MY.UAНовини
Скандал навколо відстрілу диких птахів по всій Україні: для чого це роблять — нові подробиці
Скандал навколо відстрілу диких птахів по всій Україні: для чого це роблять — нові подробиці

Скандал навколо відстрілу диких птахів по всій Україні: для чого це роблять — нові подробиці

У Держпродспоживслужбі України відреагували на скандал з діагностичним відстрілом диких перелітних птахів, який спалахнув в Одеській області.

Місцевих екологів та захисників природи шокували наміри з відстрілу диких птахів, начебто, щоб попередити можливий спалах пташиного грипу, який можуть розносити перелітні птахи.

У мережі був оприлюднений графік проведення відстрілів, який затвердив своїм розпорядженням Головний державний ветеринарний інспектор України.

У документі зазначається про запланований діагностичний відстріл диких перелітних птахів у кожній області України і навіть в Луганській та Донецькій, де ведуться активні бойові дії.

Тобто йдеться про вбивство сотень диких птахів, яке має відбутися «за графіком» навесні, восени і на початку зими.

А отримані матеріали направлять до лабораторій на дослідження.

Зоозахисники називають такі плани не бажанням зупинити розповсюдження пташиного грипу, а наміром дозволити заборонене під час війни полювання.

У переліку на відстріл вказані навіть хижі птахи, а ще лебеді, баклани, лелеки та багато інших видів.

Окрім того, захисників природи обурює сам факт такого «діагностичного відстрілу» навесні, коли птахи саме повертаються до України, а деякі в цю пору вже на гніздуванні та очікують потомства.

Що кажуть у Держпродспоживслужбі?.

У Держпродспоживслужбі України повідомляють, що вживають всіх необхідних заходів для захисту навколишнього природного середовища від негативних наслідків, пов’язаних із занесенням та поширенням збудників небезпечних хвороб тварин.

І нагадують, що згідно із статтею 3 Закону України «Про ветеринарну медицину», основним завданням держави в галузі ветеринарної медицини є, зокрема, охорона території України від проникнення хвороб тварин з території інших держав або карантинних зон та захист тварин та населення від збудників та хвороб тварин шляхом здійснення профілактичних, діагностичних та лікувальних заходів.

Загроза для біологічної безпеки.

Як повідомив ТСН.

ua Сергій Ткачук, голова Держпродспоживслужби України, останнє десятиріччя в європейських країнах ускладнилась епізоотична ситуація щодо низки особливо небезпечних транскордонних хвороб тварин, які створюють загрозу для економіки, навколишнього середовища, продовольчої та біологічної безпеки нашої держави, а також можуть викликати масові захворювання у людей.

«До таких захворювань відноситься і грип птиці, основним шляхом занесення та поширення якого є дикі перелітні птахи.

Аналіз шляхів міграції диких перелітних птахів свідчить, що Україна розташована на перехресті кількох міграційних шляхів перелітної птиці, тому ризик занесення в Україну збудників грипу птиці з неблагополучних країн, територій, зон існує постійно«, — запевняє у своїй відповіді на запит ТСН.

ua Сергій Ткачук, голова Держпродспоживслужби України.

Тривога через один спалах пташиного грипу.

Він додає, що під час весняної, осінньої міграції та в роки аномально теплих зим цей ризик істотно зростає.

2025 року в Україні, як і в країнах Європи, зберігається складна епізоотична ситуація щодо грипу птиці.

Від початку року в Європі зареєстровано 854 спалахи високопатогенного грипу птиці (ВПГП).

Найбільше спалахів виявлено у Німеччині — 168 (переважно серед диких птахів), у Нідерландах — 158 (переважно серед диких птахів), у Польщі — 142 (здебільшого в комерційних господарствах) та в Угорщині — 127 (переважна більшість у комерційних господарствах).

«В Україні з початку 2025 року зареєстровано 4 спалахи ВПГП: 3 — у домашньої птиці та птиці, яку утримують у неволі, 1 — серед дикої фауни.

У 2024 році в Україні було зареєстровано 18 спалахів ВПГП: 11 — у домашньої птиці та птиці, яку утримують у неволі, 6 — серед дикої фауни, 1 — зоопарку», — наводить статистику Сергій Ткачук.

Моніторинг за здоров’ям пташок, що воно таке.

За словами високопосадовця, саме тому службою реалізується комплекс ветеринарно-санітарних заходів, зокрема — моніторинг серед домашньої, синантропної та дикої перелітної птиці.

Він пояснює, що Державний план моніторингу інфекційних хвороб птиці на території України базується на проведені активного та пасивного спостереження з використанням клінічних, серологічних (РЗГА), вірусологічних, молекулярно-генетичних (ПЛР) методів.

Однією з його складових є моніторинг серед дикої перелітної птиці.

«Окремим розпорядженням головного державного ветеринарного інспектора України визначається необхідність створення в кожній області робочих груп для виїзду в зони підвищеного ризику виникнення грипу птиці серед диких перелітних птахів, до складу груп входять ветеринари, орнітологи, мисливці, екологи, які комісійно проводять відбір необхідних зразків біоматеріалу у диких перелітних птахів», — пояснює Сергій Ткачук.

Зони підвищеного ризику.

Він додає, що Державний план моніторингу щодо дикої перелітної птиці, реалізується в Україні вже понад 20 років.

«Зони підвищеного ризику виникнення грипу птиці, де повинен проводиться відбір зразків серед дикої перелітної птиці, визначені спільно з орнітологами, мисливцями, екологами, науковцями.

Коригування цих зон може здійснюватися щороку з урахуванням результатів попередніх моніторингових досліджень, епізоотичної ситуації в країні та світі, зосередження диких птахів, зокрема в природоохоронних зонах (у заповідниках), щільності свійської птиці, наявності на території птахогосподарств тощо», — розповідає Сергій Ткачук.

Відстріл пташок рекомендує ЄС?.

До цього посадовець додає, що цільові види дикої перелітної птиці та об’ємність вибірки проб розраховувалися з урахуванням рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин, а також відповідно до рішень Комісії Європейського Союзу № 2010/367/ЄС та № 2017/263/ЄС на виконання програми нагляду грипу птахів серед свійської та дикої птиці.

«Наразі законодавство Європейського Союзу оновлено, і рекомендований перелік цільових видів дикої перелітної птиці збільшено до 264 видів з підвищеним ризиком поширення грипу птиці.

Тому при плануванні Державного плану моніторингу на наступний рік перелік та кількість цільових видів можуть бути переглянуті.

Водночас запевняємо, що формування зазначеного переліку буде здійснюватися після консультацій з науковцями, орнітологами, екологами та іншими зацікавленими сторонами», — запевняє Сергій Ткачук.

Діагностичний відстріл птахів — лише за дозволом.

Голова Держпродспоживслужби України додає, що при відборі матеріалу для досліджень пріоритет надається можливості відбору зразків від живої птиці (свіжий послід, клоачні та трахеальні/ротоглоткові змиви) з метою мінімізації, на скільки це можливо, необхідності відбору проб шляхом діагностичного відстрілу.

Але підкреслює, що репрезентативність та якість досліджень біоматеріалу, відібраного в такий спосіб, вважається вищою.

«Діагностичний відстріл регламентований статтею 32 Закону України „Про мисливське господарство та полювання“, Інструкцією з профілактики та ліквідації грипу птиці, затвердженою наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 17.10.2011 № 547, та можливий лише у разі отримання відповідних дозволів«, — підкреслює Сергій Ткачук.

Що запропонували екологи та орнітологи.

Він додає, що таку велику кількості голів дикої перелітної птиці, призначеної для відбору проб у Державному плані моніторингу було запроваджено лише останніми роками.

«Саме на виконання пропозицій екологів, орнітологів, зоозахисних організацій, з метою мінімізації зловживань при здійсненні діагностичного відстрілу», — запевняє Сергій Ткачук.

Думають про деокупацію?.

ua поцікавився, як має виконуватися графік моніторингу на окупованих ворогом територіях (Херсонська область) та мисливських угіддях Луганської та Донецької областях та чому їх додано до графіку?.

«Графік моніторингу передбачає можливість відбору зразків біоматеріалу на територіях та в мисливських угіддях Луганської й Донецької областей з метою оперативного аналізу ситуації після деокупації відповідних територій«, — зазначає Сергій Ткачук.

Чи виявили грип у застрелених пташок.

На наші запитання: чи почав вже діяти графік, скільки голів птахів вже потрапили на дослідження та чи вдалося виявити серед них штам пташиного грипу, Сергій Ткачук відповів так:.

«Державний план моніторингу реалізується на території України і результати моніторингу в розрізі методів відбору проб згідно з офіційними формами звітності будуть доступні за результатами звіту за перше півріччя 2025 року«.

Все заради мінімізації ризиків.

Сергій Ткачук наголошує, що Державний план моніторингу розроблено з урахуванням міжнародних стандартів, зокрема — щодо цільових видів дикої перелітної птиці та об’ємності вибірки біоматеріалу.

Відбір проб здійснюється у зонах підвищеного ризику виникнення грипу птиці, які визначено спільно з орнітологами, мисливцями, екологами, науковцями.

«Державний план моніторингу передбачає здійснення основного відбору проб біоматеріалу від живої птиці та мінімізує, на скільки це можливо, потребу у відборі проб, здійсненому шляхом діагностичного відстрілу.

Реалізація моніторингу дозволяє забезпечити своєчасне реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані зі спалахами грипу птиці, здійснювати аналіз і прогнозування епізоотичної ситуації, а також вживати коригувальних заходів, тим самим мінімізуючи ризики для економіки, навколишнього середовища, продовольчої та біологічної безпеки нашої держави, а також здоров’я людей», — зазначає Сергій Ткачук.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Бальна" пенсія замість мінімалки: українцям готують нову формулу виплат - як зміниться добробут стареньких
Знай
2025-07-12T15:07:54Z
Крок до прозорості чи ризик для банків: економіст про послаблення банківської таємниці
24tv
2025-07-12T14:30:39Z
Українці можуть платити за спецтарифами: кому доступні знижки на електроенергію
Знай
2025-07-12T14:21:15Z
У Росії сповільнилися темпи зростання ВВП
УкраинФорм
2025-07-12T14:09:17Z
Ан-124 "Руслан", що пролетів над Києвом, прибув до Лейпцигу
Комсомольская правда
2025-07-12T13:27:07Z
Група Світового банку застрахувала €185 мільйонів інвестицій для двох проєктів в Україні
УкраинФорм
2025-07-12T13:21:06Z
Вихід на пенсію на 5 років раніше: українців попередили про 30% втрату виплат
Хвиля
2025-07-12T13:15:03Z
Літак Ан-124, який бачили над Києвом, покинув Україну. Де він приземлився
Telegraf
2025-07-12T13:12:14Z
Платити вдвічі менше: кому може комуналка обійтися дешевше
24tv
2025-07-12T13:03:53Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як забезпечити гігієну сну та навіщо вона потрібна: пояснення сомнолога
ZN UA
2025-07-12T14:28:25Z
Світ охоплює грибкова загроза: лікування більше не допомагає
TSN
2025-07-12T13:48:07Z
Найсмертоносніша чума повернулась до США — зафіксовано першу за 17 років смерть
TSN
2025-07-12T12:48:19Z
Лікарі попереджають: ревінь може нашкодити ниркам
360ua.news
2025-07-12T12:36:22Z
Нічні тривоги та сон: як зберегти здоров’я під час війни
TSN
2025-07-12T12:18:57Z
Не лише вірусу та бактерії: чому грибки можуть стати ще більшою проблемою для людства
24tv
2025-07-12T11:57:22Z
Це не 2 літри: скільки людині потрібно пити води за день та від чого це залежить
24tv
2025-07-12T11:27:35Z
"Дуже поганий сигнал": яка мета тижневого візиту Келлога в Україну
24tv
2025-07-12T15:18:02Z
Депутат сприяв незаконній приватизації земель лісового фонду на Буковині. Державі завдано збитків на ₴1,8 млн
Украина Криминальная
2025-07-12T15:09:36Z
Пуск Орєшніка по Україні був лише один – ГУР
Лига
2025-07-12T15:06:56Z
Чому не можна порівнювати справу Тимошенко зі «справою Шабуніна»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T15:03:00Z
Після скандалу в Білому домі Зеленському вдалося домогтися успіху в "управлінні" Трампом, — FT
Фокус
2025-07-12T15:00:57Z
У заяві Трампа про допомогу Україні є важливий меседж для американців
24tv
2025-07-12T15:00:45Z
Віталій Шабунін прокоментував підозру й обшуки: «Зеленський робить кроки в бік корупційного авторитаризму»
Детектор М
2025-07-12T14:51:11Z
Трамп анонсував 30% мита проти ЄС і Мексики з серпня
Европейская правда
2025-07-12T14:51:09Z
"Я не Путін": Зеленський відповів, скільки років хоче бути президентом
TSN
2025-07-12T14:48:44Z
Ворог поцілив у багатоповерхівку: патрульні показали перші хвилини після обстрілу Чернівців
24tv
2025-07-12T15:24:59Z
На Південно-Слобожанському напрямку росіяни атакували сім разів, на Куп’янському відбулося шість бойових зіткнень — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-12T15:18:08Z
В Україні завтра подекуди короткочасні дощі та грози, на сході до +38°
УкраинФорм
2025-07-12T15:15:47Z
На Лиманському напрямку зупинили черговий штурм росіян: відео знищення колони бронетехніки
24tv
2025-07-12T15:15:15Z
У Києві попрощалися із поліцейською Марією Дзюмагою, яка загинула під час російського обстрілу
24tv
2025-07-12T15:00:45Z
У різних населених пунктах Львівщини виявляють уламки дронів і ракет, – очільник Львівської ОВА
24tv
2025-07-12T15:00:27Z
Робота для пенсіонерів у Миколаєві: де готові платити від 35 тисяч гривень
Политека
2025-07-12T15:00:08Z
У Києві оголошена повітряна тривога: яка загроза
TSN
2025-07-12T14:48:31Z
Слов'янськ на Донеччині під ворожим ударом: є руйнування і жертви
ZN UA
2025-07-12T14:42:16Z
Українські школярі навчаться керувати FPV-дронами: Міноствіти затвердило зміни до програми
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T15:18:55Z
"Не може відмовити": бабуся придумала, як порадувати цуценя після травми
Фокус
2025-07-12T15:07:45Z
Подружжя купило дім мрії, але дізналося неочікувану правду в листі попередньої власниці
Фокус
2025-07-12T15:07:09Z
Абсурдно, але правда: чоловіка оштрафували за роздачу води людям під час спеки
Фокус
2025-07-12T15:06:44Z
95-річна Ліна Костенко висловилася про терор українців і чим займається під час війни
TSN
2025-07-12T14:51:08Z
Таке буває хіба в кіно: чоловік забув дружину на заправці, та не відразу це зрозумів
24tv
2025-07-12T14:45:39Z
Не впізнали навіть власні діти: чоловік уперше за 15 років збрив бороду
Фокус
2025-07-12T14:42:27Z
Життя кидає виклик: 4 знаки зодіаку, яким буде нелегко найближчим часом
GlavRed
2025-07-12T14:27:57Z
Відбулись пуски "Шахедів", тривога на Київщині: куди летять дрони
24tv
2025-07-12T14:24:56Z
Максим Галкін показав, як за 8 років змінився його син від Алли Пугачової
Фокус
2025-07-12T14:51:18Z
Найкращий вибір на літо: 4 тканини, які допоможуть пережити спеку
24tv
2025-07-12T14:45:30Z
Дизайнерка розповіла, що ніколи не треба робити у ванній кімнаті
24tv
2025-07-12T14:30:57Z
Репер Емінем повертається в кіно: він знявся в комедії з Сендлером
360ua.news
2025-07-12T14:21:12Z
За кулісами "Холостяк-14" Цимбалюк і Решетнік кепкують над учасницями: "Тільки не кажи їй..."
Знай
2025-07-12T13:51:57Z
Привіт, нова мода: екс-Остапчука оголосила війну нижній білизні та показала себе
GlavRed
2025-07-12T13:27:59Z
Ліна Костенко завершує новий історичний роман - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-12T13:27:36Z
Ігор Кондратюк розкрив деталі контракту з Козловським: "Я на ньому не заробляв"
24tv
2025-07-12T12:57:48Z
Камалія показалася з ексчоловіком і доньками в Іспанії та приголомшила, як вони змінилися за 8 років
TSN
2025-07-12T12:27:54Z
Загинула молода аптекарка та працівник міськради: деталі про жертв в Чернівцях
GlavRed
2025-07-12T15:27:58Z
ЗСУ помстилися росіянам за вбивство однорічного хлопчика в Херсоні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T14:33:59Z
Судитимуть «банкіра» з Полтави, який ошукував людей
Украина Криминальная
2025-07-12T14:24:14Z
Найбільша атака на Львів: росіяни завдали місту масових руйнувань
24tv
2025-07-12T14:24:05Z
Число постраждалих внаслідок нічної атаки на Львів зросло до 12
Комсомольская правда
2025-07-12T14:15:22Z
У штаті Аризона людина померла від чуми
УкраинФорм
2025-07-12T14:12:11Z
У мережі заявили, що у Києві горить АТБ: що кажуть у ДСНС
24tv
2025-07-12T14:09:39Z
Частина Львова без інтернету після обстрілу: ворог розбив серверну провайдера "Астра"
24tv
2025-07-12T14:09:38Z
На вокзалі Харкова натовп "відбивав" у ТЦК чоловіка - є затриманий
Комсомольская правда
2025-07-12T14:06:55Z
Кришечки на каві часто приховують небезпеку: що обов'язково потрібно перевіряти
GlavRed
2025-07-12T15:27:00Z
Як віброрейка допомагає покращити якість бетонної стяжки
Eco Town
2025-07-12T15:21:39Z
Забирають удачу і приносять біду: три предмети на кухні, яких терміново потрібно позбутися
Знай
2025-07-12T14:51:38Z
Кому зі знаків зодіаку серпень принесе удачу – відповідь у гороскопі
24tv
2025-07-12T14:30:11Z
"Шейх" вирішив відпочити в Україні: курйозне відео з полтавського пляжу збирає перегляди
Фокус
2025-07-12T14:15:01Z
Орхідея красиво цвістиме знову і знову: яку одну просту річ варто зробити
GlavRed
2025-07-12T13:27:20Z
Краще ковбаси: ця закуска обов’язково має бути у кожному холодильнику
Telegraf
2025-07-12T13:15:55Z
Одна поширена проблема може згубити ваші лілії: зверніть на неї увагу в липні
24tv
2025-07-12T12:33:13Z
Дати народження, що випромінюють магію: кого природа наділила особливим шармом
GlavRed
2025-07-12T12:27:20Z
П’ять років тюрми за BMW для Путіна: у Німеччині покарали порушника санкцій
360ua.news
2025-07-12T15:21:37Z
Ми перевірили китайського конкурента Toyota Land Cruiser, і він нас приємно здивував
Топ Жир
2025-07-12T14:48:44Z
Apple подала заявку на придбання прав у США на показ перегонів «Формули-1» - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-12T14:48:13Z
Розсекречено салон нового суперкара Lexus
AutoCentre
2025-07-12T13:34:55Z
Флорида додала до патрулювання Mustang, але він більше завойовує симпатії, ніж штрафи
Топ Жир
2025-07-12T13:33:13Z
Ринок електрокарів в Україні б’є рекорди: хто купує і які моделі в топі
24tv
2025-07-12T12:33:19Z
Mercedes надихнув решітку радіатора своєї нової електромобільної моделі на класичний спорткар 60-х років
Топ Жир
2025-07-12T11:33:22Z
12 днів у заторі: що пережили люди в найдовшому заторі в історії
Фокус
2025-07-12T11:12:08Z
Безоплатне розмитнення авто: у яких українців є на це право
24tv
2025-07-12T09:33:50Z
Користувачі Steam можуть отримати дві безплатні відеогри: стратегію та кооперативний зомбі-екшн
24tv
2025-07-12T15:15:37Z
Samsung розробляє унікальні ШІ-пристрої
InternetUA
2025-07-12T15:04:58Z
Легендарний Mac, iPhone і ще декілька девайсів Apple визнано "вінтажними"
InternetUA
2025-07-12T14:34:15Z
Цікаво й весело про польоти: добірка із бортпровідниками, на яких варто підписатись
24tv
2025-07-12T14:09:00Z
Через чотири роки після релізу Windows 11 вперше обійшла «десятку»
InternetUA
2025-07-12T14:01:22Z
5000 кВт-год енергії безкоштовно: "золота" вітряна турбіна "знищить" сонячні панелі
Фокус
2025-07-12T14:00:56Z
У Європі створюють квантовий комп'ютер на скляних фотонних чипах
InternetUA
2025-07-12T13:34:54Z
Не подобається Windows 11? Ось як повернути інтерфейс Windows 10 за кілька кроків
InternetUA
2025-07-12T13:01:10Z
Чому смартфон у рідкісному кольорі – не найкращий вибір: пояснення
InternetUA
2025-07-12T12:34:51Z
Ямал продовжує встановлювати світові рекорди
Football.ua
2025-07-12T15:28:29Z
Українка Цуркан виграла «срібло» на угорському етапі Кубка Європи з дзюдо
УкраинФорм
2025-07-12T15:27:12Z
Реванш Усика проти Дюбуа: букмекери назвали найімовірніші варіанти результату бою
ZN UA
2025-07-12T15:15:06Z
УЄФА оновив рейтинг після перших матчів єврокубків: на якому місці Україна
24tv
2025-07-12T15:09:05Z
Олійникова вийшла у фінал турніру ITF у Гаазі
УкраинФорм
2025-07-12T14:57:39Z
Шахтар у топ-50 клубного рейтингу УЄФА
Football.ua
2025-07-12T14:54:14Z
Молодий талант Барселони став рекордсменом у кількох рейтингах
24tv
2025-07-12T14:45:57Z
Українка вийшла до фіналу Вімблдону U-14
ГЛАВКОМ NET
2025-07-12T14:42:33Z
Українські баскетболістки поступилися Румунії на Євро-2025
УкраинФорм
2025-07-12T14:30:05Z