MY.UAНовини
Поза героїчними сюжетами: чому медіа-героїзація ветеранів може збільшити бар’єр
Поза героїчними сюжетами: чому медіа-героїзація ветеранів може збільшити бар’єр

Поза героїчними сюжетами: чому медіа-героїзація ветеранів може збільшити бар’єр

Що більше ми говоримо про «реінтеграцію», «адаптацію» чи «проблеми ветеранів і ветеранок», то частіше самі ж, навіть маючи намір допомогти, підкреслюємо їхню відмінність.

Оригінал публікації — за посиланням на сайті "Дзеркало тижня".

«... у транспорті неформально, не знаю, як в інших місцях, але в Чернігові вони називають нас «покемонами»... Що ми — шаровики якісь, халявщики, розумієте? І вони так: «О, покемон зайшов» (Респондентка 3).

«...почала спілкуватися з секретаркою, вона як почула, що я учасниця бойових дій: «Та ні, що ви, куди ж вас до дітей пускати, взагалі це неможливо» (Респондентка 5).

«А негативний [досвід] — це коли, наприклад, на роботі в моїй присутності говорять, як будуть повертатись хлопці після війни, і що вони будуть тут кидати гранати, що вони неадекватні і в такому роді» (Респондент 6).

Це уривки інтерв’ю з дослідження «Стигматизація ветеранів і ветеранoк: ситуація в Україні та досвід США», проведеного Українським ветеранським фондом спільно із Сірак’юзьким університетом (США) та соціологічною групою «Рейтинг» і презентованого в Києві у квітні.

скріншот з Дослідження “Стигматизація ветеранів/ок: ситуація в Україні та досвід США”

Понад мільйон українців і українок мають досвід військової служби — такі дані надає Міністерство у справах ветеранів. Ідеться про тих, хто вже офіційно отримав статус учасника / учасниці бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни чи учасника / учасниці війни.

Ветеранами та ветеранками в Україні офіційно визнають тих, хто брав участь у російсько-українській війні й отримав відповідний статус згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 1993 року. Статус учасника бойових дій, зокрема, надається відповідно до пунктів 11 та 19–22 статті 6 цього закону.

До цієї категорії належать не лише військовослужбовці ЗСУ, а й бійці Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, прикордонники, військові прокурори, працівники Державної спеціальної служби транспорту, розмінувальники, а також добровольці, які долучилися до оборони країни. Статус осіб з інвалідністю внаслідок війни визначений у пунктах 10–15 частини 2 статті 7 того ж закону.

Хоча закон визначає статус учасників бойових дій незалежно від статі, в ньому використовується лише чоловіча форма — «ветеран», що не узгоджується з принципами гендерної рівності.

Водночас кількість ветеранів і ветеранок постійно зростає, бо повномасштабна війна триває. Зростає й кількість тих, хто повертається й повернеться до цивільного життя. В цьому — найбільша складність і парадокс: що більше ми говоримо про «реінтеграцію», «адаптацію» чи «проблеми ветеранів і ветеранок», то частіше самі ж, навіть маючи намір допомогти, підкреслюємо їхню відмінність. Ветеранів і ветеранок подають як окрему групу — «інших», до яких потрібен «особливий підхід».

Адаптація ж — не про резервації чи героїчні вітрини. А про культуру сприйняття людини як людини. 2025 року ветеранство — не ознака відмінності, яку треба пояснювати. Це біографії сучасної України. І говорити нам варто не про «ветеранів і ветеранок», а про «нас» — про дорослішання всього суспільства.

Чотири виміри стигматизації: що кажуть ветерани й ветеранки, їхні родини, медіа та досвід США

Дослідження «Стигматизація ветеранів і ветеранок: ситуація в Україні та досвід США» базується на чотирьох блоках. Восени 2024 року провели 15 інтерв’ю з ветеранами й ветеранками — як до, так і після 2022 року, з інвалідністю та без. Респонденти описували розрив між риторикою та реальністю, між героїзацією на словах і відчуженням на ділі.

У грудні 2024 року дослідники провели також шість фокус-груп і вісім глибинних інтерв’ю з партнерами та родинами ветеранів і ветеранок. Вони розповідали про соціальну ізоляцію та стигматизацію, яку особливо відчувають сімʼї ветеранів і ветеранок із інвалідністю.

Контент-аналіз 66 новин показав наявність двох тенденцій: з одного боку — поширене героїзування («ветеран-волонтер», «ветеран-засновник бізнесу»), з іншого — криміналізація («ветеран скоїв ДТП»). Такі підходи можуть сприяти формуванню образу «іншості», де ветерани й ветеранки подаються як виняткові або потенційно небезпечні.

Водночас у медіа з’являються матеріали, де ветерани й ветеранки насамперед зображуються як люди з досвідом. Особливо це помітно у висвітленні військового досвіду жінок-ветеранок.

Після В’єтнаму США змогли пережити кризу недовіри до ветеранів і ветеранок, зробивши акцент на інституційній підтримці: психологічній допомозі, медичних послугах, освіті та реальному працевлаштуванні. Україна таку інфраструктуру лише формує й має шанс зробити це не поверхнево.

Важливий акцент дослідження: стигматизація має два рівні. Зовнішній — коли суспільство ставиться до ветеранів і ветеранок із підозрою чи жалістю. І внутрішній — коли самі ветерани й ветеранки починають сприймати себе як «проблему». Часто це проявляється у жінок-військовослужбовиць і людей з інвалідністю, але не тільки в них.

«Суспільство досі не знає, як говорити з ветеранами й ветеранками»

Аналітикиня Українського ветеранського фонду (державної установи у сфері управління Міністерства у справах ветеранів) Анастасія Селянінова розповіла ZN.UA, що важливого виявило дослідження.

Міністерство у справах ветеранів

— Пані Анастасіє, ви досліджували вразливі групи серед ветеранів і ветеранок. Що саме мається на увазі під «додатковими статусами», які впливають на сприйняття людей у суспільстві?

— Йдеться про гендер та інвалідність. Наприклад, статус ветеранки в поєднанні з тим, що це жінка, посилює сприйняття, оскільки не відповідає традиційним уявленням про гендерні ролі. Якщо до жінки-ветеранки і є якась недовіра, то вона часто зумовлена саме цією невідповідністю. Це перегукується з досвідом ветеранів і ветеранок з інвалідністю: вони також говорять про надмірну реакцію жалості, якої не сприймають. Якщо інвалідність видима, реакції суспільства можуть бути ще сильнішими.

Якщо ж людина, крім того, щойно пройшла курс психологічної реабілітації, це може посилити стигму — турбота про власне психічне здоров’я в нашому суспільстві досі не сприймається як норма.

— Які це емоційні реакції?

— Як розповідали самі ветерани й ветеранки, до них можуть ставитись як до «передвісників біди» або ж людей, які нагадують про війну й викликають бажання дистанціюватися. Емоційне дистанціювання часто спрацьовує навіть у випадках простого вуличного контакту. Це також може проявлятися в реакції жалості. Й це відрізняється від поваги, на яку очікують самі ветерани та ветеранки.

Створюється дисонанс: з одного боку — героїзація з боку держави та медіа, з іншого — в реальному житті ставлення часто далеке від шанобливого.

— Що не так із героїзацією, адже вона має впливати на позитивне сприйняття ветеранів і ветеранок у суспільстві?

— Героїзація має суперечливий ефект. Вона формує ідеалізовані очікування, які не завжди відповідають реальності. Якщо ветеран або ветеранка «не дотягує» до суспільних уявлень про героя, це може спричинити негатив. Ветерани й ветеранки самі кажуть, що відчувають, ніби суспільство перекладає на них відповідальність: мовляв, оскільки вони є героями, то мають вирішити всі проблеми, поки інші можуть просто чекати. Коли ж цього не відбувається, виникає розчарування.

— Цей розрив між образом і реальністю посилюється медіа, зокрема через клікбейтність. Часто в заголовках новин наголошують, що учасником чи учасницею скандалу є ветеран або ветеранка. З одного боку, проблема є, і журналісти мають її висвітлювати; з іншого — важливо не стигматизувати людину лише через її статус. Як бути?

— Така практика створює відчуття, ніби ветерани й ветеранки — це окрема категорія, яка відрізняється від «норми». Варто зважати на те, що цей статус у заголовках часто згадують лише для привернення уваги. Наші кількісні дослідження показали, що образ ветеранів і ветеранок у медіа здебільшого позитивний або радше позитивний. І наближені до ветеранів або військових люди частіше вважають цей образ таким, що не відповідає дійсності.

— В чому полягає основна суперечність медіаобразу?

— Медійний образ ветерана або ветеранки — це успішний підприємець або сильна фігура. Це підтверджує аналіз медіаконтенту та інтерв’ю. Водночас реальність така: це люди, які часто мають травматичний досвід, потребують відновлення, й цей розрив між медіаобразом і реальністю створює додаткову напругу. Тож образ ветерана чи ветеранки в медіа є дуже відносним: іноді він стигматизує, іноді — викривляє, іноді — формує упередження.

Саме тому важливо дотримуватися журналістських стандартів, уникати сенсаційних заголовків на кшталт: «Викинув власні руки, які відірвало: 24-річний ветеран знайшов своє покликання», бо це викликає емоційне відторгнення. Замість візуального героїзму варто акцентувати на реальній підтримці ветеранів і ветеранок — економічній, соціальній, психологічній, бо саме це зменшує стигму.

— Дослідження показує досвід інших країн у подоланні стигматизації. Наприклад, державний та суспільний дискурс США після війни у В’єтнамі. Скільки часу знадобилося, щоб це переосмислити? Наскільки ця проблема є постійною супутницею бойового досвіду?

— У США контрактна армія є окремою професійною групою, і ветерани й ветеранки становлять відносно невеликий прошарок суспільства. Їхній досвід у чомусь перегукується з українським, але водночас має принципові відмінності, які варто враховувати. Наші колеги з Сірак’юзького університету аналізували досвід США — й було цікаво, що серед інструментів подолання стигми майже не згадувались інформаційні кампанії. Тобто вони не вважали це успішним кроком.

— Однак чи можна порівнювати ефективність інформаційних кампаній в умовах загарбницької війни, як у США, та оборонної війни, як в Україні, з огляду на суттєву різницю в суспільному контексті та сприйнятті? Як пам’ятаємо, в США такі кампанії спричиняли протести, в Україні ж — інша історія.

— Наші колеги з Сірак’юзького університету досліджували не лише досвід війни у В’єтнамі, а й Другу світову, Корейську війну та сучасні події. Тобто йшлося не про одну конкретну ситуацію, а про ширший контекст. Ми не порівнювали ефективність інформаційних кампаній у США та Україні — й американські колеги теж не робили цього. Не стверджується, що такі кампанії не працюють, але аналіз показав, що вони не були головним інструментом у подоланні стигми.

Дієві інструменти було виявлено в системних речах: соціальних програмах, державній політиці, інституційній підтримці. Ветеранам і ветеранкам забезпечили гідні умови — доступ до медичних послуг, психологічної допомоги, визнання їхнього внеску. Без образу «людини, яка ходить по довідки», натомість — спокійне, поважне ставлення. І вже на цьому фундаменті інформаційна кампанія могла бути доречною — як допоміжний інструмент, а не основа.

Звісно, контекст США й України принципово відрізняється. Україна захищається, і тут суспільна підтримка армії є значно вищою, тому інформаційні кампанії можуть працювати зовсім інакше.

— Які висновки можна зробити для України?

— В Україні базові потреби в лікуванні, психічному здоров’ї, відновленні, працевлаштуванні у багатьох ветеранів і ветеранок залишаються не закритими. Якщо оцінювати з погляду аналітики, а не лише законодавства, йдеться про спрощення процедур та забезпечення реальної доступності наявних можливостей. Адже часто вони є, але скористатися ними складно.

І завжди все залежить від фінансування. Коли ми говоримо, наприклад про США, потрібно розуміти: ми не можемо просто взяти їхню програму й реалізувати в нас на такому ж рівні. Рівень працевлаштування ветеранів і ветеранок у США вищий, ніж загалом серед населення. Це є виявом успіху їхньої моделі. Це свідчить про затребуваність. Наші роботодавці також мають бути зацікавлені наймати ветеранів і ветеранок навіть попри освітні чи інші втрати, спричинені війною.

Що вже працює й де бракує підтримки

Чіткої системи підтримки ветеранів і ветеранок в Україні досі немає. Але, як зазначає Анастасія Селянінова, вже зараз є дієві інструменти. Правнича допомога, зокрема вторинна, — одна з найзатребуваніших послуг, яку надають громадські організації. Вона є актуальною для тих, хто не має доступу до послуг на місці, — наприклад, коли виникають труднощі з проходженням комісій чи оформленням довідок.

Також Український ветеранський фонд реалізує кілька прикладних програм. Наприклад, грантова підтримка для підприємців, адже для багатьох ветеранів і ветеранок початок власної справи — це спосіб відновити контроль над життям. Також в УВФ працює гаряча лінія кризової та юридичної підтримки. На жаль, серед учасників дослідження мало хто знав про її існування. Зі слів Анастасії Селянінової, запити є — але бракує комунікації та інформованості населення.

«Перспективним напрямом є навчання та перекваліфікація, особливо ІТ-курси. Вони якісні й справді відкривають нові можливості, навіть для мешканців сіл. Утім, участь у них залежить від внутрішньої готовності людини — й це теж варто враховувати в підходах до підтримки. На рівні держави з’являються нові процедури та спрощення, однак ефективність значною мірою залежить від людського чинника — як саме ставляться до ветерана чи ветеранки на місцях. Одне зневажливе слово здатне зруйнувати довіру до системи. Водночас перший позитивний досвід може стати початком якісного шляху до відновлення», — вважає аналітикиня УВФ.

Людина, яка пройшла війну, не має доводити свою «користь» у цивільному житті чи відповідати шаблонам героїзму. Коли ми говоримо чи думаємо про ветеранів і ветеранок, варто аналізувати, чи має значення їхній бойовий досвід у цьому контексті. Це не означає ігнорувати, але припинити репрезентувати їх як виняток. Вони — люди, які мають право на звичайне життя й на повагу, яка не знеособлює, а визнає їхній досвід.

Фото: Artem Kniaz / Unsplash

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
війна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
45-летняя Екатерина Бужинская поразила подтянутой фигурой в купальнике
Gazeta UA
2025-05-11T01:15:21Z
Концерт Metallica зарегистрирован как небольшое землетрясение в США: что говорят сейсмологи
Comments UA
2025-05-10T20:48:16Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
Известна позиция России по перемирию и переговорам с Украиной
Comments UA
2025-05-10T20:12:12Z
Путин признал участие армии КНДР в войне России против Украины
Корреспондент
2025-05-11T01:27:47Z
Путин наконец-то назвал "СВО" войной
ZN UA
2025-05-11T01:21:48Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Трамп сделал заявление по поводу войны в Украине
Корреспондент
2025-05-07T20:39:26Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Талибы запретили в Афганистане шахматы
Корреспондент
2025-05-11T01:27:12Z
Военное положение: могут ли мобилизовать мужчину старше 50 лет
ZN UA
2025-05-11T01:03:33Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Этот недорогой продукт поможет вам снизить вес без диет
Comments UA
2025-05-10T21:15:24Z
Начали, но не прошли всех врачей: как могут наказать за прерывание ВВК
Знай
2025-05-10T20:12:04Z
Заморозка ягод: как долго они остаются вкусными и полезными, допустимый срок хранения
Знай
2025-05-10T18:51:26Z
Не кофе и не какао: назван напиток, который защищает мозг от старения и болезни Альцгеймера
UAToday
2025-05-10T17:06:48Z
Что будет с организмом, если месяц употреблять безлактозные продукты
Comments UA
2025-05-10T13:51:23Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Едва выжила в страшном ДТП: полиция не видит тяжелых травм у жены военного, водителя хотят отмазать?
Знай
2025-05-10T20:31:32Z
Индия заявила о нарушении перемирия: в небе слышны взрывы и летают дроны
Факти ICTV
2025-05-10T20:31:30Z
Россия в огне: пожар в Забайкалье приблизился к аэропорту Читы
Новости Украины
2025-05-10T18:54:35Z
На Закарпатье возле границы с Румынией нашли тело мужчины
Новости Украины
2025-05-10T18:12:29Z
Перемирие не продержалось и дня: в сети вирусятся видео, как Пакистан обстрелял Индию
Telegraf
2025-05-10T18:06:03Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Средняя зарплата в Украине растет на 500 грн третий месяц подряд
Новости Украины
2025-05-10T19:39:34Z
Начинается новый период: украинцам назвали тариф на свет с 1 июня, сколько заплатим за кВт
Знай
2025-05-10T19:30:42Z
Главное за 10 мая: евро заменит доллар в Украине, отсрочку от мобилизации отменят и подорожание электроєнергии
Знай
2025-05-10T19:24:06Z
Все дальше от США: глава НБУ рассказал, когда евро заменит доллар в Украине
Знай
2025-05-10T19:12:55Z
Тарифный тупик: Попенко объяснил, почему украинцы платят за коммуналку всё больше
Хвиля
2025-05-10T17:30:39Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Может появиться в Украине: старшего брата Renault Duster впервые заметили на дорогах
Фокус
2025-05-10T16:00:54Z
Гонщики Формулы-1 проехались по Майами на машинках из LEGO: строили более 20 тысячи часов
Знай
2025-05-10T10:51:39Z
В Китае производят дешевые электрифицированные копии Bentley Bentayga за $2500
Фокус
2025-05-10T09:51:20Z
Уже в 2026 году на рынке появится летающий автомобиль: за столько можно приобрести
Comments UA
2025-05-10T07:45:45Z
Полезная функция Google Maps, которая позволяет избежать штрафов для водителей
Gazeta UA
2025-05-10T02:24:01Z
Как подкачать шину без насоса: практические советы для водителей
Gazeta UA
2025-05-10T00:33:39Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Рыбалка в мае: как поймать судака
ZN UA
2025-05-11T00:13:34Z
Россия наступает на 10 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-10T20:51:16Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Гороскоп на воскресенье 11 мая 2025 года
UAToday
2025-05-10T17:06:36Z
Пенсия в Киеве: мужчину обязали отдать 340 тысяч, суд вмешался в дело
Политека
2025-05-10T16:31:52Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Тимьян на клумбе: легкий уход и восхитительный аромат
Gazeta UA
2025-05-11T00:00:07Z
Призрак монаха в подарок. Где в Украине Олесский замок и почему его стоит посетить
Telegraf
2025-05-10T23:30:58Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Дорадо – это WIN. "Сільпо" развеселил путаницей с рыбой
Telegraf
2025-05-10T22:30:43Z
Любовный гороскоп с 12 по 18 мая: неделя решений и неожиданных поворотов
Comments UA
2025-05-10T22:15:39Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
"Историческая победа": пакистанское правительство выдало кадры из видеоигры за собственный ответ на атаки Индии
Фокус
2025-05-10T21:12:24Z
На портале Дія снова можно изменить место жительства онлайн
Новости Украины
2025-05-10T19:18:55Z
Hangar 13 раскрыла новые детали Mafia: The Old Country — чего ждать от геймплея
GameMag
2025-05-10T19:12:40Z
Ученые научились перерабатывать электронные отходы в самородки 22-каратного золота
UAToday
2025-05-10T17:06:29Z
Физическая копия Civilization VII для Nintendo Switch 2 предложит код вместо картриджа
GameMag
2025-05-10T16:55:47Z
Хидэки Камия вновь высказался о ремейке Devil May Cry
GameMag
2025-05-10T16:49:12Z
Предупреждение: Nintendo превратит вашу Switch 2 в кирпич, если вы будете пытаться модифицировать её для эмуляции и пиратства
GameMag
2025-05-10T14:22:35Z
Собака смотрела телевизор и узнала своего хозяина: реакция питомца удивила людей
Фокус
2025-05-10T13:36:29Z
Финал Лиги Чемпионов 2025: ПСЖ vs Интер кто победит, пенальти и скандалы
Знай
2025-05-10T20:51:09Z
Борьба за Лигу чемпионов: Ювентус и Лацио победителя не выявили
Корреспондент
2025-05-10T19:39:38Z
Рух оформив упевнений реванш над Вересом
Football.ua
2025-05-10T18:01:41Z
В английском чемпионате матчи тура с участием украинцев стали победными
Корреспондент
2025-05-10T17:27:22Z
Еще один бой 19 июля: Мэнни Пакьяо возвращается в ринг
Корреспондент
2025-05-10T16:18:46Z
Лидер Уорриорз может восстановиться до матча с Тимбервулвз
Корреспондент
2025-05-10T15:48:12Z
В футзальном матче украинской лиги игрок играл до потери пульса
Корреспондент
2025-05-10T15:27:11Z
"Шевченко – ноль без палочки": Поворознюк рассказал, как убивают "Ингулец"
Telegraf
2025-05-10T15:04:37Z
Тренер Норвича покидает клуб: команда ищет иностранца
Корреспондент
2025-05-10T15:03:23Z