Сколопендра: хижак, який атакує будь-кого, з ким може впоратися
Шок! В одеській маршрутці було помічено страхітливу істоту – сколопендру. Сантиметрів 20 у довжину – не менше! Виглядає ця багатоніжка моторошно. Репутацію має також погану – ніби швидка, агресивна і навіть здатна накинутись та вкусити без попередження.
Звучить страшно, погодьтесь. Але чомусь на тому ж таки ОЛХ є оголошення з продажу сколопендр по 200 гривень за особину, що свідчить про те, що хтось такого страшного звіра цілком спокійно тримає вдома і навіть розводить. Може, навіть любить і ім’я дає. Тож що правда а що - міф про репутацію цієї дивної багатоніжки? Про це кореспонденту Коротко про розповів начальник науково-дослідного відділу регіонального ландшафтного парку «Краматорський» Костянтин Курячий.
Сколопендра – наш аборигенний вид
- Костянтине Вікторовичу, все частіше бачимо повідомлення про те, що у нас з'явилось багато сколопендр. Це правда?
- Тварина, яка вас цікавить, єдина настільки велика і тому "страшна" на вигляд - місцева багатоніжка, а саме сколопендра кільчаста (Scolopendra cingulata). Це аборигенний вид, тобто завжди зустрічався тут, принаймні у доступному для огляду минулому. І живе вона не лише у нас. Окрім України, зустрічається від Іспанії до Каспію, є у Північній Африці.
- А в Україні де вони в основному живуть?
- В Україні сколопендра зустрічається, переважно, у степовій зоні. Тобто у південній частині країни, зустрічається на лівому березі Дніпра, заходить і на північ, а от землі правого берега, вкриті лісами, їй не подобаються.
- Що відомо про сколопендр? Який у них спосіб життя?
- Спосіб життя - прихований, вона потребує вологих і темних затишків, на поверхні якщо і з'являється, то здебільшого в темний період доби. Звичайно, може траплятися і в людських будівлях. Сколопендра – це агресивний хижак, який полює на будь-яку здобич, з якою може впоратися. Головним чином харчується комахами та різними наземними безхребетними.
- Про що свідчить часта фіксація появи сколопендр в Україні? Їх стає більше?
- Поява цієї істоти в Україні ні про що не свідчить, бо вона і так була місцева, тому любителі хайпу - вже пробачте.
Якщо сколопендру хапати руками, то вона вкусить отими ядовитими ногощелепами. А так – неагресивна. Фото: pexels.com
Отруйна, але відносно безпечна
- Як зрозуміти, що натрапив саме на сколопендру?
- Зрозуміти, що це сколопендра кільчаста - просто: вона велика, буває 15-20 см, інших таких крупних багатоніжок у нас немає. Втім, звичайно, скромніші розміри також бувають (10-15 см), і молодих екземплярів теж ніхто не відміняв. Колір тіла варіюється: часто вони чорні, бувають і світліші - золотисто-коричневі, іноді з оливковим відтінком. Ніжки і вуса зазвичай світлі - від блякло-жовтого до буро-червонястого кольору. Інколи у нас із сколопендрами плутають кістянок (їх часто можна зустріти у квартирі чи будинку, але здебільшого на городах) - але вони дрібніші, не такі "гнучкі" на вигляд і одноманітно коричневі.
- Пишуть, що укус сколопендри - отруйний для людини. Наскільки вона небезпечна? Що правда, а що - міф?
- Незважаючи на лячний вигляд, кільчата сколопендра рідко представляє загрозу для людини, хоча її укус може бути доволі болючим. Сколопендра кільчаста для людини токсична, але не дуже. Ефект приблизно як від оси, тобто неприємно, але нічого критичного! Отруйні кінцівки - гакоподібні ногощелепи - розташовані біля переднього кінця тіла. Укус можна отримати, якщо випадково притиснути сколопендру або хапати її руками, а так вона неагресивна і намагається втекти.