MY.UAНовини
Поза героїчними сюжетами: чому медіа-героїзація ветеранів може збільшити бар’єр
Поза героїчними сюжетами: чому медіа-героїзація ветеранів може збільшити бар’єр

Поза героїчними сюжетами: чому медіа-героїзація ветеранів може збільшити бар’єр

Поза героїчними сюжетами: чому медіа-героїзація ветеранів може збільшити бар’єр

«... у транспорті неформально, не знаю, як в інших місцях, але в Чернігові вони називають нас «покемонами»... Що ми — шаровики якісь, халявщики, розумієте? І вони так: «О, покемон зайшов» (Респондентка 3).

«...почала спілкуватися з секретаркою, вона як почула, що я учасниця бойових дій: «Та ні, що ви, куди ж вас до дітей пускати, взагалі це неможливо» (Респондентка 5).

«А негативний [досвід] — це коли, наприклад, на роботі в моїй присутності говорять, як будуть повертатись хлопці після війни, і що вони будуть тут кидати гранати, що вони неадекватні і в такому роді» (Респондент 6).

Це уривки інтерв’ю з дослідження «Стигматизація ветеранів і ветеранoк: ситуація в Україні та досвід США», проведеного Українським ветеранським фондом спільно із Сірак’юзьким університетом (США) та соціологічною групою «Рейтинг» і презентованого в Києві у квітні.

скріншот з Дослідження “Стигматизація ветеранів/ок: ситуація в Україні та досвід США”

Понад мільйон українців і українок мають досвід військової служби — такі дані надає Міністерство у справах ветеранів. Ідеться про тих, хто вже офіційно отримав статус учасника / учасниці бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни чи учасника / учасниці війни.

Ветеранами та ветеранками в Україні офіційно визнають тих, хто брав участь у російсько-українській війні й отримав відповідний статус згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 1993 року. Статус учасника бойових дій, зокрема, надається відповідно до пунктів 11 та 19–22 статті 6 цього закону.

До цієї категорії належать не лише військовослужбовці ЗСУ, а й бійці Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, прикордонники, військові прокурори, працівники Державної спеціальної служби транспорту, розмінувальники, а також добровольці, які долучилися до оборони країни. Статус осіб з інвалідністю внаслідок війни визначений у пунктах 10–15 частини 2 статті 7 того ж закону.

Хоча закон визначає статус учасників бойових дій незалежно від статі, в ньому використовується лише чоловіча форма — «ветеран», що не узгоджується з принципами гендерної рівності.

Водночас кількість ветеранів і ветеранок постійно зростає, бо повномасштабна війна триває. Зростає й кількість тих, хто повертається й повернеться до цивільного життя. В цьому — найбільша складність і парадокс: що більше ми говоримо про «реінтеграцію», «адаптацію» чи «проблеми ветеранів і ветеранок», то частіше самі ж, навіть маючи намір допомогти, підкреслюємо їхню відмінність. Ветеранів і ветеранок подають як окрему групу — «інших», до яких потрібен «особливий підхід».

Адаптація ж — не про резервації чи героїчні вітрини. А про культуру сприйняття людини як людини. 2025 року ветеранство — не ознака відмінності, яку треба пояснювати. Це біографії сучасної України. І говорити нам варто не про «ветеранів і ветеранок», а про «нас» — про дорослішання всього суспільства.

Чотири виміри стигматизації: що кажуть ветерани й ветеранки, їхні родини, медіа та досвід США

Дослідження «Стигматизація ветеранів і ветеранок: ситуація в Україні та досвід США» базується на чотирьох блоках. Восени 2024 року провели 15 інтерв’ю з ветеранами й ветеранками — як до, так і після 2022 року, з інвалідністю та без. Респонденти описували розрив між риторикою та реальністю, між героїзацією на словах і відчуженням на ділі.

У грудні 2024 року дослідники провели також шість фокус-груп і вісім глибинних інтерв’ю з партнерами та родинами ветеранів і ветеранок. Вони розповідали про соціальну ізоляцію та стигматизацію, яку особливо відчувають сімʼї ветеранів і ветеранок із інвалідністю.

Контент-аналіз 66 новин показав наявність двох тенденцій: з одного боку — поширене героїзування («ветеран-волонтер», «ветеран-засновник бізнесу»), з іншого — криміналізація («ветеран скоїв ДТП»). Такі підходи можуть сприяти формуванню образу «іншості», де ветерани й ветеранки подаються як виняткові або потенційно небезпечні.

Водночас у медіа з’являються матеріали, де ветерани й ветеранки насамперед зображуються як люди з досвідом. Особливо це помітно у висвітленні військового досвіду жінок-ветеранок.

Після В’єтнаму США змогли пережити кризу недовіри до ветеранів і ветеранок, зробивши акцент на інституційній підтримці: психологічній допомозі, медичних послугах, освіті та реальному працевлаштуванні. Україна таку інфраструктуру лише формує й має шанс зробити це не поверхнево.

Важливий акцент дослідження: стигматизація має два рівні. Зовнішній — коли суспільство ставиться до ветеранів і ветеранок із підозрою чи жалістю. І внутрішній — коли самі ветерани й ветеранки починають сприймати себе як «проблему». Часто це проявляється у жінок-військовослужбовиць і людей з інвалідністю, але не тільки в них.

«Суспільство досі не знає, як говорити з ветеранами й ветеранками»

Аналітикиня Українського ветеранського фонду (державної установи у сфері управління Міністерства у справах ветеранів) Анастасія Селянінова розповіла ZN.UA, що важливого виявило дослідження.

Міністерство у справах ветеранів

— Пані Анастасіє, ви досліджували вразливі групи серед ветеранів і ветеранок. Що саме мається на увазі під «додатковими статусами», які впливають на сприйняття людей у суспільстві?

— Йдеться про гендер та інвалідність. Наприклад, статус ветеранки в поєднанні з тим, що це жінка, посилює сприйняття, оскільки не відповідає традиційним уявленням про гендерні ролі. Якщо до жінки-ветеранки і є якась недовіра, то вона часто зумовлена саме цією невідповідністю. Це перегукується з досвідом ветеранів і ветеранок з інвалідністю: вони також говорять про надмірну реакцію жалості, якої не сприймають. Якщо інвалідність видима, реакції суспільства можуть бути ще сильнішими.

Якщо ж людина, крім того, щойно пройшла курс психологічної реабілітації, це може посилити стигму — турбота про власне психічне здоров’я в нашому суспільстві досі не сприймається як норма.

— Які це емоційні реакції?

— Як розповідали самі ветерани й ветеранки, до них можуть ставитись як до «передвісників біди» або ж людей, які нагадують про війну й викликають бажання дистанціюватися. Емоційне дистанціювання часто спрацьовує навіть у випадках простого вуличного контакту. Це також може проявлятися в реакції жалості. Й це відрізняється від поваги, на яку очікують самі ветерани та ветеранки.

Створюється дисонанс: з одного боку — героїзація з боку держави та медіа, з іншого — в реальному житті ставлення часто далеке від шанобливого.

— Що не так із героїзацією, адже вона має впливати на позитивне сприйняття ветеранів і ветеранок у суспільстві?

— Героїзація має суперечливий ефект. Вона формує ідеалізовані очікування, які не завжди відповідають реальності. Якщо ветеран або ветеранка «не дотягує» до суспільних уявлень про героя, це може спричинити негатив. Ветерани й ветеранки самі кажуть, що відчувають, ніби суспільство перекладає на них відповідальність: мовляв, оскільки вони є героями, то мають вирішити всі проблеми, поки інші можуть просто чекати. Коли ж цього не відбувається, виникає розчарування.

— Цей розрив між образом і реальністю посилюється медіа, зокрема через клікбейтність. Часто в заголовках новин наголошують, що учасником чи учасницею скандалу є ветеран або ветеранка. З одного боку, проблема є, і журналісти мають її висвітлювати; з іншого — важливо не стигматизувати людину лише через її статус. Як бути?

— Така практика створює відчуття, ніби ветерани й ветеранки — це окрема категорія, яка відрізняється від «норми». Варто зважати на те, що цей статус у заголовках часто згадують лише для привернення уваги. Наші кількісні дослідження показали, що образ ветеранів і ветеранок у медіа здебільшого позитивний або радше позитивний. І наближені до ветеранів або військових люди частіше вважають цей образ таким, що не відповідає дійсності.

— В чому полягає основна суперечність медіаобразу?

— Медійний образ ветерана або ветеранки — це успішний підприємець або сильна фігура. Це підтверджує аналіз медіаконтенту та інтерв’ю. Водночас реальність така: це люди, які часто мають травматичний досвід, потребують відновлення, й цей розрив між медіаобразом і реальністю створює додаткову напругу. Тож образ ветерана чи ветеранки в медіа є дуже відносним: іноді він стигматизує, іноді — викривляє, іноді — формує упередження.

Саме тому важливо дотримуватися журналістських стандартів, уникати сенсаційних заголовків на кшталт: «Викинув власні руки, які відірвало: 24-річний ветеран знайшов своє покликання», бо це викликає емоційне відторгнення. Замість візуального героїзму варто акцентувати на реальній підтримці ветеранів і ветеранок — економічній, соціальній, психологічній, бо саме це зменшує стигму.

— Дослідження показує досвід інших країн у подоланні стигматизації. Наприклад, державний та суспільний дискурс США після війни у В’єтнамі. Скільки часу знадобилося, щоб це переосмислити? Наскільки ця проблема є постійною супутницею бойового досвіду?

— У США контрактна армія є окремою професійною групою, і ветерани й ветеранки становлять відносно невеликий прошарок суспільства. Їхній досвід у чомусь перегукується з українським, але водночас має принципові відмінності, які варто враховувати. Наші колеги з Сірак’юзького університету аналізували досвід США — й було цікаво, що серед інструментів подолання стигми майже не згадувались інформаційні кампанії. Тобто вони не вважали це успішним кроком.

— Однак чи можна порівнювати ефективність інформаційних кампаній в умовах загарбницької війни, як у США, та оборонної війни, як в Україні, з огляду на суттєву різницю в суспільному контексті та сприйнятті? Як пам’ятаємо, в США такі кампанії спричиняли протести, в Україні ж — інша історія.

— Наші колеги з Сірак’юзького університету досліджували не лише досвід війни у В’єтнамі, а й Другу світову, Корейську війну та сучасні події. Тобто йшлося не про одну конкретну ситуацію, а про ширший контекст. Ми не порівнювали ефективність інформаційних кампаній у США та Україні — й американські колеги теж не робили цього. Не стверджується, що такі кампанії не працюють, але аналіз показав, що вони не були головним інструментом у подоланні стигми.

Дієві інструменти було виявлено в системних речах: соціальних програмах, державній політиці, інституційній підтримці. Ветеранам і ветеранкам забезпечили гідні умови — доступ до медичних послуг, психологічної допомоги, визнання їхнього внеску. Без образу «людини, яка ходить по довідки», натомість — спокійне, поважне ставлення. І вже на цьому фундаменті інформаційна кампанія могла бути доречною — як допоміжний інструмент, а не основа.

Звісно, контекст США й України принципово відрізняється. Україна захищається, і тут суспільна підтримка армії є значно вищою, тому інформаційні кампанії можуть працювати зовсім інакше.

— Які висновки можна зробити для України?

— В Україні базові потреби в лікуванні, психічному здоров’ї, відновленні, працевлаштуванні у багатьох ветеранів і ветеранок залишаються не закритими. Якщо оцінювати з погляду аналітики, а не лише законодавства, йдеться про спрощення процедур та забезпечення реальної доступності наявних можливостей. Адже часто вони є, але скористатися ними складно.

І завжди все залежить від фінансування. Коли ми говоримо, наприклад про США, потрібно розуміти: ми не можемо просто взяти їхню програму й реалізувати в нас на такому ж рівні. Рівень працевлаштування ветеранів і ветеранок у США вищий, ніж загалом серед населення. Це є виявом успіху їхньої моделі. Це свідчить про затребуваність. Наші роботодавці також мають бути зацікавлені наймати ветеранів і ветеранок навіть попри освітні чи інші втрати, спричинені війною.

Що вже працює й де бракує підтримки

Чіткої системи підтримки ветеранів і ветеранок в Україні досі немає. Але, як зазначає Анастасія Селянінова, вже зараз є дієві інструменти. Правнича допомога, зокрема вторинна, — одна з найзатребуваніших послуг, яку надають громадські організації. Вона є актуальною для тих, хто не має доступу до послуг на місці, — наприклад, коли виникають труднощі з проходженням комісій чи оформленням довідок.

Також Український ветеранський фонд реалізує кілька прикладних програм. Наприклад, грантова підтримка для підприємців, адже для багатьох ветеранів і ветеранок початок власної справи — це спосіб відновити контроль над життям. Також в УВФ працює гаряча лінія кризової та юридичної підтримки. На жаль, серед учасників дослідження мало хто знав про її існування. Зі слів Анастасії Селянінової, запити є — але бракує комунікації та інформованості населення.

«Перспективним напрямом є навчання та перекваліфікація, особливо ІТ-курси. Вони якісні й справді відкривають нові можливості, навіть для мешканців сіл. Утім, участь у них залежить від внутрішньої готовності людини — й це теж варто враховувати в підходах до підтримки. На рівні держави з’являються нові процедури та спрощення, однак ефективність значною мірою залежить від людського чинника — як саме ставляться до ветерана чи ветеранки на місцях. Одне зневажливе слово здатне зруйнувати довіру до системи. Водночас перший позитивний досвід може стати початком якісного шляху до відновлення», — вважає аналітикиня УВФ.

Людина, яка пройшла війну, не має доводити свою «користь» у цивільному житті чи відповідати шаблонам героїзму. Коли ми говоримо чи думаємо про ветеранів і ветеранок, варто аналізувати, чи має значення їхній бойовий досвід у цьому контексті. Це не означає ігнорувати, але припинити репрезентувати їх як виняток. Вони — люди, які мають право на звичайне життя й на повагу, яка не знеособлює, а визнає їхній досвід.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Людмила Клименко презентувала новий сингл «Нічний вогонь»
Storyboom
2025-05-10T18:28:41Z
Андре Тан назвав тренди літа 2025: зверніть на них увагу
24tv
2025-05-10T17:24:40Z
Куди сходити у Києві 12-18 травня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:03:54Z
Марія Мельниченко показала приголомшливу сукню, у якій представить Україну на «Міс Світу 2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T15:57:18Z
Морська війна та дрони: розвідники розкрили нові факти протистояння на Чорному морі
Детектор М
2025-05-10T15:37:05Z
29 років разом: Ольга Сумська показала архівне відео з весілля з Борисюком
24tv
2025-05-10T14:51:26Z
У Німеччині знайшли мертвим репера Xatar
Подробности
2025-05-10T14:19:11Z
Зірка "МастерШеф" Ліза Глінська похрестила доньок-двійнят
24tv
2025-05-10T14:09:53Z
Не лише "Титанік": 3 культові фільми про кохання
24tv
2025-05-10T13:45:33Z
"Тиша буде з понеділка": в ОП розкрили план дій, якщо РФ відкине перемир'я
GlavRed
2025-05-10T18:39:46Z
Мерц заявив, що Німеччина засекретить розмови про зброю Україні, і прокоментував питання Taurus
24tv
2025-05-10T18:36:39Z
Якщо Путін не піде на перемир'я, США та Європа посилять допомогу Україні й санкції – Стармер
Лига
2025-05-10T18:36:33Z
Таліби заборонили шахи в Афганістані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T18:36:32Z
У США розглядають тимчасове скасування habeas corpus
Факти ICTV
2025-05-10T18:30:28Z
Макрон, Мерц, Туск та Стармер їдуть до Києва: 10 травня вже будуть у столиці
Telegraf
2025-05-10T18:27:27Z
МЗС відреагувало на жорстке затримання українського ексдипломата в Будапешті
24tv
2025-05-10T18:21:53Z
Стали відомі деталі затримання «злодія в законі» Умки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T18:21:17Z
Трамп проігнорував більшість брифінгів з питань розвідки за другий термін — Politico
iPress
2025-05-10T18:18:24Z
"Захист України" у школах викладатимуть по-новому
24tv
2025-05-10T18:15:46Z
Сторічна жителька Тернопільщини здивувала секретом довголіття
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T18:12:17Z
З ТОТ Херсонщини повернули ще трьох дітей
УкраинФорм
2025-05-10T18:07:10Z
Румунські розробники представили модернізовані бойові панцерники MLI-84
InternetUA
2025-05-10T18:01:11Z
Кіт відчув небезпеку і врятував господиню, як йому це вдалося: "Треба було від початку довіритися"
Знай
2025-05-10T17:52:25Z
Хто отримає виплати до Дня Незалежності 2025
360ua.news
2025-05-10T17:42:14Z
У Міноборони Британії показали секретну систему ППО, яку передали Україні у 2022 році
УкраинФорм
2025-05-10T17:16:18Z
Це титанічна робота, – Інна Мірошниченко показала успіхи названої доньки Ангеліни
24tv
2025-05-10T17:15:06Z
Біженцям у Європі буде важче залишитися: перевірятимуть біографію
Знай
2025-05-10T17:12:54Z
Можуть постраждати 160 тисяч осіб: токсична хмара хлору рухається до Барселони
Фокус
2025-05-10T18:42:44Z
Злодія у законі "Умку" затримала СБУ - ЗМІ
Подробности
2025-05-10T18:39:59Z
Польська поліція з’ясовує обставини загибелі українця в готелі Кракова - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-10T18:34:05Z
У США чоловік, якого застрелили, звернувся у суді до свого вбивці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T17:15:04Z
Після кількох годин перемир'я: в Індії знову чути вибухи на кордоні з Пакистаном
24tv
2025-05-10T16:57:56Z
В Україні судитимуть злочинну групу за крадіжки та кібершахрайство, - поліція
InternetUA
2025-05-10T16:28:46Z
На Харківщині поліція відкрила кримінальне провадження через конфлікт у ТЦК
УкраинФорм
2025-05-10T16:28:26Z
Відвідувачка Шевченківського гаю у Львові звинуватила працівника музею в домаганнях
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:12:33Z
У Житомирі викрили «соцпрацівницю», яка обікрала 81-річного пенсіонера
Украина Криминальная
2025-05-10T15:16:43Z
Досвідчені дачники поливають свій сад корицею — результат здивує навіть новачків
Telegraf
2025-05-10T17:54:36Z
Сіра гниль буде не страшна: чим потрібно обприскати полуницю у травні
GlavRed
2025-05-10T15:27:45Z
Коли тренуватись краще – зранку чи ввечері: ось що кажуть експерти
24tv
2025-05-10T15:12:40Z
Проблеми з нирками і психікою: популярний напій виявився небезпечним для підлітків, заявили вчені
Фокус
2025-05-10T14:43:21Z
Американські вчені розбили сотні яєць і тепер знають, як їх краще варити
ZN UA
2025-05-10T11:52:07Z
Що їсти, щоб старіти повільніше і здоровіше – три продукти, що доступні кожному
24tv
2025-05-10T11:12:08Z
Шафран для шкіри обличчя: ефект ботоксу без уколів
ТСН
2025-05-10T09:18:48Z
Не кава і не какао: названо напій, який захищає мозок від старіння та хвороби Альцгеймера
ТСН
2025-05-10T08:39:18Z
Який продукт знижує цукор у крові за 15 хвилин — є у кожному магазині
ТСН
2025-05-10T08:38:13Z
Субсидії на комунальні послуги для ВПО: як отримати в Дніпропетровській області
Политека
2025-05-10T18:30:22Z
Хто не може бути ФОП: обмеження і заборони
24tv
2025-05-10T18:27:40Z
Panasonic скорочує персонал і знижує прогнози доходів
360ua.news
2025-05-10T18:21:29Z
У Женеві розпочалися торговельні переговори між США й Китаєм - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-10T18:18:24Z
Без житла й грошей: "ухилянтів", які не сплатять штрафи, чекає конфіскація майна, – Мін'юст
24tv
2025-05-10T17:55:34Z
Трамп хоче прискорити будівництво АЕС у США: Bloomberg дізналося, навіщо
InternetUA
2025-05-10T16:49:40Z
Лідер – абсолютний: які країни виробляють найбільше електрики на вітряних електростанціях
24tv
2025-05-10T16:27:13Z
Який найдорожчий метал у світі: відповідь здивує всіх
24tv
2025-05-10T15:30:30Z
Долар по 55 грн: в НБУ повідомили про несприятливий сценарій
Фокус
2025-05-10T15:06:08Z
Витрати на працю в німецькому автопромі роблять американські заводи вигіднішими
Топ Жир
2025-05-10T17:00:42Z
Ми протестували останню Hyundai i20 N — гарячий хетчбек, який ви шкодуватимете, що не придбали
Топ Жир
2025-05-10T15:49:41Z
Mitsubishi представила концепт 7-місного кросовера DST для нових ринків
360ua.news
2025-05-10T14:31:30Z
Hyundai виправили ICCU, але злодії встигли знищити авто ще до того, як власник його побачив
Топ Жир
2025-05-10T13:45:40Z
Цей електромобільний монстр легший за Mazda MX-5 та заряджається швидше, ніж готується кава
Топ Жир
2025-05-10T12:00:59Z
В Україні з’явився Mercedes-Benz Actros L з незвичайною кабіною
AutoCentre
2025-05-10T09:43:06Z
Тюнери схрестили раритетний VW Beetle з Porsche Boxster, гібрид виставили на продаж
AutoCentre
2025-05-10T07:04:35Z
Словацька компанія анонсувала продаж літаючих авто
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T06:21:57Z
Українці активно купують нові авто: на які марки зріс попит у квітні
24tv
2025-05-10T05:09:46Z
Чоловік, який зазнав тілесних ушкоджень в ТЦК Харкова, — колишній військовий — ОТЦК та СП
Мій Харків
2025-05-10T18:24:35Z
На Донеччині загинув київський поліцейський Олександр Завгородній
24tv
2025-05-10T18:15:13Z
Мер Херсона, викрадений ЗС РФ, відмовився від обміну, щоб урятувати тяжкохворого полоненого
Фокус
2025-05-10T18:12:27Z
Нацгвардійці з дронів знищили російську ДРГ біля Курахового
УкраинФорм
2025-05-10T17:52:47Z
Мокрий сніг та мороз -5 градусів: Україну накрила потужна непогода
GlavRed
2025-05-10T17:27:03Z
У Чернівцях попрощалися з колишнім міським головою Миколою Федоруком
24tv
2025-05-10T17:15:01Z
Хоч і забиті всі полігони, – Андрющенко вказав на кризу росіян у підготовці до літнього наступу
24tv
2025-05-10T17:03:51Z
Полонений окупант засмутився через можливе перемир’я: що стало причиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:15:26Z
Прогноз погоди в Харкові та області на 11 травня: знову заморозки, дощі та сильний вітер
Политека
2025-05-10T15:49:29Z
Щоб була смачною та без нітратів: як правильно вибирати редиску
24tv
2025-05-10T18:39:37Z
Генії серед нас: астрологи назвали 3 найрозумніших знаки зодіаку
GlavRed
2025-05-10T18:27:40Z
Як прочистити каналізаційні труби: ефективні способи без виклику майстра
GlavRed
2025-05-10T18:27:30Z
Повний місяць у травні принесе 3 знакам зодіаку грандіозний успіх: гороскоп для кожного
GlavRed
2025-05-10T17:27:46Z
Ви розчулите маму до сліз: підбірка страв до Дня матері, які точно сподобються найріднішим
24tv
2025-05-10T17:03:16Z
Для чого наречену садять на подушку під час весілля
24tv
2025-05-10T16:48:40Z
Сильно небезпечні: 3 кущі, які не можна садити біля дому
24tv
2025-05-10T16:48:28Z
Мʼясо буде м'яким та соковитим: знайдено рецепт ідеального маринаду для шашлику
GlavRed
2025-05-10T16:27:30Z
Цемент і бетон: відмінності, властивості та правильне використання
GlavRed
2025-05-10T16:27:12Z
В Індійський океан упав радянський зонд «Космос-482»
УкраинФорм
2025-05-10T18:43:14Z
Новий iPhone отримає унікальний дисплей Samsung
InternetUA
2025-05-10T16:31:50Z
Космічний апарат СРСР упав в Індійський океан після 53 років на орбіті
360ua.news
2025-05-10T16:30:17Z
Негайно видаліть: українцям розповіли, які повідомлення небезпечно зберігати в телефоні
InternetUA
2025-05-10T15:46:21Z
Популярний фрукт перебуває на межі вимирання: вчені розповіли про загрозу бананам
Фокус
2025-05-10T15:31:56Z
SpaceX за шість годин відправила у космос дві партії супутників Starlink
УкраинФорм
2025-05-10T15:10:24Z
У Японії створили перший у світі дрон, здатний викликати та направляти удари блискавки
InternetUA
2025-05-10T15:01:16Z
Чому варто почекати з оновленням до One UI 7: основні помилки та баги
InternetUA
2025-05-10T14:31:33Z
53-річний космічний корабель СРСР звалився на Землю, але ніхто не знає де він упав
Фокус
2025-05-10T14:27:27Z
Ювентус у меншості не втримав перемогу над Лаціо
Football.ua
2025-05-10T18:45:45Z
"Барселона" — "Реал": букмекери назвали фаворита останнього Ель Класіко сезону
Telegraf
2025-05-10T18:45:38Z
Ла Ліга. Жирона з Циганковим поступилася Вільярреалу, Вальядолід — Мальорці
Football.ua
2025-05-10T18:43:11Z
Борнмут із Забарним поступився Астон Віллі
Football.ua
2025-05-10T18:39:28Z
Гвардіола прокоментував нічию з найгіршою командою АПЛ: Вони тільки захищалися і тягнули час
Football.ua
2025-05-10T18:34:59Z
"Ставлю на нього": батько колишнього чемпіона світу дав прогноз на реванш Усик – Ф'юрі
24tv
2025-05-10T18:27:58Z
Трабзонспор із Батаговим, Сіканом і Зубковим поступився Галатасараю
Football.ua
2025-05-10T18:13:06Z
Колишній бойовий медик врятував життя гравцю під час матчу чемпіонату України
24tv
2025-05-10T17:54:42Z
Воткінс побив рекорд Агбонлахора в Астон Віллі
Football.ua
2025-05-10T17:46:05Z