В Україні зростає вартість землі сільгосппризначення: як змінилися ціни в регіонах
В Україні зростає вартість землі сільгосппризначення: як змінилися ціни в регіонах
Наприкінці квітня в Україні середня вартість гектара землі становила 86 655 гривень, що на понад 32 тисячі більше, ніж місяцем раніше. Це найвищий показник з початку року. Про це пише видання "Експерт" з посиланням на дані платформи Опендатабот.
Відповідно до даний платформи, найдешевша земля продавалась у березні — 54 632 гривні за гектар, а вже за місяць ціна зросла на майже 59%. І хоча на початку травня середній цінник дещо скоригувався — до 72 149 гривень, загальна динаміка залишається позитивною.
Ціни на сільськогосподарську землю, по-перше, зросли, по-друге, вони продемонстрували регіональну нерівномірність, яка стала ще більш відчутною навесні. Середня вартість гектара у різних областях країни коливається від 34 562 до 358 305 гривень, тобто різниця між найдешевшою та найдорожчою ділянкою становить більше, ніж удесятеро.
Аналітики підкреслюють, що регіональна карта цін сьогодні віддзеркалює рівень безпеки, інвестиційну привабливість і локальну аграрну активність. Захід і центр — це стабільне зростання, південь і схід — стримані ціни, але потенційно вигідні інвестиції у довгостроковій перспективі.
Так, найвища середня ціна наразі зафіксована у Дніпропетровській області — 358 305 грн за гектар. Цей регіон уже другий рік поспіль утримує лідерство на ринку, на що впливає: висока аграрна інтенсивність, родючі землі, значна кількість покупців із промислових і аграрних холдингів, а також логістична вигідність території.
На другій позиції — Івано-Франківська область із середньою ціною 172 336 грн/га. Далі йдуть Тернопільщина (162 417 грн), Львівщина (104 046 грн) та Донеччина (101 047 грн). У західних регіонах високу ціну частково пояснюють меншим розміром паїв та відносною безпекою, що підвищує інтерес з боку інвесторів. Донеччина ж — виняток, де попит сконцентрований навколо більш безпечних громад та формує середню високу ціну на невеликому обсязі угод.
З іншого боку, найдешевшу землю можна придбати у Миколаївській області — лише 34 562 грн за гектар. Низька вартість тут зумовлена воєнним ризиком, загрозами з боку морського узбережжя та мінімізованою активністю ринку. Також порівняно низькі ціни у Запорізькій (35 440 грн), Одеській (38 672 грн) та Херсонській (39 040 грн) областях — регіонах, що залишаються на лінії прямого впливу війни.