MY.UAНовини
Неписані правила народного меморіалу загиблим воїнам на Майдані в Києві: рівність і гідність для кожного
Неписані правила народного меморіалу загиблим воїнам на Майдані в Києві: рівність і гідність для кожного

Неписані правила народного меморіалу загиблим воїнам на Майдані в Києві: рівність і гідність для кожного

Жовто-блакитне море прапорців збільшується щодня, обростаючи портретами, лампадками і новими неписаними правилами, яких не всі дотримуються. Але там є люди, які стежать за порядком і намагаються зберігати гідність і рівність для кожного полеглого, чию пам’ять близькі вшанували в центрі української столиці.

Від Великодня до Проводів журналістка видання Texty.org.ua їздила на майдан Незалежності в різний час доби поспостерігати, як він функціонує, зрозуміти, які тут діють неписані правила, і з’ясувати, як змінився меморіал за три роки повномасштабної війни з Росією. Тут особлива атмосфера: хтось продає прапорці, хтось виполює бур’яни, хтось запалює лампадки. Завжди незмінне відчуття горя і втрати. Плачуть молоді й зрілі, чоловіки й жінки, хитають головами перехожі, схиляють голови побратими на протезах і у військовій формі.

Великодній майдан Незалежності малолюдний. Квітневе сонце, якесь немилосердно пекуче, розжарює плитку і б’є в обличчя гарячим промінням. Сонні власники білих голубів намагаються посадити птаха поодиноким перехожим на руки. Жінка і чоловік, дожовуючи паску, продають сувеніри і прапорці біля виходу з метро.

— Христос Воскрес, — вчить іноземця святкового вітання продавець жовто-блакитних стрічок.

У того виходить сказати “Христос”, але ніяк не вимовляється “Воскрес”.

— Треба казати Happy Easter! — поспішає йому на допомогу бородатий колега в червоній куртці й з рюкзаком.

“Бам-бам-бам” — долинає звук барабана. Він звучить немов удари серця. Серце самого Майдану.

Барабан на майдані Незалежності. Фото авторки

Прапорці й прапори

Прапори й прапорці, жовто-блакитні й різнокольорові, високі й низькі, нові й вицвілі. Здалеку Майдан здається строкатою пеленою. Рябіє в очах від кольорів та облич. Кажуть, що перший прапорець поставив у 2022 році іноземець у пам’ять про загиблу в Україні подругу. Поступово кількість прапорців зростала.

22 червня 2022 року. Перші прапорці на майдані Незалежності. Праворуч жовте серце “Азову”. Фото надане Вірою Литвиненко

На передньому плані навпроти Головпоштамту прямо по центру серце “Азову”. Мама загиблого бійця і голова ГО “Серце нАЗОВні” Віра Литвиненко пригадує, що робили серце з прапорців у травні 2022 року. Тоді на майдані Незалежності стояло кілька десятків жовто-блакитних прапорців. Вона ж вирішила зробити серце “Азову” з жовтих. Каже, що встановлювали 124 прапорці як пам’ять про загиблих воїнів у Маріуполі.

— Тоді наше серце було крайнім. Зверху нічого не було. Поодинокі були тільки з лівого боку.

Потім прапорці стали з’являтися ліворуч, і праворуч, і вище, і скрізь куди не кинь оком. На передньому плані, що найближче до тротуару, жовто-блакитні прапорці так щільно туляться один до одного, що не видно й сантиметра землі. Це місце було найпопулярнішим, бо не треба далеко йти. Купив прапорець — поставив. Прапорців ставало дедалі більше, і вони самі ставали більшими. Це вже це не тільки прапори бригад, а й іменні, з портретами загиблих.

Інна з шестирічною донькою прийшли на Майдан оновити прапор для кума і хрещеного Олександра Румянцева. Прапор із його фото був надто низько. Тож подовжили “флагшток”, прикрутивши скотчем ще одну палицю. Олег, який продає тут прапорці й стрічки, допоміг забити молотком оновлений прапор у землю.

Інна, відвідувачка народного меморіалу на Майдані. Фото авторки

Олександр родом із Херсона. Воював ще під час АТО. Під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну опинився в окупації. Пішов воювати, як тільки Херсон звільнили. За пів року до смерті одружився. Загинув 15 травня 2024 року в селі Водяне Донецької області.

— Не вистачило кілька метрів, щоб перетнути сіру зону, як їх накрило дронами. Він прикрив побратимів. Нам сказали, якби не він, то загинули б усі. А так хлопці дістали поранення, а він загинув, — ділиться Інна.

Перед Новим роком дружина Олександра встановила прапор із його фотографією. Інна каже, що для них це важливо, оскільки їздити в Херсон на могилу Олександра немає можливості, там постійні обстріли. Тож сюди можна прийти і провідати близьку людину.

У своїй спільноті матері загиблих “азовців” категорично проти портретів. Хоча й розуміють, що заборонити встановлювати їх не можуть.

Портрети полеглих бійців на майдані Незалежності в Києві. Фото авторки

— Коли людина ставить великий прапор із портретом свого героя, що вона хоче показати? Що її герой героїчніший, ніж ті, для яких поставили маленькі прапорці? Вивищення одного героя за рахунок інших — це неправильно. Вони всі загинули за Україну. Рівність має бути всюди на місцях слави і пошани. Це воїнська честь і побратимство.

Я сама бачила, як падає великий прапор і ламає з десяток маленьких прапорців. Як ставлять портрет, опираючи на прапорець, який ламається. Як людина заходить всередину, щоб встановити свій прапор, і топче маленькі прапорці. Хіба це правильно? Кожен прапорець — це як душа героя, — каже Віра.

Портрети і плити

Дехто встановлює невеликі гранітні плити, як на цвинтарі. Звісно, це довговічне рішення, але чи доречне?

Віра Литвиненко входить до координаційної ради з меморіалізації. Каже, що головна мета її перебування там — це щоб стихійні меморіали і народні пам’ятники мали естетичний вигляд.

Гранітна плита з портретом воїна на тлі менших портретів і прапорців. Фото авторки

— Коли підходить людина, — неважливо, дотична вона до війни чи не дотична, має втрати чи ні, — вона має відчувати гордість. Має бачити оту болючу красу. Там не повинно бути безладу, не повинно бути хрестів і плит. Це не має бути кладовищем, — каже жінка.

Портрети загиблих на майдані Незалежності. Фото авторки

Чимало фотографій у рамках. Десь у центрі між прапорами їх так багато, що вони спираються одна на одну. Підставками до портретів слугують шампури й електроди.

Портрети полеглих воїнів спираються на шампури. Фото авторки

Жінка в чорній футболці, чоловік у пікселі й ще одна дівчина встановлюють портрет. Беруть шампур, який тримав інший портрет, і намагаються прихилити до нього обидва.

— My husband, — пояснює англійською жінка в чорному іноземцю, який підійшов поцікавитися.

Він довго про щось її розпитує. Жінка спочатку відповідає англійською, а потім починає писати в телефоні. Каже, що інший портрет — це друг чоловіка. Вони разом воювали, то й тут їхні портрети поруч.

Віра Литвиненко скептично ставиться до обмежень. Каже, що можна зрозуміти людей, які хочуть поставити портрет. Але ті, хто зрідка приїздить здалеку, не бачать, як сонце потім його знищує.

— Людині не заборониш ставити портрет на землю. Але коли він падає, вицвітає, запотіває так, що вже не видно обличчя, мені шкода цього героя, — каже Віра.

Меморіал на майдані Незалежності

Куточок “Вовків да Вінчі” на майдані Незалежності

Біля фотографій можна побачити м’які іграшки, штучні квіти, елементи одягу, фігурки, яйця і навіть паски. А на ялинах висять кульки з іменами.

Куточок пам’яті “Вовків да Вінчі” всипаний камінцями. Є ще кілька локацій, де територія позначена кольоровим камінням.

Нові території

Прапори і портрети займають дедалі більшу площу. Нині вони стоять навколо пам’ятника козаку Мамаю, на газонах аж до Національної музичної академії.

Переселенець із Запорізької області Ігор, який змушений жити на Майдані в прямому сенсі, каже, що територію впритул до пам’ятника почали заставляти прапорцями приблизно в листопаді 2024 року. А ділянку газону одразу за стелою “Я люблю Україну” освоїли приблизно місяць тому.

Ігор знає, до чиїх фотографій приходять щовечора, а до чиїх ніхто не навідується. Сам він ночує де доведеться. Коли вночі тривога, то пускають у метро. А після відбою виганяють надвір. До прапорів приходить поспілкуватися з людьми. Може щось підказати чи допомогти знайти якусь бригаду.

— Бувають фото підписані, а бувають ні. На сонці швидко вигоряють портрети. Люди запитують, як їх знайти, якщо не підписано, — дивується Ігор.

Я ще не раз почую від відвідувачів про те, як швидко збільшується кількість прапорців. Одна дівчина каже, що пів року тому їх було вдвічі менше. Молода пара у фастфуді обговорює, що коли йшли служити, то прапорців було приблизно двісті. А тепер ціле море.

Стежки

Насправді в цьому морі є ціла система стежок. Фактично ними обмежуються кордони бригад чи районів.

Наприклад, знаходжу місце, позначене як “Герої Краснокутського району Харківщини”. Поділ є за бригадами, областями та навіть країнами. Грузини — собі, французи — собі і так далі.

Наталія приїхала з Хмельниччини встановити букет біля фотографії брата Олександра Павлюка. Вона йде стежинкою, потім акуратно ступає між чиїхось прапорців, щоб дістатися до брата. Її подружки знімають все на телефон.

— Ми знайшли знайомих із села, із сусідніх сіл і поставили тут портрет. Але я ще бачила його портрет в іншому місці. Не знаю, хто ставив. Може, з бригади, бо там однакові всі фотографії, — пояснює Наталія. Каже, що за місяць додалося багато нових портретів.

Наталія

Рудоволоса жінка з двома короткими хвостиками в червоній вітровці прибирає сухий букет квітів і говорить по телефону.

— Я ж не двірничка. Навіщо мені це треба, — скаржиться комусь.

Потім іде в глиб прапорів, щось пояснює жінці, яка прийшла, вочевидь, поставити прапорець комусь із рідних.

Дочікуюсь жінку й прошу її розказати, як тут все влаштовано. Вона різко розвертається і йде.

— Ви, журналісти, хоч би раз прийшли і поприбирали. Я оце тільки сьогодні без сапки. А так щодня прибираю, — кидає через плече й швидко йде між прапорами. Пізніше я дізнаюся, що це волонтерка Наталія, саме вона стежить тут за порядком.

— А де тут Чернігівська область? — запитує дівчина.

Наталія відповідає, що область не знає, якби знати бригаду, то показала б. І радить поставити там, де серце підкаже.

Наступного ранку поїду знову на Майдан із наміром долучитися до прибирання і таки розговорити Наталію.

Прибирання

Зранку на виході з метро пахне свіжоспеченими булками. Здалеку помічаю Наталію — жінку з хвостиками в червоному. Вона збирає лампадки і ставить їх на сходах.

— Давайте вам допоможу, — пропоную.

Вона погоджується і розповідає, що хтось повідкручував кришки з лампадок і покидав їх прямо на прапорці. Під вагою лампадок маленькі прапорці тепер просто лежать на землі. Ми збираємо лампадки й ставимо на місце прапорці.

Наталія каже, що викликала поліцію, написала заяву. Стверджує, що здогадується, хто це зробив, і що це вже пʼята заява за останній рік. Часом вона віддаляється від мене, а потім раптом каже: “Ходи за мною. Бо це я роблю”. Як ніби боїться, що присвою собі її роботу.

— Я тут все прибираю, — постійно наголошує вона.

Наталія скаржиться, що ніхто не допомагає з прибиранням. Деякі бригади прибирають тільки біля своїх.

З часом виростають бур’яни, за якими портретів і прапорців уже не видно. Наталія рве бур’ян, сапає. Каже, що минулого літа кропили гербіцидами від бур’янів. А листя восени доводиться збирати руками.

Наталія веде стежинками між прапорами й прапорцями. Вона знає кожен поворот у цьому лабіринті. Показує відео з результатами своєї роботи: як було до прибирання і як стало після.

Якось на території сталася пожежа — через лампадку згоріли прапорці й фотографії.

— Прийшла дівчина, принесла квіти для свого хлопця. Я їй кажу: “Тут вигоріли фото і прапорці. Давай разом приберемо і поставиш квіти”. А вона вся в білому така, каже, що поспішає, — обурюється жінка.

Наталія натякає, що на території меморіалу вже розгорнулася боротьба за кращі місця. Ті, хто може встановити великий прапор чи цілу стелу, закривають портрети інших чи маленькі прапорці. Називає якісь імена, але детальніше говорити про це відмовляється.

Віра Литвиненко з іншими матерями “азовців” прибирають свій куточок. Поламані й не підписані прапорці викидають. Вицвілі написи наводять маркером.

— Ми хочемо, щоб наше азовське серце не зникло, не розмилося поміж інших прапорців. Тому доводиться інші прапорці переставляти.

Часом люди приносять живі квіти і намагаються покласти їх безпосередньо перед портретом. Вони потім гниють і засихають. Прибирати доводиться тій самій Наталії чи Вірі. Вздовж меморіалу стоять вази з водою, тож за бажанням можна поставити квіти туди.

Вази для квітів на меморіалі на майдані Незалежності

— Комунальники сваряться, якщо в урни викидають лампадки, зламані портрети, вицвілі фотографії. Це не їхня територія, — пояснює Віра Литвиненко.

Каже, що виховати всіх не можуть, можуть лише показувати власним прикладом.

— Якщо кожен прибиратиме по шматочку біля свого підрозділу, то вже буде гарно і впорядковано.

Жінка в чорній хустці шукає місце, щоб встановити портрет брата. Каже, що був важко поранений і помер у лікарні дев’ять днів тому. Раджу звернутися до волонтерів. За кілька хвилин вона вже рве траву разом із Наталією і складає її в чорні сміттєві мішки.

Пізно ввечері видно комунальників у помаранчевому спецодязі. У поминальну неділю вони мили плитку на Майдані.

Лампадки

Щовечора навколо меморіалу на майдані Незалежності запалюються лампадки. Робить це в той самий час уже третій рік поспіль чоловік на ім’я Олег. Він категорично проти фотографій чи будь-якої інформації, яка може ідентифікувати його. У 2022 році загинув його зять, донька пішла у військо. Сам Олег пережив окупацію.

Олег запалює лампадку на майдані Незалежності

— Я спочатку приїжджав, ставив одну свічечку за зятя, а потім зрозумів, що їм усім це потрібно. Почав робити це від душі й роблю досі. Це моя маленька місія. Це те мінімальне, що я можу зробити для них, — каже чоловік.

Олег — підприємець. Сам купує парафін і сам робить свічки. Каже, що на місяць іде 25 кілограмів парафіну, у гривнях це приблизно 5 тисяч. У нього із собою два пакети. В одному свічки, в іншому порожні формочки, які горіли вчора. Він відкриває кожну лампадку, виймає згорілу свічку, ставить нову і запалює довгою запальничкою.

— Всі кажуть, що це польська свічка. Ні, не польська. Я сам їх роблю. Ось ця штучка чиститься, ставиться ґніт і заливається парафіном. Горить така свічка години три, — пояснює.

Олег жартує, що завдяки своїй місії має такий собі фітнес, адже змушений сто разів присісти, поки запалить усі лампадки і на Майдані, і на Михайлівській площі. І радить усім ставити лампадку, не тільки своєму загиблому, а й іншим.

— Ці свічки про те, що воїни не забуті. Стараюся бути тут в один і той самий час. Хлопці повертаються з фронту, іноді без руки чи ноги, приходять сюди і кажуть: “Дядьку, я повернувся”. Це неймовірно, — ділиться Олег.

Що далі?

Що робити далі з меморіалом? Це місце, яке вже просто так не зникне. Та й це було б жорстоко і неправильно. Віра Литвиненко каже, що все тут тримається на волонтерах. Вони завжди на зв’язку і допомагають сконтактувати, якщо хтось звертається по допомогу.

— Влада не хоче втручатися, упорядковувати, це справді стихійний народний меморіал, який некеровано розростається. Буде як буде. Добре, що там є камери, — каже вона.

Але зберігати порядок дедалі важче. Територія збільшується, а рук не додається. Люди, дотичні до меморіалу, сходяться на думці, що варто кожній бригаді стежити за своїм куточком, навідуватися час від часу.

Олег, який запалює лампадки, вважає, що комунальники мають також долучатися, кому важко — переводитися в інший район. Від бур’янів можна покропити гербіцидами.

— Це найменше, що вони можуть зробити.

На вихідних увечері люди йдуть по Майдану хвилями. Очевидно, з періодичністю прибуття поїздів метро. Дівчина з шопером “Немає часу на журбу” знімає відео прапорів і майдану Незалежності загалом. Мала дівчинка кричить “Героям слава”. Родини фотографуються на тлі напису “Я люблю Україну”. Вуличний музикант співає під гітару “Не стидайся, то твоя земля”.

АвторОлена Кущенко

Джерело:  TEXTY.ORG.UA 

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Не третья мировая, а эпоха мировых войн — почему мы идем по этому сценарию
Лига
2025-05-12T10:36:07Z
Трамп снова предал Украину и сыграл на руку Путину: названы неопровержимые доказательства
Comments UA
2025-05-12T10:36:05Z
Известна позиция России по перемирию и переговорам с Украиной
Comments UA
2025-05-10T20:12:12Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Пять главных трендов летнего гардероба, о которых вам нужно знать: фото
Gazeta UA
2025-05-12T10:27:46Z
Ziferblat выступят пятыми: где и когда смотреть первый полуфинал Евровидения 2025
Telegraf
2025-05-12T09:15:40Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Наземного робота Спайдер допустили к использованию в ВСУ
Корреспондент
2025-05-12T10:36:22Z
С начала года восстановлены права почти 1 000 военнослужащих — Минобороны
Факти ICTV
2025-05-12T10:31:26Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Почему нельзя сплетничать 5 мая и что нужно высадить в огороде сгеодня: приметы и запреты на Ирины
Знай
2025-05-05T05:46:16Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
В Львове, чтобы спасти пациента, хирурги остановили работу всех органов на 1 час 20 минут
Факти ICTV
2025-05-12T09:43:21Z
Чем опасен Wi-Fi роутер и почему его стоит отключать перед сном?
UAToday
2025-05-12T09:00:21Z
Праздники 12 мая 2025 года: что нельзя делать в этот день
Корреспондент
2025-05-12T08:00:47Z
Можно помолодеть на 15 лет: какой завтрак способен снизить биологический возраст
Gazeta UA
2025-05-12T07:45:13Z
Здоровый завтрак: четыре продукта, которые не следует есть утром
Gazeta UA
2025-05-12T05:00:32Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Хмельницком подростка поразило электрическим током на крыше грузового вагона
Апостроф
2025-05-12T10:27:26Z
Обстрел на Херсонщине: 10-летняя девочка пострадала при ударе по жилому дому
Новости Украины
2025-05-12T10:15:59Z
БЭБ ликвидировало подпольный табачный цех на базе свинофермы
Корреспондент
2025-05-12T09:54:57Z
Пограничница организовала схему выезда уклонистов в Молдову
Корреспондент
2025-05-12T09:12:01Z
Вражеская атака по Одесской области: пострадал один человек и повреждена пожарная часть
BigMir
2025-05-12T08:39:08Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Украинцев предупредили о неотвратимом сценарии: нужно готовиться уже сейчас
Comments UA
2025-05-12T10:27:24Z
Украинцев ожидает дефицит фруктов: яблоки, абрикосы и клубника скоро исчезнут с прилавок
Знай
2025-05-12T10:12:31Z
Торговая сделка между США и Китаем стимулировала рост рынка
Корреспондент
2025-05-12T10:10:24Z
США и Китай договорились о радикальном снижении взаимных пошлин
Европейская правда
2025-05-12T10:09:07Z
Индия открывает аэропорты на границе с Пакистаном
Корреспондент
2025-05-12T09:45:32Z
У травні Земельний банк здасть в оренду понад 2 тис га угідь
AgroNews
2025-05-12T09:19:02Z
Национальный кэшбек: в Минэкономики рассказали, сколько получили украинцы за март
Апостроф
2025-05-12T09:15:42Z
Курс доллара немного снизился в обменных пунктах
Корреспондент
2025-05-12T09:00:23Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T09:23:47Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Жара в 40+ накроет всю страну: украинцев предостерегли от аномальной погоды
Знай
2025-05-12T10:30:52Z
Агентка ГРУ снимала позиции украинских защитников на Донетчине
Корреспондент
2025-05-12T10:30:39Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Оккупанты пошли на прорыв на Новопавловском направлении
Апостроф
2025-05-12T10:27:47Z
Это направление на фронте военные называют адом: где враг не считается с потерями, рвется вперед
Comments UA
2025-05-12T10:24:27Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Водители годами не знали: как две кнопки на руле улучшают безопасность
Хвиля
2025-05-12T03:00:01Z
Кроссовер для активного водителя: тест-драйв нового Ford Puma
Фокус
2025-05-11T10:57:41Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Ничего не стоит: как навсегда вывести из дома муравьев без дихлофоса
Фокус
2025-05-12T09:36:40Z
"Забанить" собственного ребенка": психологиня объяснила последствия наказаний
Апостроф
2025-05-12T09:09:56Z
Невероятная красота по бюджетным ценам. Все об отдыхе в "украинской Атлантиде"
Telegraf
2025-05-12T07:30:28Z
Запеченная молодая картошка с чесноком и укропом: рецепт ароматного лета на тарелке
Знай
2025-05-12T05:51:47Z
Как правильно сажать помидоры: расстояние между стеблями имеет значение
Gazeta UA
2025-05-12T04:33:49Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Люди с такими именами часто врут и придумывают: проверьте свое в списке
Telegraf
2025-05-12T10:33:11Z
Україна збільшила частку соняшникової олії на індійському ринку у 2024/25 МР
AgroNews
2025-05-12T10:13:55Z
Первый в мире: революционный OLED-монитор от Samsung уже можно купить – но есть нюанс
Фокус
2025-05-12T10:00:12Z
Бежать будет некуда: ученые подчитали, сколько осталось времени до конца Вселенной
Фокус
2025-05-12T09:30:55Z
"После Dragon Age: Inquisition нам приказали превратить Dragon Age в сервис": Ветеран BioWare Марк Дарра раскритиковал Electronic Arts
GameMag
2025-05-12T09:04:48Z
Киберспорт в мире и Украине: легализация, государственная поддержка и экономическое влияние
Comments UA
2025-05-12T09:00:11Z
В Антарктиде скрыта загадочная структура возрастом 500 млн лет: никто не видел ее ранее
Фокус
2025-05-12T08:36:55Z
Неделя пройдет спокойно? Будут ли в середине мая сильные магнитные бури
Telegraf
2025-05-12T08:21:32Z
Временный чемпион IBF Мураталья оценил вероятность боя с Ломаченко
Корреспондент
2025-05-12T10:24:02Z
Арсенал и Манчестер Юнайтед нацелились на нападающего ПСЖ
Корреспондент
2025-05-12T10:03:55Z
Кадровые изменения в Полесье: клуб устранил еще двух сотрудников
Корреспондент
2025-05-12T09:01:30Z
Афганистан запретил играть в шахматы: какая причина
Comments UA
2025-05-12T08:27:30Z
Испанская Уникаха торжествовала в ЛЧ ФИБА, победив Галатасарай
Корреспондент
2025-05-12T07:33:00Z
НБА, плей-офф: Оклахома и Индиана побеждают
Корреспондент
2025-05-12T05:09:26Z
Боль не помешала: Свитолина выходит в 1/8 финала турнира в Риме
Корреспондент
2025-05-12T04:48:04Z
Фаворит в борьбе за Золотой мяч получил первую награду сезона
Корреспондент
2025-05-12T04:36:34Z
Тренер Интера повторил редкое достижение в Серии А
Корреспондент
2025-05-12T04:03:02Z