Нові правила відстрочок і проходження ВЛК: юристи роз’яснюють
У травні Кабінет міністрів окремою постановою вніс корективи до Постанови № 560, якою 16.05.24 року було затверджено "Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації". Про які моменти йдеться - у матеріалі Коротко про.
Кого стосуються новації
Нові правила диктують, що військовозобов’язані особи, які доглядають за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, своїм батьком та матір’ю, крім документів, що свідчать про родинний зв’язок, повинні надавати у ТЦК та СП ще й документи про отримання компенсації за догляд або акт про встановлення факту здійснення постійного догляду.
- Такий порядок існував і раніше. Однак у Постанові Кабміну №560 вимоги подавати довідку про компенсацію за догляд або акт про догляд стосувалися тільки зятів, які мали опікуватися тещею чи тестем, онуків, племінників. Для рідних синів, чоловіків, батьків хворої дитини достатньо було довідки від лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) про необхідність постійного догляду. Теоретично тимчасове звільнення від мобілізації міг отримати військовозобов’язаний, який живе далеко від батьків і просто отримав на них довідки. Тепер закон зобов’язав усіх, хто претендує на відстрочку, доводити не необхідність догляду за близькою людиною, а те, що він цей догляд справді здійснює, - пояснює юрист Ігор Зорін.
Компенсація за догляд – це щомісячні невеликі виплати за так звані непрофесійні соціальні послуги. Вони можуть призначатися особам, які доглядають за своїми родичами, проживають спільно з ними, мають взаємні права та обов’язки.
- Перевага компенсації у тому, що людині начисляється трудовий стаж. Проте для призначення грошових виплат від держави має бути дотримано ряд умов, які не завжди вдається виконати. Тому більш актуально говорити про акт встановлення факту здійснення постійного догляду, - продовжує юрист. - Зараз в усіх територіальних громадах (у великих містах це райадміністрації. – Ред.) створено спеціальні комісії, які розглядають такі питання.
На комісію треба пред’явити оригінали і подати копії таких документів:
- паспорти та ідентифікаційні коди особи, яка здійснює догляд, та особи, за якою здійснюється догляд,
- довідки (за потребою) про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб,
- документи (по можливості), які підтверджують факт спільного проживання,
- довідка про групу інвалідності або висновок ЛКК про потребу у сторонньому догляді,
- документи, які підтверджують родинний зв’язок.
Представники комісії, а до них може примкнути і представник ТЦК, приходять до помешкання людини, яка потребує догляду, перевіряють обставини, умови і засвідчують, що догляд здійснюється.
Якщо відстрочка вже оформлена
Відстрочки, оформлені до 6 травня 2025-го без акту про догляд, залишаються чинними.
- Але пам’ятаймо, що виконання військового обов’язку відтерміновується лише на три місяці – на період дії закону про продовження мобілізації, - нагадує юрист. - Тому просто зараз треба потурбуватися про складання акту, бо його відсутність може бути приводом для відмови у продовженні відстрочки. Хто подав документи, починаючи з 6 травня, також має звертатися до комісії по складання акту.
Який термін дії у акту про догляд
Це питання непросте, бо термін дії на такому документі не проставляється. Це дозволяє ТЦК та СП трактувати правила по-своєму. Промоніторивши соцмережі, ми прочитали про випадки, коли військкоми вимагали складати новий акт кожні три місяці – разом із поновленням відстрочок, щопівроку, або нічого не вимагали. На думку юристів, акт, що засвідчує факт догляду, має чинність до закінчення дії висновку ЛКК, на підставі якого він був виданий.
- Якщо у ТЦК буде інше бачення, попросіть скласти письмову вимогу про продовження дії акту, посилаючись на статтю закону, який це регулює, - радить юрист. – Вони просто такої не знайдуть.
Що змінилося для багатодітних батьків
Складено новий пакет документів, що його мають надати чоловіки військовозобов’язаного віку, які виховують трьох і більше дітей до 18 років. По кожній дитині треба формувати окремі кейси.
Для рідних тат - це свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства і один з таких документів:
- свідоцтво про шлюб,
- рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини,
- рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання дітей,
- письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти, та про участь другого з батьків у їх вихованні.
Також має бути додана інформація з Єдиного реєстру боржників про відсутність в ньому відомостей про військовозобов’язаного як неплатника аліментів.
Вітчим подає документи, які засвідчують, що діти або один чи двоє нерідних дітей перебувають на його утриманні. Це:
- рішення суду або органу опіки про встановлення факту утримання,
- свідоцтво про шлюб з матір’ю дитини,
- документи, які свідчать про відсутність у неповнолітніх падчірки, пасинка матері, батька, діда, баби - повнолітніх братів та сестер або про те, що такі особи не можуть з поважних причин надавати їм належне утримання. Останнє підтверджується такими документами, як: свідоцтво про смерть, витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, рішення суду про визнання безвісно відсутнім або оголошення померлим, вирок суду, за яким особа відбуває покарання у місцях позбавлення волі, висновок МСЕК або ЛКК чи витяг з рішення ЕКОПФО, що родичі дитини самі потребують постійного догляду, рішення суду про позбавлення батьківських прав матері, батька.
Адвокат Дар’я Тарасенко наголошує, що геть по всіх родичах дитини необхідно надати один з документів, що є в переліку.
- Якщо по комусь такого документа не буде, в наданні відстрочки буде відмовлено, - попереджає адвокат. - Якщо попередня редакція Постанови №560 взагалі не дозволяла оформити відстрочку вітчиму, то тепер формально дозволяє. Але дотриматись цих вимог на практиці майже завжди буде нереально.
Кому автоматично продовжать відстрочку
З "Порядку мобілізації..." виключене положення про автоматичне продовження відстрочки. Але адвокат звертає увагу на такий момент: відстрочки, які оформлюються через "Резерв+", з кожним разом продовження строку загальної мобілізації самі продовжуватимуться, власне, як це вже відбувається. Нагадаємо, що таким сервісом можуть скористатися люди з інвалідністю, студенти, аспіранти й докторанти, батьки, які мають трьох і більше дітей до 18 років у спільному шлюбі.
Що стосується інших категорій, то нова постанова вже не зобов’язує їх щоразу при продовженні подавати одні й ті самі документи на комісію. Відстрочку будуть продовжувати у ТЦК та СП. З огляду на це термін дії акту про догляд вже не є актуальним. Однак як воно буде на практиці, ще треба подивитися.
Хто не буде проходити ВЛК
Нова постанова Кабміну заборонила направляти на військово-лікарську комісію людей з інвалідністю. Пройти її вони можуть тільки добровільно, якщо мають бажання проходити службу за контрактом.
Також документ містить уточнення, що військовозобов’язані, які звернулися із заявою про надання відстрочки, не направляються на ВЛК до рішення комісії. Однак це положення не стосується тих, кого до 4 травня 2024 року було визнано обмежено придатним до військової служби. Вони обов’язково мають повторно пройти військово-лікарську комісію до 5 червня 2025 року, навіть якщо оформили відстрочку. В іншому разі загрожує штраф від 17 000 до 25 000 гривень.
І ще маленька новація
Інформація про вручення паперової повістки тепер буде внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, тобто реєстру «Оберіг». Юристи вважають, що таким чином можуть прискорити процедуру накладання штрафів за неявку по виклику.