MY.UAНовини
Російська церква в Україні: бути чи ні з 20 травня? Добровільний перехід – завершено, судові позови – попереду
Російська церква в Україні: бути чи ні з 20 травня? Добровільний перехід – завершено, судові позови – попереду

Російська церква в Україні: бути чи ні з 20 травня? Добровільний перехід – завершено, судові позови – попереду

20 травня минає дев’ять місяців, а саме такий термін було надано, згідно з Законом України № 3894-ІХ «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій».

Тобто, окремі юридичні особи протягом дев’яти місяців мали довести те, що вони не є пов’язані з Російською православною церквою (РПЦ).

В Україні такою є одна Церква – це Українська православна церква (УПЦ (в єдності з Московським патріархатом). Правда, вона не використовує останні понад два роки додаток – Московський патріархат (МП). Але під час богослужінь в багатьох парафіях згадують російського священнослужителя, патріарха Московського Кирила Гундяєва.

Яка доля чекає на УПЦ (в єдності з Московським патріархатом) після 20 травня? Як активно релігійні громади УПЦ (МП) переходили переважно в ПЦУ? Чи Закон «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних громад» заборонить діяльність РПЦ в Україні?

Священник УПЦ (МП) відмовився відслужити панахиду за загиблим українським захисником, під час богослужіння згадують Московського патріарха Кирила, не моляться за українських воїнів, уникають чіткої відповіді щодо війни в Україні, проповідують «русский мир», здавали інформацію Росії про розташування українських військ – це перелік лише гучних тем, які з’являються в українських медіа і спричинюють бурхливу реакцію в українському суспільстві.

Верховна Рада України ухвалила Закон № 3894-ІХ «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» 20 серпня 2024 року» (проєкт про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій № 8371). Президент Зеленський його підписав. Цей документ одразу ж назвали «законом про заборону Російської православної церкви в Україні» і народні депутати повідомляли, що через дев’ять місяців УПЦ (МП), яка пов’язана з РПЦ, буде заборона, якщо громади не вийдуть з УПЦ.

Згідно з Законом, діяльність релігійних організацій, афілійованих з РПЦ, не допускається, такі організації припиняються у встановленому законом порядку. Перелік цих організацій затверджується наказом Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) та оприлюднюється на офіційному сайті служби. Крім того, РПЦ не може бути власником, учасником юридичних осіб, зареєстрованих в Україні.

Передбачено заборону пропаганди ідеології «русского міра», зокрема забороняється використання релігійних організацій для просування цієї ідеології.

Як повідомив Радіо Свобода голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський, на цей час по всій території України (зокрема і на тимчасово окупованій Росією) залишається понад 10 тисяч громад УПЦ (МП. На підконтрольній території України їх близько 8 тисяч, майже стільки, як і громад ПЦУ.

«Найбільше перейшло релігійних громад у Волинській області, Київській, Хмельницькій. Складна ситуація у Дніпропетровській області, де небагато переходів, в Одеській, Донецькій, Херсонській. Але ж зрозуміло. Бо там, де ведуться активні бойові дії, не до переходів.

Загалом від часу отримання Томоса (визнання єдиної помісної автокефальної Православної церкви України у 2019 році – ред.) понад 1900 громад перейшли у ПЦУ», – повідомив Віктор Єленський.

фото: ukrinform.ua

На території Львівщини та Івано-Франківщини не залишилося жодної релігійної громади, яка б підпорядковувалася Московському патріархату.

Процесу переходу громад з УПЦ в ПЦУ був активним на початку повномасштабної російсько-української війни.

Після ухвалення закону в серпні 2024 року і передбаченого державою терміну для добровільного переходу окремих юридичних осіб, наприклад, у Тернопільській області, де розташована Почаївська лавра УПЦ (МП), жодна релігійна громада не перейшла в ПЦУ. Там досі 90% релігійних громад перебувають у єдності з МП, за даними військової адміністрації.

Окремі юридичні особи – це митрополія, єпископати і окремі релігійні громади.

Релігієзнавець Анатолій Бабинський каже, що період, передбачений законодавством на добровільний перехід релігійних громад, пов’язаних діяльністю з РПЦ, не був ані дієвий, ані ефективний.

«Минув шок від початку повномасштабного вторгнення. Навіть для багатьох вірних УПЦ (МП) в Україні він минув. Бо найбільше переходів було саме в перші місяці війни, а пізніше все призупинилося. Зокрема, через те, що всередині цієї Церкви була запущена активна інформаційна кампанія, що, мовляв, не належать до Московського патріархату(27 травня 2022 року відбувся собор УПЦ МП, на якому оголосили про незалежність від РПЦ-ред.). Щодо цих законодавчих ініціатив, то була дуже серйозна міжнародна інформаційна кампанія щодо закону 20 серпня 2024 року. І були негативні реакції від багатьох міжнародних організацій, урядів, навіть деяких країн.

У принципі, керівництво УПЦ (МП) вирішило нічого не робити і покластися саме на оцю міжнародну реакцію, критичну реакцію щодо закону. Просто вирішили перечекати, що їм якимсь чином, через ймовірні переговори між Україною, Росією, США, якимсь чином вдасться зберегти структуру в тому вигляді, в якому вона існує. А саме, керівництво УПЦ (МП) намагається зберегти свою власну структуру, щоб вона існувала далі. Для цього вони можуть приховувати, не наголошувати на них, навіть заявляти, що вони ніяким чином не підпорядковуються Кирилу. Навіть хтось з єпископів може критикувати дії Московського патріарха і російської влади», – говорить релігієзнавець Анатолій Бабинський.

УПЦ (МП) може змінити парафіяльні статути, викидати будь-які згадки про Московський патріархат, з огляду ухваленого закону, і, водночас, продовжувати жити у тому ж форматі, що й до великої війни і закону.

Митрополит УПЦ (Московського патріархату) Феодосій (Денис Снігірьов), якого звинувачують у розпалюванні релігійної ворожнечі, на території Соснівського районного суду міста Черкаси, 29 травня 2024 року
фото: ukrinform.ua

Дії державної служби

Одразу ж після ухвалення закону митрополит Климент (Вечеря) УПЦ (МП) заперечив інформацію про зв’язки УПЦ з Москвою.

«Цей закон – про релігійні організації, які афілійовані з закордонними центрами. А Українська православна церква, відповідно до всіх документів, які є легітимними в Україні, не афілійована з жодним закордонним центром», – сказав митрополит УПЦ ЗМІ.

Плакати біля будівлі Соснівського районного суду міста Черкаси
фото: ukrinform.ua

Релігієзнавча експертиза статуту УПЦ (МП) показала наявність церковно-канонічного зв’язку з РПЦ, про це у 2023 році повідомила ДЕСС. Цю експертизу в УПЦ назвали «незаконною».

Втім від початку повномасштабного вторгнення Росії, за матеріалами СБУ, відкрито кримінальні провадження щодо понад 100 священнослужителів УПЦ (МП). 6 травня СБУ повідомила про затримання трьох кліриків УПЦ (МП), які героїзували рашистів, чекали на захоплення Київської та Черкаської областей, і виправдовували збройну агресію Росії проти України.

Починаючи з осені 2022 року, СБУ під час обшуків на об’єктах УПЦ (МП) виявила велику кількість антиукраїнських матеріалів, а також документи, які підтверджують наявність російського громадянства у керівництва єпархіальних структур.

Які є важелі та механізми впливу на митрополії, єпископат, релігійні громади УПЦ (МП) з 20 травня, коли завершився добровільний термін переходу?

20 травня вступає в дію стаття Адмінкодексу, яка дозволяє Державній службі України з етнополітики та свободи совісті подати в суд на ту організацію, яка не виконала її припис, пояснює керівник ДЕСС Віктор Єленський.

«9 травня Кабмін ухвалив два нормативних акти, дві Постанови, одна з яких визначає порядок здійснення дослідження на афіліацію (встановлення зв’язку – ред.) тієї чи іншої релігійної організації з забороненою в Україні релігійною організацією, тобто з РПЦ. Ця постанова на виконання цього закону розписує, яким чином здійснюється це дослідження. Через кілька днів ДЕСС видала наказ про дослідницьку групу, яка перевірятиме на афіліацію чи її відсутність.

З 20 травня група починає дослідження щодо Київської митрополії УПЦ і РПЦ: чи вона пов'язана, афілійована з забороненою в Україні релігійною організацією, тобто РПЦ.

Це дослідження не триватиме довго, тому що закон достатньо чітко визначає, що таке афіліація. Є сім ознак, згідно з якими визначатимуть зв'язок. Якщо визначать, що афілійована Київська митрополія, то напишуть припис з попередженням, щоб усунули до певного терміну. Найдовший термін 60 днів. Якщо не вийдуть з УПЦ, а саме синодальних комісій, міжсоборної присутності і так далі, то ДЕСС отримає право подати в суд про ліквідацію цієї організації», – пояснив Віктор Єленський.

До слова, процедуру перевірки можуть ініціювати не тільки ДЕСС, але й органи влади, громадські організації і громадяни. ДЕСС має право використовувати висновки релігієзнавців, відкриті джерела, проводити опитування представників релігійних організацій, що дозволить ширше вивчити питання причетності релігійної громади до РПЦ.

Під час слідчих дій СБУ на території Почаївської лаври, що нині належить УПЦ (МП), 2023 рік
фото: ssu.gov.ua

Однак уже можна спрогнозувати, що УПЦ (МП) ігноруватиме приписи державної структури і подаватиме позови у суд.

«Тому у ДЕСС має бути чітко все: постанова, наказ, завірено, щоб нас не тягали по судах. Зрозуміло, що так не буде, що 20 травня – і вже немає ні однієї громади УПЦ. Тим більше, що в деяких областях, практично, крім них, нікого немає.

Важливо наголосити, що під час війни обмежуються права і свободи, але не право на свободу совісті. Якщо є обмеження, то вони повинні переслідувати легітимну мету і цей закон переслідує легітимну мету, тому що він спрямований на те, щоб позбавити організацію, яка бере участь у війні, при чому безпосередньо. Значить, щоб позбавити її можливості впливати.

Це обмеження повинно бути встановлено законом. Це теж виконано. Повинно бути необхідним в демократичному суспільстві і бути в рамках демократичної процедури. А це значить, що останнє слово належить суду. Це обмеження не повинно накладати тягар на совість віруючих. І не накладає, тому що підпорядкування Московському патріархату не є частиною православного віровчення. Ми вважаємо, що цей закон є легітимним і необхідним для демократичного суспільства і таким, що не накладає тягар на совість громадян», – каже Віктор Єленський.

За його словами, очікується непроста історія з судами і цілковитою забороною релігійних громад, які пов’язані з РПЦ. Адже представники церкви застосовуватимуть, як інформаційну війну, так і намагаються вплинути на керівника ДЕСС Віктора Єленського.

«Вимагають, щоб США запровадили щодо мене санкції. Коли був молитовний сніданок у Вашингтоні, то там під час «Форуму релігійної свободи» найнята Вадимом Новінським (екснародний депутат України, російський бізнесмен, клірик УПЦ (МП), оголошено підозру у державній зраді – ред.) особа на мене різні речі говорила і в інтерв’ю теж. Замість того, щоб порозумітися з державою, чинять у такий спосіб і дискредитують Україну. Але ми будемо опиратися і боротися», – говорить Віктор Єленський.

16 травня з критикою дій української влади вкотре виступив адвокат Роберт Амстердам, який представляє інтереси УПЦ (МП). «Якщо вони продовжать свою необґрунтовану кампанію, ми використаємо всі наявні засоби, щоб порушити це питання перед зацікавленими сторонами, які віддані свободі віросповідання та верховенству права», – написав він у мережі X. А в лютому в інтерв’ю Такеру Карлсону він прямо розкритикував Віктора Єленського, сказавши, що «його головна мета – знищити цю церкву».

Президент Росії Володимир Путін нагороджує митрополита УПЦ (МП) Онуфрія (Березовського) державною нагородою РФ – орденом Дружби. Київ, Києво-Печерська лавра, 27 липня 2013 року
фото з відкритих джерел

Чи втрачено час?

Перші місяці повномасштабної війни в Україні були чутливими в релігійному питанні. Це був найкращий час вирвати людей з-під впливу РПЦ, ідеології «русского міра» наголошує релігієзнавець Анатолій Бабинський.

«Змусити змінити статути, викинути згадки про МП це не змінить атмосферу всередині УПЦ (МП), де це антиукраїнство плекалося роками, таке несерйозне сприйняття держави, в якій вони живуть, якісь ідеї про святу Русь триєдину. Ухвалення одного закону про заборону не може це змінити миттєво. На рівні якоїсь атмосфери воно зберігатиметься в цій церкві.

Спершу не хотіли зачіпати цю церкву взагалі, щоб не створювати розлому, напруги всередині держави у перші місяці війни. А коли за них взялися, то було вже запізно. Тому що, ми всі розуміємо, що Російська церква використовується як агентурна мережа і не лише в Україні. З історії знаємо, як Російська православна церква використовувалася КДБ. А обшуки у час війни в УПЦ лише це підтвердили.

Якщо би такий закон про заборону діяльності був у перші тижні, місяці після вторгнення, то ми б мали набагато більше цих фактів і більше аргументів перед міжнародною спільнотою, яка критично ставиться до закону. Бо достатньо не пояснили аргументи, чому такі заходи ухвалюють щодо цієї релігійної інституції», – зауважив Анатолій Бабинський.

У час вторгнення Росії на територію України, після ухвалення закону «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» стихли розмови в публічному просторі або ж вони дуже приглушено-поодинокі про «три братні народи», «одну культуру і мову», святу Русь.

Якщо залишити УПЦ (МП) у тій самій структурі, атмосфері чи ментальності, яку продовжує і продовжить плекати ця церква, то після війни ситуація лише погіршиться, зазначає релігієзнавець Анатолій Бабинський.

«Ці речі притихли, але з часом вони знову зазвучать все голосніше. Будуть звучати там голоси про примирення, про те, що ми всі «брати», і там не будуть говорити навіть про вбивство Каїна і Авеля. Ми повинні розуміти, що це так буде. Тобто, при будь-якому сценарію, який відбудеться, це все буде. І з цим, власне, найскладніше. Тому що можна змінити статути, змусити їх там зняти з реєстрації, але вони все одно залишаться.

Тут слід творити інформаційну кампанію, яка б пояснювала унікальність українського православ'я, про його інший шлях, про те, що це не є просто якийсь придаток до Московського патріархату чи частина «русского міра». Саме просвітництво має бути, що українське православ'я – це не дорівнює російське православ'я», – говорить Анатолій Бабинський.

На сьогодні УПЦ обрала в Україні певний шлях маргіналізації, самоізолювавшись від важливих процесів у державі та суспільстві. Радше, вичікує, вважають експерти.

Між тим, на офіційному сайті Української православної церкви, що перебуває у єдності із Московським патріархатом (УПЦ МП) однієї з останніх новин є повідомлення про освячення 18 травня новозбудованого Іоанно-Богословського храму у Луцьку.

«На малому вході з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія ..., під час Літургії були піднесені прохання про мир на українській землі, Захисників Батьківщини, про позбавлення від ворога, щоб Господь зглянувся на наш народ і зберіг тих, хто у відчаї і втратив домівки, щоб Господь благословив людей доброї волі, які допомагають нужденним», – мовиться у повідомленні.

Галина Терещук

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ЄС скасовує «торговельний безвіз» Україною. Названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T19:42:29Z
Зеленський зідзвонився зі Стармером: говорили про санкції проти РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T19:21:25Z
Дружину Байдена звинувачено у жорстокому поводженні з чоловіком? Заява представника Мін’юсту США
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T19:15:21Z
Прем'єр Польщі анонсував перестановки в уряді
Европейская правда
2025-05-20T19:03:56Z
ЄС на вимогу Нідерландів розслідує, чи відповідає Ізраїль умовам співпраці
Европейская правда
2025-05-20T18:58:46Z
Один з екскерівників ЗАЕС пояснив, чому Трамп хоче контролювати станцію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T18:57:54Z
ЄС прийняв рішення зняти економічні санкції з Сирії
Европейская правда
2025-05-20T18:45:53Z
Санкции на теневой флот РФ, Украине ищут Patriot, суд за покушение на Зеленского: новости дня
Европейская правда
2025-05-20T18:34:58Z
Сербський суд на тлі тиску замінив в'язницю на домашній арешт для 3 з 6 ув'язнених активістів
Европейская правда
2025-05-20T18:34:37Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Прощання з Максимом Неліпою: оголошено місце і час
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:39:36Z
Донька Мозгової заручилася з коханою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:39:11Z
Іво Бобул виказав образу на покійного Назарія Яремчука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:57:06Z
76-річна Кеті Бейтс приголомшила схудненням на 45 кіло і розсекретила, як їй це вдалося
ТСН
2025-05-20T13:21:48Z
З Кеті Перрі злетів бюстгальтер просто під час концерту
ТСН
2025-05-20T12:33:59Z
«Було заборонено співати». Соліст Ziferblat розповів про проблеми зі здоров'ям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:24:31Z
Відомому гурту заборонили проводити благодійні концерти одразу в двох містах України і здивували чому
TSN
2025-05-20T11:36:15Z
Які продукти не треба мити перед приготуванням: про це майже ніхто не знає
ТСН
2025-05-20T12:21:25Z
Чому тріскається морква і що робити, щоб коренеплоди виросли рівними та гладкими
TSN
2025-05-20T11:09:03Z
Кукурудза: які елементи живлення потрібні культурі на старті росту
AgroPortal
2025-05-20T11:00:50Z
Найефективніший засіб від колорадських жуків на думку агрономів: потрібно лише розчинити у воді доступний продукт
TSN
2025-05-20T08:55:53Z
Чим видалити борщівник з ділянки: як самостійно боротися з бур’яном і перемогти
TSN
2025-05-20T08:55:05Z
Як посадити огірки в пластикових пляшках: переваги методу і покрокова інструкція
ТСН
2025-05-20T08:54:57Z
Bukovel доєднався до міжнародної програми Climate Friendly Travel
TSN
2025-05-20T08:54:28Z
Весняне закушування з редискою, яке готується за 15 хвилин: стане "родзинкою" на столі
ТСН
2025-05-20T08:52:57Z
Які слова ніколи не бувають вставними: що потрібно знати, щоб уникати пунктуаційних помилок
TSN
2025-05-20T08:52:49Z
Мікропластик у їжі: вчені виявили загрозливі наслідки для мозку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T18:27:06Z
Один хитрий трюк, який допомагає знизити калорійність картоплі та рису: тепер улюблені страви можна їсти навіть на дієті
ТСН
2025-05-20T12:33:14Z
Як і коли правильно обрізати іриси: секрети пишного цвітіння
TSN
2025-05-20T11:09:57Z
Найкращий спосіб приготування сосисок: один невеликий нюанс робить їх дуже смачними
TSN
2025-05-20T09:36:44Z
Лаврове листя творить дива: сім способів застосування, про які ви точно не знали
TSN
2025-05-20T08:55:58Z
Улюблений напій виявився рятівником чоловічої потенції: про це мало хто знає
TSN
2025-05-20T08:55:36Z
Забудьте про майонез та олію: ця заправка зробить найпростіший салат в рази смачнішим
ТСН
2025-05-20T08:54:54Z
В Україні зросла кількість хворих на алергію: чи пов'язано це з війною
ТСН
2025-05-20T08:54:28Z
Сезон черешні: кому не можна їсти літні ягоди і чому
ТСН
2025-05-20T08:54:21Z
Сформовано першу в ЗСУ штурмову мотоциклетну роту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T19:21:38Z
Переселенців теж покличуть: в Україні оновили правила мобілізації
FaceNews
2025-05-20T17:33:10Z
У чотирьох областях України зʼявиться соціальне таксі: як це працюватиме
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:30:08Z
На Рівненщині місцеві знищили дерев’яний храм 18 століття
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:24:04Z
Винищувачі НАТО кілька разів супроводжували літаки РФ минулого тижня
Европейская правда
2025-05-20T15:58:23Z
Суд відібрав доньку у найстаршої матері України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:00:36Z
Нова зброя для України: KNDS Belgium та «Укроборонпром» домовились про спільне виробництво
ТСН
2025-05-20T14:45:49Z
Ектора Хіменеса-Браво, який мобілізувався до ЗСУ, сьогодні помітили в Харкові: нові фото та відео
FaceNews
2025-05-20T14:12:06Z
Скандал з фіктивними "бойовими" виплатами у 155-й бригаді: ОК "Захід" проводить розслідування
TSN
2025-05-20T13:51:10Z
Гороскоп на 21 травня: Терезам - гармонія у стосунках, Скорпіонам - усамітнення
FaceNews
2025-05-20T17:00:19Z
У екопарку в Харкові собака взяла під опіку тигренят, від яких відмовилась мама
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:09:08Z
Чому Кримський міст досі не знищений: речник ВМС пояснив
TSN
2025-05-20T14:18:29Z
Іноземка намагалася вивезти з України старовинну картину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:51:21Z
«Київтеплоенерго» ліквідувало 15-метровий «фонтан» на Осокорках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:39:38Z
"Фонтан" на Осокорках: в "Київтеплоенерго" прокоментували прорив труби
ТСН
2025-05-20T13:21:11Z
Містичний прогноз на 19-25 травня 2025 року: що руни нам віщують
TSN
2025-05-20T12:48:43Z
Російський дрон "Молнія" вдарив по блокпосту на Харківщині: постраждали силовики
ТСН
2025-05-20T12:33:48Z
Чоловік отримав три повістки і ухилився від мобілізації: як це закінчилось
ТСН
2025-05-20T12:21:35Z
На Закарпатті засуджено подружжя, яке закувало сина в ланцюг і підпалило
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:39:13Z
До суду скеровано справу хакера, який торгував талонами «е-черги» сервісних центрів МВС
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:54:20Z
У Японії арештовано мафіозі, бо їх офіс розташований близько до бібліотеки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:39:49Z
Чоловіка, який захищав село від окупантів, засудили: в чому його звинуватили
ТСН
2025-05-20T12:33:55Z
У фінській школі стався напад з ножем, підозрюваний – учень
Европейская правда
2025-05-20T12:04:47Z
Хлопець намагався стрибнути зі скляного мосту на Володимирській гірці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T10:30:17Z
Підпал будинку Стармера: заарештували третього підозрюваного
ТСН
2025-05-20T10:27:20Z
В Одеській області живцем згоріли двоє дітей
TSN
2025-05-20T08:56:05Z
На Драгобраті в горах зірвався та загинув киянин
TSN
2025-05-20T08:55:46Z
Настрої українського бізнесу покращились: дефіцит кадрів — головна проблема
AgroPortal
2025-05-20T16:00:48Z
Чехія за час війни збільшила постачання агропродукції до України на 60%
AgroPortal
2025-05-20T15:00:31Z
Україна пропонує США угоду про вільну торгівлю
AgroPortal
2025-05-20T14:30:20Z
«Є дуже серйозна небезпека, і не лише для Енергодара». Експрацівник ЗАЕС пояснив, чому росіяни не в змозі запустити станцію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:09:07Z
Черешня за тисячу. Столичний супермаркет шокує цінами на фрукти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:09:00Z
У Бразилії вперше виявили пташиний грип на фермі: ЄС і Китай призупинили імпорт
AgroPortal
2025-05-20T14:00:12Z
Американська кукурудза витіснила українську з міжнародного ринку
AgroPortal
2025-05-20T13:30:47Z
Сибіга закликав знизити стелю ціни на російську нафту до $30
Европейская правда
2025-05-20T13:22:57Z
Corteva Agriscience увійшла в 50 найкращих роботодавців України
Agravery
2025-05-20T13:15:45Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Науковці наблизилися до «теорії всього»: гравітація може бути зовсім іншою
TSN
2025-05-20T14:06:09Z
Переворот у космології: ця галактика може довести існування невідомої темної матерії
TSN
2025-05-20T13:06:24Z
Новий вид бактерій: знайдений на орбіті мікроорганізм шокував вчених
ТСН
2025-05-20T11:36:36Z
Магнітна буря 20 травня: яка її активність
TSN
2025-05-20T10:21:35Z
Темні смуги на Марсі: дослідження поставило крапку в суперечці про воду на Червоній планеті
ТСН
2025-05-20T09:45:23Z
Цікаві факти про іриси: квіти, що пройшли крізь віки
ТСН
2025-05-20T08:55:56Z
У Лохнеського чудовиська з’явилось "дитинча": мисливець показав фото істоти
TSN
2025-05-20T08:53:58Z
"Дія" стане як ChatGPT?: в Україні з’явиться ШІ-асистент для держпослуг
ТСН
2025-05-20T08:53:07Z
Звичайний давач смартфона може шпигувати за вами: дослідники виявили нову загрозу
ТСН
2025-05-20T08:51:53Z
Став відомий склад збірної України з пляжного футболу на перший етап Євроліги
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:15:52Z
У тренера збірної Росії з футболу виявилося дві дружини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:45:05Z
Пішов з життя 31-річний гравець збірної Ізраїлю з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:54:23Z
Визначилися всі суперники України на чемпіонаті світу з хокею 2026 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:27:46Z
Чемпіонат світу з футболу : визначилися всі учасники турніру, на якому гратиме Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:03:31Z
Жіноча збірна України з футболу у червні зіграє товариську гру з Польщею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:54:07Z
Екстенісиста академії Надаля відсторонено від змагань за вживання кокаїну
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:45:54Z
Британець перетнув Австралію за 35 днів і заявив про новий світовий рекорд
ТСН
2025-05-20T12:21:53Z
Скандал на Кубку України з бодібілдингу: один з учасників виступав під російський реп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:21:52Z