/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F10cf336c7695213ee4a303417a8c7083.jpg)
Виявили фактор у побуті, який може спричиняти безсоння подібно до кофеїну
Саме цей рецептор сигналізує організму, коли настав час прокидатися чи лягати спати. Такого висновку дійшли науковці, опублікувавши своє дослідження у журналі Environment International, передає 24 Канал.
Що виявили вчені
Хімікати активують аденозиновий рецептор подібно до кофеїну, збиваючи природний ритм, хоча і діють інакше – кофеїн блокує рецептор, а пластик його збуджує. У результаті мозок "плутається", і людині важче заснути.
У дослідженні вивчали речовини з виробів із ПВХ (полівінілхлориду) та поліуретану, які широко використовуються у медичних пристроях, спортивному спорядженні, дитячих іграшках, меблях та пакуванні продуктів. Виявилося, що вони можуть зрушувати циркадні ритми на приблизно 17 хвилин.
Перспектива відкриття
Дослідження поки проводилось у лабораторії на клітинному рівні. Наступний крок – перевірка впливу на рибках даніо-реріо, які мають схожі до людських механізми сну.
Науковці прагнуть з'ясувати, які саме хімічні речовини відповідають за порушення сну. Відомо, що ПВХ може містити до 8 тисяч різних сполук, включно з тими, що утворюються під час виробництва.
Метою подальших досліджень стане формування доказової бази для впливу на виробників і законодавців, щоб ті почали обмежувати або вилучати потенційно шкідливі компоненти з пластику.