В Москві підкреслили, що умови «Стамбулу-2022» мають бути основою для переговорів
В Москві підкреслили, що умови «Стамбулу-2022» мають бути основою для переговорів
В Москві заявили, що переговори у Стамбулі між Україною та Росією «мають відбуватися з урахуванням реальної ситуації та напрацювань переговорів 2022 року». Таку заяву зробив помічник президента РФ Юрій Ушаков.
«З урахуванням цього, звичайно. З урахуванням, природно, реальної ситуації», - цитує його заяву в ефірі російського телебачення відповідь на запитання, чи розпочнуться переговори з того моменту, на якому зупинилися 2022 року, російське держагенство.
У свою чергу речник Путіна Дмітрій Пєсков сказав, що пропозиція глави Росії начебто «підтверджує реальний намір знайти мирне рішення».
«Міцний мир може бути досягнутий лише на серйозних переговорах, і готовність до цих переговорів зараз була показана і продемонстрована президентом», - сказав він.
В ніч на 11 травня президент РФ Владімір Путін заявив, що готовий розпочати прямі переговори з Україною 15 травня у Стамбулі без припинення вогню та інших передумов. При цьому він зазначив, що переговори мають бути продовженням «перерваних» раніше домовленостей у Стамбулі.
Напередодні президент України Володимир Зеленський заявив, що він та лідери ЄС із коаліції охочих запропонували Росії почати 12 травня безумовне припинення вогню щонайменше на 30 днів, яке має стати початком для перемовин. Пропозицію у тому числі підтримали і США.
Вранці Зеленський назвав пропозицію Путіна «хорошим знаком», але наголосив, що насамперед потрібно продемонструвати готовність до повного тривалого і надійного припинення вогню, після якого Україна готова до зустрічей.
Нагадаємо, переговори між Україною та Росієювідбулись у Стамбулі 29 березня 2022 року. Тоді Росія вимагала від України повного нейтралітету, зменшення чисельності військ, а окуповані території мали залишитись під контролем РФ. Згідно з оприлюдненою згодом інформацією німецького видання Die Welt, лише декілька пунктів залишилося неузгодженими і їх мали обговорити особисто президенти Росії та України на зустрічі, яка так і не відбулася.
Водночас Москва ніколи на відмовлялась від ідеї «стамбульської угоди». Представники Кремля постійно говорили, що Росія готова вести переговори «на базі стамбульських домовленостей і реалій на землі». Однак відповідно до них Росія хотіла позбавити Україну військового потенціалу та ідентичності. Чому «Договір про постійний нейтралітет і гарантії безпеки Україні» може призвести до катастрофічних наслідків для нашої країни, читайте в статті Володимира Кравченка «Стамбул-2» уб’є Україну».