Радянський космічний корабель упав на Землю після 53 років на орбіті
Старий радянський космічний апарат, що провів понад пів століття в космосі після невдалої місії до Венери, остаточно впав на Землю. Його неконтрольоване повернення підтвердили як Російське космічне агентство, так і Служба космічного моніторингу ЄС. Як інформує «Главком», про це повідомляє Associated Press.
За даними Росії, уламки апарата впали в Індійський океан, однак точне місце падіння залишається невизначеним. Європейське космічне агентство підтвердило, що апарат не з’явився над німецькою радіолокаційною станцією, як очікувалося, що також свідчить про його знищення в атмосфері.
Наразі невідомо, чи якась частина півтонного корабля пережила вогняне занурення в атмосферу. Але експерти попереджали: з огляду на те, що апарат був спроєктований для екстремальних умов посадки на Венеру – найгарячішу планету Сонячної системи – деякі фрагменти могли вціліти.
Імовірність того, що уламки завдадуть шкоди людям, була надзвичайно низькою, запевняють науковці.
Корабель, відомий як «Космос-482», був запущений СРСР у 1972 році в межах серії місій до Венери. Через збій у роботі ракети апарат так і не полетів далі Земної орбіти, де й залишався понад 50 років.
Більша частина його конструкції згоріла ще впродовж перших десятиліть. Останнім на орбіті лишався сферичний посадковий модуль діаметром близько метра, вкритий титановим корпусом і вагою понад 495 кг. Саме він і завершив свою довгу космічну подорож падінням на Землю.
Відповідно до договору ООН, будь-які уламки апарата юридично належать Росії.
Ніхто не міг точно передбачити, де й коли саме впаде «Космос-482». На траєкторію падіння впливали як сонячна активність, так і старіння апарата після десятиліть у космосі. Через це спостерігачі і науковці неодноразово змінювали прогнози.
«Якщо воно впало в Індійський океан, то єдині, хто це побачив – кити», – зіронізував голландський науковець Марко Лангбрук на платформі X.
На момент падіння американське Космічне командування ще не надало остаточного підтвердження, продовжуючи збір і аналіз даних.
Зазвичай Космічне командування США відстежує десятки подібних повернень щомісяця, але «Космос-482»привернув особливу увагу через високу ймовірність виживання під час входу в атмосферу.
До того ж, апарат падав без жодного контролю з боку наземних служб, що зазвичай намагаються спрямовувати старі супутники в безпечні зони над океанами.
Проєкт, яким займається британська Frontier Space спільно з Імперським коледжем Лондона, передбачає вирощування в лабораторних умовах основних компонентів їжі – білків, жирів, протеїнів та волокон, а потім приготування з них звичайної їжі.
До слова, перші 27 супутників для широкосмугового інтернет-угруповання Kuiper від Amazon були запущені в космос у США. Це започаткувало розгортання мережі інтернету з космосу, яке довго відкладалося, і яке конкуруватиме зі Starlink від SpaceX.