку (за інформацією від 13.11.2023 року) було відхилено. Після чого мала б подати апеляцію до вищої інстанції, Таємної ради (аналог Верховного суду). Але про подальший розгляд справи в офіційній пошуковій системі британського правосуддя інформація відсутня.
А тепер складемо до купи весь ланцюжок.
У 2022 році (дата відома згідно офіційного Звіту за результатами аудиту НАБУ, — ред.) співробітник НАБУ Станіслав Браверман, ймовірно, вступає у інтимні стосунки зі свідком, щодо якого згодом, (вже у 2025 році), з’являється інформація, що це головний свідок у справі Одеського аеропорту.
У квітні 2023 року (тобто вже після того, як, ймовірно, мав інтим зі свідком) Станіслав Браверман відкриває нове кримінальне провадження, підозрюваним у якому є Борис Кауфман. Це нове провадження, за даними адвоката Кауфмана, повністю копіює матеріали провадження 2016 року, де Кауфман не вважався підозрюваним. Єдина різниця між провадженнями – що в більш свіжому з’являється єдиний "новий свідок".
Цим "новим свідком" – є Ольга Гутовська. А отже, найімовірніше, вона ж і є тим самим "об'єктом романтичної уваги" співробітника НАБУ.
Гутовська при цьому є відомим міжнародним колектором та має прямий комерційний інтерес у кримінальному провадженні, "відродженому" Браверманом у 2023 році, оскільки "гострить зуб" на Кауфмана, про що не соромиться говорити відкрито.
Тобто, якщо дуже коротко, то ситуація виглядає таким чином, що керівник детективів НАБУ Браверман міг спершу переспати з Гутовською, а після цього "несподівано" 13 квітня 2023 року відкрити проти Кауфмана нове кримінальне провадження, яке їй дуже вигідне.
Як бачимо, історія сама по собі дуже пікантна. Але може стати ще пікантнішою, якщо врахувати деякі фінансові подробиці, що стосуються нашого детектива-коханця.
Журналісти "Українських новин" не так давно дослідили декларацію Станіслава Бравермана і виявили, що співробітник НАБУ, схоже, використовує криптовалюту, аби приховати кошти, що дуже схожі на корупційні.
"Згідно з декларацією, Браверман придбав крипти на суму 1 386 132 грн, а продав – на 1 323 782 грн. Що цікаво, було дві купівлі та два продажі. І щоразу це відбувалося в один день – спочатку купівля, потім продаж. Дуже схоже на легалізацію корупційних коштів: до гаманця спочатку ніби завели кошти (ніхто не може простежити), а потім вивели – на картку, наприклад. Отак "нізвідки" з’явився понад мільйон гривень. Відповідним органам є про що спитати старшого детектива. Окрім того, Браверман протягом року купив цінних паперів на понад 1 млн 270 тис. грн. Тобто людина із зарплатнею держслужбовця не моргнувши оком накупила віртуальних активів на 2,5 млн грн. Як мінімум дивно", — пишуть журналісти.
Цікавий момент: у розділі "Видатки та правочини суб'єкта декларування" декларації Станіслава Бравермана можна помітити, що більшість операцій з криптовалютою і цінними паперами співробітник НАБУ здійснив у другій половині квітня – травні 2023 року, тобто практично відразу після "відродження" кримінального провадження, у якому була зацікавлена Гутовська. Ось таке дивне "інтимно-фінансове" співпадіння.
Серед інших "нестандартних" подробиць із життя Бравермана – купівля, як пишуть ЗМІ, ним 24 січня 2025 квартири у свого колеги. Придбання 47-метрової квартири у Києві обійшлося керівнику групи детективів у 2,279 млн гривень.
А ось ще один показовий "збіг", який пов’язує головних героїв нашого матеріалу. У грудні 2023 року Ольга Гутовська проспонсорувала шаховий турнір серед юристів. Справа, безперечно, благородна і корисна, аби не одна цікава деталь. Ви нізащо не здогадаєтеся, хто "цілком випадково" став переможцем цього турніру. Все-таки здогадалися? Правильно, Станіслав Браверман.
А взагалі діяльність Бравермана не вперше привертає увагу громадськості та ЗМІ в контексті її відповідності етиці поведінки правоохоронця. Так, у лютому 2024 року адвокат Артем Крикун-Труш на сторінках УП заявив про можливу підробку Браверманом доказів у справі Аеропорту Бориспіль. І не бездоказово — раніше журналіст Василь Крутчак провів експеримент, який підтвердив, що голова приватної компанії "Гільдія оцінювачів України", до послуг якої в рамках кримінальної справи вдався Станіслав Браверман, нібито може "намалювати" для НАБУ бюро будь-який потрібний Бюро висновок.
І наостанок ще одна маленька, але дуже показова деталь. Якщо брати до уваги висновки Звіту щодо діяльності НАБУ, то Браверман мав інтим з Гутовською ще у 2022 році. Так от: у той час він ще був офіційно одружений (шлюб було розірвано лише у березні 2023 року) зі своєю другою дружиною Олесею, яка також працювала… старшим детективом НАБУ. Причому не аби де, а у тому самому Управлінні внутрішнього контролю, яке, по-ідеї, мало б виявляти і реагувати на ситуації, подібні на ту, що, вірогідно сталася з її екс-чоловіком.
В одному з публічних виступів 2021 року на полях дискусії "Професійна етика прокурора/судді/адвоката" екс-дружини Станіслава Бравермана говорить про етику та мораль в середовищі юристів, зокрема – виступає проти покарання за порушення ними етичних норм.
"Щоб притягувати осіб до юридичної відповідальності, зокрема до дисциплінарної відповідальності, необхідно, щоб чітко були закріплені норми поведінки. А ми ніколи етику ні в що не закріпим. Бо суспільство розвивається, і норми моралі і етики змінюються з часом. Щось, що колись було аморальлним, наразі сприймається нормальним…. Була така ситуація, Спікер Сущенко заговорив про створення єдиного кодексу етичного. То в цій дискусії я була проти такого, тому що в кожного, все-таки, своя специфіка", — заявила тоді Олеся (яка нині вже не-Браверман).
Цікаво, що б вона сказала сьогодні, враховуючи всі виявлені обставини щодо її "екса"?
Взагалі ж НАБУ, напевно, варто було б проводити більш відкриту інформаційну політику щодо питань, які стосуються діяльності його співробітників і становлять суспільний інтерес. Інакше складається враження, що Нацбюро покриває можливі порушення, які, як бачимо, стосуються не лише етичної, але цілком можливо і корупційної сфер.
Зі свого боку редакція планує й надалі відслідковувати розвиток подій навколо справи Станіслава Бравермана, та готова з радістю опублікувати позицію кожної із згаданих у цьому матеріалі сторін.