MY.UAНовини
Поза героїчними сюжетами: чому медіа-героїзація ветеранів може збільшити бар’єр
Поза героїчними сюжетами: чому медіа-героїзація ветеранів може збільшити бар’єр

Поза героїчними сюжетами: чому медіа-героїзація ветеранів може збільшити бар’єр

Що більше ми говоримо про «реінтеграцію», «адаптацію» чи «проблеми ветеранів і ветеранок», то частіше самі ж, навіть маючи намір допомогти, підкреслюємо їхню відмінність.

Оригінал публікації — за посиланням на сайті "Дзеркало тижня".

«... у транспорті неформально, не знаю, як в інших місцях, але в Чернігові вони називають нас «покемонами»... Що ми — шаровики якісь, халявщики, розумієте? І вони так: «О, покемон зайшов» (Респондентка 3).

«...почала спілкуватися з секретаркою, вона як почула, що я учасниця бойових дій: «Та ні, що ви, куди ж вас до дітей пускати, взагалі це неможливо» (Респондентка 5).

«А негативний [досвід] — це коли, наприклад, на роботі в моїй присутності говорять, як будуть повертатись хлопці після війни, і що вони будуть тут кидати гранати, що вони неадекватні і в такому роді» (Респондент 6).

Це уривки інтерв’ю з дослідження «Стигматизація ветеранів і ветеранoк: ситуація в Україні та досвід США», проведеного Українським ветеранським фондом спільно із Сірак’юзьким університетом (США) та соціологічною групою «Рейтинг» і презентованого в Києві у квітні.

скріншот з Дослідження “Стигматизація ветеранів/ок: ситуація в Україні та досвід США”

Понад мільйон українців і українок мають досвід військової служби — такі дані надає Міністерство у справах ветеранів. Ідеться про тих, хто вже офіційно отримав статус учасника / учасниці бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни чи учасника / учасниці війни.

Ветеранами та ветеранками в Україні офіційно визнають тих, хто брав участь у російсько-українській війні й отримав відповідний статус згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 1993 року. Статус учасника бойових дій, зокрема, надається відповідно до пунктів 11 та 19–22 статті 6 цього закону.

До цієї категорії належать не лише військовослужбовці ЗСУ, а й бійці Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, прикордонники, військові прокурори, працівники Державної спеціальної служби транспорту, розмінувальники, а також добровольці, які долучилися до оборони країни. Статус осіб з інвалідністю внаслідок війни визначений у пунктах 10–15 частини 2 статті 7 того ж закону.

Хоча закон визначає статус учасників бойових дій незалежно від статі, в ньому використовується лише чоловіча форма — «ветеран», що не узгоджується з принципами гендерної рівності.

Водночас кількість ветеранів і ветеранок постійно зростає, бо повномасштабна війна триває. Зростає й кількість тих, хто повертається й повернеться до цивільного життя. В цьому — найбільша складність і парадокс: що більше ми говоримо про «реінтеграцію», «адаптацію» чи «проблеми ветеранів і ветеранок», то частіше самі ж, навіть маючи намір допомогти, підкреслюємо їхню відмінність. Ветеранів і ветеранок подають як окрему групу — «інших», до яких потрібен «особливий підхід».

Адаптація ж — не про резервації чи героїчні вітрини. А про культуру сприйняття людини як людини. 2025 року ветеранство — не ознака відмінності, яку треба пояснювати. Це біографії сучасної України. І говорити нам варто не про «ветеранів і ветеранок», а про «нас» — про дорослішання всього суспільства.

Чотири виміри стигматизації: що кажуть ветерани й ветеранки, їхні родини, медіа та досвід США

Дослідження «Стигматизація ветеранів і ветеранок: ситуація в Україні та досвід США» базується на чотирьох блоках. Восени 2024 року провели 15 інтерв’ю з ветеранами й ветеранками — як до, так і після 2022 року, з інвалідністю та без. Респонденти описували розрив між риторикою та реальністю, між героїзацією на словах і відчуженням на ділі.

У грудні 2024 року дослідники провели також шість фокус-груп і вісім глибинних інтерв’ю з партнерами та родинами ветеранів і ветеранок. Вони розповідали про соціальну ізоляцію та стигматизацію, яку особливо відчувають сімʼї ветеранів і ветеранок із інвалідністю.

Контент-аналіз 66 новин показав наявність двох тенденцій: з одного боку — поширене героїзування («ветеран-волонтер», «ветеран-засновник бізнесу»), з іншого — криміналізація («ветеран скоїв ДТП»). Такі підходи можуть сприяти формуванню образу «іншості», де ветерани й ветеранки подаються як виняткові або потенційно небезпечні.

Водночас у медіа з’являються матеріали, де ветерани й ветеранки насамперед зображуються як люди з досвідом. Особливо це помітно у висвітленні військового досвіду жінок-ветеранок.

Після В’єтнаму США змогли пережити кризу недовіри до ветеранів і ветеранок, зробивши акцент на інституційній підтримці: психологічній допомозі, медичних послугах, освіті та реальному працевлаштуванні. Україна таку інфраструктуру лише формує й має шанс зробити це не поверхнево.

Важливий акцент дослідження: стигматизація має два рівні. Зовнішній — коли суспільство ставиться до ветеранів і ветеранок із підозрою чи жалістю. І внутрішній — коли самі ветерани й ветеранки починають сприймати себе як «проблему». Часто це проявляється у жінок-військовослужбовиць і людей з інвалідністю, але не тільки в них.

«Суспільство досі не знає, як говорити з ветеранами й ветеранками»

Аналітикиня Українського ветеранського фонду (державної установи у сфері управління Міністерства у справах ветеранів) Анастасія Селянінова розповіла ZN.UA, що важливого виявило дослідження.

Міністерство у справах ветеранів

— Пані Анастасіє, ви досліджували вразливі групи серед ветеранів і ветеранок. Що саме мається на увазі під «додатковими статусами», які впливають на сприйняття людей у суспільстві?

— Йдеться про гендер та інвалідність. Наприклад, статус ветеранки в поєднанні з тим, що це жінка, посилює сприйняття, оскільки не відповідає традиційним уявленням про гендерні ролі. Якщо до жінки-ветеранки і є якась недовіра, то вона часто зумовлена саме цією невідповідністю. Це перегукується з досвідом ветеранів і ветеранок з інвалідністю: вони також говорять про надмірну реакцію жалості, якої не сприймають. Якщо інвалідність видима, реакції суспільства можуть бути ще сильнішими.

Якщо ж людина, крім того, щойно пройшла курс психологічної реабілітації, це може посилити стигму — турбота про власне психічне здоров’я в нашому суспільстві досі не сприймається як норма.

— Які це емоційні реакції?

— Як розповідали самі ветерани й ветеранки, до них можуть ставитись як до «передвісників біди» або ж людей, які нагадують про війну й викликають бажання дистанціюватися. Емоційне дистанціювання часто спрацьовує навіть у випадках простого вуличного контакту. Це також може проявлятися в реакції жалості. Й це відрізняється від поваги, на яку очікують самі ветерани та ветеранки.

Створюється дисонанс: з одного боку — героїзація з боку держави та медіа, з іншого — в реальному житті ставлення часто далеке від шанобливого.

— Що не так із героїзацією, адже вона має впливати на позитивне сприйняття ветеранів і ветеранок у суспільстві?

— Героїзація має суперечливий ефект. Вона формує ідеалізовані очікування, які не завжди відповідають реальності. Якщо ветеран або ветеранка «не дотягує» до суспільних уявлень про героя, це може спричинити негатив. Ветерани й ветеранки самі кажуть, що відчувають, ніби суспільство перекладає на них відповідальність: мовляв, оскільки вони є героями, то мають вирішити всі проблеми, поки інші можуть просто чекати. Коли ж цього не відбувається, виникає розчарування.

— Цей розрив між образом і реальністю посилюється медіа, зокрема через клікбейтність. Часто в заголовках новин наголошують, що учасником чи учасницею скандалу є ветеран або ветеранка. З одного боку, проблема є, і журналісти мають її висвітлювати; з іншого — важливо не стигматизувати людину лише через її статус. Як бути?

— Така практика створює відчуття, ніби ветерани й ветеранки — це окрема категорія, яка відрізняється від «норми». Варто зважати на те, що цей статус у заголовках часто згадують лише для привернення уваги. Наші кількісні дослідження показали, що образ ветеранів і ветеранок у медіа здебільшого позитивний або радше позитивний. І наближені до ветеранів або військових люди частіше вважають цей образ таким, що не відповідає дійсності.

— В чому полягає основна суперечність медіаобразу?

— Медійний образ ветерана або ветеранки — це успішний підприємець або сильна фігура. Це підтверджує аналіз медіаконтенту та інтерв’ю. Водночас реальність така: це люди, які часто мають травматичний досвід, потребують відновлення, й цей розрив між медіаобразом і реальністю створює додаткову напругу. Тож образ ветерана чи ветеранки в медіа є дуже відносним: іноді він стигматизує, іноді — викривляє, іноді — формує упередження.

Саме тому важливо дотримуватися журналістських стандартів, уникати сенсаційних заголовків на кшталт: «Викинув власні руки, які відірвало: 24-річний ветеран знайшов своє покликання», бо це викликає емоційне відторгнення. Замість візуального героїзму варто акцентувати на реальній підтримці ветеранів і ветеранок — економічній, соціальній, психологічній, бо саме це зменшує стигму.

— Дослідження показує досвід інших країн у подоланні стигматизації. Наприклад, державний та суспільний дискурс США після війни у В’єтнамі. Скільки часу знадобилося, щоб це переосмислити? Наскільки ця проблема є постійною супутницею бойового досвіду?

— У США контрактна армія є окремою професійною групою, і ветерани й ветеранки становлять відносно невеликий прошарок суспільства. Їхній досвід у чомусь перегукується з українським, але водночас має принципові відмінності, які варто враховувати. Наші колеги з Сірак’юзького університету аналізували досвід США — й було цікаво, що серед інструментів подолання стигми майже не згадувались інформаційні кампанії. Тобто вони не вважали це успішним кроком.

— Однак чи можна порівнювати ефективність інформаційних кампаній в умовах загарбницької війни, як у США, та оборонної війни, як в Україні, з огляду на суттєву різницю в суспільному контексті та сприйнятті? Як пам’ятаємо, в США такі кампанії спричиняли протести, в Україні ж — інша історія.

— Наші колеги з Сірак’юзького університету досліджували не лише досвід війни у В’єтнамі, а й Другу світову, Корейську війну та сучасні події. Тобто йшлося не про одну конкретну ситуацію, а про ширший контекст. Ми не порівнювали ефективність інформаційних кампаній у США та Україні — й американські колеги теж не робили цього. Не стверджується, що такі кампанії не працюють, але аналіз показав, що вони не були головним інструментом у подоланні стигми.

Дієві інструменти було виявлено в системних речах: соціальних програмах, державній політиці, інституційній підтримці. Ветеранам і ветеранкам забезпечили гідні умови — доступ до медичних послуг, психологічної допомоги, визнання їхнього внеску. Без образу «людини, яка ходить по довідки», натомість — спокійне, поважне ставлення. І вже на цьому фундаменті інформаційна кампанія могла бути доречною — як допоміжний інструмент, а не основа.

Звісно, контекст США й України принципово відрізняється. Україна захищається, і тут суспільна підтримка армії є значно вищою, тому інформаційні кампанії можуть працювати зовсім інакше.

— Які висновки можна зробити для України?

— В Україні базові потреби в лікуванні, психічному здоров’ї, відновленні, працевлаштуванні у багатьох ветеранів і ветеранок залишаються не закритими. Якщо оцінювати з погляду аналітики, а не лише законодавства, йдеться про спрощення процедур та забезпечення реальної доступності наявних можливостей. Адже часто вони є, але скористатися ними складно.

І завжди все залежить від фінансування. Коли ми говоримо, наприклад про США, потрібно розуміти: ми не можемо просто взяти їхню програму й реалізувати в нас на такому ж рівні. Рівень працевлаштування ветеранів і ветеранок у США вищий, ніж загалом серед населення. Це є виявом успіху їхньої моделі. Це свідчить про затребуваність. Наші роботодавці також мають бути зацікавлені наймати ветеранів і ветеранок навіть попри освітні чи інші втрати, спричинені війною.

Що вже працює й де бракує підтримки

Чіткої системи підтримки ветеранів і ветеранок в Україні досі немає. Але, як зазначає Анастасія Селянінова, вже зараз є дієві інструменти. Правнича допомога, зокрема вторинна, — одна з найзатребуваніших послуг, яку надають громадські організації. Вона є актуальною для тих, хто не має доступу до послуг на місці, — наприклад, коли виникають труднощі з проходженням комісій чи оформленням довідок.

Також Український ветеранський фонд реалізує кілька прикладних програм. Наприклад, грантова підтримка для підприємців, адже для багатьох ветеранів і ветеранок початок власної справи — це спосіб відновити контроль над життям. Також в УВФ працює гаряча лінія кризової та юридичної підтримки. На жаль, серед учасників дослідження мало хто знав про її існування. Зі слів Анастасії Селянінової, запити є — але бракує комунікації та інформованості населення.

«Перспективним напрямом є навчання та перекваліфікація, особливо ІТ-курси. Вони якісні й справді відкривають нові можливості, навіть для мешканців сіл. Утім, участь у них залежить від внутрішньої готовності людини — й це теж варто враховувати в підходах до підтримки. На рівні держави з’являються нові процедури та спрощення, однак ефективність значною мірою залежить від людського чинника — як саме ставляться до ветерана чи ветеранки на місцях. Одне зневажливе слово здатне зруйнувати довіру до системи. Водночас перший позитивний досвід може стати початком якісного шляху до відновлення», — вважає аналітикиня УВФ.

Людина, яка пройшла війну, не має доводити свою «користь» у цивільному житті чи відповідати шаблонам героїзму. Коли ми говоримо чи думаємо про ветеранів і ветеранок, варто аналізувати, чи має значення їхній бойовий досвід у цьому контексті. Це не означає ігнорувати, але припинити репрезентувати їх як виняток. Вони — люди, які мають право на звичайне життя й на повагу, яка не знеособлює, а визнає їхній досвід.

Фото: Artem Kniaz / Unsplash

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
війна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ізраїль і Сирія домовилися про припинення вогню за посередництва США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T01:30:11Z
Трамп висуває нові вимоги до ЄС: тарифи можуть зрости до 20%
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:09:01Z
В США закривають вечірнє шоу з популярним ведучим через критику та жарти про Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:30:03Z
Трамп підписав масштабний закон про криптовалюти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T22:57:25Z
Павленко: Буданов дав старт кампанії з підриву ВПК РФ
УкраинФорм
2025-07-18T20:00:23Z
Радник Орбана заявив, що Україну "не просили воювати" з Росією від імені Угорщини
Европейская правда
2025-07-18T19:57:27Z
WhatsApp можуть заборонити в Росії: в чому причина
InternetUA
2025-07-18T19:57:24Z
Подвійний удар Китаю і РФ: у Заходу є півтора року на підготовку до глобальної війни, — командувач НАТО
Фокус
2025-07-18T19:57:02Z
Кандидатів багато: Свириденко розповіла, чому досі не обрали нового міністра культури
24tv
2025-07-18T19:54:01Z
Reuters: Грецькі танкери продовжують постачати російську нафту попри санкції ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:36:23Z
Трамп підписав визначальний для ринку криптовалюти закон про стейблкоїни
УкраинФорм
2025-07-18T19:48:44Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
Що робити, коли запізнилися на потяг: провідниця пояснила
TSN
2025-07-18T19:21:17Z
Трамп наполягає на мінімальному тарифі для всіх товарів з ЄС
ZN UA
2025-07-18T19:19:43Z
Ветерани ДТЕК зустрілися з Борисом Джонсоном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:06:08Z
Сербська компанія, повʼязана з "Газпромом", укотре просить відстрочки від санкцій США
Европейская правда
2025-07-18T18:49:39Z
В Україні оренда квартир зросла до 47 тис. грн: скільки платять у великих містах
Фокус
2025-07-18T18:33:56Z
Дефіцит продуктів у Львівській області: через нестачу зростають ціни
Политека
2025-07-18T18:00:55Z
Царьов поскаржився на занепад Донецька: місто троянд перетворилося на «місто пакетів в унітазі»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:33:16Z
Лінія фронту станом на 18 липня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:45:40Z
Грошова допомога у Миколаївській області: як отримати 1000 доларів США
Политека
2025-07-18T20:00:37Z
У Києві чутно вибухи: на столицю летять "табуни" Шахедів
GlavRed
2025-07-18T19:48:45Z
Нова система оплати проїзду в Рівному: про які зміни повідомили жителям
Политека
2025-07-18T19:30:34Z
Найближчим часом буде масований обстріл: біля Києва вже працює ППО
GlavRed
2025-07-18T19:27:35Z
Робота для пенсіонерів у Харкові: де готові платити від 25 тисяч гривень
Политека
2025-07-18T19:00:48Z
Обмеження руху в Чернівецькій області: де перекриють дороги
Политека
2025-07-18T18:31:10Z
Справжній потоп накрив Україну: синоптики та рятувальники б'ють на сполох
GlavRed
2025-07-18T18:27:49Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:48:40Z
В Україні дозволять брати на роботу без документів ТЦК: що відомо про новий закон
Хвиля
2025-07-18T19:42:27Z
Без шансів на бронювання: ТЦК масово "забуває" зняти з розшуку
Знай
2025-07-18T19:36:59Z
Поки "Боривітер" у Лондоні: українців просять допомогти врятувати останню мозаїку Алли Горської
24tv
2025-07-18T19:30:35Z
Чи можна відправляти панахиду раніше чи пізніше: священник назвав "правильний" час
GlavRed
2025-07-18T19:27:01Z
Мадяр: Ми не бачимо закінчення війни – ні завтра, ні, ймовірно, цього року
Лига
2025-07-18T19:06:38Z
Чи можна зрізати дерево на власному подвір'ї без дозволу
24tv
2025-07-18T19:06:10Z
Греція готується до аномальної спеки: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:03:00Z
В Україні змінили процедуру обміну водійських прав: що потрібно знати у 2025 році
Хвиля
2025-07-18T18:51:44Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Ніжні, соковиті та з хрусткою скоринкою: як приготувати зрази з кабачків
Telegraf
2025-07-18T17:54:40Z
Людей виводили з палаючих квартир після атаки БпЛА: ДСНС показала фото з Одеси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:54Z
Рф вдарила по будинку у Одесі, є загибла та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:45:15Z
У Росії пролунали вибухи: деякі регіони опинилися під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:54:33Z
У Києві на дах будинку впала частина БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:12:15Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T19:54:50Z
На Прикарпатті померла постраждала внаслідок удару РФ, скоєного 29 червня
УкраинФорм
2025-07-18T19:33:36Z
Солдат ТЦК і його командир вбили мобілізованого у Києві: у ДБР розповіли подробиці
24tv
2025-07-18T19:24:27Z
На Прикарпатті власника підпільної ІТ-компанії викрили у співпраці з Росією
УкраинФорм
2025-07-18T19:09:37Z
На Вінниччині викрито злочинну групу, яка заволоділа паями померлих людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:48:53Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
Арсенал та Челсі стежать за ситуацією навколо майбутнього Хаві Сімонса — Романо
Football.ua
2025-07-18T19:00:54Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Золото, бурштин і тисячі артефактів: археологи знайшли у Чехії масштабне поселення кельтів
24tv
2025-07-18T18:03:49Z
Що робити, якщо протекла батарейка: корисні поради на всі випадки життя
Фокус
2025-07-18T17:36:04Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z