/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F18259ffcff477194ab9cef617a97ad39.jpg)
Криголам «Ноосфера» завершив четвертий антарктичний сезон
Про це Національний антарктичний науковий центр повідомив у Фейсбуці.
"Завершився найактивніший - четвертий антарктичний сезон українського науково-дослідницького криголама "Ноосфера". Після майже п'яти місяців роботи судно повернулося до порту Кейптауна (ПАР) вчора, 10 травня 2025 року", - йдеться у повідомленні.
Як зазначили у НАНЦ, за цей час команда "Ноосфери" здійснила рекордних п'ять рейсів в Антарктику, а найбурхливішу на планеті протоку Дрейка перетинала десять разів. Загалом судно пройшло більше ніж 20 тисяч морських миль, що еквівалентно понад 37 тисячам кілометрів. Це, зауважили в НАНЦ, майже дорівнює довжині екватора Землі.
Цей шлях був подоланий, щоб забезпечити перезмінку річних 29 і 30 українських антарктичних експедицій, а також доправити до станції "Академік Вернадський" і назад сезонну експедицію, яка виконувала завдання на станції упродовж антарктичного літа.
Також були проведені спільні рейси з експедиціями антарктичних програм Польщі, США, Іспанії і Чехії. У НАНЦ підкреслили, що ці рейси були виконані коштом зазначених держав та дали Україні більше можливостей забезпечити потреби власної програми, зокрема доправляти до "Вернадського" додаткові вантажі і фахівців.
Крім того, були виконані низка геологічних, океанографічних і метеорологічних досліджень. У межах міжнародного проєкту OCEAN:ICE українські науковці вперше запустили шість аргобуїв, які вже активно збирають інформацію про течії у Південному океані. Також українські вчені вперше провели одночасне радіозондування атмосфери з "Вернадського" і "Ноосфери", щоб більше дізнатися про процеси утворення хмар та опадів та їхній вплив на океан, морський лід і танення льодовиків.
"Пишаємося, що навіть в умовах повномасштабного вторгнення РФ ми не тільки лишаємося частиною світової науки та продовжуємо дослідження в Антарктиці та Південному океані, а й за рахунок збільшення міжнародної співпраці додали нові напрями досліджень й отримали додаткові можливості. Тож цей сезон став рекордним не лише за кількістю рейсів, а й колаборацій з іноземними партнерами", - зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.
У НАНЦ зауважили, що через російську агресію "Ноосфера" поки не може повернутися в порт приписки - Одесу. Тому перебуватиме у порту тимчасової дислокації - Кейптауні.
Як поінформували у НАНЦ, насичену програму четвертого сезону виконали два українські капітани родом з Одеської області: Павло Панасюк та Андрій Старіш. Павло водить "Ноосферу" ще з її першої антарктичної місії 2022 року. Для Старіша це був перший сезон у ролі капітана.
У НАНЦ подякували капітанам за зважене планування рейсів, навігацію за складних умов, уміння уникати штормів та інноваційний підхід до виконання наукової програми.
Як зауважили в НАНЦ, із січня 2022 року до травня 2025 року "Ноосфера" успішно відпрацювала чотири антарктичні сезони.
Як повідомляв Укрінформ, наприкінці березня команда 29 Української антарктичної експедиції вирушила додому, а 30-та стала повноправним господарем на станції "Академік Вернадський".
Фото: Національний антарктичний науковий центр, Facebook