/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F4d4280b9fc51be4b37ccca5721d434ba.jpg)
Вода щогодини та тарифи як у Польщі: українців можуть перевести на погодинне водопостачання
Водоканали України на межі колапсу – борги за електроенергію становлять 11,5 мільярда гривень.
Як передає "Хвиля", про це повідомив голова Союзу споживачів комунальних послуг України Олег Попенко в інтерв’ю 9 травня.
Кризова ситуація у водоканалах може призвести до обмеження водопостачання в окремих містах України. Експерт попереджає про ризики соціальної катастрофи при тривалих перебоях у роботі систем водовідведення.
За словами Попенка, водоканали України опинилися у критичному фінансовому становищі, накопичивши борги за електроенергію в розмірі 11,5 млрд гривень.
"Борги водоканалів лише за електроенергію становлять 11,5 млрд гривень. Ситуація у водоканалах дуже складна. Тарифи не підвищували, коштів на модернізацію виділяють вкрай мало, фінансових ресурсів не вистачає", – зазначив експерт.
Попенко також нагадав, що вже були прецеденти, коли через фінансові труднощі водоканали оголошували про намір перейти на погодинну подачу послуг.
"На початку квітня Рівнеоблводоканал заявив, що вони переходять на погодинне постачання. Була дуже серйозна реакція по всій території України, і це питання дійшло до Офісу Президента. Тоді швидко знайшли кошти. Аналогічна ситуація нещодавно розгорталася у Полтаві, де водоканал також оголосив про перехід на погодинний режим через відсутність коштів для оплати електроенергії.
За його словами, подібні проблеми спостерігаються по всій країні, але ситуацію ускладнює те, що в умовах війни споживачі самі перебувають у скрутному становищі.
"З одного боку, у водоканалів величезні проблеми, з іншого боку – в Україні війна, і споживачам також катастрофічно не вистачає коштів, щоб сплатити навіть наявні комунальні платежі", – пояснив Попенко.
Особливу стурбованість викликає той факт, що водоканали є стратегічними підприємствами критичної інфраструктури.
"Зупинка роботи водовідведення і каналізації навіть на 3-4 дні може призвести до повної соціальної катастрофи в містах", – попередив він.
При цьому експерт наголосив, що ситуація з якістю послуг не покращується, попри значне зростання тарифів.
"Якщо взяти період з 2014 року, лише вартість послуг водоканалів зросла у 12 разів. Але воду з крана ми не стали пити – її якість залишилася такою ж", – зазначив він.
За словами експерта, проблема також полягає в тому, що, починаючи з 2014-2015 років, держава майже припинила виділення коштів на модернізацію водоканалів.
"Лише в деяких областях і містах ця робота певним чином ведеться. При цьому в окремих населених пунктах, таких як у Нікополі, Марганці та Покрові, тарифи підняли до рівня 125-130 гривень за кубометр – це вже рівень Польщі, але якість води не відповідає європейській", – підкреслив Попенко.
Фахівець відзначив необхідність комплексного підходу до розв'язання проблем водоканалів, який має враховувати як їхні фінансові потреби, так і платоспроможність населення в умовах війни.
Раніше Попенко пояснив, як теплокомуненерго використовують тарифи для махінацій.