/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F104%2F867551984c9490c8e94150a4ad84570f.jpg)
"Чудова" розмова Трампа і Путіна: якою була реакція Зеленського та чому у ЄС "приголомшені" заявами США
Президент США Дональд Трамп напередодні провів телефонну розмову із російським диктатором Путіним, яку у підсумку назвав «чудовою».
Трамп тепер наполягає на прямих переговорах між Україною та росією, що, на його думку, мають призвести до припинення вогню і настання миру.
Європейські лідери і президент України Володимир Зеленський також мали аж два раунди телефонних перемовин із Трампом, намагаючись переконати його у неготовності Путіна до миру та необхідності примусити його до припинення вогню.
Втім, зазнали невдачі.
Про це йдеться у матеріалі кореспондентки ТСН у США Ольги Кошеленко.
Заяви Трампа після розмови з Путіним.
Після завершення двогодинної телефонної розмови із Путіним президент Сполучених Штатів робить допис у соцмережі Truth Social.
«Дух і тон розмови були чудовими! Росія прагне масштабної торгівлі зі США» — пишається Дональд Трамп.
Так, наче не було кількох раундів перемовин у Саудівській Аравії, чотирьох вояжів спецпредставника Стівена Віткоффа до Москви і зустрічі у Туреччині, Трамп заявляє — Росія та Україна негайно розпочнуть переговори про припинення вогню.
Але цього разу — один на один, без посередників.
Європейські лідери і Володимир Зеленський говорили із Трампом і до, і після його розмови із Путіним, щоб переконати — лідер США має твердо наполягати на припиненні вогню.
Але Трамп пізніше зізнається — на Путіна він не тиснув, до припинення кровопролиття не закликав.
«Ні, ні, я не порушував це питання, але я сказав, що настав час зупинити це все.
І я вважаю, що він хоче зупинитися.
Послухайте, гадаю, я здатен визначити, чи хоче він цього, чи буде це робити.
Я думаю, була висока ймовірність, приблизно 50 на 50, що він скаже: „Я хочу забрати все“.
Я не знав, що він скаже.
І тоді це була би зовсім інша проблема.
Але я вважаю, що він хоче зупинитися, майже впевнений», — заявив Трамп.
Що відомо про ймовірні переговори.
Російський диктатор підсумками розмови також залишився задоволеним.
І оголосив, що його делегація почне працювати з українцями над меморандумом, що має призвести до припинення вогню, але з умовами — щоб першопричини війни були викорінені.
Президент України пояснив це інакше — про прямі перемовини двох делегацій не йдеться, сторони лише знов мають сформулювати свої пропозиції.
«Розмова була довга, різна по характеру.
Я так розумію, що президент Трамп вважає, що найважливіше це прямі перемови між Україною і росією.
//В сухому залишку він вважає, що російська сторона буде давати відповіді сигнали, які вони бачать, як може бути припинення вогню і наступні кроки.
Їх бачення.
Я у свою чергу попросив президента Трампа, що якщо бачення російської сторони буде не підтримане українською стороною, ми би хотіли мати можливість про це говорити і щоби США мали можливість розглядати це саме як небажання російської сторони закінчити війну, тому що ті чи інші складні умови можуть бути запропоновані», — сказав Зеленський.
Зеленський не приховує, що під час першої розмови із президентом США у понеділок просив його про запровадження сильних санкцій проти Росії через її неготовність до миру.
Трамп можливість санкції зараз публічно заперечив, це, мовляв, лише погіршить ситуацію, втім не відкинув такої можливості у майбутньому.
Публічний тон Зеленського дуже обережний, спілкуючись із журналістами після розмови, він уникав критикувати Трампа.
Реакція у ЄС.
Лідери країн ЄС, до яких долучилися президентка Єврокомісії і папа Римський, теж прокоментували підсумки розмови вкрай обережно.
Президентка Єврокомісії Фон дер Ляйен заявила — важливо, щоб США залишалися залученими, на значенні координації із Вашингтоном наголосив і президент Фінляндії Стубб, в офісі канцлера Німеччини Мерца висловили сподівання на наступні спільні зі США кроки.
Видання FT із посиланням на джерело розповіло про їхню справжню реакцію.
«Одна особа, знайома із ходом розмови, сказала, що лідери були приголомшені, коли президент США описав те, про що було домовлено.
І додала: було очевидно, що Трамп „не готовий чинити більший тиск“ на Путіна, щоб той по-справжньому сідав за стіл переговорів.
У європейських столицях лідери побоюються, що Трамп може укласти угоду з Путіним, яка задовольнить його максималістичні вимоги, та продати інтереси України, поспішаючи припинити бойові дії», — йдеться у матеріалі.
Дональд Трамп не виключив, що взагалі може облишити посередництво у мирному врегулюванні, якщо прогресу не буде.
Володимир Зеленський натомість сказав — сподівається на ще одну зустрічі всіх команд, включно із росіянами, на високому рівні.
Майданчиком може стати Туреччина, Ватикан або Швейцарія.