MY.UAНовини
Карательные санкции и слабые места экономики РФ: какие рекомендации получил Евросоюз
Карательные санкции и слабые места экономики РФ: какие рекомендации получил Евросоюз

Карательные санкции и слабые места экономики РФ: какие рекомендации получил Евросоюз

Економіка Росії слабшає, незважаючи на спроби російської пропаганди довести протилежне.

І якщо Захід продовжить санкційний тиск на Росію та військову підтримку України, резерви Кремля на полі бою можуть вичерпатися вже за рік-півтора.

Це – ключові висновки звіту про стан економіки Росії, який був підготовлений Стокгольмським інститутом перехідної економіки (SITE) і презентований 13 травня під час засідання у Брюсселі Ради ЄС з питань економіки та фінансів (Екофін).

На запрошення міністерки економіки та фінансів Швеції Елізабет Свантессон звіт учасникам Екофіну презентував особисто директор SITE Торбйорн Беккер.

Він поспілкувався з брюссельськими журналістами і відповів на кілька запитань кореспондентки "Європейської правди".

Також "Євро.

Правда" проаналізувала сам звіт, щоб зрозуміти, які слабкі точки російської економіки виявили економісти SITE і як вони рекомендують покращити санкційний режим, зробивши його більш болючим для Кремля.

"Позбутися міфу, що в економці РФ усе добре".

"Перш за все, економіка Росії – це маленька економіка, і у них є проблеми", – заявила журналістам на брифінгу в кулуарах Екофіну Елізабет Свантессон.

Вона підкреслила, що про слабкість російської економіки варто говорити, оскільки російська пропаганда стверджує протилежне.

"Ми повинні розуміти, що економіка є частиною пропаганди війни.

Це не те, до чого ми, економісти, звикли, але це, безумовно, має місце в тому, що відбувається зараз.

Тому важливо, щоб ми намагалися дивитися на стан справ у перспективі, а не просто купуватися на російські наративи.

Це – теж частина війни, яку ми ведемо проти Росії", – підтвердив цю тезу Торбйорн Беккер.

У листі до учасників Екофіну від міністра фінансів головуючої в ЄС Польщі Анджея Доманського, надісланому перед початком засідання, окремо виділена теза щодо необхідності проаналізувати стан економіки Росії з тим, щоб знайти в ній найбільш болючі точки та вдарити по них санкціями.

"Ми прагнемо проаналізувати реальний стан російської економіки, який суттєво відрізняється від наративу, що просуває російська пропаганда.

Ми запросили пана Торбйорна Беккера, директора Стокгольмського інституту перехідної економіки (SITE), представити детальний звіт про економічну реальність Росії.

Звіт зосереджується на тому, як фінансується російська економіка війни і як розвиваються інші сектори в цьому економічному середовищі", – написав Анджей Доманський.

"Ця дискусія дозволить нам краще сформувати каральні, фінансові та економічні заходи проти Росії, оскільки ми готуємося до схвалення 17-го пакета санкцій",.

наголосив він.

Анджей Доманський, відповідаючи на запитання кореспондентки "Євро.

Правди", заявив, що "метою сьогоднішньої дискусії і причиною, чому ми вирішили запросити професора Беккера, було позбутися міфу про те, що в російській економіці все добре".

"Це не так.

Ми знаємо, що інфляція набагато вища, ніж показують офіційні дані.

Ми знаємо, що зростаюча частка російського бюджету фінансується за рахунок податків, а не надходжень від продажу нафти чи газу.

І це важливо, тому що якщо ви знаєте, що російська економіка слабшає, ви знаєте, що санкції працюють, тоді це може заохотити до подальших дій", – наголосив польський міністр.

"Наша мета зрозуміла – агресор має заплатити, і ми всі… дійсно налаштовані зробити більше, якщо це буде потрібно", – додав він.

Росії треба сто років, щоб наздогнати економіку ЄС.

З часу розпаду Радянського Союзу економіка Росії була надзвичайно залежною від того, що відбувається з ціною, яку вона отримує за нафту і газ, розповів "Євро.

Правді" Торбйорн Беккер.

"За останні 30 років ми можемо пояснити від 60% до 90% зростання російського ВВП тим, що відбувається з міжнародними цінами на нафту.

В основному, якщо вони зростають – то й російська економіка зростає.

Якщо ціни на нафту знижуються – російська економіка падає", – наголосив експерт.

За його словами, саме залежність від цін на енергоносії є "дійсно фундаментальним механізмом того, як працює російська економіка".

"Вони кажуть нам, що ми слабкі, а вони сильні.

Хочу нагадати всім нам тут, що якщо ви подивитеся на фактичні цифри ВВП, то російська економіка в порівнянні з економікою країн ЄС становить лише 12% від наших економік.

Тож навіть якщо вони зростатимуть на 1-2% на рік, їм знадобиться 100 років, перш ніж їхня економіка стане такою ж великою, як наша", – додав експерт.

Беккер наголосив, що.

наразі ніхто з західних експертів насправді достеменно не знає всіх показників російської економіки.

Він навів як приклад показник інфляції в Росії, який є важливим для оцінки стану економіки: "Росія стверджує, що інфляція становить 9-10%.

Чому ж тоді облікова ставка Центрального банку РФ становить 21%? Який звичайний центральний банк мав би облікову ставку, що на 10-12 відсоткових пунктів перевищувала б рівень інфляції?".

Відповідь на це питання, за словами директора SITE, полягає у бажанні штучно "роздути" показники ВВП.

"Інфляція використовується для визначення реального ВВП на основі номінального ВВП, і тому якщо ви занижуєте інфляцію, ви завищуєте показники реального ВВП",– пояснив він.

"Незалежні оцінки свідчать, що інфляція в Росії наближається до 20%, замість заявлених 9-10%", – йдеться в тексті доповіді Стокгольмського інституту перехідної економіки.

Навіть за оптимістичних сценаріїв зростання економічні масштаби Росії залишаються недостатніми для того, щоб відповідати можливостям її західних противників у тривалому геополітичному суперництві.

"Таким чином, достатня підтримка України з боку Заходу для протистояння російській агресії – це не питання ресурсів, а питання політичного лідерства і волі", – роблять висновок експерти зі Швеції.

Як зробити санкції більш болючими?.

Єврокомісар з питань економіки Валдіс Домбровскіс, відповідаючи на питання "Євро.

Правди", нагадав, що "основним джерелом доходів Росії є експорт викопного палива".

Ця сама теза підсвічується і в доповіді шведських експертів.

"Наразі відбулася загальна переорієнтація цього виду експорту на Азію, а доходи Росії підтримуються завдяки обходу санкцій Заходу і використанню тіньового флоту.

Однак на початку 2025 року експорт нафти морським транспортом і відповідні доходи значно скоротилися.

Частка нафти, що транспортується тіньовим флотом, зменшилася завдяки новим санкціям.

З іншого боку, збільшився експорт трубопровідного газу з РФ до Китаю.

А також – експорт скрапленого газу, зокрема, до ЄС (провідними імпортерами росгазу наразі є Франція і Бельгія)", – йдеться в тексті дослідження Стокгольмського інституту перехідної економіки.

В Єврокомісії переконані:.

ЄС повинен зосередити свій санкційний тиск саме на енергетиці.

"Це та сфера, на якій слід зосередитися.

Ми вже давно заборонили імпорт російського вугілля.

Разом з партнерами по G7 ми можемо встановити верхню межу ціни на російську нафту, а також працювати проти того, щоб Росія обходила цю межу за допомогою тіньового флоту.

Ми також, як Європейська комісія, представили стратегію для Європи щодо поетапного припинення поставок російського природного газу, таким чином, позбавляючи Росію цього доходу", – розповів Домбровскіс.

Тим не менш, він зауважив, що "в той час як ЄС поступово відмовляється від російського викопного палива, Росія знаходить інших споживачів".

"Але варто відзначити, що ці споживачі платять значно менше, ніж раніше платили в Європі.

Тому важливо, щоб ми продовжували чинити цей тиск", – заявив Валдіс Домбровскіс.

Міністр фінансів Польщі Анджей Доманський також наголосив, що "перспективи російської економіки дуже тісно пов'язані з експортом вуглеводнів".

"Найефективніший спосіб зменшити потік доходів для російської військової машини – це обмеження експорту викопних енергоносіїв.

На цьому був сфокусований і попередній пакет санкцій… і в цьому ж напрямку спрямована нещодавня ініціатива Єврокомісії щодо поетапного припинення постачання російського природного газу до ЄС", – розповів він.

"Ми готові працювати над продовженням тиску на Росію-агресора, як з точки зору запровадження нових санкцій, так і з точки зору сильнішої імплементації та боротьби з обходом існуючих санкцій", – додав Доманський.

Як довго Росія може фінансувати війну?.

Хоча російська економіка може протриматися роками, ризики більш руйнівної кризи, яка покладе край цьому сценарію, зростають з кожним місяцем, поки війна триває, а санкції залишаються в силі.

Фіскальні стимули воєнної економіки утримують її на плаву в короткостроковій перспективі, але залежність від непрозорого фінансування, викривленого розподілу ресурсів і скорочення фіскальних резервів робить її нестійкою в довгостроковій перспективі.

Всупереч кремлівським наративам, час не на боці Росії.

"Час буде на боці Росії у її війні проти України, якщо колективний Захід не зрозуміє і не візьме на себе відповідальність за свою роль у підтримці України та обмеженні ресурсів, доступних російській військовій машині… Якщо санкції будуть зняті передчасно, це лише надасть Росії час для поповнення запасів і створення нових озброєнь", – переконані шведські експерти.

Продовження західних санкцій, військова підтримка України та єдиний економічний фронт мають важливе значення для стримування російської військової машини та посилення економічних втрат від тривалої агресії.

"Росія продовжує використовувати всі засоби для просування наративу про те, що вона сильна і що час на її боці.

І це незважаючи на те, що її економіка становить лише невелику частку економіки західних союзників України, а резерви – вичерпаються протягом наступного року або близько того", – такого висновку дійшли автори доповіді зі шведського інституту.

У Єврокомісії та Раді ЄС це розуміють – і готові до продовження санкційного тиску.

"З боку Єврокомісії ми, безумовно, готові продовжувати чинити тиск на Росію, в тому числі працюючи над новими санкціями", – запевнив "Євро.

Правду" Валдіс Домбровскіс.

Авторка: Тетяна Висоцька,.

кореспондента "Європейської правди" у Брюсселі.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сибіга зустрівся з Рубіо в Анталії перед переговорами з РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:24:18Z
Переговори України та Росії в Стамбулі. Стало відомо, чи доєднається Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:24:06Z
Путін дочекався, доки Зеленський сяде в літак на Стамбул, і
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:06:28Z
Переговори у Стамбулі: Зеленський визначить дії України, коли побачить склад делегації РФ
Европейская правда
2025-05-14T20:39:11Z
WP: США і Європа переконали Зеленського не відмовлятись від переговорів у Стамбулі
Европейская правда
2025-05-14T19:48:50Z
Опонент Орбана почав пішу ходу, протестуючи проти підтримки ультраправого Сіміона
Европейская правда
2025-05-14T19:34:29Z
Переговори в Стамбулі. Названо склад української делегації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:30:45Z
Кількість жертв після удару РФ по Сумах зросла
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:21:19Z
Ле Пен підтримала ультраправого кандидата в президенти Румунії
Европейская правда
2025-05-14T19:09:35Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Рік був пеклом": Віктор Розовий розлучається з дружиною, а вона публічно розповіла про причину
FaceNews
2025-05-14T18:12:27Z
Представник Норвегії на Євробаченні розповів про свій зв'язок із Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:43Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
День вишиванки 2025: історія, традиції та цікаві факти про свято
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:03:44Z
Ветерани війни долучаться до шкільного процесу, але є нюанс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T20:48:49Z
Пісторіус допустив відновлення призову до Бундесверу, якщо добровольців буде мало
Европейская правда
2025-05-14T18:42:30Z
Наші в Іспанії. Інтерв’ю з українським консулом у Барселоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:30:00Z
Курсантам ВВНЗ підвищили стипендію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:24:09Z
«Оголена жінка з автоматом – позорище». У Кременчуці розгорівся скандал через скульптуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:06:35Z
Патріарх Кирило зʼявився на публіці з краденою панагією українського митрополита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:56Z
Мерц заявив про амбіційні зміни в армії Німеччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:18:03Z
Влада Парижа дозволить купатись у Сені, яку очищали перед Олімпіадою
Европейская правда
2025-05-14T15:13:05Z
Спалах гепатиту А у Києві. У лікарнях перебуває 19 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:58Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Лінія фронту станом на 14 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:45:39Z
У Сумах оголошено день жалоби після російського удару
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:54:15Z
Суд захистив історичну садибу Дмитрієва на Подолі від забудови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:30:56Z
Чи буде влітку гаряча вода у Києві? Відповідь «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:54Z
Укргідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища у Києві та області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:03:04Z
Масова втеча псевдоволонтерів з дозволу ЛОВА: перші результати розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:39Z
У Сумах окупанти вдарили по промисловому об’єкту: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:21:17Z
У Подільському районі комунальники пересаджують дерева та кущі, які заважають будівництву метро
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:45:22Z
В Україні розробили унікальну "антидронову стіну", яка може захистити фронт
ТСН
2025-05-14T12:33:53Z
З початку року Росія рекордну кількість разів закривала аеропорти через атаки дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:15:29Z
Рада визнала подорожчання світла помилкою, зате "Енергоатом" та "Укргідроенерго" зняли "вершки" у 88 млрд грн
FaceNews
2025-05-14T15:39:10Z
Данія розглядає можливість скасування 40-річної заборони на атомну енергетику
Европейская правда
2025-05-14T15:13:39Z
Законопроєкт про залучення інвестицій у рибну галузь пройшов перше читання
AgroPortal
2025-05-14T15:00:07Z
IFC виділила $40 млн Астарті на будівництво заводу з переробки сої
AgroPortal
2025-05-14T14:30:28Z
Cygnet завершила сівбу: найбільше відвели під кукурудзу
AgroPortal
2025-05-14T14:00:12Z
У Вінницькій області активно сіють кукурудзу, сою, гречку та просо
Agravery
2025-05-14T13:45:56Z
Замість штрафів після атак газовидобувна галузь потребує підтримки – Оринчак
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:42:45Z
АгроВіста встановить сонячну електростанцію на даху ферми
AgroPortal
2025-05-14T13:30:36Z
На півдні Франції блискавка влучила в зоопарк: 13 постраждалих
Европейская правда
2025-05-14T17:03:10Z
Конспірація не допомогла. У Києві поліція вдруге затримала організатора схем для ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:52Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T13:21:36Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Найкращий тенісист світу провів зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:48:24Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z