MY.UAНовини
Вирішальні вибори та російські гібридні провокації. Інтерв’ю з головним українцем у Румунії
Вирішальні вибори та російські гібридні провокації. Інтерв’ю з головним українцем у Румунії

Вирішальні вибори та російські гібридні провокації. Інтерв’ю з головним українцем у Румунії

Союз українців у Румунії заявляє про використання української діаспори для підтримки ультраправого кандидата на президентських виборах Джордже Сіміона. Фейкова організація українців Румунії розповсюджує інформацію в онлайн-середовищі з метою вплинути на голоси українських виборців, – стверджує президент Союзу українців у Румунії Микола-Мирослав Петрецький. Інформацію про це українці передали до румунських правоохоронних структур.

Водночас Союз українців у Румунії, вперше в історії від української нацменшини, публічно підтримав кандидата на виборах – проєвропейського Нікушора Дана. Оскільки перемога євроскептика Сіміона, який є персоною нон-грата в Україні через антиукраїнські висловлювання про заперечення українських кордонів, несе ризики для Румунії, її взаємин з Україною та Молдовою, а також української меншини у Румунії.

Як Росія використовує українську громаду у президентських виборах у Румунії? Чи мають українці політичний вплив? Як українцям вдалося збудувати міцну громаду, яка має представництво у держорганах? На ці питання у проєкті громадської ініціативи «Голка» – «Мости України» відповідає президент Союзу українців Румунії та єдиний представник української меншини у парламенті Румунії Микола-Мирослав Петрецький.

«Главком» є інформаційним партнером проєкту.

Микола-Мирослав Петрецький, президент Союзу українців Румунії
фото надане Миколою-Мирославом Петрецьким

Які наслідки для України матиме перемога проросійського Джордже Сіміона? Чи може стати Румунія другою Угорщиною у ставленні до України?

Ми стоїмо перед вирішальними виборами нашого майбутнього і обираємо не між двома кандидатами, а шлях, яким буде йти Румунія: між Європою і виходом з неї. Залишатися у цій ситуації нейтральними, фактично означає підтримати антиєвропейського кандидата, що зробить Румунію вразливою і занурить її у сіру зону, з якої буде дуже важко вийти. Це варіант ризику виходу з ЄС і НАТО та повернення до російської сфери впливу.

Союз українців у Румунії, єдина організація, що представляє українську нацменшину в парламенті Румунії, переконаний, що членство країни в стратегічних альянсах є єдиним шляхом розвитку, безпеки і стабільності. Цей варіант уособлює проєвропейський кандидат Нікушор Дан. Тому ми одноголосно підтримали його на рівні Вищого керівництва органу Союзу. У разі його обрання ми можемо говорити про продовження підтримки України та справедливого миру, а це відверне і російські військові загрози від всієї Європи, в тому числі від Румунії. А також про передбачувані відносини між Румунією, Україною та Республікою Молдовою і розширення політики підтримки нацменшин з боку румунської держави.

Ми також заявляли, як можна обрати президента, якщо він не має права приїхати в Україну та Республіку Молдова? Безпека України і Молдови – це і безпека Румунії.

Також треба розуміти, що в нас в парламенті зараз існує проєвропейська більшість. Приблизно дві третини парламенту – це проєвропейські сили. Я впевнений, якщо у нас буде проєвропейський президент, то і уряд буде проєвропейський. Зараз бачимо, що більшість наших політичних партнерів підтримують проєвропейського кандидата. Після першого туру це важливий сигнал, який свідчить про те, що відносини між нашими державами будуть на тому рівні, на якому мають розвиватися.

Спільноти нацменшин за кордоном, принаймні українські, не часто висловлюють підтримку певному кандидату. Чому ви вирішили зробити це публічно?

Це перший раз, коли українська й інші нацменшини публічно підтримують якогось кандидата. Ми бачимо нелегку ситуацію, через яку проходить весь світ, у тому числі і Румунія. Будучи частиною цієї держави, ми не можемо стояти збоку. Українська нацменшина переважно живе на кордоні Румунії з Україною. Тому ми краще розуміємо і відчуваємо небезпеку.

Також це був крок, щоб українська громада була добре проінформована і не піддавалася впливу дезінформації. РФ по всьому світі докладає чимало зусиль, щоб дестабілізувати українську діаспору, яка вже є дуже чисельною в Європі.

Тому ми висловили свою позицію, бо ми є членами ЄС і НАТО, і бачимо, як за це бореться Україна, а український народ платить кров'ю за ці цінності, які ми зараз маємо. Було б неправильно, якщо б українська громада чи будь-яка інша громада не мала позиції в такі важливі моменти історії.

Микола-Мирослав Петрецький, президент Союзу українців Румунії, під час виступу у румунському парламенті
фото надане Миколою-Мирославом Петрецьким

Фейкове об’єднання українців Румунії підтримує проросійського кандидата

Союз українців Румунії опублікував заяву про те, що фейкова організація етнічних українців Румунії підтримала Сіміона? Що це за організація?

Росія вкладає величезні кошти, щоб дестабілізувати і дезінформувати різні держави. У тому числі кілька разів були здійснені спроби використати нацменшини як в Україні, так і у Румунії. Спочатку кілька років тому вони намагалися переобрати керівні органи Союзу Українців Румунії – через підробку документів. Це відбувалося і до повномасштабного вторгнення в ключові моменти: під час виборів у Румунії і навіть внутрішніх виборів представників Союзу Українців Румунії. Тепер ми розуміємо, чому.

Бо Союз Українців Румунії – одна з найбільших організацій, яка представляє українську нацменшину і яка має пірамідальну структуру. У наших керівних органах по всій Румунії більше тисячі представників на всіх рівнях в усіх повітах, де компактно проживає українське населення. Це і представники держадміністрації, викладачі, шкільні інспектори, заступники мерів, представники у центральних структурах. Маючи представників у всіх повітах, ми краще можемо боротися за права української громади. І це дуже важливо, що наші представники не належать до жодної партії. Ми тоді можемо більш об'єктивно бачити і підтримувати інтереси української громади у Румунії.

І через це, звичайно, був інтерес. Їм це не вдалося.

Тому вони почали діяти від організації, якої не існує. Ми вже декілька років боремося з організаціями-привидами, які не зареєстровані, фактично не існують, але пробують говорити від імені української громади і таким чином змінювати думку української громади у Румунії. За цими організаціями стоять люди, які зараз переховуються за кордоном, в тому числі і в Україні. Вони громадяни Румунії, частина з них є етнічними українцями, частина – румуни. Це люди, які мали проблеми з законом, проти них відкриті десятки кримінальних справ. Тому вони і покинули Румунію, але мають сидіти у в’язниці.

Заява Демократичного союзу українців Румунії (UDUR) на підтримку кандидата Джордже Сіміона у другому турі президентських виборів 18 травня, яку розповсюдив AUR – партія Сіміона Альянс «Союзу за Румунію»

Зараз вони розповсюдили заяву про нібито про підтримку української громади у Румунії екстремістського кандидата. І його партія (Альянс «Союз за Румунію», від якої балотується Джордже Сіміон – ред.) заявляє, що Джордже Сіміон має підтримку українців. Кандидат одразу це підхоплює і каже, що цю інформацію розповсюджує Союз українців, і вона швидко почала ширитися в онлайні. Тому ми її спростували.

Ми повідомили про це відповідні органи Румунії, щоб ті знайшли і притягнули до відповідальності людей, які пробують дезінформувати українську громаду і проводять політику РФ в Румунії.

Важливо також, щоби у такі моменти українська громада і українці були дуже об'єднані. Тому що тоді легше і краще правильно інформувати людей.

Заголовок новини: Як Джордже Сіміон намагався «причепитися» до української меншини в Румунії. Він отримав підтримку від «людей, які мають проблеми із законом і переховуються за кордоном»
скриншот з румунського медіа Ziare.com

Французьке агентство з кібербезпеки, яке допомогло викрити втручання Росії у президентські вибори у Румунії минулого року, попередило, що та сама тактика може бути використана знову до другого туру виборів 18 травня. Тоді кампанія, яку підтримували пов'язані з Росією мережі, сприяла перемозі ультраправого кандидата Келіна Джорджеску і привела до того, що результати голосування анулювали. Як зараз діє Росія?

Громадяни Румунії стали більш чутливі і краще фільтрують інформацію. Кампанії з інформування населення робило і Міністерство внутрішніх справ. І ми, Союз українців Румунії, організували декілька масштабних кампаній, головно для людей в селах, куди не так легко доходить правдива інформація, а також серед молоді.

Але це не означає, що ця дезінформація не діє. Вона впливає, її можна побачити в онлайн-мережах.

Чи можуть українці у Румунії впливати на результати президентських виборів? Чи має українська меншина політичний вплив загалом?

Українська національна меншина у Румунії – третя за кількістю громадян. Це понад 45 тис. етнічних українців, які компактно проживаючи в тринадцяти повітах Румунії. І вони можуть в цих регіонах впливати на певні результати. Найбільше після угорців і ромів.

Загалом у Румунії визнано 20 нацменшин і діє унікальна система представництва. Національні меншини мають право на одного представника в парламенті. Якщо ж говоримо про угорців, у них є можливість йти як партія, бо їх багато. І, таким чином, вони мають представників як у Сенаті, так і в Палаті депутатів, мають свою групу угорців. (Демократичний союз угорців Румунії UDMR – політична партія у Румунії, яка виражає інтереси угорської меншини – ред.).

А інші нацменшини, як роми, українці, словаки, серби мають право на одного представника. На даний момент група національних меншин у парламенті складається з 18 депутатів, тобто це значний вплив. В угорської національної меншини – більше представників.

На місцевих виборах ми також балотуємося. І, фактично, у всіх повітах, де в нас є достатня кількість людей, є наші представники: мери, заступники мерів, є радники, більшість у сільських радах.

Таким чином, ми можемо допомагати нашим українським селам у Румунії. Фактично, ця система допомагає національним меншинам обирати шляхи розвитку і допомагати.

Румунія сприяє збереженню української ідентичності у країні

Ви говорили, що Румунія є взірцем передової практики у плані підтримки нацменшин, у тому числі української. У чому унікальність румунської політики підтримки нацменшин?

Йдеться про цілу систему, яка була впроваджена і покращена впродовж 35 років. Тому ми завжди розповідаємо про Румунію як модель співпраці з нацменшинами. Коли у тебе в країні багато нацменшин, краще з ними спілкуватися.

Завдяки цим законам, відкритості, представництву в органах державної влади, фінансовій підтримці нам вдається зберігати все це, що ми зараз маємо. Звичайно, тут багато залежить і від представників нацменшин. Дуже важливо, щоб наші громади були об'єднані. Бо тільки тоді маємо серйозні структури, через які можемо представляти ці громади. Союз українців Румунії об'єднує 118 організацій, включно із жіночою організацією, і молодіжною.

Представництво у держадміністраціях і в парламенті дає нам змогу бути частиною всіх рішень. Нацменшини можуть висловити свою думку і прийти з пропозиціями щодо змін до законопроєктів. І таким чином, нацменшини вирішують самі свої проблеми через всі ці механізми, які засновує, підтримує і покращує держава.

Микола-Мирослав Петрецький, президент Союзу українців Румунії
фото надане Миколою-Мирославом Петрецьким

Більше того, нацменшини є містками, які краще з’єднують наші держави. Політики та дипломати міняються. А нацменшини, які знають державу зсередини, краще відчувають потреби громади. Вони краще будуть пов'язувати наші держави. Зараз почали працювати «групи дружби парламентів» (міжпарламентські групи – ред.) між Румунією та Україною. Ми також організували низку заходів щодо співпраці адміністрації на місцевому рівні, головно в регіонах, з якими межує Румунія з Україною, і де українське населення живе компактно.

Минулого року у румунському парламенті був організований саміт лідерів Світового Конгресу Українців, де саме Союз Українців Румунії був представлений як приклад, чому важливо мати своїх представників у владі, як треба співпрацювати з органами влади, як ми співпрацюємо з адміністраціями в Україні і як ми будуємо українську громаду у Румунії завдяки підтримці румунської влади.

Як українці зберігають свою ідентичність за такої підтримки? Що ще українці мають, крім політичного представництва?

Румунія докладає чимало зусиль, щоб її громадяни-представники нацменшин мали право на освіту. Наприклад, для існування класу, де викладається румунська мова, потрібно щонайменше 24 дітей. А для існування класу, де викладання ведеться українською, може бути 2-3 дітей. Румунська система забезпечує викладачів, класи і більше коштів.

Більше того, якщо розформовуються класи через брак дітей, то в останню чергу ті, де вивчається рідна, тобто українська мова. Завдяки цьому нам вдається підтримувати нашу українську мову.

Окрім цього, у школах з українською мовою один з директорів чи представник в шкільній раді має бути етнічним українцем. Це також дає нам змогу вносити зміни до законопроєктів, щоб ще краще зберігати українську мову. За рік я сам вніс 15 змін до закону про освіту з цією метою.

Якщо діти беруть участь в олімпіаді з української мови, тоді вони на національному рівні отримують премії і автоматично без іспитів вступають у найкращі університети.

Також якщо більше 20% населення у населених пунктах етнічне, наприклад, українське, то назви на школах, державних установах, геолокації будуть написані на рідній материнській мові. А також є можливість говорити в адміністраціях рідною мовою.

Учасника національної олімпіади знань української мови і літератури у Румунії
фото з Facebook Миколи-Мирослава Петрецького

Це ми говоримо про навчання українців, які є громадянами Румунії. А як щодо дітей, які приїхали після повномасштабного вторгнення?

Переселенці можуть записуватися в будь-яку школу. У повітах, де є українські школи, легше. Але, наприклад, є міста, де немає або не було українців, там складніше. Але наше Міністерство освіти разом з Міністерством освіти України працюють над цим і вже було укладено декілька угод.

Також у нацменшинах є шкільні інспектори, які відповідають за українську мову. У Румунії вони зараз опікуються переселенцями. Ми на рівні Союзу Українців в Румунії створили комісію з питань освіти і комісію з питань переселенців. Зараз працюємо і над відкриттям нових шкіл. Також у наші культурні центри тепер працюють і як школи для українських переселенців.

Богослужіння в Українській Православній церкві у румунському повіті Рускова
фото з Facebook Миколи-Мирослава Петрецького

Союз українців Румунії уклав угоди про співпрацю майже з усіма релігійними конфесіями у Румунії. Про яку співпрацю йдеться?

У Румунії понад 80 церков, де богослужіння проводяться українською мовою, а там, де немає культових споруд, важче зберігати українську мову. У нас є церкви, які належать до Православного українського вікаріату, Українського греко-католицького вікаріату, до румунських епархій, але служба відбувається українською. Маємо також п'ятидесятників тощо. Ми з усіма укладаємо угоди співпраці. Це означає, що ми, наприклад, допомагаємо їм організувати різні заходи через наших представників в парламенті чи у місцевих радах. Ми надаємо кошти для ремонтів або дотації цих церков. Тільки за останні два роки через державний бюджет профінансувати декілька десятків проєктів в українських селах для церков.

У нас є різні проєкти разом із церквами для молоді. Частина них, що стосувалася дезінформації, були організовані із представниками церков. Також разом з церквами багато допомагаємо переселенцям. Особливо хочу відзначити роботу у цьому Українського греко-католицького вікаріату. Вони приходять до нас із різними ініціативами, які ми підтримуємо. Для нас також є дуже важливо, щоб церква сприяє єдності української національної громади у Румунії.

Як можна румунський досвід співпраці держави з нацменщинами масштабувати на інші країни, де зараз багато українців?

Зараз ми розповідаємо про цей досвід на рівні парламенту, центральної та місцевої влади для співпраці між Румунією і Україною. Румунська модель працює і може бути легко перейнята для всіх держав Європи. Її лише треба адаптувати до наших потреб в різних державах. Бо вона допомагає і нацменшинам, і може допомагати державам, як ми бачимо у Румунії.

Для цього напевно потрібна політична воля урядів цих країн. Бо зараз адаптацію такої моделі, до прикладу, у сусідній Польщі важко уявити.

Розвиток нацменшин багато в чому залежить від уряду. Але ще дуже важливо спілкування: щоб ми налагоджували ці відносини між країнами. У Румунії та України є у цьому величезний досвід і співпраця на рівні урядів також. Почалися візити на місцевому рівні. Це дуже добрі знаки і їх треба консолідувати на всіх рівнях.

Які зараз плани і настрої українських біженців – залишатися чи повертатися? Чи інтегрує їх Румунія?

Кілька тижнів тому я мав зустріч у регіонах, де компактно проживають переселенці. Більша частина планує повертатися додому. Окрім тих, кому немає куди повертатися. Частина почала інтегруватися. Існує тісна співпраця між переселенцями і етнічними українцями в багатьох повітах, які допомагають. Зараз в Румунії дуже багато студентів і людей, які вже почали працювати.

Після 2022 року ми фактично повністю переосмислили діяльність Союзу Українців у Румунії і заходи, які організуємо. Ми відкрили нові приміщення саме у тих повітах, де компактно проживають українські переселенці. Наприклад, у Констанці та інших повітах, де етнічних українців було дуже мало. У нас є службовці, які ними опікуються. Ми також робимо курси з різними неурядовими організаціями, з представниками влади, організуємо заходи або зустрічі для того, щоб бути постійно на контакті з ними і щоб знаходити найкращі варіанти для переселенців, у тому числі на законодавчому рівні. І Румунія, і дуже багато її громадян і надалі допомагають українцям.

Інтерв’ю проєкту «Мости України» виходять у рамках партнерського проєкту «Голки» та «Главкома».

«Мости України» – проєкт, покликаний збудувати мости між українцями, які залишаються в Україні і тими громадянами нашої держави, які з різних причин виїхали і можуть допомогти державі під час війни і у повоєнній відбудові. Мільйони українців за кордоном можуть зробити значно більше, ніж один посол, і бути амбасадорами інтересів України: адвокатувати потреби нашої держави на місцевому та національному рівнях у тих країнах, де вони зараз перебувають, промотувати українську культуру та мову у світі, а також протидіяти ворожій дезінформації в інформаційному полі.

Маргарита Ситник
Комунікаційниця, співзасновниця громадської ініціативи «Голка»
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Фіговий листок Стамбула на плані Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T16:09:38Z
Україна підтвердила, що у Стамбулі від Росії лунали неприйнятні вимоги
Европейская правда
2025-05-16T16:09:33Z
Туск після телефонної розмови з Трампом: "Нас, ймовірно, чекають дуже важкі дні"
Европейская правда
2025-05-16T16:09:30Z
Глава МЗС Туреччини: Україна і РФ "принципово" домовились зустрітись знову
Европейская правда
2025-05-16T16:03:27Z
МЗС: Україна очікує на якнайшвидшу зустріч Зеленського з Путіним
Европейская правда
2025-05-16T16:01:06Z
Другий тур президентських виборів у Румунії. Лідер української діаспори назвав правильного кандидата
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T16:00:43Z
Зеленський після зустрічі із Санду: Молдова і далі йтиме в ЄС разом з Україною
Европейская правда
2025-05-16T15:48:58Z
Окрім 17-го пакета санкцій проти Росії, 20 травня ЄС затвердить ще три види санкцій
Европейская правда
2025-05-16T15:40:37Z
Зеленський зустрівся з главою Молдови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:33:22Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Культовий гурт та яскрава зірка! Within Temptation і Jerry Heil випустили спільну пісню
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T14:33:46Z
Полякова потрапила в аварію та показала розбитий ніс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:12:58Z
Представниця Польщі на Євробаченні заспівала з гуртом Ziferblat
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T11:57:05Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 17 - 18 травня
VGorode
2025-05-16T11:42:22Z
Alena Omargalieva – "Мужчина" – 3 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-16T11:33:04Z
Куди сходити у Києві на вихідні 17-18 травня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T11:03:57Z
На головному вокзалі України виступила піаністка, історія якої розчулила мережу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T10:48:19Z
Букмекери оновили прогнози перед фіналом «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T10:39:10Z
Литва планує прискорити будівництво нових військових полігонів
Европейская правда
2025-05-16T15:55:00Z
В Латвії покарали чоловіка за заклик "знищувати українців"
Европейская правда
2025-05-16T14:57:51Z
Жителі Русанівки обурені літнім майданчиком на місці однієї з найкрасивіших зелених зон
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:39:00Z
Папа Римський запропонував провести мирні переговори у Ватикані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:30:24Z
Три тисячі дубових хрестів для військового цвинтаря. Стало відомо, кому дістанеться замовлення на 50 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:18:26Z
Тищенко – у кімоно, Клопотенко – у спідниці. Соцмережі здивовані образами на День вишиванки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:15:01Z
Працівники популярної кав'ярні в США страйкують через новий дрескод
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:06:47Z
Гурт Ziferblat вразив Швейцарію яскравими образами на День вишиванки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T11:30:46Z
Пентагон розробив план системи оборони «Золотий купол»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T11:21:20Z
Спалах гепатиту А у Києві. Кількість хворих зросла, пересувна лабораторія продовжить роботу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:06:59Z
Як вилікувати яблуню від чорного раку: на що звернути увагу, яка профілактика можлива
ТСН
2025-05-15T14:41:23Z
Один із найпопулярніших продуктів допоможе прожити до 100 років
TSN
2025-05-15T14:40:32Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: що варто зробити
ТСН
2025-05-15T14:39:07Z
Україну 15 травня накрила потужна магнітна буря
ТСН
2025-05-15T14:38:37Z
Мошки в Україні: чому їхні укуси небезпечні та коли варто бігти до лікаря
ТСН
2025-05-15T14:36:37Z
Виявлено простий спосіб зниження тиску без ліків: які продукти треба вживати
TSN
2025-05-15T14:36:08Z
Що покласти в лунку, коли садите огірки: завдяки звичайному бур’яну ви збиратимете їх відрами щодня
TSN
2025-05-15T14:35:57Z
Не 10 тисяч: науковці підрахували, скільки кроків треба робити щодня
TSN
2025-05-15T14:34:38Z
У Румунії в ДТП постраждали двоє французьких солдатів
Европейская правда
2025-05-16T15:36:18Z
Свідок підтвердив передачу хабаря у справі нардепки Марченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:09:38Z
На Вінниччині чоловік до смерті забив співмешканку металевою палицею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T08:48:59Z
Затримано двох іноземців за зухвалий розбійний напад на громадянина Туреччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T08:48:44Z
Салют з вікна в комендантську годину: жителю Оболоні загрожує до пʼяти років за ґратами
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:57:58Z
Суд виніс вирок киянину, який погрожував ножем кур’єрам служби доставки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:30:19Z
У Башкортостані прогримів вибух на заводі: є значні руйнування та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:35Z
У Підмосков’ї масштабна пожежа: палають склади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T03:24:54Z
У Барселоні авто в'їхало в натовп вболівальників перед матчем: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T23:09:58Z
У Департаменті соцполітики КМДА відбуваються обшуки втретє від початку року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T14:39:17Z
Гідрометцентр: Відсутність спеки сприяла ярим культурам, а заморозки — шкодили
AgroPortal
2025-05-16T14:30:37Z
Найкоштовніше прифронтове будівництво в Україні: на відбудову села на Херсонщині піде 2 млрд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:39:23Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-05-16T13:09:53Z
«695 форм тортур, 186 місць утримання»: розслідувачі дізналися, де катують українських полонених
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:00:34Z
На фронті загинув депутат Вишгородської міськради Олександр Кладієнко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:36:05Z
Після акту вандалізму Алею Героїв на Майдані охороняє поліція зі зброєю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:09:41Z
Ворог прорвав оборону ЗСУ біля Малинівки: яка ситуація на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T11:45:35Z
Київ виділятиме захисникам з інвалідністю пів мільйона під переобладнання житла
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T11:06:51Z
Ставки фрахту на перевезення зерна залишаються стабільними
AgroPortal
2025-05-16T16:00:22Z
Українське сухе молоко змінить географію експорту
AgroPortal
2025-05-16T15:00:09Z
Експорт кукурудзи сповільнюється, і ціни знижуються
AgroPortal
2025-05-16T14:00:02Z
Аграрії засіяли вже 87% ярих зернових та зернобобових культур від прогнозованих площ
Agravery
2025-05-16T13:45:36Z
Контейнерний гігант MSC придбав активи в Україні
AgroPortal
2025-05-16T13:30:55Z
Україна з початку року експортувала ВРХ на $16 млн
AgroPortal
2025-05-16T13:00:37Z
Молдова втратила половину врожаю малини
AgroPortal
2025-05-16T12:00:28Z
Компанія «Сігнет» завершила весняну посівну кампанію
Agravery
2025-05-16T11:31:37Z
Україна відправила на експорт 37 млн т зерна
AgroPortal
2025-05-16T11:00:37Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Японський ресторан заборонив вхід для китайців: причина дивує
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T11:24:42Z
Вчені склали рейтинг рис ідеального партнера для життя
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T05:06:13Z
Батьки і школа — одна команда: досвід КМДШ, який допомагає дітям зростати щасливими
TSN
2025-05-15T15:33:27Z
Астрологи назвали 4 найуспішніші місяці народження
TSN
2025-05-15T14:40:41Z
Покладіть сковороду до поліетиленового пакета і залийте цією рідиною: навіть дуже пригоріла поверхня очиститься
TSN
2025-05-15T14:38:36Z
Астрологи назвали єдиний знак зодіаку, який легко може закохатися в будь-кого
TSN
2025-05-15T14:37:45Z
Народні засоби від бур’янів: 5 ефективних способів їх позбутися без перекопування
TSN
2025-05-15T14:37:24Z
Звичайні варені макарони стануть в рази смачнішими: додайте цей простий інгредієнт
ТСН
2025-05-15T14:36:25Z
Вирощування перцю: 10 помилок, які позбавляють вас великих врожаїв
TSN
2025-05-15T14:36:01Z
П'ятиразовий олімпійський чемпіон зізнався у наркозалежності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:42:44Z
У Києві пройде зустріч гравців збірної України з футболу з вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:12:30Z
Очолював «Союз дагестанців». ЗСУ знищили 54-річного російського тренера з боксу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:39:22Z
Вікенд для легіонерів збірної України: фінал Яремчука та боротьба за чемпіонство Трубіна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T12:18:41Z
Завтра у Швейцарії у Базелі – фінал «Євробачення 2025». Хто ж здобуде Перемогу? Швеція, Австрія чи Франція? Сьогодні ми вас познайомимо із усіма ТОП-3 треками за ставками букмекерів.
FM-TV
2025-05-16T11:06:01Z
Тимощуку повідомлено про підозру у фінансуванні військових підрозділів РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T10:39:07Z
УЄФА розкритикувала президента ФІФА за участь у турне Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T10:12:11Z
Ребров прокоментував перемогу «Шахтаря» у Кубку України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T09:57:03Z
Керівництво «Лейкерс» ухвалило рішення щодо подальшого майбутнього Леня – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T09:48:48Z
На Марсі вперше зафіксовано полярне сяйво
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:41Z
Три країни Європи можуть обмежити доступ до соцмереж
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T06:15:39Z
Повний гайд розʼємами сучасних телевізорів: що означають кольори USB та інші відмітки
Корреспондент
2025-05-16T06:03:42Z
Прогноз магнітних бур на 16-18 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T04:36:02Z
Жінка відвела пса до грумера — результат вразив усіх
ТСН
2025-05-15T18:18:55Z
У Росії стався масштабний збій у роботі інтернету
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:12:47Z
Чому корабель на Місяці перекинувся: у компанії назвали три головні причини
TSN
2025-05-15T14:37:44Z
Сонце лютує: потужний спалах паралізував комунікації, загроза зростає
ТСН
2025-05-15T14:36:02Z
Потужний спалах на Сонці відключив радіозв'язок на 5 континентах
FaceNews
2025-05-15T12:54:32Z