MY.UAНовини
Незручні діти
Незручні діти

Незручні діти

Незручні діти

Дуже добре пам’ятаю, як уперше зустріла дитину з важким ментальним розладом. Ми із сином (він також має інвалідність, пересувається на колісному кріслі) приїхали до літнього табору. Спеціалізованого табору. Нормотипові діти там теж були, але небагато. Власне вони приїхали просто в складі своїх родин. Батьки дітей з інвалідністю не мали з ким залишити своїх молодших чи старших дітей і тому прибували цілими родинами.

Отож, про ту дитину. Хлопчикові було на вигляд років 10–12, і він майже безперервно кричав. Просто кричав пронизливим дзвінким криком. І всі ми, дорослі, маючи кожен свою біду, маючи дітей практично нерухомих, незрячих, нечуючих, із повною індиферентністю до світу, з пусканням слини й усіма можливими неестетичностями, всі ми дружно співчували мамі того хлопчика. Мовчки (або й у тихих розмовах) одностайно визнали, що їй ведеться найгірше. Втім, це було тільки в перші дні. А далі в такому ж мовчазному, майже телепатичному режимі наша спільнота розділилася: одні звикли до крику хлопчика як до буденного тла, а інші почали дратуватись і виказувати невдоволення. Авжеж, навіть у такому середовищі проросла й зацвіла нетерпимість до «некомфортної» дитини.

До мене як до письменниці, котра написала кілька дитячих книжок на тему інклюзії, а також як до активістки, котра виборює інклюзивне середовище, іноді звертаються по експертну думку на такі теми. Як, мовляв, нам інтегрувати особливих дітей у наш світ? Раніше, років десять тому, мені здавалося, що я все про це знаю. Але то був, як тепер розумію, ефект Даннінга-Крюгера, коли маленька компетентність здавалася великою. І лише зараз, занурившись (хоч іще далеко не повністю, лише однією ногою) у світ, населений «незручними» дітьми, я починаю бодай щось розуміти.

Перше, що я зрозуміла: діти з особливими освітніми потребами (здається, так їх тепер треба називати) різняться між собою так само сильно, як вони відрізняються від дітей нормотипових. Самих лише розладів аутичного спектру зараз налічується близько десяти. А є ще діти з іншими ментальними розладами. Є діти з фізичними вадами, які інтелектуально та психічно нічим від своїх здорових ровесників не відрізняються. А є такі, що відрізняються, бо мають і фізичну інвалідність, і ментальну. Що взагалі спільного між ними всіма? Хіба що тільки їхня «незручність».

Мій син Назар вчиться зараз у польському ліцеї. Згідно з вивіскою, це звичайний навчальний заклад. А проте тут ховається одне маленьке лицемірство. Фактично це спецшкола, як їх колись називали. Тепер так говорити не можна, бо в чому-чому, а в лексиці ми вже досягли певного рівня толерантності.

Чи хтось нас змушував записатися саме до такої школи? Звісно, ні. Просто виявилося, що тільки тут є повна архітектурна доступність, умови для реабілітаційних і корекційних занять, тут педагоги мають досвід роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

Чи прикро мені, що ми опинилися в «спецшколі»? Абсолютно ні. Адже саме тут я нарешті пізнала світ особливих дітей. Тут почала дещо розуміти. Тут моя толерантність, у якій я раніше була цілковито впевнена, зазнала випробувань і гарту.

Коли ми із сином приходимо до школи (раз чи два на тиждень, решту часу вчителі ходять до нас), я вмикаю свій емпірично-інтуїтивно вироблений навігатор безпеки. Те ж саме робить і Назар. Ми уважні та пильні. Ми дивимось, як і куди рухатися, де саме стати, щоб хтось із дітей не врізався в нас. Ми старанно вираховуємо свій маршрут, щоб уникнути зустрічі з особливо прикрими персонажами.

Є тут один хлопчик, який знає все про все, зокрема й про медицину. Побачивши Назара вперше, він одразу ж голосно поставив йому «діагноз». Наступного разу він вступив у якусь наукову дискусію зі мною й розкритикував мою погану польську мову. І все це знов-таки дуже гучно.

А є інший хлопчик. Із тих, кого завжди багато. Якщо ви опиняєтеся поряд із ним, то ваш приватний простір обов’язково зазнає атаки. Він може стати за десять сантиметрів від вас, може навколо вас ходити, може загородити прохід. Якщо сісти поряд із ним на якомусь заході, то це теж буде чималим випробуванням: він або почне розхитуватися, зачіпаючи вас плечем, або розвалиться на стільці, простягнувши свої довгі ноги перед вашим стільцем. Водночас у спілкуванні хлопець вихований і навіть сором’язливий.

Є одна дівчинка, в якої просто неосяжне прагнення публічної уваги. На шкільних заходах вона ледь не забирає мікрофон у інших дітей, щось вигукує, ходить залою, голосно коментує. Зате й аплодує гучніше за всіх.

Є хлопець, який приходить на шкільні заходи з рюкзаком, дістає звідти щось їстівне й починає частувати всіх, хто трапиться на шляху. Якось і мені перепала жменя снеків. Власне жменя. Бо він дістав їх рукою з пакета і вручив мені. Відмовитися було неможливо.

Різне трапляється в цій школі. Часом хтось із дітей впадає в неадекватність і шаленство. Може когось скривдити, навіть вдарити. Втім, таке трапляється, либонь, у кожній школі. Ось тільки різниця в тому, що тут така поведінка практично ніколи не є підставою для покарання. Адже всі готові до того, що таке може статися. І ми з Назаром теж готові. Хоч як добре працювала б наша навігація, однаково ми зіштовхуємося — морально й фізично — з цими «незручними» дітьми. Однак щоразу такі зіткнення дедалі менше лякають і травмують.

Отож, друге, що я тепер розумію: інклюзія — це насамперед звичка. Якщо вам приблизно років п’ятдесят, як мені, спробуйте згадати, коли ви вперше побачили, скажімо, чорношкіру людину на вулиці. І порівняйте свою тодішню емоційну реакцію на таку зустріч із сьогоднішньою. Ймовірно, ви навіть не зауважите такої людини. А якщо й зауважите, то швидко забудете. Адже це більше не дивина.

Коли моєму синові було років шість, і він пересів із дитячого візка на інвалідний, ми були тими ж «чорношкірими» у своєму місті. Минуло десять років, і тепер на таких дітей скеровується значно менше нескромних поглядів. Покращилася доступність середовища, нас побільшало на вулицях і в громадських місцях. Соціум звикає до нас, ми його більше не шокуємо.

Звісно, ця стаття з’явилася не без інформаційного приводу. Сенсаційні заголовки «Дитяча письменниця образила дитину з аутизмом» кілька днів переслідували мене в Інтернеті. Проте, хоч як це дивно, не озвалися в моїй душі праведним гнівом. По-перше, багаторічний журналістський досвід навчив ділити на сто кожну позірну сенсацію. По-друге, все, що має ознаки цькування, викликає в мені категоричний спротив. І, по-третє, я сама не без гріха, можу на емоціях ляпнути дурницю. Тож мені навіть стало шкода письменницю. Так, письменницю, а не хлопчика, хоч я і є матір’ю дитини з інвалідністю. Однак що більше я занурювалася в тему, що більше читала «адвокатських» коментарів у соцмережах, то більше зміщувався полюс мого співчуття.

«Де були вчителі хлопчика?», «Чому присутніх не попередили, що прийдуть діти з особливими освітніми потребами?», «Хто супроводжував дитину?» Ось приблизний перелік таких собі запитань-аргументів, як мали б виправдати емоційну реакцію письменниці на некомфортну поведінку дитини. Власне, вони зводяться до того, що хлопчик, звісно, ні в чому не винен, просто йому вчасно не заткали рота.

Мені це нагадало дещо з власного життя. Часом ми із сином приходимо кудись, а там або ліфт вимкнено, або доступний вхід замкнено, і нам кажуть: ви ж нас не попередили, що прийдете. Навіть на потяг, який сам собою є доступним, має розкладний пандус, ми не можемо просто так узяти квиток і сісти. Ми маємо купити його заздалегідь і за два дні надіслати додаткову заявку через Інтернет. Ніби квитка на спеціальне місце замало. І це лише для того, щоб потім двоє провідників, які й так завжди є в потязі, вийшли й розклали пандус, який і так завжди є. А спробуйте-но полетіти кудись літаком, коли ви на колісному кріслі. Тут уже треба попередити ледь не всі авіакомпанії світу. Бажано за кілька місяців наперед. Правда така, що нас уже готові бачити на вулиці, але не в зоні своєї компетенції.

До речі, в нашій школі якось був зламався ліфт. Але там одразу ж відімкнули запасний вхід, до якого можна дістатися пандусом. Ну, а сам ліфт полагодили того ж дня. Адже тут завжди готові до всього. Навіть до нашої появи без попередження.

Тож третє, що я тепер достеменно знаю: інклюзивне суспільство завжди готове до зустрічі з незвичайною людиною. І його не треба попереджувати. Не треба водити дітей з розладами аутичного спектру на педагогічному повідці. Що вільніше вони виявлятимуть свої дивацтва, то швидше суспільство звикне до них. Тоді кожен, хто зустріне десь «некомфортну» дитину, зможе здогадатися, що то не просто невихованість. І не буде більше приводів для сенсаційних заголовків.

Але щоб готовність суспільства стала звичкою, її потрібно формувати. Це не буде швидко. І в процесі формування цієї звички некомфортно й боляче всім буде ще не раз. Десь такий процес відбуватиметься швидше, десь — повільніше. Але ми маємо його пройти. Принаймні ми постійно заявляємо про своє бажання та готовність до цього.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Катастрофа MH17. Міжнародна організація цивільної авіації назвала винних
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:43Z
Розмова Ердогана з Зеленським і Путіним: стало відомо, про що говорили лідери
ТСН
2025-05-12T18:36:39Z
Світ досі не отримав ясної відповіді з Росії щодо припинення вогню – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:36:29Z
Зеленський та Ердоган обговорили зустріч у Стамбулі: мають однакове бачення
ТСН
2025-05-12T18:36:10Z
Арктичну раду очолила глава МЗС Гренландії - острова, який хоче забрати Трамп
Европейская правда
2025-05-12T18:19:56Z
Трамп давит на Путина, блокада КПП на границе с Польшей, аресты шпионов РФ: новости дня
Европейская правда
2025-05-12T18:19:01Z
Ратифікація угоди про надра, блокада кордону. Головне за 12 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:09:39Z
У Британії розкрили російську шпигунську мережу: як покарали її керівника і спільників
TSN
2025-05-12T18:06:29Z
48 годин до вирішення долі війни в Україні: аналітик попередив про головні загрози
TSN
2025-05-12T18:06:21Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Ziferblat «одягли» символічні мальви для «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:08Z
Тарас Цимбалюк похизувався розкішним подарунком для мами з нагоди особливого свята
TSN
2025-05-12T17:26:55Z
Син Софії Ротару публічно звернувся до мами та показав її щасливе фото
TSN
2025-05-12T17:25:53Z
Колишня Джонні Деппа Ембер Герд народила двійнят та показала перше фото новонароджених
ТСН
2025-05-12T17:25:14Z
Алан Бадоєв замилував кадрами з донькою-копією та пригадав їхню рідкісну зустріч
TSN
2025-05-12T17:25:00Z
ЕксAlyosha майстерно поставила на місце критиків її зовнішності: "Всі на одне обличчя"
TSN
2025-05-12T17:23:55Z
Катерина Кухар на рідкісних фото показалася з 10-річною донькою — копією чоловіка Стоянова
TSN
2025-05-12T17:23:06Z
Гучний скандал на "Євробаченні-2025": представниця Ізраїлю подала скаргу до поліції
TSN
2025-05-12T17:22:51Z
Закон «про заборону РПЦ в Україні» запрацює. Уряд ухвалив постанову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T17:48:43Z
Нацгвардія спростувала, що командувача Півненка було звільнено
Лига
2025-05-12T17:33:34Z
Великий наступ на правобережжя Херсонщини: в ЗСУ відповіли, чи влаштує ворог форсування
ТСН
2025-05-12T17:26:49Z
Лев XIV не вірив до останнього, що виберуть його: ЗМІ поспілкувалися з рідним братом Папи
ТСН
2025-05-12T17:26:45Z
Ракети РФ готові до запуску за 30 секунд: полковник оцінив справність "Орешніка"
ТСН
2025-05-12T17:25:55Z
Як проходили вибори Папи і яким буде новий понтифік для України: ексклюзив з Ватикану
ТСН
2025-05-12T17:25:46Z
Український кардинал зустрівся із новим Папою Римським: він відверто розповів про розмову
ТСН
2025-05-12T17:25:33Z
Зеленський на День матері звернувся до найріднішої
ТСН
2025-05-12T17:25:21Z
“Із цим все погано”: Чмут шокував проблемами із підготовкою мобілізованих в Україні
TSN
2025-05-12T17:25:13Z
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
2025-05-12T17:22:38Z
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
2025-05-12T17:21:58Z
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
2025-05-12T17:20:39Z
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
2025-05-12T17:20:16Z
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
2025-05-12T17:19:33Z
Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
Gazeta UA
2025-05-12T13:58:49Z
Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:51:37Z
Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
УкраинФорм
2025-05-12T13:49:22Z
Чому вії після нарощення випадають: основні причини, які треба знати
24tv
2025-05-12T13:36:40Z
США і Китай уклали торговельну угоду: що відомо
TSN
2025-05-12T17:25:01Z
Росія використовує порт Індонезії для обходу західних санкцій — розвідка
ТСН
2025-05-12T17:25:00Z
Курс валют на 12 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-12T17:24:48Z
Курс валют в Україні: українці прощаються з доларом – продавати чи зачекати
TSN
2025-05-12T17:23:47Z
В Україні банки знизять ліміти на перекази за картками
TSN
2025-05-12T17:22:04Z
В Україні хочуть підвищити "мінімалку": коли та наскільки
TSN
2025-05-12T17:21:53Z
Вчені виявили в Україні унікальний камінь з рідкісними властивостями
ТСН
2025-05-12T17:21:32Z
Українцям виплатили рекордний кешбек: як отримувати гроші за купівлі
ТСН
2025-05-12T17:21:31Z
У Миколаєві буде краща якість питної води: там будують новий водогін зі сталі Метінвесту Ахметова
ТСН
2025-05-12T17:20:20Z
На Рівненщині агенти РФ намагалися підірвати наряд поліції: деталі від СБУ
ТСН
2025-05-12T17:23:49Z
У Києві під час гасіння пожежі у квартирі врятовано кота та собаку: з’явилися щемливі фото
ТСН
2025-05-12T17:22:32Z
У Києві поліція знайшла п’ятьох блогерів, які хизувалися незареєстрованою зброєю під час стриму: фото
ТСН
2025-05-12T17:22:10Z
На Чернігівщині чоловік жорстоко вбив жінку через гроші
TSN
2025-05-12T17:21:56Z
У Хмельницькому хлопця вдарило струмом на даху вантажного потяга: з’явилося відео
TSN
2025-05-12T17:21:37Z
Знімали, як тоне, але не допомогли: поліція розшукує підлітків-авторів відео загибелі чоловіка в Дніпрі
ТСН
2025-05-12T17:20:41Z
Смерть зірки "Дизель Шоу" Марини Поплавської: колега розкрила правду про фатальну ДТП і де винуватець
ТСН
2025-05-12T17:20:22Z
На Сумщині евакуювали жінку з гусенятами з-під обстрілів
ТСН
2025-05-12T17:19:27Z
Австралійський і британський сапери загинули в Ізюмі — деталі трагедії
ТСН
2025-05-12T17:18:20Z
Загарбники «полюють» на українських операторів БпЛА через високу ефективність їх роботи — волонтер
ТСН
2025-05-12T17:25:39Z
Ворог атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2025-05-12T17:25:38Z
У Рильську на Курщині знищили місце дислокації окупантів
TSN
2025-05-12T17:25:34Z
Пострілом з гранатомета: медсестра знищила окупантів і врятувала підрозділ від оточення
ТСН
2025-05-12T17:25:24Z
Небезпечна погода: метеорологи попередили про заморозки і не тільки
ТСН
2025-05-12T17:25:21Z
Синоптики оновили прогноз погоди на 12 травня
ТСН
2025-05-12T17:24:24Z
Тепла весна затримується: що з погодою в Україні
TSN
2025-05-12T17:24:11Z
У Дів сьогодні гарний день для переговорів, а Терезам не варто прискорювати процеси: астрологічний прогноз на рунах на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:10Z
ЗСУ відбили у росіян "Берлін" на Харківщині: сиділи на позиціях по 2 місяці
TSN
2025-05-12T17:24:04Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
2025-05-12T12:16:32Z
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
2025-05-12T17:24:49Z
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:05Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
2025-05-12T17:23:42Z
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
2025-05-12T17:23:39Z
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
2025-05-12T17:23:20Z
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
2025-05-12T17:23:15Z
Цей настій із бур’яну допоможе отримати потрійний урожай великих і солодких помідорів
TSN
2025-05-12T17:23:11Z
Як прибрати бруд всередині барабану пральної машини: кидаєте 80 г — і буде сяяти чистотою
TSN
2025-05-12T17:22:39Z
Квіткова повня 12 травня: найпопулярніші прикмети та забобони
TSN
2025-05-12T17:22:22Z
Пішов з життя легендарний американський реслер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:33:38Z
Світоліна пробилася до чвертьфіналу турніру WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T15:39:47Z
Визначився новий головний тренер збірної Бразилії з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T14:36:23Z
Українські дівчата у серії пенальті здолала Марокко на Турнірі розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-12T14:27:11Z
Реал зробив запит по Тео Ернандесу — Скіра
Football.ua
2025-05-12T14:19:07Z
Зірковий Мбаппе повторив рекорд легенд Барселони в Ель Класіко
24tv
2025-05-12T13:57:33Z
Конте: Мене дратує, коли ми не перемагаємо
Football.ua
2025-05-12T13:46:42Z
"Він може зупинити": колишній чемпіон світу дав сміливий прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-12T13:39:23Z
"Шахтар" - "Динамо": де дивитися матч і які коефіцієнти
Gazeta UA
2025-05-12T13:37:43Z
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
2025-05-12T17:26:47Z
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
2025-05-12T17:24:56Z
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
2025-05-12T17:23:33Z
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
2025-05-12T17:22:09Z
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone — WSJ
ТСН
2025-05-12T17:21:07Z
Принтер замість плити: як готуватимуть 2050 року та які будуть страви
ТСН
2025-05-12T17:19:49Z
Як очистити пральну машину від бруду й неприємного запаху в домашніх умовах: до відсіку для порошку засипте 75 г цього засобу
ТСН
2025-05-12T17:19:11Z
Вчені назвали дату "смерті" Всесвіту
ТСН
2025-05-12T17:18:57Z
"Згідний" чи "згодний": мовознавець роз’яснив вживання схожих слів
ТСН
2025-05-12T17:17:49Z