/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F104%2Fcdbabec4a1da80752fde4aa4f13210a3.jpg)
Спецтрибунал щодо агресії Росії: стало відомо, коли його запустять
Спеціальний трибунал щодо злочину агресії Росії проти України буде запущено у Люксембурзі наступного тижня.
Про це заявив міністр закордонних справ Люксембургу Ксав’є Беттель під час спілкування з журналістами у Львові, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
«Трибунал буде запущено наступного тижня в Люксембурзі, де відбудеться засідання Ради міністрів Ради Європи, де міністр закордонних справ України висуне офіційні вимоги», — розповів Беттель.
Він також відповів на запитання про те, як можна пояснити відступ США від підтримки трибуналу.
Так, міністр сказав, що трибунал є ініціативою Ради Європи, натомість США не є членом цієї організації і, на думку Беттеля, це буде «географічно складніше».
«Я сподіваюся, що це буде вирішено наступного тижня в Люксембурзі, де у нас відбудеться зустріч міністрів з президентом, і Андрій Сибіга запрошений бути присутнім там.
Також відбудеться офіційне вручення документів для створення цього трибуналу», — поінформував очільник МЗС Люксембургу.
Чи вплине створення спецтрибуналу на мирні переговори?.
Відповідаючи на запитання, чи вплине це якимось чином на мирні переговори, він зазначив, що президент Росії Володимир Путін і зараз нікого не слухає.
«Навіть якщо його буде спіймано, він продовжує отримувати вітання в деяких країнах, що є членами міжнародних організацій, які ми підтримуємо.
Вони не виконують те, що підписали, але чи чинитиме це тиск — це ще питання», — висловився Беттель.
Він наголосив на важливості того, щоб з боку України було більше сил, і це допоможе державі.
«Спільно ми продовжимо працювати над цією ініціативою, і я сподіваюся, що наступного тижня в Люксембурзі буде досягнуто прогресу», — зазначив люксембурзький міністр.
Які справи зможе розслідувати спецтрибунал?.
За інформацією джерел агентства, майбутній спецтрибунал зможе розслідувати справи щодо так званої «трійки» — Путіна, голови МЗС Сергія Лаврова та прем’єр-міністра Михайла Мішустіна — до стадії винесення прокурором обвинувачення.
Тобто, прокурор трибуналу сформує обвинувальний акт, виступить із публічною заявою, що Путін, Лавров і Мішустін винні у скоєнні злочину агресії, після чого обвинувальний акт надійде до судді попереднього провадження і процес призупиниться.
Призупинення триватиме доти, допоки ця «трійка» перебуває на своїх посадах.
Процес розгляду автоматично відновиться, щойно вони залишать посади.
Якщо ж «трійка» не опиниться фізично на лаві підсудних, то суд буде заочним.
Окрім того, у полі зору трибуналу будуть також самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко разом з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином.
Водночас трибунал не зачіпатиме владу Ірану через відсутність юридичного складника злочину агресії, бо агресія — це не про постачання дронів та ракет.
Також повідомляється, що жодних імунітетів не матиме «двадцятка» вищого військо-політичного керівництва Росії — це Дмитро Медведєв, Сергій Шойгу, Сергій Наришкін, Валерій Герасімов, Олександр Бортніков, Віктор Золотов та інші.
Тож розслідування і ухвалення вироків щодо них буде цілком можливим.
Анонсувалося, що зокрема вони візьмуть участь у засіданні Core Group зі створення спецтрибуналу щодо злочину агресії проти України.
До представників десятків країн у Львові звернувся президент України Володимир Зеленський, який закликав їх створити трибунал щодо злочину агресії з боку Росії.
Глава держави наголосив на необхідності рішення створити механізм, який здатен запобігти майбутнім війнам — через притягнення до відповідальності.