MY.UAНовини
«Коли ви звільните цивільних?»
«Коли ви звільните цивільних?»

«Коли ви звільните цивільних?»

«Коли ви звільните цивільних?»

Як Україні повертати цивільних із російської неволі — головне з дискусії представників держави та правозахисників Carpathian Sea Democracy Week

Понад 16 тисяч цивільних українців стали жертвами насильницьких зникнень і свавільних затримань із боку Російської Федерації. Однак лише щодо 1861 особи верифіковано факт ув’язнення, й тільки 886 із них Міжнародний комітет Червоного Хреста визнав позбавленими волі. Ці цифри — не просто статистика. За кожною з них — доля людини.

Про системні виклики, які стоять перед державою, правозахисниками та міжнародною спільнотою в поверненні цивільних із полону, говорили учасники дискусії «Виклики ідентифікації та повернення цивільних з російської неволі: стратегії держави та громадського сектору» в межах міжнародного заходу Carpathian Sea Democracy Week.

Правозахисна Група "СІЧ"

Категорії полонених — і масштаби проблеми

Представник Офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Станіслав Куліш наголосив, що справжня кількість утримуваних набагато більша за офіційні цифри: «З одного боку, це великі цифри, а з іншого — ми розуміємо, що їх більше. Ми не маємо повного доступу до інформації щодо всіх громадян, яких утримує країна-агресор».

За словами Куліша, цивільних заручників РФ умовно можна поділити на три категорії:

  1. Колишні військові або пов’язані з обороною (волонтери, АТОвці, правоохоронці), яких РФ зараховує до військовополонених, аби маніпулювати обмінним фондом.
  2. Цивільні, засуджені Росією під час окупації, які формально перебувають у тюрмах за вироками окупаційної влади.
  3. Незаконно утримувані цивільні, про яких майже нічого не відомо — ні про підстави затримання, ні про місце перебування.

Особливо складною є третя категорія. РФ систематично приховує інформацію, не допускає міжнародних спостерігачів і не реагує на запити про долю затриманих.

Міжнародний тиск і кампанія People First

Виконавча директорка Центру громадянських свобод і лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Романцова акцентувала увагу на необхідності постійного дипломатичного тиску: «Ми створили міжнародну кампанію People First, аби повернення цивільних стало першим питанням у кожних перемовинах. Не метали, нафта чи політичні амбіції. Перше, про що мають питати будь-який посол чи бізнесмен: «Коли ви звільните цивільних?» Це мають бути перші запитання китайського посла, індійського бізнесмена, який закуповує нафту в Російської Федерації й адміністрації Трампа».

На прикладах звільнення Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Олексія Чирнія масштабні міжнародні кампанії довели свою ефективність. Тепер стоїть завдання масштабувати кампанію People First і зробити видимими долі тисяч невідомих.

Системні зміни в Україні: що необхідно зробити

«Злочини проти цивільних у неволі, скоєні під час російської агресії, є не лише воєнними злочинами, а й злочинами проти людяності. Їх масштаб, цинічність і системність потребують рішучої реакції міжнародної спільноти та реального притягнення винних до відповідальності», — наголошує юристка й документаторка Правозахисної групи «СІЧ» Юлія Полєхіна.

Вона також акцентує увагу на необхідності внутрішніх реформ в Україні, зокрема:

визнання правового статусу звільнених цивільних і надання їм належних соціальних гарантій — медичної, психологічної та юридичної допомоги;

спрощення бюрократії: запровадження «єдиного вікна» для документів, створення реєстру осіб, які пройшли через полон, й ефективної системи верифікації;

посилення координації між міністерствами та Уповноваженим Верховної Ради з прав людини;

безкоштовної адвокатської допомоги та державного фінансування центрів психологічної підтримки.

«Міжнародне гуманітарне право потребує оновлення. Сучасні війни — це гібридні конфлікти, в яких цивільні стають заручниками й інструментом шантажу. Україна має ініціювати зміни до Женевських конвенцій», — підсумувала Полєхіна.

Зниклі — не лише трагедія, а й правове питання

Особливу увагу під час дискусії приділили роботі Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (МКЗБ) в Україні. За словами керівниці відділу координації даних програми МКЗБ Марії Михалко, зниклі безвісти — це не лише гуманітарна, а й правова проблема: «Ми маємо не тільки знайти цих людей і повернути їх додому, а й досягти справедливості — для них та їхніх рідних».

МКЗБ фокусується на документуванні зникнень, пошуку людей, а також ідентифікації тіл загиблих. Важливо, щоби кожен полеглий чи замордований отримав ім’я, був повернутий родині для гідного поховання й головне — не залишився тільки цифрою у звітах.

МКЗБ не вперше працює з такими викликами. Один із найпоказовіших прикладів — робота в країнах колишньої Югославії після війни 1990-х, зокрема у справі геноциду в Сребрениці. Саме тоді експертні дані МКЗБ стали доказами в суді ООН щодо воєнних злочинів.

«Ми хочемо, щоби й в Україні зібрані докази були прийняті в судах — як національних, так і міжнародних. Це основа для правосуддя», — зазначила Михалко.

Єдина база для звільнення: як допомогти цивільним у полоні РФ

Росія утримує тисячі цивільних українців — без зв’язку, без офіційних звинувачень, без шансів на захист. Багатьох утримують інкомунікадо роками. Наприклад, міського голову Голої Пристані Олександра Бабича — вже понад три роки. А журналіста Дмитра Хилюка та цивільну Ірину Горобцову засуджують за надуманими обвинуваченнями на кшталт шпигунства чи тероризму.

«Проблема в тому, що досі немає єдиного обліку таких людей. Родини звертаються до різних організацій, але ці дані не об’єднані», — каже керівниця департаменту документування Медійної ініціативи за права людини Анастасія Пантелєєва.

Щоби змінити ситуацію, правозахисники пропонують створити єдину систему верифікації утримуваних цивільних. Це дасть змогу впорядкувати інформацію та посилити адвокаційні зусилля.

Другий крок — розподіл на цільові групи: літні люди, тяжкохворі, люди з інвалідністю або журналісти. Це допоможе залучати міжнародні професійні спільноти до кампаній за звільнення конкретних людей.

«Єдина база й цільові списки — це шлях до ефективного міжнародного тиску. Цей підхід дасть змогу говорити про конкретну людину, яку варто витягти з російських катівень, а не про суху статистику. І це може реально вплинути на переговори», — наголошує Пантелєєва.

«Паспортизація через катування»: як РФ імітує «добровільність» окупації

Юристка Правозахисної групи «СІЧ» Ксенія Онищенко наводить конкретний приклад одного з численних злочинів РФ —примусову паспортизацію на окупованих територіях України, яку Москва подає як «добровільне рішення громадян»: «У російських пабліках — овації та «святкування» референдумів. А за цим стоїть система примусу, позбавлення базових прав, катувань і залякувань».

Під час документування свідчень людей, яким вдалося вибратися з окупації, правозахисники фіксують масштабні порушення прав людини. Тих, хто відмовляється від російського паспорта, не допускають до медичних послуг, пенсій, освіти, роботи. Ба більше — людей викрадають, утримують у неволі, катують, аби створити штучну статистику «добровільного прийняття громадянства». Все це — щоби потім використати як «доказ» для пропаганди на міжнародних майданчиках.

Правозахисниця наголошує: сьогодні одна з небагатьох ефективних стратегій — постійний публічний розголос, донесення правди до світової спільноти. Адвокаційна кампанія має бути скоординованою — з боку громадського сектору, дипломатичних місій та держави: «Ми маємо змусити міжнародні інституції діяти. ООН, Червоний Хрест, інші організації мають не мовчати, а створювати нові механізми тиску на РФ. Санкції, що не діють, — це лише формальність».

Люди — передусім

Ця дискусія ще раз підтвердила: повернення цивільних із російської неволі — не лише завдання для правозахисників і державних структур. Це питання, яке має звучати на кожному міжнародному форумі, під час кожної дипломатичної зустрічі. Бо люди — передусім.

Кожен незаконно утримуваний українець — не просто статистика, а чиєсь життя, родина, історія. Замовчування цих злочинів грає на руку агресору. Натомість системна адвокація, єдина позиція держави та громадянського суспільства, міжнародний тиск і увага можуть змінити ситуацію. Тільки об’єднавши зусилля, ми зможемо повернути наших людей додому — й притягнути винних до відповідальності.

Довідка ZN.UA:

Carpathian Sea Democracy Week — міжнародний захід «ІІ Фестиваль Демократичного Тижня Карпатського Моря», який відбувався з 28 квітня до 3 травня 2025 року в Трускавці—Східниці.

Ця подія є аналогом відомих демократичних фестивалів Європи, де щороку збираються провідні політики, громадські діячі та представники бізнесу для обговорення актуальних питань. В Україні ж, за підтримки скандинавських країн, такий захід дає змогу налагодити робочі контакти з північними країнами Європи.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T10:27:30Z
Импорт Украины почти вдвое превысил экспорт: дефицит – $18,3 миллиарда
Лига
2025-07-09T12:31:16Z
Придется платить, даже если не пользовались: украинцам поступают новые счета за газ – за что сдерут деньги
Знай
2025-07-09T12:06:18Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Опасная сексуальная практика набирает популярность среди молодежи: может вызвать повреждение мозга и инсульт
Comments UA
2025-07-09T12:21:04Z
Будут буять аж до морозов: чем подкормить розы в июле для пышного цветения
Telegraf
2025-07-09T12:12:10Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Иностранные государства не всегда выдают Украине подозреваемых в преступлениях
Лига
2025-07-09T12:24:49Z
Режим Путина начинает распадаться — The Telegraph
ZN UA
2025-07-09T12:18:34Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Зеленский отреагировал на самую большую атаку России по Украине за всю войну: что показал Путин
Comments UA
2025-07-09T07:27:47Z
"Осыпает всех кучею лжи": Трамп удивил резким заявлением о Путине
TSN
2025-07-08T17:12:24Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Опасное природное явление испугало жителей Львовщины
Telegraf
2025-07-09T12:33:46Z
Бойцы Третьей штурмовой впервые в истории взяли в плен россиян с помощью дронов и роботов
Комсомольская правда
2025-07-09T12:21:04Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Кому больше всего доверяют украинцы: кто идет вслед за Залужным
Comments UA
2025-07-09T12:31:54Z
Штраф, конфискация и тюрьма: в Украине будут наказывать водителей за популярную ошибку
GlavRed
2025-07-09T12:27:34Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Какие дни рождения нельзя отмечать и почему: приметы, запреты и объяснения
Comments UA
2025-07-08T21:12:53Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Рейтинг кинопремьер: что смотреть в кинотеатрах с 10 по 17 июля
VGorode
2025-07-09T11:36:36Z
Президент выразил соболезнования в связи со смертью композитора Поклада
Корреспондент
2025-07-09T11:12:55Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Египт или Турция: куда выгоднее поехать на all inclusive летом 2025
Фокус
2025-07-09T12:12:48Z
Оленье полнолуние 10 июля 2025 года: почему такое название
TSN
2025-07-09T12:06:20Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
Ночует у соседей: мужчина попытался убрать дерево и потерял дом
Фокус
2025-07-09T12:15:04Z
На Полтавщине заживо сгорела девушка — не выбралась из дома
TSN
2025-07-09T11:48:28Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Ред Булл уволил своего многолетнего руководителя
Корреспондент
2025-07-09T10:54:05Z
Растет спрос украинцев на электромобили: в июне было приобретено рекодное количество новых авто
Gazeta UA
2025-07-09T02:12:30Z
Безпілотний автобус Karsan виїде на вулиці Парижа
AutoCentre
2025-07-08T20:00:00Z
На дорогах появились авто с загадочными номерами: что нужно знать водителям
Хвиля
2025-07-08T19:51:16Z
У Porsche упали глобальные продажи, особенно сильно в Китае
Корреспондент
2025-07-08T17:12:57Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Без обострения не обойдется: как США, Китай и Россия соревнуются за стремительно таящую Арктику
Telegraf
2025-07-09T12:27:36Z
Со дна Средиземного моря поднято одно из Семи чудес Античного мира
Фокус
2025-07-09T11:45:16Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
ПСЖ - "Реал": онлайн-трансляция полуфинала КЧМ-2025
Telegraf
2025-07-09T11:54:12Z
Паркер предсказал результат поединка Итаума - Уайт
Корреспондент
2025-07-09T11:45:55Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Ливерпуль договорился о контракте с новым форвардом
Корреспондент
2025-07-09T11:33:53Z
Усик объяснил, почему Дюбуа заслуживает реванша
Корреспондент
2025-07-09T11:18:43Z