MY.UAНовини
Як зберігати пам’ять про жертв — і не застрягнути в жалобі
Як зберігати пам’ять про жертв — і не застрягнути в жалобі

Як зберігати пам’ять про жертв — і не застрягнути в жалобі

Як зберігати пам’ять про жертв — і не застрягнути в жалобі

Досвід «розстріляного острова» в Норвегії

Невеличке вантажне судно неквапом наближається до норвезького острова Утойя. Повільний рух у чомусь виправданий, бо відстань від берега до цього трагічного місця не надто велика, а наші норвезькі колеги, мабуть, хочуть, аби ми встигли потішити свою душу неймовірними краєвидами озера Тюріфьорд. І ось за якихось п’ять хвилин бачиш просту біленьку будівлю, за нею ще декілька, і відчуваєш, що цей спокій, гармонія та сувора північна краса є досить крихкими, ладними зламатися від будь-якого гучного звуку, пострілу, крику. Українцям така тендітність і болючий контраст між тим, що створене природою, і тим, що чинять люди, добре відомі. Схожі відчуття виникають постійно, коли ми потрапляємо на місця злочинів колишнього комуністичного режиму або вже теперішнього путінського. І постійно себе запитуємо, чому всіляка наволоч обирає мальовничі місцини для своїх кривавих справ, чому людство назагал не цінує можливість просто жити, творити, розвиватися?

У мене перші хвилини перебування на Утойї викликають тремтливе відчуття дежавю. Ті ж самі величезні сосни, що плачуть бурштиново-жовтою живицею, худющі берізки, які де-не-де застигають у повітрі, ніби перелякалися чогось, яскраво-блакитне небо й тиша. Я ніби знову стою в Биківнянському лісі, який щось шепоче нам сосновими кронами й чию рівновагу порушує хіба чорний крук, який завжди літає над групами відвідувачів. На жаль, подібність між Биківнею та Утойєю на цьому не закінчується, бо обидва місця є територію злочину, а ми приїхали, аби зрозуміти, як норвезьке суспільство працює з пам’яттю.

Фото надане Тетяною Шептицькою

Досвід Утойї є для норвежців дуже важливим, адже й трагедія, яка відбулася 22 липня 2011 року в Осло й на острові, є доволі свіжою. Того дня праворадикальний екстреміст Андерс Брейвік спочатку підірвав автомобіль у центрі столиці, а потім розстріляв 69 учасників молодіжного літнього табору — юнаків і дівчат віком від 14 до 20 років. Загалом жертвами теракту стало 77 осіб, і це найбільші втрати Норвегії після Другої світової війни.

Звісно, для нас неспівмірним є не лише масштаб втрат. Адже, наприклад, на території колишньої спецділянки НКВС у Биківнянському лісі, за найскромнішими підрахунками, поховано 30–50 тисяч осіб, а деякі дослідники називають і цифру до 100 тисяч. Неспівмірним є також підґрунтя трагедій, що своєю чергою впливає й на засади меморіалізації та практику роботи з різною цільовою аудиторією.

Поява та функціонування таємних могильників жертв політичних репресій у СРСР є наслідком планомірної державної політики сталінського режиму. Тож усі, хто так чи так працює з темами Голодомору-Геноциду 1932–1933 років або Великого терору 1937–1938 років, роблять акцент на неприпустимості відродження тоталітарних практик. Хочемо ми того чи ні, але часова відстань від подій 1920–1950-х років змушує нас апелювати до фактажу, документів, пояснень, чому зміг розвинутися совєтський тоталітаризм, які злочини проти людяності вчиняли його творці та які запобіжники проти цього є в сучасному світі. Теракт на Утойї здійснив одинак, який виступив проти демократичних засад Норвегії та гуманістичних підходів нинішньої Європи. Власне, тому меморіальні заходи на острові, зустрічі зі школярами, екскурсії, тренінги тощо переслідують інакшу, ніж інформування й пересторога, мету — постійно нагадувати про важливість культурного різноманіття, беззастережність дотримання прав людини та боротьбу з «мовою ненависті».

Ще однією відмінністю між Україною та Норвегією, як на мене, став демократизм в ухваленні рішень про формат і форми збереження пам’яті. В нашій державі чимало процесів забюрократизовані, хоча тішить і те, що до обговорення проєктів нових меморіалів, музеїв залучаються фахівці (історики, експерти з музейної справи, архітектори, громадські активісти, журналісти). На початку 1990-х ситуація виглядала набагато сумнішою. Норвезьке суспільство чутливіше до потреб і прохань співгромадян. Підтвердженням цього можуть бути дискусії стосовно будівлі колишньої кав’ярні, в якій Брейвік убив багатьох молодих людей. Частина батьків загиблих виступала за те, щоби стерти цей об’єкт з лиця землі, настільки сильним було їхнє горе. Натомість перемогла інша позиція — зберегти це місце для пам’яті, з дірками від куль у стінах, із квітами й дитячими іграшками в точках загибелі підлітків. Тож кав’ярню законсервували, звівши довкола неї скляний корпус, що тримається на дерев’яних дошках, кількість яких дорівнює цифрі вбитих і тих, хто вижив, і символізує коло захисту. Живі ніби захищають і оберігають пам’ять про розстріляних. До речі, інший, державний меморіал, розташований на березі озера Тюріфьорд, теж мав виглядати монументальнішим. Проте влада пішла назустріч місцевим мешканцям, які виступили проти чогось грандіозного, оскільки стверджували, що постійне нагадування про трагедію справлятиме на них гнітюче враження.

Фото надане Тетяною Шептицькою

До речі, не на всіх об’єктах Утойї можна фотографувати. Колектив меморіалу просить зберігати право родин на приватність горя і власний спосіб шанування та каже, що вони не хочуть робити туризм на смерті. Зрештою, норвезькі колеги позиціонують острів не стільки як територію злочину, який вони вважають епізодом в історії Утойї, скільки територію «продовження життя». Екскурсійний маршрут починається з розповідей про діяльність літніх таборів Норвезької робітничої партії, традиції політичних дебатів і способи молодіжного дозвілля; продовжується «стежкою кохання» з романтичними історіями й лише тоді наближається до трагічних об’єктів. Проте навіть у колишній кав’ярні фінальною кодою стає життєствердний вірш із кінцевою фразою «Гей, гей, час прокидатися й змінювати світ». Зрештою на острів повернулась і практика молодіжних таборів. На жаль, багатьом нашим меморіальним місцям об’єктивно бракує «позитивних кейсів». Часто їх просто надзвичайно важко видобути з глибин народної пам’яті чи архівних документів. Недаремно останніми роками українські дослідники говорять про відхід від тотальної віктимізації історичних наративів і нагадують про героїчні сторінки минулого або приклади боротьби та перемог. Зрештою в українських музеях ми нині бачимо й розповіді про світло в епоху темряви: про людяність під час Голодомору-Геноциду 1932–1933 років, про українців-рятівників у період Голокосту, про форми індивідуального спротиву биківнянських жертв.

Із чим, мабуть, не змогла погодитись остаточно — то це з максимальним униканням норвежцями згадок про Брейвіка. Звісно, злочинцю немає місця в меморіальному просторі. І, звісно, замовчування його особи виправдане прагненням не надавати йому слова, не популяризувати його людиноненависницьких ідей. Проте для таких місць пам’яті, пов’язаних із подіями совєтського терору, як Биківня, залишається важливим не просто показати узагальнено «банальність зла», систему, яка творила геноцид, а й її слухняні гвинтики, що виконували злочинні накази. Адже масові могильники комуністичного режиму по всій Україні — це спільна відповідальність і системи, і компартійних керівників, і рядових співробітників НКВС, які тортурами, маніпуляціями та підступом вимагали потрібних «зізнань» і розстрілювали українців десятками тисяч.

Та було й те, що поєднало Биківню й Утойю у збереженні пам’яті про загиблих. Це увага й повага до кожної індивідуальної історії. На острові є традиція: в день народження котрогось із загиблих дітей в його ім’я, вигравіюване на меморіалі, що має форму металевого кільця, прикріпленого до сосен, вкладати квітку та зачитувати якісь спогади або відомості про загиблого. Дуже важливо, що цей меморіал розробляли й утілювали батьки жертв. І вони свідомо обрали «чистий простір» — єдине місце на острові, де не ступала нога Брейвіка, де не було смертей. Водночас на Утойї будь-хто з рідних цих дітей може переживати горе в потрібний час і в зручному форматі. Часто батьки загиблих активно долучаються до освітніх програм, розповідаючи в шкільних і студентських аудиторіях і про теракт 22 липня, і про рівність прав людей.

Фото надане Тетяною Шептицькою

У Биківнянському некрополі також є свої традиції вшанування. Це не тільки покладання квітів до братських могил Міжнародного меморіалу 1937–1941 років, різноманітні державні жалобні заходи, просвітницькі акції, а й цілком народні, що ведуть свій початок із кінця 1980-х років: пов’язувати сосни стрічками або вишитими рушниками. Те, що починалося з ідеї активістів товариства «Меморіал» і Артура Луковського (сина репресованого Йосипа Луковського) — позначити якось могильник у Биківнянському лісі — перетворилося на потужний зв’язок поколінь, маніфестацію стійкості в нашій пам’яті, прагнення ніколи не забувати про страшну ціну волі й наслідки совєтської несвободи.

Фото надане Тетяною Шептицькою

Паралельно лекційно-освітня продукція, науково-популярні статті, серії подкастів і листівок заповідника приділяють увагу конкретному імені, вплітаючи історію простого селянина чи відомого митця в загальний контекст подій страшної доби. І біля прізвищ на Стінах пам’яті також з’являються квіти…

У світі, де ненависть знову перетворюється на зброю, де агресори репродукують задавнені міфи та стереотипи, де в людей слабшають історичні знання, де є потужний запит на гламурну легкість, пам’ять не може бути лише справою науковців чи музейників. Вона має бути частиною нашої відповідальності — як громадян, як суспільства, як держави, котра щодня виборює право на життя. І якщо ми навчимося бачити не лише слід злочину, а й розуміти його причини, усвідомлювати методи, якими діяв ворог, цінувати й поважати силу тих, хто вистояв, то зможемо зберегти себе. Як норвежці зберегли Утойю. Як різні покоління українців зберігають Биківню. Як ми нині зберігаємо Україну.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Маски сброшены: зачем Си Цзиньпин поддержал Путина 9 мая
Корреспондент
2025-05-12T15:36:31Z
Военачальники Индии и Пакистана провели переговоры - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T15:30:12Z
Путин в бешенстве: как Зеленский совершил "дипломатический гамбит"
Comments UA
2025-05-12T10:46:37Z
Готовит ли Россия наступление на Сумы: что известно
Comments UA
2025-05-05T19:15:55Z
Россиян начинает бесить 9 мая - что изменилось и в чем причина
GlavRed
2025-05-11T11:28:13Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
В России умерла звезда фильмов режиссера Гайдая
Корреспондент
2025-05-12T15:48:33Z
Ziferblat выступят пятыми: где и когда смотреть первый полуфинал Евровидения 2025
Telegraf
2025-05-12T14:21:52Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
ЕС выделит Украине еще 900 млн евро на закупку оружия за счет доходов от росактивов
Европейская правда
2025-05-12T14:07:06Z
Польша к концу года подготовит почти 40 тысяч резервистов-добровольцев
Корреспондент
2025-05-12T15:00:12Z
Часть из 800 млрд евро на перевооружение ЕС пойдет на закупки для ВСУ – комиссар
Европейская правда
2025-05-12T14:25:54Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
В Львове, чтобы спасти пациента, хирурги остановили работу всех органов на 1 час 20 минут
Факти ICTV
2025-05-12T09:43:21Z
Чем опасен Wi-Fi роутер и почему его стоит отключать перед сном?
UAToday
2025-05-12T09:00:21Z
Праздники 12 мая 2025 года: что нельзя делать в этот день
Корреспондент
2025-05-12T08:00:47Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
Лондонская полиция расследует пожар в доме премьера Великобритании
Европейская правда
2025-05-12T15:46:18Z
Служителей МП отправили под стражу за схему для уклонистов
Корреспондент
2025-05-12T14:30:25Z
БЭБ ликвидировало подпольный табачный цех на базе свинофермы
Корреспондент
2025-05-12T14:27:39Z
Отец с сыном торговали "липовыми" отсрочками: какое наказание назначил суд
Апостроф
2025-05-12T14:13:23Z
В Днепре подростки снимали на видео, как тонет мужчина - полиция отреагировала
Апостроф
2025-05-12T14:04:15Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Всемирный банк выделил Молдове 90 миллионов долларов
Корреспондент
2025-05-12T12:51:59Z
Торговая сделка между США и Китаем стимулировала рост рынка
Корреспондент
2025-05-12T12:40:43Z
Автопроизводитель Nissan уволит 19 тысяч сотрудников - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T12:36:00Z
Украинцы получили рекордную сумму "Нацкешбека" за месяц: детали
Comments UA
2025-05-12T12:12:29Z
Когда и на сколько в Украине собрались поднять минималку
Comments UA
2025-05-12T11:57:53Z
Nvidia модифицирует чип H20 для Китая, чтобы обойти экспортные ограничения США
Хвиля
2025-05-12T11:51:03Z
Программе "єеВосстановление" два года: сколько украинских семей получило компенсации на ремонт жилья
Апостроф
2025-05-12T11:42:49Z
Чем торгуем и почему, несмотря на выгодную торговлю, ЕС меняет правила
Корреспондент
2025-05-12T11:12:32Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
В Сумской области расширили зону эвакуации
Корреспондент
2025-05-12T15:30:21Z
Почти на Днепропетровщине: россияне у окраин
Корреспондент
2025-05-12T15:24:53Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
В селе на Закарпатье ввели карантин из-за вспышки гепатита А
Корреспондент
2025-05-12T15:00:29Z
Майское похолодание побило рекорды в Хмельницкой области
Корреспондент
2025-05-12T14:57:46Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Водители годами не знали: как две кнопки на руле улучшают безопасность
Хвиля
2025-05-12T03:00:01Z
Кроссовер для активного водителя: тест-драйв нового Ford Puma
Фокус
2025-05-11T10:57:41Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Руины и тишина: туристов привлекает село-музей под открытым небом, в котором остановилось время
Gazeta UA
2025-05-12T12:51:20Z
Кальциевая бомба: как обычная яичная вода превращается в суперподкормку для растений
Знай
2025-05-12T10:51:49Z
Ничего не стоит: как навсегда вывести из дома муравьев без дихлофоса
Фокус
2025-05-12T09:36:40Z
"Забанить" собственного ребенка": психологиня объяснила последствия наказаний
Апостроф
2025-05-12T09:09:56Z
Невероятная красота по бюджетным ценам. Все об отдыхе в "украинской Атлантиде"
Telegraf
2025-05-12T07:30:28Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Можно не заряжать 2 месяца: вышел "неубиваемый" смартфон Doogee V Max S
Фокус
2025-05-12T13:58:19Z
Сегодня над Украиной взойдет Цветочное полнолуние - чем особенна эта ночь?
Новости Украины
2025-05-12T13:57:48Z
Вебінар: Гранти для фермерів. Хто отримає, хто — ні
AgroNews
2025-05-12T13:45:16Z
Надежно и безопасно: как сохранить фотографии, но обойтись без Google Photos
Фокус
2025-05-12T13:31:44Z
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered установила рекорд по модам: 123 в день
Знай
2025-05-12T12:51:00Z
iPhone подорожает. Эксперты называют скрытые причины
ZN UA
2025-05-12T12:48:12Z
Новый Bluetooth спасет батарею и на iPhone, и на Android: как это работает
Фокус
2025-05-12T12:42:47Z
Аграрії засіяли вже 76% ярих зернових та зернобобових культур від прогнозованих площ
AgroNews
2025-05-12T12:19:13Z
Звездное трио Шахтера восстановилось к финальному противостоянию с Динамо
Корреспондент
2025-05-12T15:33:15Z
Навыки главнее размеров: Кроуфорд будет побеждать Альвареса методом Усика
Корреспондент
2025-05-12T15:21:17Z
Топ-клуб Италии сумел договориться с Де Брюйне о его переходе
Корреспондент
2025-05-12T15:21:11Z
Беллью - о Фьюри: Голодный и опасный соперник для Дюбуа
Корреспондент
2025-05-12T15:15:20Z
Ингулец вырвал победу у Левого Берега
Корреспондент
2025-05-12T14:54:07Z
Анчелотти назначен главным тренером бразильской сборной
Корреспондент
2025-05-12T14:36:50Z
Прицел на чемпионский дубль: Флик определился с Барселоной
Корреспондент
2025-05-12T14:21:33Z
Второй лучший бомбардир Серии А потребовал МЮ для своего трансфера
Корреспондент
2025-05-12T13:33:55Z
Бывший обладатель чемпионского титула вызывает Джошуа на бой
Корреспондент
2025-05-12T13:06:02Z